İnternet hızını arttırmak için hemen uygulanabilecek öneriler

//İnternet hızını arttırmak için hemen uygulanabilecek öneriler

İnternet hızını arttırmak için hemen uygulanabilecek öneriler

İnternet hızını arttırmak konusu incelendiğinde, internet bağlantı hızını etkileyen bir çok faktör olduğu görülecektir.

Allahtan kullanıcı olarak bizlerin de internet bağlantı hızını arttırabilmek için yapabileceğimiz son derece basit işlemler vardır.

Anlattıklarımızı uyguladıktan sonra birkaç dakika içinde internet hızını arttırmak konusunda başarılı olduğunuzu siz de göreceksiniz.

İnternet hızını arttırmak için hızınızı test edin

İnternet hızını arttırmak için donanım ve bilgisayar ayarları ile oynamadan önce, internet servis sağlayıcınızın (TTnet, SuperOnline gibi) size vaat ettiği hıza ulaşıp ulaşamadığınızı kontrol edin.

İnternette hız testi yapmak için kullanabileceğiniz birçok bedava site vardır.

Bu maksatla  Google’da “hız testi” yazarak arama yapmanız yeterlidir. Arama sonucunda karşınıza bilgisayarınızın internet hızını test edebileceğiniz bir çok sayfa çıkacaktır.

TTnet’in bütün internet kullanıcılarına sunduğu  “internet hız testi sayfası” bunun için yeterlidir.

Farklı zamanlarda yaptığınız testlerin sonuçları farklı çıkabilir. Hatta aynı zaman diliminde yapacağınız testler arasında bile farklı sonuçlar olabilir. Bu durum asla moralinizi bozmamalıdır. Çünkü, internet hızını etkileyen bir çok yan etken vardır.

İnternet hız testini sağlayan sunucunun konuşlandığı şehir, sizinle aynı hattan internet hizmeti alan kullanıcıların sayısı internet hız testinizi doğrudan etkileyecektir.

Özellikle internet servis sağlayıcınızın size en yakın sunucusu üzerinden hız testi yapmaya çalışın.

Örneğin, İstanbul’da yaşayanların “internet hız testi sayfası” üzerinden İstanbul ilini, Ankara’da yaşayanların ise “internet hız testi sayfası” üzerinden Ankara ilini seçmesi akıllıca bir hareket olacaktır.

Birçok internet hız testi yapın, sonra yaptığınız testlerin ortalamasını alın. Bu sizin bilgisayarınızın ortalama “internet hızı” olsun, elde ettiğiniz değeri bir kağıda not edin.

Bilgisayarınızın en doğru internet bağlantısını elde edebilmek için, “internet hız testi sayfası” üzerinden Hat Hızınızı (1-8 Mbit veya 8-16Mbit …gibi) ve Ölçüm Noktanızı (İstanbul, Ankara, Adana …gibi) doğru seçin.

Bilgisayarınızın “ortalama internet hızını” yukarıda anlattığımız şekilde bulduktan sonra, TTnet, SuperOnline ..gibi. internet servis sağlayıcınızın size vaat ettiği internet hızı ile elde ettiğiniz ortalama internet hızını karşılaştırın.

Şunu unutmayın;

İnternet servis sağlayıcınızın size vaat ettiği internet bağlantı hızı, en iyi koşullarda ulaşabileceğiniz internet hızıdır. Hiçbir zaman bu hıza ulaşamayacağınızı bilin, internet servis sağlayıcınız ile boşuna kavga etmeyin.

İnternet servis sağlayıcıları bir kez sizinle sözleşme yaptıktan sonra, güncel kampanyalar hakkında size bilgi vermezler.

Arada bir internet servis sağlayıcınızı arayın ve yeni kampanyalar hakkında bilgi alın.

Çevrenizdeki diğer internet servis sağlayıcıları ile de görüşün. daha uygun fiyata daha yüksek internet hızı satan olabilir. Körü körüne tek firmaya bağlı kalmayın.

Megabyte/megabit arasındaki kavramsal farka dikkat edin.

İnternet servis sağlayıcıları internet hızlarını Mbit olarak satarlar. Bir megabyte (MB) içinde 8 megabits (Mb) vardır. Eğer siz saniyede 25 megabits (Mbps) için ödeme yapıyorsanız, internet hızınız saniyede 25:8=3 megabytes (MBps) demektir.

Modeminizi ve yönlendiricinizi (router) yeniden açıp kapamak, birçok ağ bağlantısı sorununu çözer.

Modeminiz veya yönlendiricinizin güç anahtarı/açma kapama anahtarı yoksa, güç kablosunu prizden çekin. 30 saniye bekleyin ve sonra yeniden yerine takın.

İnternet hızını arttırmak için  sinyal karışmasını önleyin

İnternet hızını arttırmak için kotanızı kontrol edin.

Eğer bir kablosuz yönlendirici kullanıyorsanız, sinyallerin bir telsiz telefon veya kablosuz kamera ile çatışmadığından emin olun.

Kablosuz yönlendiricilerin birden fazla çeşidi vardır; 802.11 b, g ve n (2.4 GHz) veya 802.11 a (5.8 GHz).

Eğer 2.4 GHz ‘lik kablosuz telefon ve 2.4 GHz ‘lik kablosuz yönlendirici kullanıyorsanız, telefon meşgul olduğunda, ağ bağlantısı yavaş olacaktır.

Aynı husus kablosuz güvenlik kameraları için de geçerlidir.

Telefonunuz ve kamera frekansını kontrol edin; 900 MHz ise o zaman gayet iyi. Ancak 2.4 GHz ya da 5.8 GHz ise o zaman yavaş bağlantı hızına neden olabilir.

İnternet servis sağlayıcınızın web sitesini bulun. Hesabınıza giriş yapın. Aylık kotanız dolmuş mu?

Diyelim ki aylık olarak size tahsis edilen kota 8 GB olsun. Eğer siz ayın 20’sinde bu kotaya ulaştıysanız, ayın kalan günlerinde internet servis sağlayıcınız internet bağlantı hızınızı düşürecektir. Bu konuda dikkatli olun. İnternetten şarkı, türkü, oyun, film indirdiğinizde, internet kotanız hızla dolacağını aklınızdan çıkarmayın. Gerekirse internet servis sağlayıcınızla görüşerek, kotanızı artırın.

İnternet hızını arttırmak için servis sağlayıcınızı arayın

İnternet hızınızı artırmak için diğer cihazları kontrol edin.

Bazı hallerde internet hızınızın yavaşlığı teknik altyapı yetersizliğinden kaynaklanabilir. Bunu öğrenmenin en iyi yolu, doğrudan internet servis sağlayıcısına telefon etmektir.

İnternet servis sağlayıcıları her hangi bir uzman göndermeye gerek olmadan, siz telefon ettiğinizde, bölgenizdeki internet alt yapısı hakkında size kesin bilgi verebilir.

Sizinle birlikte aynı anda internet ağınıza bağlı başka bir bilgisayar ya da cep telefonu vb. var mı?

Sizden başka ayını hattı kullanan başka biri eğer internette video izliyorsa ya da program indiriyorsa bu paylaşım sizin internet hızınızın yavaşlamasına neden olacaktır.

İnternet hızınızı artırmak (wi-fi) için modeminizin yerini değiştirin

İnternet hızınızı arttırmak için DSL Splitterinizi (ayırıcı) kontrol edin.

Kablosuz yayın yapan modeminizin ya da Wi-Fi yönlendiricinizin (router) bulunduğu yeri değiştirmeyi deneyin.

Modeminiz ya da Wi-Fi yönlendiriciniz olabildiğince bilgisayara yakın olmalıdır. Eğer modeminiz ya da Wi-Fi yönlendiriciniz üzerinde toz varsa, modeminiz ya da Wi-Fi yönlendiriciniz gereğinden fazla ısınacak, bu sizin internet hızınızın düşmesine yol açacaktır.

Modeminizin/yönlendiricinizin üzerindeki ve havalandırma deliklerindeki tozları silin.

Isınmayı önlemek için, modeminiz ya da Wi-Fi yönlendiricinizin havalandırmasına engel olacak eşyaları uzaklaştırın.

İnternet hızınızı arttırmak için hava durumunu kontrol edin.

DSL splitter, dikdörtgen şeklindedir. Bir tarafında tek, diğer tarafında iki adet kablo girişi yani soket vardır. Tek olan tarafa ana telefon hattı kablosunu irtibatlanır.

Çift olan tarafa ise modem kablosu ve telefon makinesi irtibatlanır. İyi bir internet hızı elde etmek için, kaliteli bir DSL splitter’a gerek vardır.

Eğer telefon hattıı üzerinden DSL bağlantısı kullanıyorsanız, optimum sinyal hızını almak için DSL bağlantısının yüksek kaliteli filtrelere sahip olduğundan emin olun.

Eğer uydu internet kullanıyorsanız, internet bağlantınızın rüzgar, yoğun kar, yağmur, yıldırım ya da diğer elektrikli atmosfer olaylarından etkilenmiş olabileceğini unutmayın.

Kaynak:

http://www.wikihow.com/Maximize-the-Speed-of-Your-Internet-Connection

By | 2018-01-12T19:13:27+00:00 Ocak 12th, 2018|Bilim ve Teknoloji|0 Yorum

About the Author:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: