Kuzey Kore füzeleri: Pasifik bölgesinde gerilim tırmanıyor

Anasayfa » Kuzey Kore füzeleri: Pasifik bölgesinde gerilim tırmanıyor

Kuzey Kore füzeleri: Pasifik bölgesinde gerilim tırmanıyor

Kuzey Kore füze denemesi dünyayı ayağa kaldırdı. Pasifik bölgesinde gerilim her geçen gün tırmanıyor. Kuzey Kore’nin 28 Temmuz 2017 gecesi gecesi yaptığı kıtalar arası orta menzilli (1000 km./621 mil) katı-yakıtlı balistik füze denemesinden 2 gün sonra Amerika Birleşik Devletleri Güney Kore’nin Kuzey Kore’ye yakın sınır bölgesinde süpersonik B-1 bombardıman uçakları ile 10 saat süreyle “eğitim uçuşu” icra etti.

Başarıyla fırlatılan füzenin adı “Hwasong-14”. Hwasong, Korece’de Mars Gezegeni demektir. Kuzey Kore 2006 yılından beri, bu yıl yapılanlar da dahil olmak üzere, tam beş defa kıtalararası balistik füze denemesi icra etti.

Füze denemesi, 27 Temmuz’da ABD Senatosu tarafından Kuzey Kore, Rusya ve İran’a yaptırım paketinin onaylanmasından bir gün sonra geldi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kuzey Kore’nin füze testi yapmasını ve nükleer silah geliştirmesine önceki yıllarda yasaklamıştı.

İki ABD B-1 bombardıman uçağı füze denemesi sonrasında yaptıkları uçuş esnasında Güney Kore’de bir de taarruz tatbikatı gerçekleştirdi.

Kuzey Kore 4 Temmuz’da da kıtalararası balistik füze denemesi yapmış ve bu deneme de yine Hwansong-14 füzesini kullanmıştı.

Japonya Hava Kuvvetleri’ne ait F-2 savaş uçakları ile Güney Kore’ye bağlı savaş uçakları da 2 adet bombardıman uçağının tam 10 saat süreyle yaptığı eğitim ve formasyon uçuşuna eskortluk ettiler.

Eğer Kuzey Kore dünyayı aldatma amacı gütmüyorsa, Kuzey Kore resmi haber kaynaklarından edinilen bilgilere göre Kuzey Kore’nin iki gün önce 28 Temmuz’da yaptığı kıtalararası balistik füze denemesi, 1000 kilometre menzillidir. Daha önceki birkaç başarısız denemeden sonra, Hwasong-14 füzelerinin başarıyla fırlatılabileceği ve Amerika’nın Batı kıyılarını (Alaska, Hawaii, San Francisco, Los Angeles ve Chicago eyaletleri dahil) vurabileceği görülmüştür.

B-1 bombardıman uçaklarının eğitim uçuşu için, Amerika Birleşik Devletleri’nin pasifikte bulunan Guam Hava Üssü’nden havalandıkları Amerika’nın Pasifik Kuvvetleri Komutanı’nca da doğrulandı.

Kuzey Kore füze denemesi başarılı oldu

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un füze testinden sonra kıtalararası Hwasong-14  balistik füzesini geliştiren askeri ve sivil personeli füze atış mevziinde tebrik etti. Hatta atış esnasında sevinç çığlıkları attı. Kuzey Kore lideri askerlere yaptığı konuşmada füze denememsinin Amerika Birleşik Devletleri için çok sert bir uyarı olduğunu üstüne basarak vurguladı. Amerika’nın Kuzey Kore’ye taarruz etmeden önce, birkaç kere daha düşünmesi gerekeceğini beyan etti.

Kıtalararası Balistik füze denemesi Kuzey Kore ulusal televizyonundan da yayınlandı.  Deneme süresince Mars’ın Korece ifadesi olan Hwasong-14 füzesi, tam olarak 3.724.9 km (2.314.6 mil) yüksekliğe ulaştı. Kore yarımadasının doğu kıyısındaki sulara inmeden önce 47 dakika 12 saniye uçtu ve bu sürede 998 km (620 mil) menzile ulaştı.

ABD merkezli Endişeli Bilim Adamları Birliği (Union of Concerned Scientists)’nden David Wright yazdığı bir analizde “Eğer standart bir yörüngede uçabilirse, füze 10.400 km. (6 500 mil) kadar bir menzile uçabilir” dedi. David Wright’ın bu iddialı açıklamasına asker uzmanlar ihtiyatlı yaklaşıyor.

Kuzey Kore füzelerine endişeyle yaklaşan Endişeli Bilim Adamları Birliği, politikayı bilimin önüne koymaması için Trump’a çağrı kampanyası düzenlemiş durumdadır.

Kuzey Kore füze denemesi: ABD ne diyor?

Amerika Birleşik Devletleri Pasifik Hava Kuvvetleri Komutanı Gen. Terrence J. O’Shaughnessy yaptığı açıklamada “Kuzey Kore bölgedeki istikrarı tehdit etmeye devam etmektedir. Diplomasi sorunun çözümünde lider konumundadır. Amerika Birleşik Devletleri bölgedeki müttefiklerini ve Amerika ana kıtasını her türlü taarruza karşı korumaya hazırdır” dedi. Gerektiğinde Amerika Birleşik Devletleri’nin bölge güvenliğini sağlamak maksadıyla Kuzey Kore’ye derhal müdahale etmeye hazır olduğunun altını çizdi.

Muhalif kanatta yer alan Demokrat Partililer özellikle 20 Ocak 2017 den sonra, yani Donald Trump’ın başkan olmasını takiben Kuzey Kore’nin kıtalararası Balistik füze denemesi sayısını arttırdığına dikkat çekiyorlar.

Demokrat Parti ileri gelenleri Kuzey Kore’nin Amerika için her geçen gün daha fazla tehdit haline geldiğini ileri sürerek, Donald Trump’ı twitter politikasını terk ederek, daha ciddi tedbirler almaya davet ediyorlar.

Birçok Amerikalı Donald Trump’ın “Obamacare” ile uğraşmak yerine İran ve Kuzey Kore ile ilgilenmesinin ülke güvenliği açısından daha uygun bir hareket tarzı olacağına dikkat çekiyor.

Amerikalı askeri uzmanlar Kuzey Kore’nin  yeni geliştirmekte olduğu orta menzilli kıtalararası Balistik Füze’nin katı yakıtlı olmasının önem arz ettiğini vurguluyorlar. Çünkü, katı yakıtlı füzeler sıvı yakıtlı füzelere göre daha kısa zamanda ve daha gizlice atışa hazır hale gelebiliyor.

Kuzey Kore füze denemesinden bir gün önce ABD Ordusu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley Perşembe günü Ulusal Basın Kulübü’nde yaptığı konuşmada “Krize diplomatik bir çözüm bulmak için aslında yeterli zamanın olduğunu ancak zamanın hızla tükendiğini, Kuzey Kore’nin zaman geçtikçe daha da tehlikeli hale geldiğini” ifade etti.

Başkan Yardımcısı Pence Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD ve müttefiklerinin nükleer programını sona erdirmek için Kuzey Kore üzerindeki baskıyı artırmayı planladıklarını söyledi. Pence, Estonya’da yaptığı açıklamada “Stratejik sabır sona erdi. ABD Başkanı, Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze programını kalıcı olarak terk edeceği zamana kadar bu ülke üzerinde baskı oluşturmak için müttefik ülkeler arasındaki işbirliğine liderlik ediyor”dedi.

Kuzey Kore füze denemesi: Trump’ın twitter mesajları

Konu ile ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri Devlet Başkanı Donald Trump Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Çin’i suçladı.

Trump, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füze denemeleri karşısında sadece konuştuğunu ifade ederek, Amerika’nın Çin’den çok daha aktif olmasını beklediğini vurguladı. Trump’a göre Çin isterse Kuzey Kore problemini kolaylıkla çözebilir. Çünkü Çin, Kuzey Kore’nin en önde gelen müttefiki ve kilit ticaret ortağıdır.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Trump kendisinden önceki Amerika Birleşik Devletleri başkanlarını da suçladı. Trump, önceki başkanların Çin’in dünya ticaretine açılmasına ve ekonomik bir süper güç olarak ortaya çıkmasına göz yumduklarını ifade etti. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey Kore’nin yaptığı kıtalararası Balistik füze denemelerine bundan böyle sessiz kalmayacağına vurgu yaptı.

Güney Kore’nin tepkileri

Güney Kore Ulusal Meclisi üyesi ve savunma uzmanı olan Kim Jong Dae, Kuzey Kore’nin nükleer program alanında hızlı ilerleme kaydettiğini, ancak henüz ICBM (Kıtalararası Balistik Füze)’e uyması için bir savaş başlığını küçültmeyi başaramadığını, bir savaş başlığının yanmadan atmosfere yeniden girebilmesini sağlayacak bir ileri teknolojiye de henüz sahip olmadığını, yine de Kuzey Kore füzelerinin menzillerinin ve hedefe isabet oranının kayda değer bir biçimde arttığını” belirtti.

Kuzey Kore’nin ABD şehirlerine ne zaman bir nükleer savaş başlığı fırlatabilecek kapasiteye ulaşabileceğine dair askeri uzmanların tahminleri değişkenlik gösteriyor. The Washington Post ‘un bildirdiğine göre  ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı “Kuzey Kore’nin önümüzdeki yıla kadar Kıtalararası Balistik Füze’lere ( ICBM) nükleer bir savaş başlığı monte edebilecek teknolojiye sahip olabileceğini” tahmin ediyor. Kim Jong Dae ise Kuzey Kore’nin “üç yıl içinde” bu hedefine ulaşabileceğini vurguluyor.

Yazan | 2018-01-12T15:41:05+00:00 Ocak 12th, 2018|Asya|0 Yorum

Yazar Hakkında:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

En Son Analizleri İlk Siz Okuyun!
Hemen Abonemiz Olabilirsiniz!
Binlerce okuyucumuz en son yayınlanan siyasi, askeri ve ekonomik analizleri e-posta adreslerine almak için ücretsiz abonemiz oldu. 
GÖNDER
Bir kere deneyin. İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. 
close-link
%d blogcu bunu beğendi: