Spor yaparak kilo vermek nasıl olur? Spor yaparak kilo vermenin püf noktaları nelerdir?

//Spor yaparak kilo vermek nasıl olur? Spor yaparak kilo vermenin püf noktaları nelerdir?

Spor yaparak kilo vermek nasıl olur? Spor yaparak kilo vermenin püf noktaları nelerdir?

Spor yaparak kilo vermek için öncelikle bilinçli ve bilgili olmak gerekir. Aksi takdirde ne yaptığımız spordan bir şey anlarız, ne de kilo veririz. Üstelik, harcadığımız zamana ve emeğe yazık ederiz.

Siz siz olun vücudunuzun kıymetini bilin ve vücudunuza iyi bakın. Kilonuza dikkat edin.

Yaza girmeden, bikini veya mayoyu denemeden fazla kilolarınızı verin. En önemlisi de fazla kilolarınızı vererek vücut sağlığınızı koruyun, ölümcül hastalıklardan uzak durun.

Şişmanlık ya da kilo fazlası, bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının artması ve bunun neticesinde boya göre ağırlığın arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.

Şişmanlığın tespitinde çoğunlukla “Beden Kitle Endeksi (BKİ)” kullanılır. Beden Kitle Endeksine göre şişmanlık aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi sınıflandırılabilir:² Beden Kitle İndeksini hesaplamak çok kolaydır.

Ciddi bir diyet programına başlamadan evvel, Beden Kitle Endeksi (BKİ)  mutlaka hesaplanmalıdır.

Örnek-1:

Ahmet’in boyu 1.75 metre, kilosu da 68 kg ise, Beden Kitle İndeksi kaçtır? BKİ=Ağırlık (kg olarak)/Boyun (Metre olarak) karesi Buna göre Ahmet’in BKİ’si=68/1.75×1.75=22.2 çıkar.

Yani Ahmet’in kilo fazlası yoktur.

Örnek-2:

Ayşe’nin boyu 1.65 metre, kilosu 60 kg ise, BKİ’si kaçtır? Ayşe’nin BKİ’si=60/1.65×1.65=22,0 çıkar.

Yani Ayşe’nin kilosu normaldir. Beden Kitle İndeksini klasik yoldan hesaplamak biraz zordur. Ama siz Beden Kitle İndeksini hemen şimdi online olarak kolayca hesaplayabilirsiniz.

Beden ağırlığının ideal kilonun %20 üzerine çıkması hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, hiperlipidemi, Tip 2 diyabet riskini artırır. Beden ağırlığının daha da artması, bazı kanserlerin (meme ve endometri), eklem ve safra kesesi hastalıkları için risk faktörüdür. BKİ’ne göre ideal ağırlığın %40 üzerinde olanlarda ölüm oranı %90’dır. Ölümün en az olduğu BKİ düzeyi 20-25 arasıdır. Bu özet bilgiden sonra asıl konumuz olan kilo verme hedefini belirlemek, kilo vermek için plan yapmak ve Türkiye koşullarında spor yaparak zayıflamak konularına gelelim.

Spor yaparak kilo vermek için bir hedef belirleyin!

Öncelikle kendinize bir hedef belirleyin. Hedefinizin gerçekçi olmasına dikkat edin. “Bir ayda 20 kilo vereceğim.!” diye bir hedef olmaz. Bunu gerçekleştiren vücut sarsılır, dengesini kaybeder. Aslında bir ayda 20 kilo vermek akıl işi değildir. Bunun yerine “Haftada 1 kilo olmak üzere bir ayda 4 kilo vereceğim.” diye bir hedef ortaya koyarsanız, bu hedef makul ve mantıklı olur. Makul ve mantıklı seçilmiş hedeflere her zaman daha kolay ulaşırsınız.

Unutmayın!

Makul ve mantıklı olmayan hedefler, hayali kalmaya mecburdur. Ulaşılamayan her hedef, sizde moral çöküntüsüne neden olur. Moral çöküntüsü, olaylara pozitif anlamda reaksiyon göstermenizi, aktif olmanızı, hayata güler yüzle bakmanızı engeller. Sizi ciddi bunalımlara sürükler. Giderek kısacık insan hayatında başarısızlığa mahkum olursunuz.

Ulaşılması kolay küçük hedefler seçin!

Büyük hedeflere ulaşmak için, küçük ara hedefler seçin. Bu tür bir planlama sizi asıl hedefinize daha kolay ulaştıracaktır.

Yıllar önce köyümüzü kasabaya bağlayan dere üzerinde köprü yoktu. İnsanlar, dereden geçmek için birbiri ardı sıra yerleştirilen iri taşları kullanıyordu. Yani normal bir insanın adım uzunluğunda dereye yerleştirilen taşlar, bizim karşı kıyıya geçmemizi sağlıyordu. Asıl vurgulamak istediğim nokta şu: 7-10 metre genişliğindeki dere yatağından uçarak geçilmez. Karşı kıyıya sağlıklı şekilde ulaşmak için birbirine yakın iri taşlara basmak şarttır. Eğer taşlara doğru basmazsanız, dikkatsizce davranırsanız dereye düşersiniz. Bu arada dereyi geçerken atacağınız her adım, ölçülü olmalı ve dikkatle atılmalıdır.

Küçük küçük ara hedefler -örneğimizde iri taşlar- bizi asıl hedefimiz olan karşı kıyıya geçirmeye yardım eder. Bu taşlara basmayan, dereye düşer, ayakkabısı, pantolonu, eteği ıslanır. Hatta bacağınız bile kırılabilir. Dereye düşen insanın canı sıkılır, morali bozulur.Kişiyi kötümserlik duygusu tutsak eder. Bu ruh hali ayrı bir hastalık emaresidir.

Gerçekçi olalım ve hedefimiz haftada bir kilo vermek olsun. Bir ayda dört hafta olduğuna göre, işler planladığımız gibi giderse, dört haftada dört kilo vermemiz mümkün olur. Buradaki haftaları ara hedef olarak nitelersek, ay sonunda ulaşacağımız kilo kaybı miktarı (Örneğin 4 kilo vermek) asıl hedefimiz olacaktır.

Kilo verirken aşırılıktan uzak durmalıyız. Dedikodulara göre değil de, tıp biliminin bize anlattıklarına kulak vermeliyiz. Onlarca kiloyu bir-iki ayda yok ettiği iddia edilen X çayı, Y ezmesi, Z papatyası vb. gibi olağanüstü yöntemlerin bilimsellikle ilgisi yoktur. Bu gibi yöntemler sadece bazı sahtekarların kesesini doldurmasına fırsat verir. Giden sadece kilo vermek isteyen zavallı insanımızın parası ve sağlığıdır. Bu gerçek her nedense insanlarımızdan saklanmaya çalışılır. Her nedense insanlarımızın sağlığını korumaktan sorumlu devletimiz de buna göz yumar.

Spor yaparak kilo vermek için günlük hedefler şunlar olabilir:

  • Doğru ve dengeli beslenmek,
  • Her gün en az 20-30 dakika spor yapmak,
  • Yeterince istirahat etmek.

”Bir ayda beş kilo vermek mümkün mü?” konulu bir yazı daha önce sitemizde yayınlandığı için, bu yazıda doğru ve dengeli beslenme konusuna değinmeyeceğim. Ağrılıklı olarak spor konusuna değineceğim.

Kardiyo antrenmanları yapın!

Vücudumuz tekdüze, rutin yaşamayı hiç sevmez. Sürekli değişiklik ister. Spor yaparken bir dakika yürüyüş, ardından bir dakika koşu yapın ve bunu 20 dakika devam ettirin. Daha sonraki antrenmanlarda yürüyüş süresi ile koşu süresinde dğişiklik yapın. Bu size daha eğlenceli gelecek, yakacağınız kalori miktarını artıracak, bu durum yağ yakma hızını hızlandıracaktır. Eriyen, yakılan her miligram yağ, sizi mutlu edecektir.

Kalori nedir?

Kalori, enerji birimidir. Aynen kilogramın ağırlık, metrenin uzunluk ölçüsü birimi olması gibi. Bir aktivite yaparken harcadığımız enerji, kalori ile ölçülür.

Kalori nasıl yakılır?

Çok kolay, sadece hayatta kalın yeter!

Vücudunuz normal fonksiyonlarını devam ettirebilmek için devamlı olarak kalori yakar. Daha fazla kalori yakmak için, daha fazla aktivite yapın. Aktivite ne kadar yorucu olursa, yakacağınız kalori miktarı o kadar fazla olur. Kalp yetmezliği, şeker hastalığı vb. gibi müzmin hastalığı olanlar ile obezler kendi kafalarına göre yorucu spor yapmaktan kaçınmalı, mümkünse doktor kontrolunda spor yapmalıdır.

Yarım kilo zayıflamak için 3500 kalori yakmamız gerekir¹. 70 kilogramlık sağlıklı bir insan 30 dakika süreyle, 3000 metre yürüyüş yaptığında yaklaşık 100 kalori yakar¹ .

Sporla kilo vermek için, nerede yapılmalı?

Gelişmiş ülkeler insanlarına spor yapmaları için her türlü olanağı sunmaktadır. Türkiye’de ise insanlarımızın spor yapma olanağı kısıtlı hatta yok gibidir. Ancak, son yıllarda belediyelerin park alanlarında yürüyüş yolları yapmaları, spor yapmak isteyen insanlarımızı sevindirmektedir.

Park alanlarındaki yürüyüş yollarının zeminleri bilinçsiz bir şekilde betondan yapılmakta, üzeri kırmızımsı, toprağı andıran, ince bir plastik maddeyle kaplanmaktadır. Başta beton olmak üzere, sert zeminlerin spor yapan insanlarımızın sağlığına zarar verdiği unutulmamalıdır. Belediye Başkanlarımızın insan sağlığını tehdit eden, başta eklem rahatsızlıkları olmak üzere ortopedik bozukluklara yol açması kesin olan beton zeminlerde yürüyüş yolu yapmaktan vazgeçmeleri gerekmektedir. Bunun yerine biraz pahalı olsa bile park alanlarında yapılacak yürüyüş yollarında “kırmızı toprak” kullanmanın, “tartan pist” yapmanın daha uygun olacağı değerlendirilmektedir. Modern ülkelerin onlarca yıldır yaptıkları, insanımızdan esirgenmemelidir.

Ülkemizin büyük bir bölümünde kış şartları nedeniyle hava soğuk olmakta, insanlarımız dışarı çıkamamaktadır. Açıkcası ülkemiz şartlarında spor yapmak zordur. Ancak, küçük bütçelerle ve taksitle evimizde kullanmak üzere yürüyüş bandı, bisiklet, küçük el halteri, ip, plastik minder vb. satın alabiliriz. Evimizin bir köşesini spor salonuna çevirebiliriz. Hanımlarımızın bu noktada anlayışlı olmaları şarttır. Eklem rahatsızlıklarına neden olacağından, sürekli olarak 12 ay/365 gün sadece yürüyüş bandında yürüyüş yapmayı önermiyoruz. Fırsat buldukça açık havada spor yapın, kendinizi eve hapsetmeyin. Açık havada yürüyüş yapmak elbette vücudumuza çok faydalıdır. Ancak, açık havada kalbi yormadan “tempolu yürüyüş yapma”nın vücudumuza faydası çok daha fazladır. Açık havada tempolu yürüyüş yapma tekniklerine ayrı bir yazıda değinilecektir.

Sağlıklı biz yaz geçirmeniz dileğiyle!

Kaynak:

¹Healthstatus

Ecz. Burcu Akın

By | 2017-03-10T19:02:12+00:00 Mart 10th, 2017|Sağlık|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: