Kilo verirken yapılan hatalar nelerdir? Kolay kilo nasıl verilir?

//Kilo verirken yapılan hatalar nelerdir? Kolay kilo nasıl verilir?

Kilo verirken yapılan hatalar nelerdir? Kolay kilo nasıl verilir?

Kilo verirken yapılan hatalar iyi öğrenilirse, kısa sürede siz de zayıflayabilirsiniz. Çünkü fazla kilo sağlık için zararlıdır. Üstelik kilo vermek sabır gerektirir.

Zayıflamak için besinlerin hangi ölçekte nasıl yeneceğini öğrenmek isterseniz, “Bir ayda beş kilo nasıl verilir?” başlıklı analizimize bakmanızı öneririz.

Zayıflamak için diyet yapıyor, spora gidiyor, yürüyüşe zaman ayırıyor ama yine de kilo veremiyor musunuz?

Ben eczacıyım. Kilo verme, sağlıklı beslenme ve diyet konularında eczanemde her gün inanılmaz olaylarla karşılaşıyorum. Akla hayale gelmeyecek sözde diyet reçetelerini hastalarım bana empoze etmeye çalışıyor!

Kilo verirken yapılan hatalar

Kilo verirken yapılan hatalar nelerdir?

Kilo verirken yapılan hatalar nelerdir?

Doğrusu, kilo vermeyle ilgili ortalıkta dolaşan bir sürü bilimsel olmayan “söylenti” var.

Bilim adamları arasında bile kilo verme ile ilgili fikir uyuşmazlıkları mevcut.

Yazılı ve görsel basına ek olarak, günümüzde sosyal paylaşım sitelerinde de kilo verme ile ilgili olarak inanılmaz sihirli reçeteler konuşulmakta.

Konuyla ilgisi olsun veya olmasın, ev hanımlarından, oto boyacıya kadar herkes neyin en doğru olduğunu kendisinin bildiğini sanıyor.

Hiç kimsenin bilimsel çalışmaları, makaleleri referans gösterdiği yok. Yani “sıfır” referans!

Bu yazı dizisinde sizlere kilo verme esnasında tekrar tekrar yapılan yaygın hataları bilimsel gerçeklere dayanarak anlatmaya çalışacağım. İngilizcesi olan kilo verme niyetindeki okuyucularım, daha geniş bilgileri her iddianın sonundaki “hakemli-bilimsel dergilerden” temin edebilirler.

Umarım kilo verme derdi olan, bilime değer veren okuyucularımıza faydası olur.

Kilo verirken yapılan hatalar analizi hazırlanırken, ağırlıklı olarak yabancı kaynaklardan istifade edilmiştir.

Kilo verirken yapılan hatalar: Acele yemek yemek

Ağzınıza attığınız her lokmayı iyice çiğneyin. Sonra yutun ve çatalınız masanın üzerine bırakın. Bir yudum su için. yarı çiğnenmiş besin maddelerinin mide ve bağırsak sisteminde sindirimi zor olmaktadır. Mide ve bağırsak gazlarının en önemli nedenlerinden birisi de yarı çiğnenmiş  besin maddeleridir.

Yemek yeme sürenizi uzun tutun. Gün içinde yemek yemekten daha önemli ne işiniz olabilir ki?

Hızlı yemek yemenin zararları

Kilo verirken yapılan hatalar

Kilo verirken yapılan hatalar

Kilo verirken yapılan hatalar arasında en sık rastlananı, hızlı yemek yemektir.

Her öğünde 15-20 dakikadan daha hızlı yemek yiyorsak, bu bizim hızlı yemek yediğimiz anlamına gelir. Çok hızlı yemek yeme esnasında beyin doyma hissini algılayamaz. Çünkü, beynimiz 20 dakikadan sonra doygunluk hissini algılayabilir. Eğer biz her öğünde 5-10 dakikada yemeğimizi bitiriyorsak, beynimiz doygunluk hissini alamayacağı için, kendimizi aç hissederiz. İkinci hatta üçüncü tabak yemekleri şiddetle arzu ederiz. Bu da dolaylı olarak hazımsızlığa, mide ve bağırsak gazlarına, midede şişkinliğe, karaciğer yağlanmasına ve dolayısıyla kilo almamıza sebep olmaktadır. Çünkü daha çok besin tüketenler, daha çok kilo alacaklardır. Minik molalar vererek, sohbet ederek, arada bir gazete okuyarak yemek yeme süremizi arttırabiliriz.

Günlük koşuşturma içerisinde hızlı yemek yemek, lokmaları iyi çiğnememek fazla kilo almaya neden olmaktadır. Ağzımıza attığımız her bir lokmayı en az 30-40 kez çiğnememiz gerekir.

İş yoğunluğu ve stres gibi durumlarda hızlı yemek yememize sebep olabiliyor. Fazla kilo ise, sağlık sorunları demektir.

Yapılan bir araştırmaya göre sabah kahvaltısına 6, öğle yemeklerine 8 ve akşam yemeklerine ise 9 dakika ayırıyoruz. “Çok hızlı yiyorum, ne var bunda!” demeyin. Abur cubur yemek, lokmaları iyice çiğnemeden yutmak sizi sağlığınızdan edebilir. Ömrünüzü kısaltabilir.

Hızlı yemek yemek reflü, gastrit, gazlanma, karaciğer yağlanması, ishal gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Hızlı yemek yemek, hele de aşırı yemek yemek mide gerginliğine yol açmaktadır.

Hızlı yemek yendiği zaman tansiyon, kolesterol ve şeker hastalığı ortaya çıkar. Kara ciğer yağlanır. Bağırsaklardan gelen toksik maddeleri arıtamaz.

Yiyecekleri yavaş yiyip, iyi çiğneyin!

Vücudunuzun zinde kalabilmesi, vücut fonksiyonlarınızın görevini yapabilmesi için enerjiye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Akaryakıtı olmayan bir araba ile hareket edebilir misiniz?

Hem sizin, hem de sevdikleriniz için yemek yemek, savsaklanacak, basite indirgenecek bir eylem değildir.

Yemek yerken televizyona bakmayın. Masanızın yan tarafında kitap veya gazete bulundurun. Bir yandan yavaş yavaş yemeğinizi yerken, diğer yandan kitap okuyun, gazete haberlerine bakın.

By | 2017-12-20T17:03:37+00:00 Aralık 20th, 2017|Sağlık|0 Yorum

About the Author:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: