Kışın yürüyüş yapmak: Sağlık için kışın yürüyüş nasıl yapılmalı?

//Kışın yürüyüş yapmak: Sağlık için kışın yürüyüş nasıl yapılmalı?

Kışın yürüyüş yapmak: Sağlık için kışın yürüyüş nasıl yapılmalı?

Bütün gün oturarak, yatarak evde vakit geçirmek yerine; bilinçli bir şekilde kışın yürüyüş yapmak fiziksel ve ruhsal sağlığınız için faydalıdır.

Kışın yürüyüş yapmak niçin gereklidir?

Kış mevsimi gelip, hava soğuyunca, çoğumuz ilkbahar gelinceye kadar -aynen ayılar gibi- evimizde vakit geçirmeyi severiz. Fakat  egzersiz yapmadan kışın evde kalmak, yani kış uykusuna yatmak, kilo almaya, yağlanmaya ve doğal olarak -ayıların aksine-  insanlarda kalp hastalıklarına neden olur.

Kışın Yürüyüş Yapmak herkes için faydalıdır.

Hiç kışın kar yağarken, ısı sıfırın altındayken, her dışarı çıkanın tir tir titrediği bir havada yürüyüş yaptınız mı? Peki yaptığınız bu yürüyüşten zevk aldınız mı? Yoksa, “Bir daha asla!” deyip, koşarak evinizin yolunu mu tuttunuz?

Benim yaşadığım yerin ortalama rakımı (deniz seviyesinden yüksekliği) 1100 metre civarında. Tam bir karasal iklime sahip. Doğrusu evde kalmak isteyenler için mazeret üretmek çok kolay. Bu sene Kasım ayının son haftasından itibaren, kar yağmasa bile inanılmaz soğuk havalar yaşadık. Çoğu kere hava tahmincilerinin dolaylı olarak “Sakın dışarı çıkmayın!” demelerine rağmen, eşimle birlikte defalarca açık havada ve en az 10 km yürüdüm. Henüz nezle bile olmadım. Soğuk havada yürümekten inanılmaz zevk aldım. Eğer siz de kendinizi soğuk havanın etkilerine karşı hazırlarsanız, aynen bizim yaptığımız gibi evde soba başında oturmak ve kilo hesabı yapmak yerine, inadına dışarıya atarsınız. Ha bir şeyi daha söylemeden geçemeyeceğim: Kimse dışarı çıkmaya cesaret edemeyeceği için, soğuk havalarda şehir içinde bile (Örneğin Levent-Taksim ya da Ulus-Çankaya arasında) rahat rahat yürüyebilirsiniz.

Kışın Yürüyüş Yapmak için katmanlar şeklinde giyininiz!

Kışın yürüyüş yapmak: Mutlaka katmanlar şeklinde giyinin

Soğuk havada yürüyüşten önce kat kat elbise giyinmeniz gerektiğini bir çok uzmandan duymuş olabilirsiniz. Peki bu ne demektir?

Evden dışarı adım attığınızda ısı farkından dolayı başlangıçta bir irkilme hissedebilirsiniz. İrkilme, hızla soğumaya başlayan vücudun, soğuya karşı gösterdiği doğal bir tepkidir. Çünkü, soğuğa karşı tepkinin bir parçası olarak, beyniniz vücudunuza ısıyı artırma emri verecektir. Vücudunuzun onca zahmetle, yağ ve besin maddesi yakarak ürettiği vücut ısısının dışarı sızmaması, yani giydiklerimizin ısıyı yalıtması lazımdır. Diğer yandan, soğuk havada terlemek, hastalığa davetiye çıkarmak demektir. Bunu asla aklınızdan çıkarmayın.

Kaplumbağaları bilirsiniz; barınaklarını sırtlarında taşırlar. Unutmayın; kalın iç ve dış giysiler, yürüyüş esnasında vücudunuzun hava almasına,  serinlemesine olanak tanımaz, terlemeye neden olurlar. Rahat yürümek, yürürken vücudunuzu serin tutmak için, pamuklu kumaştan yapılmış ince, hafif, uzun iç çamaşırlar giyinin.

  • Katman-1: Merinos yünden yapılmış uzun iç çamaşırı, paçalı don (erkekler), külotlu çorap (bayanlar),
  • Katman-2: Astarsız pamuk pantolon, gömlek,
  • Katman-3: Balıkçı veya dik yaka kazak veya T-shirt,
  • Katman-4: Kış ceketi arzu edilen katman vazifesini kolaylıkla sağlar.Yukarıdaki giysilerin yanında, eşarp (bayanlar), kafa bandı ve eldiven almayı kesinlikle unutmayın.Vücudunuz ısındıktan sonra eşarp ve eldivenlerinizi çıkartabilirsiniz. Tercih size kalmış. Eşarp ve kafa bandını çıkartsanız bile, rüzgar etkisine karşı katmanlarla vücudunuz yeterince korunmuş olacaktır.Yürüyüş esnasında hava ısısı artarsa, ben genellikle yağmurluğumu ve kazağımı çıkartıp, belime bağlarım. Eğer uzun iç giysiler yürüyüş anında sizi rahatsız ediyorsa, astarsız pamuk/hafif yün pantolonun altına tayt/külotlu çorap giymeniz yeterli olabilir.Kar yürüyüş botunuzdan yüksekse, tozluk takabilirsiniz.Pantolon ve külotlu çoraptan oluşacak iki katman belden aşağınızı soğuktan koruyacaktır.Kot pantolonlar vücudumuzu soğuktan korumaz. Hatta “sıfır” koruma sağlar. Kesinlikle yürüyüşe çıkarken kot pantolon giymeyin.

Karda Yürüyüş Yapmak için uygun kıyafet giyiniz!

Ayakkabı ve çoraplar uygun olsun

Kış yürüyüşlerinde uygun ayakkabı ve çorap giyilmelidir. Karlı havalarda mutlaka özel olarak imal edilmiş hafif, su geçirmeyen yürüyüş botu kullanın. Yürüyüş botları, normal ayakkabılardan biraz büyüktür. Islak veya nemli bot zamanla ayağınızı acıtır, yürüyüşü size zehir edebilir. Ayrıca, bot buzlu zeminlerde kaymamalıdır. Zemin taşlı ve sert olsa bile ben hemen hemen daima yürüyüş botu giyerim.Günlük hayatta giydiğimiz normal yürüyüş ayakkabıları karlı havalarda su geçirir. Kuru kalması gereken ayağınızın ıslanmasına neden olur. Ayrıca, buzlu zeminlerde yürümekte de zorlanırsınız. Sürekli ayağınız kayar. Boşuna yorulur ve enerji harcarsınız.

Yürüyüş çorapları ve çorap kılıfları

Polipropilenden yapılmış “sock liner (çorap kılıfı)” yürüyüş botu içinde terlemeden oluşacak su kabarcıklarını emer. Botun kuru kalmasını sağlar. Üstelik ayak kokusunu da önler.  Sock liner’i spor mağazalarında bulabilirsiniz. Ayağınıza hafif bir çorap kılıfı giymeyi unutmayın. Ayağınıza giyeceğiniz çorap yeterince kalın olmalıdır.Yünden yapılmış uygun boyuttaki kalın çorap, bot ile ayak arasında yeterince aralık kalmasını sağlayarak, terlemeyi ve ayağımızda kramp oluşmasını önler. Yürüyüşte düzgün, ince çoraplar giymekten mutlaka kaçının. Yün ayakları sıcak ve kuru tutmak için doğal termostatik izolasyon sağlar. Çorabın topuğu dayanıklı olması için streç naylondan yapılmış olabilir. Çorabımızın burun kısmı düz dikişli ve pürüzsüz olmalıdır.Kış için dizayn edilmiş tozluklar, dağcılar ve kayakçılar tarafından kullanılır. Karlı zeminde yapılacak yürüyüşlerde tozluk kullanılması ayak sağlığı için gereklidir. Tozluk, botun hava almasına imkan vermeli; membrandan yapılmış olmalı ve su geçirmemelidir.

Yürüyüş güzergahını önceden planlayın

Yürüyüş parkurunu önceden belirleyin.

  • Evinizin yakınında yürüyüş parkuru var mı?
  • Şehir içinde mi yürüyeceksiniz?
  • Düşündüğünüz yürüyüş parkuru evinizde mi sona erecek?
  • Daha uzun bir parkur mu düşünüyorsunuz?
  • Arabanızı kullanacak mısınız?

Yukarıdaki soruları kendinize sorun.

Parkurun evinize olan mesafesine göre, arabanıza su, yedek pantolon, kazak, iç çamaşırı vb. almanız gerekebilir.

Yürüyüşte dikkat edilecek konular

Yürüyüşe başlamadan önce 5-10 dakika ısınma egzersizleri yaparak, vücudunuzu ısıtın. Isı sıfırın altındayken esen rüzgardan özellikle yanaklarınızı, kulaklarınızı ve ellerinizi koruyun. Şehir içinde yürüyecekseniz, daima trafiği karşınıza alın. Karşıdan karşıya geçişlerde dikkatli olun. Kaygan yolda araçların duramayacağını hesaba katın. Zemindeki karın reflektör vazifesi yapacağını dikkate alarak, yürüyüş zamanınızı güneş ışınlarına göre ayarlayın. Yürüyüş için güneş ışınlarının yatık geldiği sabah ve öğleden sonraki anlar uygun zamanlardır.

Yürüyüş için gerekli diğer malzemeler

Yanınıza kar gözlüğü, dudak koruyucu krem,  cilt nemlendirici, yedek iç çamaşırı, yedek çorak, yürüyüş bastonu, panço vb. almayı unutmayın.

Anılarınızı bizimle paylaşmayı da ihmal etmeyin.

Karlı yollarda görüşmek üzere.

Ahmet AKIN

By | 2018-01-09T14:18:00+00:00 Ocak 9th, 2018|Sağlık|0 Yorum

About the Author:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: