Kilo vermek için sabah kahvaltısı yapmamak doğru mu?

//Kilo vermek için sabah kahvaltısı yapmamak doğru mu?

Kilo vermek için sabah kahvaltısı yapmamak doğru mu?

Kilo vermek için sabah kahvaltısı yapmamak çok tartışılıyor. The Huffington Post‘ta yer alan bir yazıda, kilo vermek ile sabah kahvaltısı arasında bir ilişki olmadığına değiniliyor. Ny Times’ta yer alan bir yazıya göre ise, kahvaltı günün en önemli yemeğidir. Sabahleyin kahvaltı yapmayanlar gün içinde fazlaca açlık hissedecekleri için, ilk buldukları yiyeceklere saldırırlar. Kendilerini kontrol edemeyeceklerinden, şekerli mi, tuzlu mu olup olmadığına bakmaksızın, ne bulurlarsa atıştırırlar. Aslında bu doğal tepki, açlık hissi duyan her insan için geçerlidir. Ancak, kontrolsüzce yenilen yiyeceklerin vücudumuzda yağ olarak depolanacağını hatırlatmakta yarar var.

Özellikle besin türlerince zengin ve doyurucu bir kahvaltı, kişinin çalışma performansını da arttıracaktır. Bunun yanında kilonun dengeli kalmasını da sağlayacaktır.

Son yıllarda sabah kahvaltısının insanın kilo almamasında çok da önemli olmadığı konusunda iddialı araştırmalar yayımlanmaktadır.

Sağlıklı beslenme açısından kahvaltının önemi inkar edilemez. Özellikle de kilo almaya meyilliyseniz. Günümüzde bazı özel okullarda öğrencilerin güne en iyi şekilde başlaması için kahvaltı servisi yapılmaktadır. Bütün bu gerçeklere rağmen, Avrupa ve ABD’de, başta genç kızlar olmak üzere, halkın yüzde 10-30’u kahvaltı etmemektedir.

Kilo vermek için kahvaltı yapmamak

“Kilo vermek amacıyla kahvaltı etmemek” bu konuda günümüze kadar gelen bütün bilimsel tavsiyeleri reddetmek anlamına gelir. Sabahleyin kahvaltı yapmayınca bütün gün aç dolaşıp ilk bulduğumuzda yüksek kalorili besinlere yöneleceğimiz kesindir. Bu davranış biçiminin yansıması, kaçınılmaz olarak kilo kazanmak olacaktır.

Normal bir insan geceleyin uyku esnasında 650-700 kalori harcamaktadır. Harcanan bu kalorinin sabahın ilk saatlerinde yerine konması gerekmektedir. Özellikle vücuttaki şeker seviyesinin düşmesi, yeni güne başlarken kahvaltı yapmayanların halsiz ve bitkin düşmesine neden olacaktır.

Kasım 2013’te Amerikan Klinik Beslenme Dergisi‘nde yayımlanan bir yazıda, kahvaltı yapmamanın kilo alma üzerinde ya hiç etkili olmadığını ya da çok azıcık etkisi olduğuna vurgu yapılmıştır.

Alabama Üniversitesi Beslenme Obezite Araştırma Merkezi direktörlerinden Dr. David B. Allison ve arkadaşları 1992’de uzun süreli bir çalışma yaptılar. Çalışma sonucunda sabahları kahvaltı yapıp yapmamanın şişmanlık  üzerinde çok da etkili olmadığı sonucuna vardılar.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü, Ulusal Kilo Kayıt Dairesi verilerine dayanarak “Uzun dönemli kilo vermede kahvaltının önemi” üzerinde Şubat 2002’de 2959 kayıt kullanılarak bir çalışma yaptı. 2959 kişiden 2313 kişi (%78) kahvaltı yapmıştı. 114 (%4) kayıtta yer alanlar ise kahvaltı yapmamıştı. Sonuçta kahvaltı yapanlarla, kahvaltı yapmayanların “enerji alımları” arasında önemsenecek bir fark olmadığı, ancak kahvaltı yapanların biraz daha fiziksel aktivite gösterebildikleri sonucuna ulaşıldı.

Sonuç:

Kahvaltının kilo alıp almama veya obezite üzerindeki etkileri konusunda bilim adamları arasında görüş farklılıklarının bir süre daha devam edeceği anlaşılmaktadır. Ancak, konuya sadece “kilo” açısından bakmak bizi yanıltabilir.

Vücudumuzun gece süresince en az 6-8 saat besin alamadığını ve bu sistemin sağlıklı çalışabilmesi ve yeni bir güne “zinde” başlayabilmesi için mutlaka “enerji”ye ihtiyacı olduğunu unutmayalım.

Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle…

Burcu AKIN, Uzman Eczacı

Kaynaklar:

¹ Huffington Post

By | 2017-03-09T22:28:32+00:00 Mart 9th, 2017|Sağlık|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: