Strateji uzmanı olmak: Kendinizin strateji uzmanı olun!

//Strateji uzmanı olmak: Kendinizin strateji uzmanı olun!

Strateji uzmanı olmak: Kendinizin strateji uzmanı olun!

Sun Tzu, Musashi gibi kendinizin strateji uzmanı olmak! Düşmanı Musahi gibi emsalsiz bir zaferle mağlup etmek! İntikam hissiyle dolu olmak ama asla öfkelenmemek! Pusuya düşmemek ve daima tedbirli ve uyanık olmak! Hemen her “strateji uzmanı adayı”nın hayallerini süsler. Peki, nasıl strateji uzmanı olunur?

Daha yirmi bir yaşındayken iyi bir kılıç ustası olarak isim yapmış olan kendi çağının en önemli strateji uzmanı Samuray Miyamoto Musashi 1605 yılında bir düelloya davet edildi. Davet eden Matashichiro adlı genç, kılıç ustalığıyla tanınan Yoshioka ailesine mensuptu. Aynı yılın başında ünlü strateji uzmanı Musashi bir düelloda Matashichiro’nun babası Genzaemon’u yenmişti. Birkaç gün son da Genzaemon’un küçük kardeşini bir düelloda öldürmüştü. Anlaşılan Yoshioka ailesi intikam almak istiyordu.

Musashi’nin dostları Matashichiro’nun düello çağrısında bir tuzak kokusu aldılar ve birlikte gitmeyi önerdiler, ama Musashi kabul etmedi. Yoshioka ailesinin bireyleriyle daha önce yaptığı düellolarda saatler sonra ortaya çıkarak onları öfkelendirmişti, ama bu kez çok erken gidip ağaçların arasına saklandı. Matashichiro adeta küçük bir orduyla birlikte geldi. İçlerinden biri Musashi’nin “her zamanki gibi geç geleceğini ama bu kez bu hilenin işe yaramayacağını” söyledi. Kurdukları pusudan emin olarak otların arasına gizlendiler. Birdenbire Musashi, “Ben yeterince bekledim. Haydi çek kılıcını!” diye haykırarak ağaçların arasından ortaya çıktı. Hızlı bir kılıç darbesiyle Matashichiro’yu öldürdü ve adamlarına karşı belirli bir açıda yerini aldı. Adamlar yerlerinden fırladılar, ama şaşkınlık içinde savunmasız yakalandıklarından Musashi’yi kuşatmak yerine düzgün olmayan bir çizgide durdular. Musashi çizgi boyunca koşup birkaç saniye içinde adamları birbiri ardına öldürdü.

Strateji üzerine hiçbir bilimsel inceleme okumadım… Savaşırken yanımıza kitap almayız… (MAO TSE-TUNG, 1893-1976)

Kazandığı zafer Musashi’nin Japonya’nın en büyük kılıç ustalarından biri olarak ününü pekiştirdi. Artık kendisine uygun rakipler arayarak ülkeyi dolaşıyordu. Kasabanın birinde bir orak ve ucuna çelik bir top bağlı uzun bir zincirle dövüşen şimdiye dek hiç yenilmemiş olan Baiken adlı bir savaşçıdan bahsedildiğini duydu. Musashi bu silahları nasıl kullandığını görmek istedi ama Baiken reddetti; ancak düello ederken görebileceğini söyledi.

Bir kez daha Musashi’nin dostları en güvenli yolu seçtiler, bu düellodan vazgeçmesini önerdiler. Silahlarına asla karşı konulamayan Baiken’i bu güne dek yenen olmamıştı. Hız kazanmak için zinciri havada sürekli çeviriyor, rakibinin gerilemesini sağlıyor ve sonunda topu suratına fırlatıyordu. Rakibi bir elinde kılıçla, zincirli toptan kurtulmaya çalışırken Baiken orakla gırtlağını kesiveriyordu.

Arkadaşlarının uyarılarına kulak vermeyen Musashi elinde biri uzun, biri kısa iki kılıçla Baiken’in çadırına geldi. Baiken iki kılıçla dövüşen birini daha önce hiç görmemişti. Ayrıca ilk kez Baiken’in hamle yapmasına izin vermeden Musashi saldırdı ve rakibini geriletti. Musashi bir kılıçla topun yönünü değiştirip diğeriyle saldırabileceğinden Baiken zinciri atmakta kararsız kaldı. Bir fırsat ararken Musashi kısa kılıcın ani bir darbesiyle rakibinin dengesini bozdu ve bir saniye sonra uzun kılıcını saplayıp şimdiye dek hiç yenilmemiş bir usta olan Baiken’i öldürdü.

Rakibinizle sonu gelmez gibi görünen bir çarpışmaya girdiğiniz zaman, tümüyle farklı bir teknik kullanmak çok önemlidir. Bir yandan rakibinizle dövüşmeyi sürdürüp bir yandan aklınızı ve tekniklerinizi canlandırırsanız, onu yenecek en uygun ritm-zamanlama firsatını bulursunuz. Rakibinizle karşılıklı olarak hamleniz kalmayınca, onu yenebilmek için tümüyle farklı bir yöntem kullanmalısınız. (THE BOOK OF FIVE RINGS, MIYAMOTO MUSASHI, 1584-1645)

Birkaç yıl sonra adeta bir savaşçı ruhuna sahip olduğu söylenen, çok uzun bir kılıçla dövüşen Sasaki Ganryu adlı samurayın adı Musashi’nin kulağına çalındı. Bu dövüş Musashi’nin en son sınavı olacaktı. Ganryu düello çağrısını kabul etti; samurayın evinin yakınında, küçük bir adada karşılaşacaklardı.

Düellonun yapılacağı günün sabahı ada dolup taşmıştı. Böylesine ünlü iki savaşçının arasındaki bir düello daha önce hiç görülmemişti. Ganryu tam zamanında geldi, ama Musashi çok geç kaldı. Bir saat, iki saat geçti, Ganryu öfkeye kapılmaya başladı. Sonunda adaya yaklaşan bir sandal gözüktü. Sandaldaki yolcu yarı uykulu biçimde uzun bir küreğin ucunu yontuyordu. Musashi gözlerini bulutlara dikmiş, düşünceye dalmış gibiydi. Sahile yanaşınca kafasına kirli bir havlu bağlayıp Ganryu’nun kılıcından da uzun olan küreği sallayarak sandaldan indi. Bu tuhaf yabancı yaşamının en büyük dövüşüne elinde kılıç yerine bir kürek ve başında bant yerine bir havluyla gelmişti.

Kazanma fikrine takıntılı olmak bir hastalıktır. Ayrıca kılıç kullanma ustalığınızı uygulama düşüncesine takılmak da bir hastalıktır. Aynı şekilde öğrendiğiniz her şeyi kullanmak ve saldırmak fikrine takılmak da hastalıktır. Bu hastalıklardan kurtulmak için çabalama düşüncesine takılı kalmak ise başka bir hastalıktır. Buradaki hastalık takıntılı aklın bir tek nokta üzerinde durmasıdır. Bu hastalıkların hepsi sizin aklınızda olduğundan, aklınızı düzene sokmak için bunlardan kurtulmalısınız. (TAKUAN, JAPONYA, 1573-1645)

Ganryu öfkeyle haykırdı. “Saat sekizde burada olmak için verdiğin sözü benden çok korktuğun için mi tutmadın?” Musashi yanıtlamadan ona yaklaştı. Ganryu görkemli kılıcını çekip kınını kumlara attı. Musashi gülümsedi.

– “Sasaki işte şimdi ölümünü hazırladın.”

– “Ben mi? Yenilecek miyim? Olanaksız!” “Dünya yüzünde zafer kazanmış olan kim kılıcının kınını sulara terk eder?” diye yanıtladı Musashi.

Bulmaca gibi yanıt Ganryu’yu biraz daha öfkelendirdi.

Ardından Musashi ucunu sivrilttiği küreği rakibinin gözlerine nişanlayarak saldırdı. Ganryu derhal kılıcını kaldırdı ve Musashi’nin başına bir darbe indirmek istedi, ama ıskalayıp yalnızca havludan yapılmış baş bantını ikiye kesti. Daha önce hiç ıskalamamıştı. Aynı saniyede Musashi tahta kılıcını indirdi ve Ganryu’nun ayakları yerden kesildi. İzleyiciler soluğunu tuttu. Ganryu ayağa kalkmaya çabalarken Musashi kafasına indirdiği bir darbeyle onu öldürdü. Düelloyu yöneten kişiye kibarca bir selam verip geldiği gibi dinginlikle sandalına bindi ve adadan uzaklaştı.

O andan sonra strateji uzmanı  Musashi hiçbir rakibi olmayan bir kılıç ustası olarak kabul edildi.

Herkes bir sefer planlayabilir ama pek azı savaş açabilir, çünkü yalnızca gerçek bir askeri dahi gelişmeleri ve koşulları idare edebilir. (NAPOLEON BONAPARTE, 1769-1821)

Yorum

The Book of Five Rings adlı kitabın yazarı Miyamoto Musashi tüm düelloları bir tek nedenle kazandı: her seferinde rakibine ve koşullara uygun bir strateji kullanıyordu. Matashichiro ile yapacağı düelloya daha öncekilere çok geç gittiği halde bu kez erken gitmeye karar vermişti. Karşısındakilerin sayısı fazla olunca zafer ancak şaşırtmaya dayanabilirdi, bu nedenle rakipleri otların arasında yattığı anda ortaya çıkmıştı. Grubun liderini öldürdükten sonra çok daha tehlikeli olacağından kendisini kuşatmalarına izin vermeyecek bir noktada durup adeta saldırmaları için davet etmişti.

Strateji uzmanı  Musashi, Baiken ile karşılaşmasında iki kılıç kullanarak üzerine yürüyüp manevra yapacak yer bırakmayarak bu yenilik karşısında zekice bir tepki göstermesini engellemişti.

Ganryu ile yapacağı düelloda mağrur rakibini öfkelendirip utandırmaya kararlıydı… tahta kılıç, umursamaz tavır, kirli havludan kafa bantı, bulmaca gibi sözler, gözlerine saldırmak.

Böylece kişinin çapışmalardaki zaferi tekrarlanamaz… zaferler durmamacasına değişen koşullara göre biçimlenir. (Sun-tzu, MÖ IV YY.)

Strateji uzmanı Musashi’nin rakipleri parlak tekniklere, gösterişli kılıçlara ve alışılmamış silahlara güveniyorlardı. Bunun anlamı bir an önce savaş yapmaktır: içinde bulundukları dakikaya tepki vermek yerine eğitimlerine, teknolojiye ve daha önce işlerine yaramış olanlara güveniyorlardı. Stratejinin özünü çok genç yaşta kavramış olan strateji uzmanı Musashi rakiplerinin katılığını çöküşe dönüştürüyordu. İlk düşüncesi bu rakibini en fazla şaşırtacak hilenin ne olacağı biçimindeydi. Ardından kendini içinde bulunduğu dakikaya sabitliyor, hiç beklenmedik bir şeyle rakibinin dengesini bozuyor, dikkatle izliyor ve genelinde o anda geliştirdiği başka bir hareketle yanıtlayarak rakibinin denge bozukluğunu yenilgi ve ölüme götürüyordu.

Kendinizi savaşa hazırlarken, efsanelerden ve yanlış algılamalardan uzak durmalısınız. Strateji, bir yemek tarifi gibi izlenecek fikirler ya da hareketler dizisini öğrenmek değildir. Zaferin hiçbir sihirli denklemi yoktur. Fikirler ancak toprağın besinleridir; beyninizde olasılıklar biçiminde yatarak o dakika gelince sizin doğru bir yön, uygun ve yaratıcı bir tepki bulmanıza yardımcı olurlar. Strateji uzmanı olmak için, kitaplar, teknikler, denklemler, gösterişli silahlar gibi tüm fetişlerden uzaklaşın ve kendi kendinizin strateji uzmanı olmayı öğrenin.

Ahmet AKIN, (E) Topçu Kurmay Albay

By | 2018-01-09T21:22:22+00:00 Ocak 9th, 2018|Harp ve Strateji|0 Yorum

About the Author:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: