Mars Gezegeni: Mars Gezegeni hakkındaki son keşifler ve dünyanın sonu

//Mars Gezegeni: Mars Gezegeni hakkındaki son keşifler ve dünyanın sonu

Mars Gezegeni: Mars Gezegeni hakkındaki son keşifler ve dünyanın sonu

Mars gezegeni Güneş Sistemi’nin teleskopla görülebilir ilk organları arasında yer aldı. Mars üzerinde çalışma yapan ilk astronomlar, Mars’ı soluk yüzeyli gezegen olarak tanımladılar.

İlkel yöntemlerle yapılan gözlemlere göre, Mars’ta mevsimsel değişimlerin olabileceği öne sürüldü.

Hatta bazı astronomlar, Mars’ta ileri düzeyde bir uygarlık olabileceği iddiasında bile bulundular.

Günümüzde bu iddiaların tamamı komik bulunmakta. Yine de Mars’ta Dünya’dan daha ilkel yaşam biçimlerinin olup olmadığına dair çalışmalar devam etmekte.

1960 ve 1970’lerde NASA tarafından yürütülen araştırmalarda, canlı yaşamın olmadığı Mars üzerinde derin kanyonlar, geçmişten kalan yüzey akıntıları ve büyük volkanlar keşfedildi.

En son yapılan gözlemlere göre, Mars’ta yüzey altında buz kütleleri olduğu saptandı.

2013’te uzaya fırlatılan NASA Mars Uzay aracı “MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution )” bir yıldan fazla bir zamandır kızıl gezegen olarak da nitelenen Mars etrafındaki yörüngesinde uçuşuna devam ediyor.

MAVEN uzay aracı Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nden fırlatıldıktan 10 ay sonra, 21 Eylül 2014’te Mars gezegenindeki yörüngesine oturdu. İki ay süren kontrol testlerinden sonra MAVEN Mars’la ilgili çalışmalarına başladı.

Araştırmaların ana konusu şu: Mars, ne zaman sıcak, derin nehirlerin bulunduğu bir ortamdan, soğuk ve hiç bir hayat belirtisinin olmadığı kupkuru, çölleşmiş bir gezegene dönüştü?

Mars Gezegeni’nde Hayat Yok

MAVEN uzay aracından elde edilen veriler, Mars atmosferinin güneş rüzgarları nedeniyle yavaş yavaş yok olduğunu da gösteriyor.

Mars’tan son zamanlarda gelen en heyecan verici haber, gezegende bir zamanlar bol miktarda sıvı halde su bulunduğunun delillerine rastlanmasıydı. Uzmanlar, şu anda ince ve soğuk olan Mars atmosferinin milyonlarca yıl önce, su bulunmasına olanak sağlayacak kadar sıcak ve kalın olduğu görüşünde.

MAVEN tarafından yapılan gözlemlere göre kuyruklu yıldız/yıldızlar tarafından saçılan toz ve diğer maddeler, kızıl gezegen Mars’ın atmosferinde geçici bir tabaka oluşturmuş durumda. MAVEN uzay aracının NASA’ya gönderdiği bilgilere göre, Mars gezegeni yüzeyinden başlayarak, Mars atmosferinin, 150-300 km’leri arasında yoğun bir toz bulutu yer almakta.

Mars Gezegeni Bulguları ve Dünya’mızın Sonu

Milyonlarca yıl önce aynen günümüzün Dünya’sı gibi sıcak ve su bulunan bir ortamı içeren Mars gezegeni, hangi tür evrimlerden sonra mikropların bile yaşamadığı bugünkü “soğuk ve çölleşmiş” durumuna geldi?

Milyonlarca yıl sürdüğü tahmin edilen çölleşme sürecini ya da evrimleşmeyi tetikleyen ana faktörler neler?

Günümüzde canlıların yaşamasına olanak sağlayan Dünya’mız dahil olmak üzere, Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenler de zamanla Mars gezegeninin akibetine mi uğrayacak?

Mars tekrar yaşanabilir hale getirilebilir mi?

Dünya etrafındaki dev manyetik alan, dünyayı güneşin zararlı ışınlarından koruyor. Bu durum daha yeni keşfedildi.

Mars’ı keşfetmeye çalışan bilim adamları, yaklaşık 4 milyar yıl öncesine kadar Mars gezegeninin de manyetik alan tarafından korunmuş olabileceğini dikkate alıyorlar. Sonradan Mars gezegeninin etrafındaki manyetik alanı kaybetmiş olabileceğini hesaplıyorlar. Bu şekilde manyetik korumasını kaybeden Mars gezegeninin geçen 4 milyar yılda kurak bir gezegene dönüşmüş olabileceğine işaret ediyorlar.

 

NASA’da görev yapan uzmanlar, Mars’ın etrafını kuşatacak bir manyetik alan yaratma tasarısı üzerinde yoğun olarak çalışmaktalar. Eğer Mars’ın etrafında yeniden bir manyetik alan oluşturulabilirse, Mars gezegeni ısınabilir ve belki de Mars’ta hayat başlayabilir.

Kaynaklar:

¹ VOA

² Space.com

³ Technopat

Ahmet AKIN, (E) Topçu Kurmay Albay

By | 2017-03-08T11:09:38+00:00 Mart 8th, 2017|Bilim ve Teknoloji|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: