Yüksek tansiyon: Şifalı bitkiler yüksek tansiyon hastaları için kurtuluş mu?

//Yüksek tansiyon: Şifalı bitkiler yüksek tansiyon hastaları için kurtuluş mu?

Yüksek tansiyon: Şifalı bitkiler yüksek tansiyon hastaları için kurtuluş mu?

Tansiyon hastası denince ilk akla gelen yüksek tansiyon hastaları olmaktadır. Peki, tansiyon hastalığı, şifalı bitkilerle tedavi edilebilir mi?

Tansiyon hastalığı, nedeni bilinmeyen bir hastalık türüdür. Kesin tedavisi üzerinde araştırmalar devam etmektedir.

Obezite, stres ve şeker hastalığının yüksek tansiyon hastalığı sorununa neden olduğu konusunda uzmanlar hemfikirdir.

Buradaki amacımız asla bilim insanlarının gösterdikleri gayreti küçümsemek değildir. Amacımız, şifalı bitkiler konusunda gelişmiş ülkelerde yapılan çalışmalar konusunda okuyucuya özet bilgi sunmaktır.

Yüksek tansiyon ve şifalı bitkiler

Geleneksel tıp, halen doktorlar tarafından tedavi amaçlı olarak tavsiye edilen, reçete edilen ilaçların dışında yüksek tansiyon hastalığının tedavisi için her hangi bir çözüm bulabilmiş değildir.

Tansiyon ilaçlarının bir çok yan etkisi olsa bile, şüphesiz insanlık yüksek tansiyon hastalığının tedavisi için bugüne kadar gösterilen gayretlere şükran borçludur.

Dünyadaki ölüm nedenlerinin en başında kalp ve damar hastalıkları (kalp krizi, felç..gibi) gelmektedir. Bilim adamları bu hastalıkların en önemli nedeninin yüksek tansiyon hastalığı olduğu konusunda hemfikirdir.

Houston Üniversitesi Eczacılık Fakültesi çalışmaları

İlaç tedavisine ek olarak, yüksek tansiyonu düşürmek için şifalı bitkiler  konusunda batıda önemli araştırmalar yapılmaktadır.

Houston Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin son zamanlarda yaptığı bir araştırmada, yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabilecek yeni bazı doğal yöntemler tespit edildi. Houston Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin tespit ettiği doğal yöntemlerin, yan etkisi bulunmadığı iddia edilmektedir. Yüksek tansiyonu düşürmek için kullanacağınız doğal yöntemlerin çoğunluğu aslında mutfağınızda mevcut. Yüksek tansiyonu düşürmek için Amerika’dan, Almanya’dan getirteceğiniz organik ürünlerden bahsetmiyoruz. Her gün etkisini bilerek veya bilmeyerek tükettiğimiz meyve ve sebzelerden söz ediyoruz. Size düşen sadece kullandığınız sebze ve meyve miktarını ayarlamak ve tansiyonunuzun düşmesini takip etmek.

Böbrekler, kan basıncı yönetiminde önemli bir rol oynamaktadır. Beyinden gelen emirlere bağlı olarak, böbreklerimiz kan basıncını düşürmek için daha fazla sodyumun vücuttan atılmasını sağlar. Ya da, kan basıncını yükseltmek gerektiğinde daha az sodyumun vücutta kalmasını sağlarlar.

Tansiyon hastalığı: “Kan basıncını” sorunu

Kan basıncını kontrol için kullanılan en önemli ilaç sınıflarından birisi, “diuretic” denilen idrar söktürücü ilaçlardır. Bu gibi idrar söktürücü ilaçlara “su hapı” da denilmektedir. Bu tip ilaçların ana görevi, böbreklerdeki fazla su ve sodyumdan vücudumuzu kurtarmaktır. Fakat uzmanlara göre bu ilaçların çok ciddi yan etkileri bulunmaktadır.

Vücudumuzdaki serbest radikallerin iltihaba neden olduğu bilinmektedir. Bu gibi durumlara “oksidatif stres” de denmektedir. Böbreklerimizde iltihap oluştuğunda,  sodyumun vücudumuzdan böbrekler yoluyla atılmasını gözlemleyen dopamin reseptörleri istendiği şekilde çalışamaz.

Houston Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin yaptığı araştırmaya göre, vücudumuza  serbest radikaller ile savaşacak antioksidan yüklemek yoluyla oksidatif stres yani iltihap oranı azaltılabilmektedir. Oksidatif stresin azaltıldığı ortamlarda dopamin reseptörleri uygun şekilde tekrar çalışmaya başlar ve böbrek kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirir.

‘Yüksek tansiyonu düşürmek için şifalı bitkiler’in önemi burada ortaya çıkmaktadır. İyi olanı, oksidatif stresin yani böbreklerde serbest radikallerin neden olduğu iltihabın azaltılması için yan etkileri olan idrar söktürücü ilaçları kullanmak yerine, lezzetli meyve ve sebzelerin kullanılabilmesidir.

Yaban mersini yüksek tansiyonu düşürür mü?

Yaban mersini yüksek tansiyonu düşürür mü?

Yüksek tansiyon ve yaban mersini

Yüksek tansiyonu düşürmek için şifalı bitkiler kapsamında önerilen ilk bitki türü yaban mersinidir. Yaban mersini, iltihap önleyici ve idrar söktürücü olarak kullanabilir. Ülkemizde genellikle ılıman iklimin hüküm sürdüğü Karadeniz bölgesinde yetişen “yaban mersini”ne, Karadeniz bölgesinde “çalı çileği” de denmektedir.

Yaban mersininin rengi, koyu mavidir.

İngiltere’de yayımlanan Dailymail gazetesinde dondurulmuş gıdaların, taze gıdalardan daha faydalı olduğu belirtilmiştir. Gazetede, dondurulmuş meyve ve sebzelerde yüksek miktarda antioksidan bulunduğuna vurgu yapılmıştır.

Bu uyarıyı dikkate aldığımızda, taze olarak muhafaza edilmesi oldukça zor olan yaban mersininin dondurulmuş olarak da saklanabileceği, bu durumda içindeki antioksidan miktarının kaybolmayacağı hatta artabileceği ortaya çıkmaktadır.

Yaban mersininin içeriğinde diğer meyvelere göre daha fazla antioksidan çeşidi vardır.

Unutmayın, antioksidanlar az veya çok olarak, bütün meyve ve sebzelerde bulunmaktadır.

Yüksek tansiyon hastaları ve antioksidanlar

Genel kural olarak, sebze ve meyve ne kadar renkli ise, içinde bulunan antioksidan oranı da o kadar yüksektir.

Vücudumuz için faydalı olan antioksidanlar, takviye gıdalarla da alınabilir. Oksidasyondan yani serbest radikallerin neden olduğu böbrek iltihabından korunmak için, fabrikalarda işlenmiş, fabrikalarda dondurulmuş meyve ve sebzelerden uzak durulmalıdır. Tüketeceğimiz sebze ve meyvelerin organik olmasına, katkısız olmasına dikkat etmemiz gerekir.

Yüksek ısılarda pişirilen ya da kızartılan yiyecekler, böbreklerde oksidasyona yani iltihaba neden olabilir.

Yaban mersini mayıs-ekim aylarında olgunlaşır. Yaban mersininin tadı çok güzeldir. Bir fincan dolusu yaban mersini (çalı çileği) 84 kaloridir. Bir fincan yaban mersini, vücudunuzun ihtiyacı olan posanın ya da lifin %14’ünü karşılar. Kalp sağlığına yardımcı olan antioksidanların miktarını arttırır.

Yaban mersini meyveler, polifenoller, özellikle antosiyaninler, mikro besleyiciler ve lif için iyi bir kaynaktır. Epidemiyolojik ve klinik çalışmalarda, bu bileşenler, geliştirilmiş kardiyovasküler risk profilleri ile ilişkilendirilmiştir. Kuş kirazı, kızılcık, yaban mersini, çilek kullanan insanlarla yapılan çalışmalarda (taze olarak, meyve suyu olarak, ya da dondurulmuş olarak), ya da saflaştırılmış antosiyanin ekstreleri LDL oksidasyonu olasılığını azaltır.

LDL kolesterolü yani kötü kolesterol, okside olduğunda daha tehlikelidir. Okside olmuş LDL kolesterolü, organlarımıza, dokularımıza kan taşıyan damarlarda iltihaplanmaya ve tıkanmaya neden olur. Bu da kalp krizi riskini artırır.

Yüksek tansiyon hastalığı ve "Şifalı Bitkiler": Ökseotu

Yüksek tansiyon hastalığı ve “Şifalı Bitkiler”: Ökseotu

Yüksek tansiyon hastalığı ve şifalı bitkiler: “Ökseotu”

Bild dergisine göre, ökseotu kanser ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılabilir. Yüksek tansiyonu düşürmek için şifalı bitkiler  çerçevesinde size önerebileceğimiz ikinci bir bitki türü de ökse otudur.

Şifalı bitkiler arasında öne çıkan ökseotu kış aylarında ağaçlar yapraklarını döktüğünde ağaç dallarında asılı top şeklinde görülür. Ökse otu, yarı-parazitik bir bitkidir. Büyümesi için gerekli su ve besin maddelerini ağaçtan temin eder.  Çapı 100 cm’yi bulabilen oldukça sık çatallaşan dal sistemine sahiptir. Gövdesi oldukça kısadır ve buradan ağaçların dalına bitki özünü emmek için kökünü salar. Dalların ucunda karşılıklı iki yaprağı bulunur, zeytin yaprağına benzer. Dal uçlarında 2-6 adet sarımsı beyaz renkte küçük çiçekleri vardır. Ekim-Kasım aylarında nohut büyüklüğünde beyaz, yapışkan meyveleri oluşur ve içinde 1-2 adet oval veya köşeli tohumları bulunur. Ökse otu Mart Nisan aylarında veya Eylül Ekim aylarında toplanır. Meyveleri ayıklanarak atılır. Yaprak ve sapı kurutularak muhafaza edilir.

Ökse otu;

  • Yüksek tansiyonu düşürür. 
  • Sinirleri yatıştırır,
  • Çarpıntıyı hafifletir,
  • Metabolizmayı düzenler,
  • Damar sertliğini önler,
  • Tümör oluşumunu engeller.

Ökse otları az da olsa zehirlidir, meyveleri yenmez, yaprakları ise dikkatli kullanılmalıdır.

LDL oksidasyonu ne zaman gelişir?

Vücudumuzda bulunan LDL kolesterolü parçacıkları serbest radikaller ile reaksiyona girince, LDL oksidasyonu meydana gelir. Okside olmuş LDL kolesterolü parçacıkları, etrafını saran dokular için çok daha reaktif hale gelir. Oksidasyon doku kaybına neden olur.

Trans yağlar gerekli yağ asitlerinden değildir. Trans yağların tüketimi LDL kolesterol düzeyini arttırır; iyi kolesterol dediğimiz HDL kolesterol düzeyini azaltır.

Okside olmuş LDL miktarını artıran etkenlerden birisi, kötü beslenmedir. Trans yağlar, sigara, kontrol altında tutulmayan diyabet ve metabolik sendromlar, LDL miktarını artıcı etkiye sahiptirler.

LDL oksidasyonundan korunmak için; sigara bırakılmalıdır. Beslenmede trans yağlara yani doymamış yağlara yer vermemeye çalışın.

Stres ve yüksek tansiyon hastaları

Bitkilerle doğrudan ilişkisi olmasa bile, burada yüksek tansiyon üzerinde olumsuz etkisi olan  “stres” konusu üzerinde ayrıca durmamız gerekmektedir. “Oksidatif stres” yüksek tansiyonun görünmeyen nedenlerindendir. Aslında, her türlü stresin tansiyonu artıracağı unutulmamalıdır.

  • Stres, oksidasyon yani iltihaplanma veya hastalık gibi “fiziksel” sebeplerden olabilir.
  • Ağır görevlerde uzun süre çalışmaktan yani “ruhsal” nedenlerden olabilir.
  • Stresin kaynağı yoğun trafik ya da komşudan gelen yüksek müzik veya TV sesinden kaynaklanan ‘duyumsal’ etkenler olabilir.

Yüksek tansiyona neden olan etkenlerden olan stres, her geçen gün vücutta birikir.

Örneğin; grip hastalığına (fiziksel stres) yakalandığınızı ve aynı zamanda hemen bitişiğinizde bulunan bir inşaattan acaip gürültüler geldiğini farz edin (duyumsal stres). Bu durumda stres düzeyiniz ve kan basıncınız iki ayrı stres kaynağına bağlı olarak daha fazla artacaktır.

Vücudunuz uzun bir süre iltihap ya da başka bir stres altında kaldığında, beyniniz yüksek kan basıncını tetikler. Öyle ki beyniniz için bu zamanla alışkanlık yani kronik hastalık hale gelir. Stres faktörü ortadan kalksa bile, kan basıncınız yüksek olarak kalmaya devam eder.

Günde 25-30 dakika kadar egzersiz yaparsanız, yüksek tansiyonunuzda düşme olduğunu tespit edeceksiniz. Düzenli egzersiz, kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Aşırı kilolardan kurtulmanız da tansiyonunuzun düşmesine yardımcı olacaktır.

Dikkat!

Bu yazıda anlatılanlar tedavi amaçlı değildir. Yüksek tansiyonunuz varsa ve doktorunuz ilaç tedavisine başlamışsa asla ilaçlarınızı TERK ETMEYİN! 

By | 2017-12-11T19:52:21+00:00 Aralık 11th, 2017|Sağlık|0 Yorum

About the Author:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: