Sarımsağın faydaları: Sarımsağın faydaları ve yan etkileri

//Sarımsağın faydaları: Sarımsağın faydaları ve yan etkileri

Sarımsağın faydaları: Sarımsağın faydaları ve yan etkileri

Sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Sarımsak, dünya genelinde yetişen bir bitkidir. Soğan ve pırasa ailesindendir. Sarımsağın Sibirya’ya özgü olduğu, ancak 5000 yıl önce dünyanın diğer bölgelerine yayılmış olduğu düşünülmektedir. Bilimsel olarak Allium sativum olarak adlandırılır ve genellikle yumuşak iklimlerde yıl boyunca yetiştirilebilir. Bitkiler genellikle olgunlaşmak için yeterli alana sahip olan sarımsak kellesiyle birlikte yetiştirilmektedir.

Sarımsak, kalp ve damar sistemi ile ilgili birçok rahatsızlık durumunda kullanmaktadır. Bu rahatsızlık durumları ya da hastalıklar yüksek tansiyon, düşük kan basıncı, yüksek kolesterol, kalıtsal yüksek kolesterol, koroner kalp hastalığı, kalp krizi, damar daralmasına bağlı kan akışının azalması ve “arterlerin sertleşmesi” (ateroskleroz) olarak özetlenebilir.

Bazı insanlar kolon kanseri, rektal kanser, mide kanseri, göğüs kanseri, prostat kanseri, çoklu miyelom ve akciğer kanseri gibi rahatsızlıklarda da sarımsak kullanır. Ayrıca sarımsak prostat kanseri ve mesane kanseri tedavisinde kullanılır.

Sarımsak bileşenleri aynı zamanda kulak ağrısı, kronik yorgunluk sendromu, adet düzensizlikleri, HIV ilaçlarının yol açtığı anormal kolesterol düzeyleri, hepatit, karaciğer hastalığına bağlı nefes darlığı, mide ülseri, egzersiz performansı, egzersize bağlı kas ağrısı, göğüs dokusunda fibrocystic meme hastalığı, skleroderma adı verilen deri rahatsızlığı ve kurşun toksisitesi adı verilen durumlarda da kullanılmaktadır.

Diğer kullanımları ise: Sarımsak ateş, öksürük, baş ağrısı, mide ağrısı, sinüs tıkanıklığı, gut, eklem ağrısı, hemoroit, astım, bronşit, nefes darlığı, düşük kan şekeri, snakebitler, diyare ve kanlı diyare, tüberküloz, kanlı idrar, difteri, boğmaca, diş hassasiyeti, mide iltihabı (gastrit), cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan ‘vajinal trikomoniasis’, burun ve boğaz enfeksiyonlarında kontrollü olarak kullanılır.

Sarımsağın stresle mücadele ve yorgunluk için de kullanıldığı bilinmektedir.

Sarımsağın özellikle vücudumuzun bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği ve soğuk algınlığı ile mücadeleye yardımcı olduğunu herkes bilir.

Sarımsak, sadece kokulu bir baharat olarak görülmemelidir. Doğru kullanıldığında sarımsak doğal ilaçtır. Ancak, fazlaca kullanıldığında sarımsağın yan etkilerinin olduğu asla unutulmamalıdır. Sarımsağın en önemli yan etkisi, kötü nefes kokusuna neden olmasıdır. Bununla birlikte, sarımsak sağlık için ciddi zarara neden olabilecek diğer olumsuz özelliklere de sahiptir. Sarımsağın adım adım yararlı ve zararlı özelliklerini analiz edelim:

Sarımsağın faydaları:

Sarımsak binlerce yıldır insanlar tarafından tüketilen doğal bir ilaçtır. Genel olarak sarımsak, içeriğinde bulunan besinler, enzimler ve mineraller nedeniyle bağışıklık sisteminin korunmasına, saç dökülmesinin azaltılmasına ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Sarımsak, anti-bakteriyel etkisi sayesinde viral hastalıkları tedavi etmeye yardımcı olur. Soğuk algınlığı ve viral enfeksiyonların tedavisinde sarımsağın faydası, içeriğinde bulunan “allicin” denilen bileşenden kaynaklanır. Allicin (allisin) sarımsağın biyolojik açıdan en aktif bileşenidir. Allicin bileşeni, enzimlerin formasyona uğramasını durdurmak suretiyle, vücudumuza virüs girmesine mani olur. Sarımsakta bulunan allicin bileşeninin bu fonksiyonu, ilk kez Cavallito ve Bailey tarafından 1944 yılında bildirilmiştir.  Araştırmalar aynı zamanda allisin’in kolesterol düşürücü olduğunu da ispatlamıştır.

Sarımsak sadece tat alma duyunuzu canlandırmaz. Sarımsak sağlığımızı korumaya yardım eden süper bir sebze çeşididir.

Sarımsak fazla kalori içermez. Aksine, sarımsak içerdiği besin maddeleri ile çok besleyici bir sebzedir.

Sarımsak doğada kendiliğinden yetişen doğal tıbbi bir besin kaynağıdır.

Sarımsak taze olarak tüketilebileceği gibi, takviye gıda olarak da alınabilir. Sarımsak kokusundan rahatsız olanlar, sarımsağı takviye gıda olarak alabilirler.

Sarımsak, insanlarda bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, insanların kendini sağlıklı ve mutlu hissetmesine yardımcı olur.

Sarımsağın mükemmel bir lezzetinin olması ve insan sağlığına olan faydaları, yıllara bağlı olarak sarımsağa olan talebin artmasına neden olmuştur. Günümüzde özel sarımsak çiftlikleri kurulmuştur.

Sarımsak tüketimi

Bir insanın yılda ortalama olarak 1000 gram kadar sarımsak tüketmesi gerekir. Maryland Tıp Merkezi’ne göre, yetişkin bir insan sağlıklı bir şekilde her gün ortalama olarak 4 diş kadar sarımsak tüketebilir. Her bir sarımsak dişi yaklaşık olarak bir gram ağırlığındadır.

Sarımsak bitkisinin insan vücudunu güçlendirme etkisi, içeriğinde bulunan allisin aktif bileşeninden kaynaklanmaktadır. Allisin maddesi, sarımsağa özgü koku ve tadın kaynağıdır. İster taze olarak, ister takviye besin olarak tüketin, her durumda sarımsak vücudunuza bağışıklık kazandıracak, kendinizi zinde ve sağlıklı hissetmenize yardımcı olacaktır.  İnsan sağlığına olan bir çok faydası nedeniyle; bilim adamları sarımsağa “çok amaçlı bitki” adını takmışlardır.

Sağlıklı bir vücut için, sarımsak ince ince doğranarak, toz halinde, tuzlu veya tuzsuz olarak tüketilebilir.

Sarımsağın insan sağlığına faydaları:

> Sarımsağın faydaları: Sivilcelerin lokal tedavisine yardımcı olur.

Sarımsağın Besin Değerleri

Sarımsağın Besin Değerleri

Sarımsak bitkisi, sivilceleri tedavi eden ürün kataloglarında pek yer almaz. Ancak, sarımsağın içeriğinde bulunan maddeler, sivilcelerin ve ciltte bulunan diğer lekelerin lokal olarak tedavisine yardımcı olur. Angewandte Chemie dergisinde 2009’da yayımlanan bir araştırma yazısına göre, sarımsağın içeriğinde bulunan allicin maddesi, serbest radikallerin vücudumuzu üzerindeki tahrip etkisini durdurmakta ve bakterileri öldürmektedir. Çözünmüş haldeki sarımsak (sülfenik asit) formunda,  allicin maddesi serbest radikallere karşı hızlıca reaksiyon gösterir. Bu özelliği nedeniyle sarımsak sivilce lekelerinin giderilmesinde, alerji ve cilt hastalıklarını tedavisinde yıllardan beri etkinlikle kullanılmaktadır.

> Sarımsağın faydaları: Saç dökülmesini azaltır.

Sarımsağın içinde yüksek oranda kükürt yani ‘keratin’ maddesi bulunur. Keratin, aslında saçlarımızı besleyen bir çeşit proteindir. Keratin önemli bir uyarıcıdır. Saçlarımızın büyümesini ve canlanmasını sağlar. Keratin filamentleri yapısal olarak çok sağlamdırlar ve suda çözünmezler. Keratin, saçlar, tırnaklar, toynaklar, pençeler ve kuş tüylerinin temel malzemesidir.

> Sarımsağın faydaları: Soğuk algınlığını iyileştirmeye yardım eder.

Sarımsağın içinde bulunan ‘allisin (allicin)’ maddesi, antibakteriyel etkiye sahiptir. Bu özelliği nedeniyle allisin bileşeni, soğuk algınlığına yakalanan insanlarda tedaviye yardımcı olur. Sarımsak dişleri, sağlığımız için yeterli dozda allisin maddesi içerir. Sarımsağın tedavi edici etkisini görmek için her gün düzenli olarak 3-4 diş sarımsak tüketilmelidir. Vücudumuzda etkili olmaya başlayan virüslerin yok edilmesi için de her gün düzenli olarak sarımsak tüketilmelidir. Bazı hallerde taze sarımsak bulamayabiliriz. Bu durumda vitamin takviyesi yoluyla sarımsak ihtiyacımızı karşılayabiliriz. ABD’de yapılan klinik çalışmalar, sarımsağın soğuk algınlığı semptomlarını %63 oranında azalttığını, hastalık süresini 5 güne kadar kısalttığını göstermiştir.

> Sarımsağın faydaları: Sarımsak yüksek tansiyonu düşürür.

Her gün düzenli olarak tüketilen sarımsak, kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur. Sarımsak, bol miktarda polisülfit içerir. Polisülfitler, kan damarını oluşturan kaslarımızın düzgünce gevşemesine, dolayısıyla kan damarlarının genişlemesine yardım ederler. Polisülfitler, kanı temizleyerek, vücudumuzun bakterilere karşı savaşmasına da yardımcı olurlar. Sonuç olarak takviye gıda olarak ya da taze olarak alınan sarımsaklar, tansiyonun düşürülmesinde önemli rol oynarlar.

> Sarımsağın faydaları: Sarımsak kalp krizi riskini azaltır.

Sarımsak karaciğerde kolesterol üreten enzimlerin miktarını azaltır. Toplam LDL kolesterolünü düşürür. Ayrıca sarımsak, vücudumuzun atardamarları tıkayan ve kalp krizine neden olan ‘kan pıhtılarını’ eritme yeteneğini artırır. Bu özellikleriyle sarımsak kalp hastalığı riskini düşürmeye yardımcı olur.

> Sarımsağın faydaları: Sarımsak yorgunluk gidericidir.

İlk çağlardan beri sarımsak yorgunluk giderici ve işçilerin çalışma kapasitesini arttırıcı besin maddesi olarak kullanılmıştır. Bilim adamlarına göre sarımsak egzersiz kapasitesini artırmaya yardımcı olur ve egzersize bağlı yorgunluğu azaltır. Sarımsak yağı kalp hastalığı olanların da fiziksel performansını artırmaya yardımcı olur.

> Sarımsağın faydaları: Sarımsak manganez deposudur.

Sarımsak gibi alkalize sebzelerin içeriğinde bol miktarda çinko, manganez, vitamin B6, ve C vitamini gibi kemik sağlığına faydalı olan, kemik yapısını kuvvetlendiren besinler bulunur. Aslında sarımsak başlı başına bir manganez deposudur. Manganezin içeriğinde kemik oluşumunu, kalsiyum emilimini kolaylaştıran; kemik metabolizmasını, bağ dokularını sağlamlaştıran enzimler ve antioksidanlar bulunur. Sarımsak kadınlarda östrojen artışı nedeniyle ortaya çıkan kemik kaybını azaltmaya yardımcı olur.

Dikkat!

Bu makale sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Asla doktorların önereceği ilaç tedavisi yerine geçemez. 

By | 2017-12-07T13:36:51+00:00 Temmuz 27th, 2017|Sağlık|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: