Küresel güç olmak: Küresel güç olmanın koşulları nelerdir?

//Küresel güç olmak: Küresel güç olmanın koşulları nelerdir?

Küresel güç olmak: Küresel güç olmanın koşulları nelerdir?

Küresel güç olmak için belirli koşullar var mıdır? Hangi devletler küresel güç olmak yolunda bir adım öndedir?

Bir devletin veya devletler topluluğunun küresel güç olabilmesi için askeri, ekonomik ve nüfus alanlarında rakip ülke veya topluluklardan önde olması gerekir. Bu faktörlerden birisinde zayıf olan devlet ya da devlet topluluklarının küresel güç olabilmeleri söz konusu değildir.

Küresel güç olmak için ABD’nin geçirdiği aşamalar

1 nci ve 2 nci Dünya Savaşlarından galip çıkan Amerika Birleşik Devletleri’nin, Britanya İmparatorluğu’ndan sonra, dünyanın yeni küresel gücü olduğu öne sürülmeye başlanmıştır.

ABD’nin 2 nci Dünya Savaşı’nın sonlarında 6 Ağustos 1945 günü Hiroşima’da, 9 Ağustos 1945 günü Nagasaki ‘de ilk atom bombasını kullanması ve Japonya’nın kayıtsız şartsız teslim olması ABD’nin küresel hakimiyetini tartışılmaz şekilde  ortaya koymuştur.

16 Temmuz günü Florida’nın Merritt Island kasabasında bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden Saturn V tarafından fırlatılan Apollo 11, Ay yüzeyine yapılan insanlı ilk uzay uçuşunu gerçekleştirmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin bu uzay uçuşunda astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin 20 Temmuz 1969 günü saat 20:18’de (EEZ) Ay yüzeyine iniş yapan ilk insanlar olmuşlardır. İnişten altı saat sonra 21 Temmuz günü 01:56’da (EEZ) Armstrong ay yüzeyine adım atarak bu konuda da bir ilki gerçekleştirmiştir. Uçuşun mürettebatının üçüncü üyesi olan Michael Collins bu sırada Ay yörüngesinde Armstrong ve Aldrin’i taşıyan modülle bir araya gelmek için beklemedeydi. Görevin üç üyesi de sekiz gün uzayda kaldıktan sonra dünyaya dönmüştür. ABD’nin bu başarısı 2 nci Dünya savaşı sonlarından itibaren kendisine rakip olmaya çalışan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)’ni moral olarak çökertmiştir.

21 nci yüzyılın süper gücü tartışılmaz şekilde Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’dir. ABD’nin rakipleri ise Çin, Avrupa Birliği, Rusya Federasyonu ve Hindistan’dır. Ekonomik alanda belli bir seviye yakalamış olsalar bile, askeri güç ve küresel askeri hakimiyet ile nüfus alanlarında ABD’nin çok gerisinde olan Almanya ve Japonya’nın devlet olarak ABD’ye rakip olmaları yakın gelecekte söz konusu değildir.

Ancak yine de her fırsatta ABD’nin küresel gücünün azalışı hakkında son yıllarda artan şekilde tartışmalar olmaktadır.

2008 ekonomik krizine rağmen ABD, bir milyona yakın göçmeni ülkesine kabul etmeye devam etmektedir. Ebola hastalığı, Vladimir Putin ve El-Kaide, Irak Şam İslam devleti (IŞİD) terörizm hareketleri bugünlerde ABD’nin canını epey sıkmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri yüksek teknoloji (Silikon Vadisi), finans ve iş (Wall Street), film (Hollywood) ve yüksek öğretim alanlarında dünyaya öncülük etmektedir.

ABD dünyanın askeri ve ekonomik lideridir

Halihazırda ABD dünyanın askeri ve ekonomik lideridir. Büyük bir olasılıkla onlarca yıl da ABD üstünlüğü devam edecektir. ABD sadece askeri ve ekonomik olarak değil, “yumuşak güç” olarak da dünyanın en önemli ülkesi durumundadır.

ABD’nin halen her yıl bir milyondan fazla göçmen kabul etmesi de gücünün bir diğer göstergesidir.

Silikon Vadisi örneğinde olduğu gibi, teknolojik olarak ABD dünyanın tartışmasız en önemli ülkesidir.

Değişik kurum ve kuruluşların her yıl yaptıkları anketlere göre, dünyanın en iyi 20 üniversitesinden en az 15-17’si mutlaka ABD’lidir.

Dünyanın en çok ihracat ve ithalat yapan ülkesi yine ABD’dir.

Doğrudan dış yatırımlara bakıldığında, 180 milyar dolarla ABD dünya lideridir. Bu rakam, ABD’ye en yakın olan rakip ülkenin iki katıdır.

Amerika Birleşik Devletleri, her yıl  560 milyar dolar civarında harcama yapmaktadır.

ABD dünyanın en güçlü ordusuna sahiptir. Halen ABD’nin dünya genelinde 800 civarında askeri üssü olduğu sanılmaktadır. Bu üslerde 255 000 civarında ABD askerinin görev yaptığı tahmin edilmektedir.

Beyaz Saray yönetimindeki ABD, Birleşmiş Milletler üyesi 191 ülke hükümetiyle ikili antlaşmaları vardır. ABD’nin GSYİH’sı (16 trilyon dolar) Çin’in GSYİH’nın iki katından daha fazladır.

ABD, demokratik olmayan veya yarı demokratik ülkelerden oluşan bir dünyada, en uzun süreyle “demokrasi” ile yönetilen ülkedir.

ABD’nin borsası tüm zamanların en yüksek cirolu borsası olarak, halen küresel ekonomide Amerikan liderliğini yansıtmaktadır.

By | 2017-02-21T19:00:47+00:00 Şubat 21st, 2017|Harp ve Strateji|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: