Sigaranın zararları: Sigara içmek insanı erken öldürüyor!

Anasayfa » Sigaranın zararları: Sigara içmek insanı erken öldürüyor!

Sigaranın zararları: Sigara içmek insanı erken öldürüyor!

Sigara içmek çok kötü bir alışkanlıktır. Üstelik, sigaranın zararları doktorlar dahil herkes tarafından bilinmektedir.  Buna rağmen sigara içme alışkanlığı engellenemiyor.

Uzmanlara göre sigara içme yaşı her yıl küçülmektedir. Sigaranın zararları ölümü tetiklemektedir. Her yıl 6 milyon insan sigara içtiği için ölmektedir. Her 10 yetişkinden birisinin ölüm nedeni yine sigara olmaktadır.

Sigara içenlerin yarısı, sigaranın neden olduğu hastalıklardan ölmektedir.

Sigaranın zararları ile ilgili gerçekler:

 • Sigara, sigara içenlerin yarısını öldürmektedir.
 • Her yıl 6 milyon insan sigaradan ölmektedir. Bunların 5  milyonu halen sigara içmeye devam eden veya sigarayı bırakanlardır. 600 000 kadarı ise, hiç sigara içmemesine rağmen, sigara içilen ortamlarda bulunan, yani “pasif sigara” içenlerdir.
 • Önlem alınmadığı takdirde, 2030 yılına kadar sigaradan kaynaklı ölümlerin miktarı her yıl 8 milyona çıkacaktır.
 • Dünyada sigara içenlerin %80’i düşük veya orta gelirli insanların yaşadığı ülkelerde yaşamaktadır.

Sigara içenlerin oranı gelişmemiş veya az gelişmiş ülkelerde artmakta; gelişmiş ülkelerde ise sigara içenlerin oranı giderek düşmektedir. Sigaranın zararları konusu gelişmemiş ülkelerde yeterince anlaşılamamıştır.

Sigara ölümlerin, hastalıkların ve fakirleşmenin ana  nedenidir:

Sigara içme salgını dünyada insan ölümlerine neden olan etkenlerin başında gelmektedir. Sigara, dünyamızın yüz yüze kaldığı en önemli tehditlerdendir. Her yıl 6 milyon insan sigaradan  ölmektedir. Bunlardan 5 milyon kadarı ya halen sigara içen veya sigara içmeyi   bırakmış olanlardır. 600 000 kadarı ise, hiç sigara içmediği halde, sigara   içilen ortamlarda bulunmalarından dolayı ölenlerdir. Yaklaşık olarak her 6   saniyede bir, bir insan sigara yüzünden ölmektedir. Her 10 yetişkinden birisi, sigaranın neden olduğu hastalıklardan dolayı ölmektedir. Halen sigara içenlerin yaklaşık olarak yarısı eninde sonunda sigaranın neden olduğu hastalıklardan dolayı ölecektir.

Dünyada yaklaşık olarak bir   milyar civarında sigara tiryakisi olduğu sanılmaktadır. Sigara içenlerin %80 kadarı düşük veya orta gelire sahip insanların yaşadığı ülkelerde yaşamaktadır. Bu gibi ülkelerde sigaraya bağlı hastalıkların ve ölümlerin   oranı çok daha yüksektir.

Sigaranın zararları: Sigara pahalı bir alışkanlıktır

Sigara içenler mali yönden ailelerine yük olmakta, ailelerin sağlık harcamaları artırmakta ve ülkelerin ekonomik gelişmesine engel olmaktadır.

Ailelerin bütçesine katkıda bulunmaları için, bazı ülkelerde fakir ailelerin çocukları tütün toplama ve sigara fabrikalarında istihdam edilmektedir. Bu gibi işlerde çalışan çocuklar nikotinin neden olduğu “yeşil tütün Hastalığı”na yakalanma riski ile karşı karşıyadır. Yeşil tütün hastalığının asıl nedeni, yeşil tütün yapraklarına temas eden el, yüz, çıplak ayak vb. gibi organlar vasıtasıyla nikotinin insan vücuduna girmesidir.

Sigara, insanı yavaş yavaş öldürür:

Sigaraya başlama ile, sigaranın neden olduğu hastalıkların ortaya çıkması ve ölümlerin gerçekleşmesi arasında insandan insana değişen zaman aralıkları vardır. Sigara, 20. yüzyılda 100 milyon insanın ölümüne neden olmuştur. Eğer sigaradan kaynaklanan ölümler aynı hızda devam ederse, 21. yüzyılda bir milyardan fazla insan sigaranın yol açtığı hastalıklardan dolayı ölecektir. Önlem alınmadığı takdirde, 2030 yılına kadar sigaradan kaynaklı ölümlerin miktarı her yıl 8 milyona çıkacaktır. Ölenlerin %80’den fazlası düşük ve orta gelirli insanların yaşadığı ülkelerde olacaktır.

Sigara salgını yakından takip edilmelidir:

Sigara salgınının yakından takip edilmesi, salgının önlenmesi için gerekli politikaların belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Günümüzde ancak 59 ülkede -dünya nüfusunun yarısı- sigara içenler yakından takip edilebilmekte, sigara salgının karakteri hakkında veri toplanabilmektedir. Hala 100’den fazla ülkede her hangi bir gözlem çalışması yapılamamaktadır.

Pasif sigara içmek de ölümcül hastalık nedenidir:

Restoranlar, lokantalar, bürolar gibi kapalı mekanlarda sigara içildiğinde, sadece aktif sigara içiciler değil, o mekanda bulunanların hepsi en az sigara içenler kadar sigara dumanından etkilenirler ve zarar görürler. Her insan sağlıklı olabilmek için sigara dumanı olmayan temiz havayı teneffüs etmelidir. Kapalı mekanlardaki sigara yasakları, sigara içmeyenlerin sağlığını koruma açısından önemlidir. Bu gibi ortamların varlığı ve sigara içme yasakları insanların çalışma verimliliğini artırır. Hatta sigara içenleri sigarayı bırakmaya teşvik eder.²

  • Dünya nüfusunun sadece %11 kadarı, ulusal ve yaygın sigara içme yasağı sayesinde pasif sigara içicisi olmaktan kurtulmaktadır.
  • Kapalı mekanlarda ve toplu bulunulan yerlerde sigara içmenin yasaklanması ile 2008’de 354 milyon, 2010 yılında ise 739 milyon -iki kat daha fazla-  insan pasif sigara içicisi olmaktan kurtulmuştur.
  • 100 ünlü şehirden sadece 22’sinde sigara içmek her yerde serbesttir.
  • Çocukların yarıya yakını, sigara dumanı ile kirletilmiş hava teneffüs etmektedir.
 • Çocukların %40’nından fazlasının anne veya babasından birisi sigara içmektedir.
 • Pasif sigara içmeden dolayı her yıl 600 000’den fazla anne erken doğum yapmakta, bu nedenle çocuğunu kaybetmektedir.
 • 2004 yılındaki çocuk ölümlerinin %28’inde pasif sigara içmenin etkisi olduğu tespit edilmiştir.
 • Sigaranın içinde 4000’den fazla kimyasal madde vardır. Kimyasal maddelerden en az 250’sinin insan sağlığına zararlı olduğu, 50’den fazlasının ise kansere yol açtığı  saptanmıştır.
 • Pasif sigara içiciliği, yetişkinlerde kalp hastalıklarına ve solunum sistemi rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Koroner kalp hastalığı ve akciğer kanseri de bunlara dahildir. Pasif sigara içme, yeni doğmuş bebeklerde ani ölümlere, yeni doğacak çocukların ise normalden düşük kilolu olarak dünyaya gelmesine neden olmaktadır.

Sigarayı bırakmak isteyenlerin yardıma gereksinimi vardır:

Araştırmalara göre çok az insan sigaranın neden olduğu hastalıkların ve ölüm riskinin farkındadır. 2009’da Çin’de yapılan bir araştırmaya göre sigara içenlerin ancak %37’si sigaranın koroner kalp hastalıklarına ve %17’sinin de ani kalp krizlerine neden olduğunun farkındadır. Sigara içenlerden, sigaranın sağlığa zararları konusunda bilgili olanların çoğunluğu sigara içmeyi bırakmak istemektedirler. Danışma ve tıbbi tedavi, sigara bırakanların oranının hızla artmasına yardımcı olacaktır. Sadece 19 ülkede (dünya nüfusunun %19’u kadar) sigara bırakmayı teşvik edici yaygın sağlık kuruluşları bulunmaktadır. Düşük gelirli insanların yaşadığı ülkelerin %28’inde sigara bırakmayı özendirici veya destekleyici her hangi bir sağlık teşkili bulunmamaktadır. Benzer şekilde orta gelirli insanların yaşadığı ülkelerin %7’sinde sigara bırakmayı destekleyen her hangi bir servis yoktur.

Kaynaklar:

¹  http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs339/en/index.html

Burcu Akın, Pharmacist

Yazan | 2018-01-06T22:44:40+00:00 Mart 15th, 2017|Sağlık|0 Yorum

Yazar Hakkında:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

En Son Analizleri İlk Siz Okuyun!
Hemen Abonemiz Olabilirsiniz!
Binlerce okuyucumuz en son yayınlanan siyasi, askeri ve ekonomik analizleri e-posta adreslerine almak için ücretsiz abonemiz oldu. 
GÖNDER
Bir kere deneyin. İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. 
close-link
%d blogcu bunu beğendi: