Kilit personel angajmanı nedir? Terörle mücadelede nasıl kullanılır?

Anasayfa » Kilit personel angajmanı nedir? Terörle mücadelede nasıl kullanılır?

Kilit personel angajmanı nedir? Terörle mücadelede nasıl kullanılır?

Terörle mücadelede görev alan komutanlar ve politika yapımcıları, terörle mücadelenin masa başında oturarak, çözüm için raporlar üreterek ve dahası bol bol nutuk atarak kazanılamayacağını akıllarından çıkarmamalıdır.

Kilit personel angajmanı ve halk desteği

Bir kere daha vurgulamak gerekirse; dağlarda, ormanlarda, vadilerde, mezralarda, şehir merkezlerinde icra edilecek olan her türlü terörle mücadele harekatında, yerel halkın desteği mutlaka sağlanmalıdır. Bu yapılmadığı takdirde terörle mücadele hem zor, hem de zayiatlı olacaktır.

Hiç bir istihbarat bilgisi olmadan klasik harp için yetişmiş piyade veya jandarma birliklerini yüksek rakımlı dağların, derin gedik ve geçitlerin olduğu dağlara operasyona göndermek, akıllı bir komutanın yapacağı bir iş değildir.

Uyarı!

Uzun menzilli sahra toplarıyla veya üstün özellikli savaş uçaklarıyla vadi tabanlarını bombalamak da kinetik bir harekattır. Ancak, terörle mücadelede başarı vaat etmez.

Şu bilgiler, terörle mücadelede operasyona katılan güvenlik güçlerine mutlaka verilmelidir:

♦ Operasyona katılacak birlikler: Birliklerin büyüklüğü, çapı, özellikleri, varsa destekleyen vasıtalar gibi.

♦ Operasyonun maksadı: Arama, tarama, keşif, gözetleme, göz dağı verme, bayrak gösterme, kesin imha gibi.

♦ Operasyonun başlama zamanı: Operasyon rutin olarak belli bir günde ve saatte mi başlayacak? Operasyonun başlaması için teröristlerin bazı faaliyetleri mi beklenecek?

♦ Operasyonun yapılacağı bölge, bölgenin tarihi, halkın yapısı, dini inancı, biyografisi, bölgenin kesin sınırları, arazi özellikleri, bu bölgede önceden yapılan çatışmaların yerleri, tarihleri.

♦ Operasyonun nasıl yapılacağı, hangi birliklerin ne zaman operasyona iştirak edeceği, ihtiyat kuvvetleri ve yeri.

♦  Operasyona katılan birlikler “ne yapacak?” Teröristlerle kesin muharebeye girilecek mi? Yoksa, bu bir aldatma harekatının parçası mı? Asıl birlikler hangi aşamada operasyona katılacak?

♦ Düşman hakkında bilgi: Teröristlerin lideri kimdir? Teşkilatı nasıldır? Araziye nasıl dağılmıştır? İmha edilmesi istenen teröristler nerede faaliyet göstermektedir? Daha önce nerelerde güvenlik güçleriyle çatışmışlardır? En çok kullandıkları yaklaşma yolları ve kaçış istikametleri nerelerdedir? Ellerinde bulunan silah sistemlerinin etkinliği, sayısı nedir? Hangi köy veya mezralar terör örgütüne destek vermektedir?

Yazan | 2018-01-15T13:10:11+00:00 Ocak 15th, 2018|Harp ve Strateji|0 Yorum

Yazar Hakkında:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

En Son Analizleri İlk Siz Okuyun!
Hemen Abonemiz Olabilirsiniz!
Binlerce okuyucumuz en son yayınlanan siyasi, askeri ve ekonomik analizleri e-posta adreslerine almak için ücretsiz abonemiz oldu. 
GÖNDER
Bir kere deneyin. İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. 
close-link
%d blogcu bunu beğendi: