Makale yazmak: Çok okunan bir makale nasıl yazılır?

//Makale yazmak: Çok okunan bir makale nasıl yazılır?

Makale yazmak: Çok okunan bir makale nasıl yazılır?

“Anahtar  kelimeleri doğru seçmek”

Bazı yazarlar makale yazmada içerikten ve akıcılıktan çok, makalede geçecek anahtar sözcüklere dikkat ederler. Bilindiği gibi popüler anahtar kelimeleri içeren makaleler, Google, Yahoo! MSN vb. gibi arama motorlarında daha çabuk bulunurlar.

Fakat, anahtar sözcükleri dikkate alarak makale yazanlar çoğu kere başarısız olurlar.

”Yapmacık” anahtar kelimeler barındıran sahte makaleler okuyucuların ilgisini çekmez.

Makale konusuna odaklandığınızda zaten kritik anahtar kelimeleri en doğal şekilde kullanacaksınız.

Kendinize başkaca hiç bir sınırlama (Örn: Kaç anahtar kelime kullanmalıyım?)  koymadan, yapmacılıktan uzaklaşarak, sadece konuya odaklanarak yukarıda belirtildiği şekilde makalenizi yazın.

“İstanbul’un Trafik Sorununa Çözümler” konusunda yazacağınız makalede anahtar kelimeleri öncelikle  konu başlığında aramalısınız. Konuyu açıklamak için başlıktaki anahtar sözcükleri (İstanbul, trafik, trafik sorunu, çözüm, trafik sorununa çözümler..vb.) otomatikman kullanmak durumundasınız.

Anahtar sözcükler;

♦ Makalenin “başlık” kısmında,

♦ Makalenin “metin” kısmında,

♦ Makalenin “sonuç” kısmında mutlaka yer almalıdır.

Makalenin anahtar sözcükleri kalın, altı çizili yazıldığında arama motorlarınca daha kolay bulunur. Makalenizde yer almasını istediğiniz her bir anahtar sözcük oranı %3 civarında olmalıdır. Ancak bu sadece bir öneridir. Arama motorları böyle bir prensip deklare etmiş değillerdir.

Örneğin; “İşadamları için Powerpoint Sunumu Teknikleri” konulu bir makale yazdınız.

Düşündüğünüz anahtar sözcükler “Powerpoint, işadamları, sunum, teknikler” ise, her birinin makale içindeki oranı %3 civarında olmalıdır.

İnternette ön sıralara çıksın ve Google’da hemen bulunsun mantığı ile, makalenizde kullanacağınız anahtar sözcüklerin oranını gelişi güzel artırmayın. Arama motorları bu niyeti sezdiği anda, makalenizi asla listelemeyecektir. Anahtar kelimelerin oranı %3 ise, makalenizi online ortamda rahatlıkla yayımlayabilirsiniz. Makalenizde fotoğraf, resim, tablo, çizelge kullanabilirsiniz. Bunlara da mutlaka açıklayıcı bilgi yazın.

Üç çeşit anahtar kelime vardır:

  • Esas anahtar kelimeler (Primary keywords) : Doğrudan doğruya makale konusunu ilgilendiren odak anahtar kelimelerdir. Sigortanın önemi konusunda yazılan bir makalede odak anahtar kelimeler şunlar olabilir: “sigorta, sigortacı, sigortacılık” gibi.
  • Destekleyici anahtar kelimeler (long tail keywords): Genellikle birden fazla kelimeden oluşur. “garantili taşıt sigortası, ucuz sigorta, taksitli sigorta” gibi.
  • Dolaylı olarak makalenin ilgi alanına giren anahtar kelimeler (Orbiting keywords): Sigorta konusunda bir makale yazdığınızı varsayalım. Sigorta ile ilgili esas anahtar kelimeleri (sigorta, sigortacı, sigortacılık gibi.), destekleyici anahtar kelimeleri (garantili sigorta, en ucuz sigorta, taksitle sigorta gibi) seçtiniz. Sigorta konusundaki bir makalenin ilgi alanına şu anahtar kelimeler dolaylı olarak girebilir: “kredili konut, kredili araba, kredili mobilya”.  Dikkat ederseniz burada sigorta kelimesine yer vermedik. Dolaylı olarak bu kelimeler bizim makalemizi ilgilendirmektedir. Çünkü, krediyle satışta, ipotekli satışta da sigorta gereklidir.

Makale yazmada son safha: “Düzeltmeler”

Makalenizi yazdıktan sonra imla, dilbilgisi ve yazım hatalarını bilgisayar üzerinden kontrol edin. Sonra:

  • Makalede yer alan ispatı olmayan, yeterince açıklayamadığınız, gereksiz ve kafa karıştırıcı bilgileri silin.
  • Ana konu ekseninde, okuyucuya anlatmak istediklerinizi tekrar kontrol edin.
  • Araştırma yapmanız gerekiyorsa, detaylı araştırma yapın. Acele etmeyin.
  • Makalenizin metninin akıcı olup olmadığını anlamak için metni kendi kendinize ve yüksek sesle okuyun.

“Makale nasıl yazılır?” sorusuna kısaca cevap vermeye çalıştık.

Hepsi bu kadar!

En iyisi arada bir bu sayfaya uğrayın; tespit edeceğim diğer ‘püf noktalarını’ zaman içerisinde sizinle paylaşacağım.

Başarılar!..

Yazan: Ahmet AKIN, (E) Topçu Kurmay Albay

Kaynaklar:

¹ Writer’s Digest

² Udemy

By | 2017-12-09T22:53:21+00:00 Nisan 17th, 2017|Asya|0 Yorum

About the Author:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: