Yulaf ezmesi diyeti ile kolesterolü düşürebilirsiniz

Yulaf ezmesi diyeti: Yulaf ezmesi kolesterolü düşürür mü?

Yulaf ezmesi diyeti kolesterolü düşürür mü? İngiliz araştırmacılara göre diyet kolesterolü düşürmede önemli bir rol oynayabilir.

Yulaf  ezmesi diyeti, yulaf kepeği ve lifli gıdalar

Yulaf ezmesi çözünebilir lif içerir. Çözünebilir lifler, “kötü” kolesterolü (Düşük Yoğunluklu Lipoprotein yani LDL) azaltır. Çözünebilir lif aynı zamanda fasulye, elma, armut, arpa ve kuru erik gibi gıdalarda da bulunur.

Çözünebilir lif kolesterolün vücut tarafından emilerek kan dolaşımına dahil olmasını azaltır.

Günlük beslenmede 5-10 gram ya da daha fazla çözünür lif alınırsa, bu total kolesterol ile  “kötü” kolesterolü (LDL) azaltır. Günde bir buçuk fincan pişmiş yulaf unu 6 gram lif içerir. Eğer günde bir adet meyve, mesela muz yerseniz, 4 gram ilave lif kazanmış olursunuz.

Yulaf ezmesi nedir?

Yulaf ezmesi, aslında fakirlerin, yoksulların yemeğidir. Doğrusu günümüzde hiç birimiz yeterince yulaf ezmesi yediğimizi söyleyemeyiz.

Daha lezzetli olması için yulaf ezmesini su ile ya da süt ile mi yapmalıyız? Hangisi size daha fazla lezzetli geliyorsa, onu kullanabilirsiniz.

Ayrıca, yulaf ezmesine tuz veya şeker katabiliriz.²

David Cameron, Kate Moss ve Tim Henman buğday ezmesini nasıl yiyor? Ortak zevkleri ne? Bilinen tek bir gerçek var ki, o da bu üç ünlünün her sabah güne sıcak, üzerinde duman tüten bir çanak buğday ezmesi ile başladıklarıdır.

Günümüzde müsli şeklinde bile olsa, hemen her İngiliz vatandaşı bilinçli olarak sabah kahvaltısında buğday ezmesi yemektedir.

İngiltere’deki Quaker yulaf satış firması,  Ocak 2009-Ocak 2010 yılları arasında, yani sadece bir yılda yulaf satışının %200 arttığına işaret etmiştir. Yulaf satış firması yetkilisine göre, bu artış 110 yıllık firma tarihinde aslında bir rekoru da ifade etmektedir.

İngiltere’de yılın en sıcak ayı Haziran’dır. İlginç olan, Haziran 2009’a göre, Haziran 2010’da yulaf satışlarında %24 artış yaşanmıştır. Bu bir İngiliz için inanılmazdır.

Editörün Önerisi>>  Lifli gıdalar astımı önleyebilir mi?

İngiltere’de yulaf ezmesi neden bu kadar popüler oldu? Bilim adamları yulaf ezmesinin çok faydalı bir gıda olduğunda hemfikirler. Yulaf ezmesi yüksek oranda lif ve protein içermektedir. Yulafın kolesterol seviyesini düşürdüğü, kalp hastalıklarını önlediği, serotonin seviyesini yükselttiği bilimsel araştırmalar sonucu ispatlanmıştır.  Serotonin (5-HT ya da 5-hidroksitriptamin), insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir . Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür.

Yulaf ezmesi vücut tarafından yavaş yavaş sindirilmekte, bu yüzdendir ki yulaf ezmesi yendikten sonra insan kendisini uzunca bir süre tok hissetmektedir. Uzmanlar, yeni güne yulaf ezmesi ile başlamanın faydasına sıklıkla vurgu yapmaktadır. Sporcular için yulaf ezmesi vazgeçilmezdir.

İngiltere’de yulaf ezmesi evlerde hazırlandığı gibi, büyük otellerin menülerinde de listelenmektedir.

Yulaf ezmesi diyeti nasıl hazırlanır?

Sade, katkısız yulafı günümüzde marketlerden kolaylıkla satın alabilirsiniz. 200 ml yulafı, 400 ml su ile karıştırınız ve ocakta kaynatınız. Bu esnada içine yarım yemek kaşığı tuz ekleyiniz. (İsteyen tuz yerine şeker ilave ederek de deneyebilir. Ya da hem tuz, hem şeker katarak da deneyebilirsiniz.) Yulaf ezmesini 5 dakika daha kaynatmaya devam ediniz ve sonra ocağı kapatınız. Yulaf ezmesinin içine 25 gram ayçiçeği çekirdeği, 25 gram ceviz ve rendelenmiş yarım elma ekleyiniz. Yulaf ezmeniz hazırdır. Soğuk süt ile birlikte servis yapınız.

Not: Yulaf ezmesinin fazlaca tüketilmesi hazımsızlık, şişkinlik ve gaz problemlerine neden olabilir.

Kaynaklar:

¹ Mayo Clinic

² Independent 

Çeviren: Ahmet AKIN