Sağlıklı kilo vermek: 1 ayda 5 kilo vermek ve zayıflamak için diyet yapmak

//Sağlıklı kilo vermek: 1 ayda 5 kilo vermek ve zayıflamak için diyet yapmak

Sağlıklı kilo vermek: 1 ayda 5 kilo vermek ve zayıflamak için diyet yapmak

Sağlıklı kilo vermek, özellikle “1 ayda 5 kilo vermek” ve kısa sürede zayıflamak amacıyla diyet yapmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Bir ayda beş kilo vermek size hayal gibi gelebilir. Zayıflamak için diyetisyenlerin veya doktorların önerdiği formüller çoğu kere dayanılmazdır.  Üstelik diyet yapmak yoluyla zayıflamak ve fazla kilolardan kurtulmak için sadece aç kalmak da yetmez.

1 ayda 5 kilo vermek için ne yapmalıyız?

Hızla, hevesle ‘1 ay içinde 5 kilo vermek’ için uygulanan mucize reçeteler bir süre uygulanır ama sonu getirilemez.

Kilo verirken hata yapmayın. Kilo vermek için dengesiz ve bilinçsizce aç kalmak vücudunuza kalıcı zararlar da verebilir. Uzmanlar bu konuda dikkatli olmamızı önerirler. Hele hele günümüzde çok moda olan asker diyeti uygulamalarından kaçının.

Hap, ot, karışım vb. kullanarak suni yöntemlerle hızlıca bir ayda 5 kilo vermek mümkün olsa bile, eğer dikkat edilmezse verilen kilolar en kısa zamanda geri kazanılabilir.

Bu arada çekilen çile yanınıza kar kalır.

Kilo vermek için günlük yaşamınızda değişiklik yapın!

Diyet yapmak ve bu suretle kısa süre içinde kilo vermek için yola çıktınız. O halde günlük hayatınızda önereceğimiz değişiklikleri yapmalısınız.

Obez yani aşırı şişman değilseniz, doktora, diyetisyene gitmenize bile gerek yoktur.

Siz, sadece kendi  inisiyatifinizle diyet yapabilir ve fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz!

Halihazır kilonuz, ne kadar kilo vermek zorunda olduğunuzu anlamak konusunda size yardımcı olacaktır.

Unutmayın; çok fazla kilosu olanlar diyet sürecinin ilk haftalarında doğal olarak kilo vermekte zorlanmayacaklar ve daha fazla zayıflayacaklardır. Bu gibiler nasıl da çok kilo verdiklerini size abarta abarta anlatabilirler. İnanmayın!

Kabus görmeyin!

Size “şu diyeti yaptım ve çok acayip kilo verdim” diyenlerin boy oranlarına göre emin olun kiloları fazladır!

Ama bunu söylemezler!

Diyet yaparken klasik yöntemden ayrılmayın!

Kilo vermek istendiğinde, en iyi yol kilo vermede klasik yöntemi kullanmaktır.

Nedir bu klasik kilo verme yöntemi?

Aslında siz de klasik kilo verme yöntemini pek iyi biliyorsunuz: Egzersiz ve diyet!

Hepimiz bir an önce fazla kilolarımızdan kurtulmak isteriz. Fakat halk arasında “kilo verdirdiği” söylenen hapların ve bilinçsizce aç kalmanın vücuda zararları olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.

Obezite meselesi

Günümüzde obez insan sayısı, yani aşırı kilolu olanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Obezitenin kontrol edilemeyen artışı, tedavi arayanların da sayısını bir hayli arttırmaktadır. Obez olanlar, hızla kilo vermek için internette veya televizyonlarda satılan ve içinde reçetesi olmayan haplara veya bitki karışımlarına yönelmektedir. Asla ilaç diyemeyeceğimiz, ama ilaçtan çok şöhrete sahip olan bu gibi ne olduğu bilinmeyen “şeyler” günümüzde insan yaşamını tehdit eder duruma gelmiştir. Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmamış olan “şeylerin” çoğunun içinde kullanımı yasaklanan zehirli maddeler bulunmaktadır.

Modern tıptan ayrılmayın!

Üniversitelere ait olan bilimsel makaleler haricinde, hiç bir sahte kilo verme hikayesine inanmayın. Bir çok ilacın ham maddesi doğal olarak bitkilerdir. Ancak, bir bitkiden ilaç üretilmesi için bilim adamlarınca yapılan çalışmalar minimum 10-15 yıl sürmektedir. Bu gibilere nezaket kuralları gereği fazlaca bir şey soramıyorum. Ancak; “Her kuşun eti yenmez.” diye bir ata sözümüz vardır. Buna dayanarak ben de diyorum ki “Her bitkinin kaynatılıp, suyu içilmez!”

Zaten beni bu analizi hazırlamaya iten sebep de budur.

Klasik kilo verme yöntemlerinden ve burada anlattıklarımızdan şaşmayın.

Zayıflamak için mucize reçete yoktur!

Bazen eczaneme gelen hastalar “Şu televizyonda şu adam dedi ki..” diye başlayıp, modern tıpta yeri olmayan kilo verme yöntemleri hakkında duyduklarını ballandıra ballandıra anlatırlar.

Ben de sabırla ve hevesleri kırılmasın diye kendilerini dinlerim.

Bunların çoğunluğu da maalesef TV izlemeye vakitleri olan ev hanımlarıdır.

Anlatılanlara göre “Bilmem hangi bitkinin sapını ya da kökünü çaydanlıkta kaynatıp, bir bardak kadar yemekten önce içince haftada 5 kilo verilirmiş!” 

Ancak, ev hanımlarının yanında inanılmaz şekilde çalışan, iş ve mevki sahibi veya akademik kariyeri olan bayanlardan da bu tip “bilimsel olmayan “ kilo verme yöntemlerini dinlediğimde çıldıracak gibi olurum. Geçen gün eczaneme gelen ziraat mühendisi bir bayan internette satılan bir zayıflama hapının başarısı konusunda dakikalarca beni ikna etmeye çalıştı. Duyduklarıma inanamadım. Çünkü, ziraat mühendislerinin -bizim kadar olmasa bile- ilacın ne demek olduğunu, bir ilacın piyasaya sürülmesi için yıllarca nasıl araştırmalar yapıldığını bildiklerini sanıyordum!

New York Times ne diyor?

Kilo vermek için spor yapın!

Kilo vermek için spor yapın!

Kilo vermek için daha az yemek yemek, daha fazla spor yapmak çok daha önemlidir.

Çünkü; normal bir insan 30 dakika koştuğunda ya da yüzdüğünde 350 kalori harcar. Halbuki fazla kilolu olsun ya da olmasın, çoğu insan 30 dakika süreyle koşamaz veya yüzemez. Üstelik bu koşu veya yüzmeyi haftanın her günü de yapamaz.

Koşarak veya yüzerek harcamaya çalıştığımız 350 kaloriyi, günde 16 ounce (480 ml) soda içmemekle de harcarız.

1 dilim beyaz ekmekte 66 kalori vardır.  Günde yediğiniz dilim sayısından 5 dilim ekmek eksilttiğiniz de 5 x 66=330 kalori almamış olursunuz!

Bakın bu bile 30 dakikalık koşuya veya yüzmeye bedeldir.

By | 2017-12-08T11:42:16+00:00 Ağustos 1st, 2017|Sağlık|0 Yorum

About the Author:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: