Nükleer silahlar: Nükleer silahlanma ve nükleer silahların yayılması

Anasayfa » Nükleer silahlar: Nükleer silahlanma ve nükleer silahların yayılması

Nükleer silahlar: Nükleer silahlanma ve nükleer silahların yayılması

Nükleer silahlar dünyayı korkutuyor. Nükleer silah üretimi ve nükleer silahlanma kesintisiz devam ediyor. Dünyadaki nükleer silah sayısı tam olarak bilinmiyor. Nükleer silahların yayılması engellenemiyor. Nükleer silahsızlanma görüşmeleri sonuçsuz kalıyor. Nükleer savaş olasılığı gündemden düşmüyor.

Dünyada nükleer silahı ilk kullanan ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir. ABD, II. Dünya savaşı sonlarına doğru, Japonya’nın Hiroshima kentine 6 Ağustos 1945 sabahı saat 08:15’te ilk nükleer bombayı atmıştır. ABD, 9 Ağustos 1945’te Japonya’nın Nagasaki kentine ikinci nükleer bombayı atmıştır. Nagasaki’de ilk anda ölen Japonların sayısı 40 000’den fazladır.

1945-1990 yılları arasında dünyada üretilen nükleer bomba ve nükleer harp başlığı sayısı  70 000’den fazladır. Kesin rakamlar bilinmemektedir.

Greenpeace tarafından hazırlanan bir rapora göre 1950-1993 yılları arasında denizlerde meydana gelen kazalar sonucunda, 51 nükleer savaş başlığı kaybolmuştur. Bunlardan 7 tane nükleer silah, ABD’ye aittir. Geri kalan 44 nükleer silah ise, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) envanterindedir. SSCB ordusu, kaybolan 1 nükleer silahı kurtarmayı başarmıştır. Ayrıca, 7 nükleer reaktör (5’i SSCB’ye, 2’si ABD’ye ait olmak üzere) de okyanuslarda kaybolmuştur.

Nükleer silahlar ve nükleer savaş tehdidi

Amerika Bilim Adamları Federasyonu (FAS)’nun yaptığı açıklamaya göre, 2009 yılı itibariyle 14 ülkede, 111 ayrı bölgede toplam 23,300 nükleer başlık konuşlanmış durumdadır.

Silahların Kontrolü ve Yayılmasını Önleme Merkezi tarafından açıklanan bilgilere göre Temmuz 2014 tarihi itibariyle, sadece ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Hindistan, Pakistan, İsrail ve Kuzey Kore’de yaklaşık 17.000 nükleer silah bulunuyor.

Nükleer başlıkların yarısı kısa bir ikaz süresinden sonra kullanılabilecek şekilde atış rampaları ile birlikte hazır halde tertiplenmiştir.

Rusya’da nükleer silahlar ve nükleer silah üretimi

Rusya’nın %50’den fazlası operasyonel birliklerle aynı bölgede bulunan 48 daimi depolama alanı mevcuttur. Ayrıca, önemli miktarda nükleer harp başlığı geçici depolarda konuşlandırılmıştır.

Rusya’da nükleer silahların konuşlandığı yerlerin çoğu kalabalık yerleşim yerleri yakınındadır. Örneğin; 1000’den fazla nükleer harp başlığının bulunduğu Saratov bölgesi bir füze tümeni, stratejik bombardıman uçak üssü ve ulusal-seviyede depolama alanı ile çevrili durumdadır.

ABD’deki nükleer silahlar

Dünyadaki nükleer silahlar

Nükleer silahların yayılması önlenemiyor. Otoriter rejimlerin ve terör örgütlerinin nükleer silaha merakı engellenemiyor.

ABD ise nükleer silahlarını 7 Avrupa ülkesi ile, 13 eyalette ve toplam 21 ayrı bölgede konuşlandırmıştır.

ABD Kıtasındaki nükleer silah depolama alanları ile  Avrupa’dakiler hemen hemen eşittir.

Avrupa’da nükleer silahlar

Fransa’da 7, İngiltere’de ise 4 depolama alanı vardır. Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye nükleer silah bulundurmayan ülkelerdir. Ancak, bu beş ülkede de Soğuk Savaş döneminden kalma ve ABD’ye ait olan nükleer silahlar bulunmaktadır.

Çin’deki nükleer silahlar

Çin’in nükleer silah üretimi ile ilgili 8-14 nükleer tesisi vardır. Çin’de nükleer silahlar, nükleer silahları kullanacak olan birlik ve silah sistemlerine yakın konuşlandırılmıştır.

Nükleer silahlar stoklanmış olmasına rağmen, Çin’den alınan teyit edilmemiş istihbarat raporlarına göre, nükleer silahlar harekata hazır durumda tutulmamaktadır. Nükleer başlıklar, konuşlandırıldıkları alanlarda atma vasıtalarından ayrı olarak depolanmıştır. Merkezi Askeri Komisyon tarafından kontrol edilmektedir.

İsrail’de nükleer silah var mı?

İsrail, nükleer programının ayrıntılarını hiçbir zaman açıklamadı. Hatta nükleer cephaneliği olduğunu da resmen kabul etmedi. Bununla birlikte, ABD istihbaratı İsrail’in 80-100 nükleer savaş başlığına sahip olduğuna inanıyor. İsrail, nükleer silah üretmekte kullanılan uranyumu ABD firmalarından satın alıyor. İstihbarat uzmanlarına göre İsrail -kabul etmese bile- Rusya ve ABD’den sonra en çok nükleer silaha sahip ülkedir. Elindeki her türlü silahı düşmanlarına karşı hiç çekinmeden kullanan İsrail’in neden bu kadar çok nükleer silaha sahip olmak istediği bilinmemektedir.

İran’ın nükleer silah üretme çabaları

İran’ın nükleer bomba inşa etmek için gizli bir araştırma programı yürüttüğü yaygın şekilde düşünülüyor. Nükleer teknolojisini geliştiren, uzun menzilli füze denemeleri ile Orta Doğu ve Avrupa üzerinde baskı kuran İran, hem bölge ülkeleri hem de dünya için tehdit olmaya devam etmektedir.

İran’ın nükleer silaha sahip olması, güvenlik kaygılarıyla ABD’ye gereksinim duyan, “Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması”na imza atmış olan dünyadaki bir çok ülkenin enerji üretimi gibi barışçıl amaçlarla nükleer yakıt üretme isteğini arttırmaktadır. Türkiye’de bu ülkeler grubuna dahildir.

Nükleer yakıt üretmeyi başaran ülkeler, zamanla  Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’ndan imzalarını çekebilir ve nükleer bomba üretmeye karar verebilirler.

ABD, Rusya, Çin, Hindistan, Fransa, İngiltere, İsrail, Pakistan, Kuzey Kore’nin nükleer silah ürettiği bir dünyada, teknolojik olanağı olan her ülkenin nükleer silah üretme hakkı vardır ve olmalıdır. Nükleer silahsızlanma sağlanamadığı takdirde, ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere gibi büyük güçlerin, bencilliğe son verip, küçük ülkelerin de nükleer silaha sahip olmalarına rıza göstermeleri gerekir. Bu noktada aslında Orta Doğu’da küçük bir ülke olan İsrail’in durumu ilginçtir. İsrail’in nükleer silaha sahip olduğu bütün dünyaca kabul edilen bir gerçektir. Ancak, bugüne kadar İsrail hükümetleri resmen nükleer silaha sahip olduklarını açıklamamıştır. Dolayısıyla, nükleer silaha sahip olduğunu resmen açıklayan ülkelerin dışında, hangi ülkenin, hangi seviyede nükleer yakıt üretme kapasitesine sahip olduğu bilinmemektedir. Almanya, Güney Kore, Japonya da bu ülkelere dahildir. Doğrusu, nükleer silah teknolojisi ile ilgili konular, her ülkenin ulusal güvenliği için milli bir sırdır ve öyle de olmalıdır.

Hindistan ve Pakistan’ın nükleer silahları

Hindistan ve Pakistan gibi 4 nükleer silah konuşlanma alanı olduğu değerlendirilmektedir. Her üç ülkenin de nükleer silah atma vasıtaları ile nükleer harp başlıklarını ayrı ayrı depolarda muhafaza ettiği sanılmaktadır.

Ülkelere göre nükleer silah sayıları (Temmuz 2014)

Ülkelere göre nükleer silah sayıları (Temmuz 2014)

Kuzey Kore’deki nükleer silahlar

Günümüzde bütün kısıtlamalara ve ambargo uygulamalarına rağmen, otoriter bir rejimle yönetilen Kuzey Kore nükleer silah üretme çalışmalarını sürdürüyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 31 Aralık 2017 günü yaptığı yeni yıl konuşmasında, ABD’ye yönelik sert eleştirilerini tekrarladı ve ‘nükleer silah düğmesinin masasında olduğunu’ söyledi. Kuzey Kore lideri, ABD’nin bütünüyle nükleer silahların vuruş menzillerinde olduğunu söyledi: “Bütün ABD, nükleer silahlar vasıtalarımızın menzili içinde ve bir nükleer düğme her zaman masamda duruyor. Bu bir tehdit değil, gerçek” dedi.

01 Ocak 2018 günü ABD’nin eski Genelkurmay Başkanı Mike Mullen: Kuzey Kore ile nükleer savaş her zamankinden yakın” dedi.

Nükleer silahların konuşlandığı ülkeler

Nükleer silahlar ve konuşlandıkları ülkeler: Dünyadaki 111 noktada 23.300 nükleer silah deposu bulunuyor.

Amerikan ABC kanalına konuşan Mullen, Kuzey Kore ile artan nükleer gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  ABD’nin eski Genelkurmay Başkanı Mike Mullen, ABD ile Kuzey Kore arasında nükleer savaş olasılığının her zamankinden fazla olduğunu bildirdi.

“ABD, Kuzey Kore ile nükleer bir savaşa her zamankinden daha yakın ve şu anda bu soruna diplomatik bir çözüm bulunma fırsatlarını göremiyorum” ifadesini kullanan Mullen, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki sert söylemlere işaret etti.

Nükleer silahların yayılması

Nükleer başlık yoğunlukları ülkeden ülkeye değişmektedir. Rusya, 46 yerleşim yerinde 13,000 harp başlığı ile depolamaktadır. Her bir bölgede 270 harp başlığının depolandığı sanılmaktadır.

ABD’nin konuşlanma alanlarındaki nükleer başlık yoğunluğu Rusya’dan daha fazladır. Her bir konuşlanma alanında ortalama olarak 450 harp başlığının bulunduğuna inanılmaktadır.

Nükleer silah üretimi niçin devam ediyor?

Nükleer silahlar, sahip olan ülkelerin güvenlik stratejisinin önemli bir unsurudur. Nükleer silahlara sahip olan ülkeler, konvansiyonel silah kapasitelerini genişletirken,  nükleer güçlere karşı mevcut nükleer silah kapasitelerini koruma ve bu suretle “caydırıcı gücü” devam ettirmeye çalışmaktadır. ABD ise bununla kalmayıp, terör örgütleri ve teröre destek sağlayan devletlerin nükleer silah edinmesini önleme amacını gütmektedir.

Toplam nükleer harp başlığı sayıları

Toplam nükleer harp başlığı sayıları

Türkiye’deki nükleer silahlar

ABD’nin Türkiye’deki ABD üslerinde/depolarında nükleer harp başlığı olduğu bilinmektedir. Ancak, silahların sayısı hakkında bilgi yoktur.

Soğuk Savaş Dönemi’nden beri Türkiye kendi kontrolünde olmayan nükleer silahlar yüzünden, nükleer silahlara sahip Rusya, Çin, İran (2-3 yıl içinde) gibi ülkelerin kesin hedefi durumundadır. Açık kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, ABD hükümeti 4,200 adet harp başlığını demonte etmeyi planlamaktadır. Türkiye’deki harp başlıklarının bu rakamın içinde olup olmadığına dair bilgi yoktur.

Orta Doğu bölgesinde yaşanan gelişmelerde Türkiye’nin rolü gündeme geldiğinde, İsraillilerin sık sık  nükleer silaha atıf yapmaları manidar bulunmaktadır.

Uluslararası ilişkilerde nükleer silah başlı başına önemli bir “caydırıcı” unsurdur. Türkiye, depo anahtarı başkasında olan ve hiç bir zaman kullanamayacağı nükleer silah sistemlerine, nükleer harp başlıklarına ev sahipliği yapmak ve hedef olmak yerine, daha fazla vakit kaybetmeden kendi nükleer silah tesislerini kurmalıdır.

Nükleer silahlar ve etkileri

Nükleer silahlar ve etkileri

Büyük Orta Doğu Projesi kapsamında içinde bulunduğumuz coğrafyada yeni stratejik planlar uygulanmaya konmuştur. Planların hedefinde her nedense hep İslam Coğrafyası bulunmaktadır. İslam ülkeleri içinde nükleer silaha sahip tek ülke Pakistan’dır. İranlı bilim adamlarının nükleer silah üretme konusunda yoğun çalışma içinde bulundukları tahmin edilmektedir.

Soğuk Savaş döneminden kalma ABD nükleer silahlarının Avrupa kıtasından geri çekilmesini talep eden Belçika, Almanya, Hollanda, Norveç ve Lüksemburg bu yönde NATO ve ABD’ye her fırsatta baskı yapmaktadır. Bu grup içerisinde Türkiye’nin olmaması ilginçtir.

Eğer İran da nükleer silah üretmeyi başarabilirse, Türkiye coğrafi olarak kuzeyde Rusya, doğuda İran İslam Cumhuriyeti ve güneyde İsrail gibi nükleer harp başlığına sahip ülkeler tarafından çevrilmiş olacaktır.

Yazan | 2018-01-02T12:52:11+00:00 Ocak 2nd, 2018|Harp ve Strateji|0 Yorum

Yazar Hakkında:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

En Son Analizleri İlk Siz Okuyun!
Hemen Abonemiz Olabilirsiniz!
Binlerce okuyucumuz en son yayınlanan siyasi, askeri ve ekonomik analizleri e-posta adreslerine almak için ücretsiz abonemiz oldu. 
GÖNDER
Bir kere deneyin. İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. 
close-link
%d blogcu bunu beğendi: