Liderlik prensipleri: 21 nci yüzyılda siz de iyi bir lider olabilirsiniz!

//Liderlik prensipleri: 21 nci yüzyılda siz de iyi bir lider olabilirsiniz!

Liderlik prensipleri: 21 nci yüzyılda siz de iyi bir lider olabilirsiniz!

Herkes lider olmak ister. Ancak, hiç kimse doğuştan lider değildir. Bu yazıda okuyacağınız “liderlik prensipleri” lider adayları için anlaşılması ve uygulaması kolay rehber niteliğindedir.

Aslında hepimiz liderlik prensiplerini her yaşta ve her seviyede öğrenebilir ve uygulayabiliriz. Liderlik prensiplerinin birçoğu hayatımızın diğer çalışma alanlarıyla da ilgilidir.

Liderlik prensipleri: Açık olun!

Farklı liderlik biçimleri vardır ve liderlik şekillerinin neredeyse hepsi iyi olabilirler. Önemli olan kendin olabilmektir: Kendi kişiliğinizi bilin ki, başkalarıyla etkileşim kurduğunuzda ve otoritenizi kullanmak durumunda kaldığınızda özgün olabilesiniz. Bu nedenle, bir birey olarak başkaları üzerinde nasıl pozitif etki yaratabileceğinizi öğrenin. Samimi bir şekilde, başkalarının sizi nasıl algıladığını anlamaya çalışın. Astlarınıza sözlerinizle ve davranışlarınızla değerlerinizi iletirken daima açık ve net olun. Neyi önemsiyorsunuz? Kimi veya neyi temsil ediyorsunuz? Bunları açıkça söyleyin, astlarınızda ve çevrenizdeki diğer liderlerde kafa karışıklığı yaratmayın.

Liderlik prensipleri: Liderliğe hazır olun!

Başarılı bir lider olmak istiyorsanız, liderlik etmeye hazır olmalısınız. İyi bir lider olmak için öncelikle kendinize güvenmeniz gerekir.

İyi bir lider olabilmek için şu konularda zamanında ve doğru karar verebilmelisiniz:

  • Başkalarının fikirlerini ne zaman dinleyeceksiniz?
  • Ne zaman düşüneceksiniz?
  • Ne zaman karar vereceksiniz?

Bir kere karar verdiğinizde karşınıza zorluklar çıksa bile, eğer verdiğiniz kararın doğru olduğundan eminseniz, kararınıza sadık kalın. Verdiğiniz kararın sonuçlarını görün. Çünkü, insanlar sık sık değişik farklı kararlar verilmesinden hoşlanmazlar ve devamlılığı severler.

Liderlik prensipleri: Ekip seçimi önemlidir!

Liderlik prensipleri: Doğru ekip oluşturun!

Liderlik prensipleri: Gerektiğinde kararınızı değiştirin!

Bir noktada yanıldığınız sonucuna varırsanız, kararınızı değiştirecek ve bunun nedenini açıklayacak kadar kendinize güven içinde olmalısınız. En iyi çözüm doğru kararları vermektir. Hızlı kararlardan çok, zamanında ve doğru kararlar vermek önemlidir.

Başkaları sizi takip etmeye hazırsa, ancak o zaman liderlik yapabilirsiniz. Bu demektir ki; sadece konumunuzla değil, kişiliğinizle, bilgi ve tecrübenizle, yeteneklerinizle astlarınızın ve diğer liderlerin güvenini kazanmalı ve bunu devam ettirmelisiniz. Bir lider organizasyon içindekilerle, liderliği altındakilerle güçlü bir uyum ve anlayış içinde olmalıdır:

  • Onlar ne istemektedir?
  • Eğer onlar istediklerini alamazlarsa, başka neyi kabul edeceklerdir?

Duygusal zeka ve sezgiler bu bağlantıları oluşturmakta önemlidir.

Liderlik prensipleri: Lider ilk keman değildir!

Liderlikte, insanlar ve ilişkiler görevlerden çok daha önemlidir. Görevler önemlidir, ancak bunun yanında iyi bir liderin ana rolü, diğer kişileri görevleri iyi yapmaya motive etmek ve onlara ilham vermektir. Diğer liderleri temsil etmeyi ve diğer liderlere nasıl liderlik edileceğini bilmelisiniz. Lider, orkestra şefidir, ilk keman değildir. Ama aynı zamanda ne zaman adım atmanız ve sorumluluk almanız gerektiğini de bilmeniz gerekir. İşlerin yanlış gittiğini düşünüyorsanız “dur” veya “hayır” demekten korkmayın. Başkalarının sizi içinize sindiremediğiniz, kendinizi rahat hissetmediğiniz bir karara itmesine izin vermeyin.

Liderlik prensipleri: Vizyon belirleyin!

Liderlik prensipleri arasında belki de en önemlisi “vizyon”dur. Vizyon, düşünme, hayal etme ve geleceği planlama yeteneğidir.

Siz de bir vizyon belirlemelisiniz. Vizyonun net bir maksadı, belirli bir istikameti, görev bağlamında katedilecek mesafenin net bir resmi olmalıdır. İnsanların sizin “Neye? Niçin? Nasıl? Ne zaman?” ulaşmak istediğinizi anlaması ve sizi desteklemesi için, vizyonunuzu doğru olarak açıklamalısınız. Vizyonu ifade ederken, anlaşılması zor, insanların kafasında soru işaretlerine neden olan ifadeler kullanmaktan kaçının.

Liderlik prensipleri: İletişim kabiliyetiniz kuvvetli olsun!

İyi liderler iyi iletişimci olmak zorundadırlar. Liderlik prensipleri açısından, iletişim yeteneğinin iyi olmasının faydaları saymakla bitmez.

Her zaman astlarınızla ve diğer liderlerle iyi iletişim kurmak zorundasınız. Bu, diğer insanların neler bildiklerini öğrenmek, yaptığınız değişikliklerin astlarınız üzerindeki etkilerini değerlendirmek için gereklidir. Başkalarının iletişim kurabileceği ve etkileşimde bulunabileceği şekilde iletişim kanallarınız her zaman açık olmalıdır. Doğru iletişime olanak vermek için insanların söylediklerinizi hatırlamasını kolaylaştırın: Basit, net ve tutarlı olun.

Liderlik prensipleri: Ara hedefler belirleyin!

Bir kere vizyonu belirledikten ve diğer insanları iletişimle konunun içine soktuktan sonra, vizyonun hedefine ulaşmasına liderlik etmeniz gerekir. Burada, nihai hedefin net bir şekilde anlaşılması ve vizyon sonuçlarının gösterilebilmesi için sayısal ölçümler ve değerlendirmeler kullanılmalıdır. Gerektiğinde ulaşılabilir ara hedefler belirleyerek, hedefe giden yol üzerinde kalmak iyi bir fikirdir.

Liderlik prensipleri: Enerjinizi iyi yönetin!

Liderlik prensipleri gereği enerjinizi yönetmek önemlidir. Liderler sürekli olarak göz önündedir ve birileri tarafından sürekli olarak incelemeye tabi tutulurlar. Ruh halinizi ve vizyonunuzdaki görüntüyü yönetebilmeniz için, yedek enerjinizin olması gerekir. Ne zaman yorgun veya stresli olduğunuzu ve stresin sizi nasıl yönlendirdiğini öğrenmeye çalışın. Bunu yaparken emarelere dikkat edin. Ayrıca, pozitif enerjinizin nereden geldiğini ve nelerin pozitif enerjinizi götürdüğünü öğrenin.

Liderlik prensipleri: Doğru ekip oluşturun!

İyi bir lider, etrafında doğru ekip oluşturma konusunda çok çaba göstermelidir. Sizin yanınızda olan, sizin için mücadele eden, dürüst olan, size güven veren, değerlendirmelerine saygı duyduğunuz insanlara ihtiyacınız vardır. İşler gittikçe zorlaştığında onların desteğine güvenebilmeniz gerekir.

Lider olmak size yalnızlık ve korunmasızlık duygusu verebilir. Bu nedenle, zor zamanları aşmanıza yardımcı olacak hazırda bekleyen destek sistemleriniz olmalıdır.

Liderlik prensipleri: İçgüdünüze güvenin!

Lider olarak her zaman kendi içgüdünüze güvenin. Eğer iç güdünüz bir şeylerin yanlış gittiğini söylüyorsa, o şey yanlıştır. Bilinçaltının gücüne kuvvetle inanan insanlardan biriyim. Zaman sizi doğru cevaplara yönlendirebilir.

Bu nedenle, işlemi yavaşlatsa, fazla zaman harcamaya neden olsa bile, zor kararlar almadan önce birkaç görüşme yapmayı tercih ediyorum.

Bunu yapmak, düşündüklerim hakkında emin olmama yardımcı oluyor. Daha geniş liderlik grubunun birbirinin bakış açısını anlamasına ve fikir birliğine varmasına yardımcı oluyor. Böyle yapıldığında belki zaman kaybediyoruz ama; sonuç, ulaşılabilecek en iyi karar oluyor.

Sonuç olarak, hepimiz hata yapabiliriz. Hiç bir kimse mükemmel değildir.

Siz de başarılı bir lider olmak istiyorsanız, hata yaptığınızda, hatalarınızdan ders almayı deneyin, ancak organizasyonun istikrarını bozmayın.

Yazan: Ahmet AKIN, (E) Topçu Kurmay Albay

Kaynaklar:

¹ UK Government

² Forbes

³ Steve Radcliffe

By | 2017-12-06T19:26:33+00:00 Kasım 7th, 2017|Harp ve Strateji|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: