İnternet güvenliği: İnternet güvenlik ayarları nasıl yapılır?

//İnternet güvenliği: İnternet güvenlik ayarları nasıl yapılır?

İnternet güvenliği: İnternet güvenlik ayarları nasıl yapılır?

İnternet güvenliği, internet üzerinden yapılan işlemlerin güvenliğini kapsayan çok kapsamlı bir terimdir. Genellikle, internet güvenliği, tarayıcı güvenliğini, bir web formu aracılığıyla girilen verilerin güvenliğini, internet protokolü ile gönderilen verilerin genel kimlik doğrulama ve korunması konularını içerir.

İnternet kullanımındaki gelişmeler

Son 20 yılda internet günlük yaşamımızın bir parçası haline geldi. İnternet hayatımıza büyük yenilikler ve kolaylıklar getirdi. Artık insanlar banka hesapları için sabah erkenden bankalarda kuyruk oluşturmuyor. Elektrik, su ve doğalgaz faturaları internet vasıtasıyla ödeniyor. Okul taksitleri, gıda maddeleri, giysi alış verişleri dahil, hemen her türden alışveriş internetten yapılabilir duruma geldi. İnternet sayesinde 7/24 dünyanın her hangi bir yeriyle haberleşebiliyoruz. Bedavadan mesaj gönderip alabiliyoruz. Görüntülü ve sesli telefon konuşması yapabiliyoruz. Gezegenimizde ne olup bittiğini anında öğrenebiliyoruz.

İnternet güvenliği meselesi

İyi hoş da internet dediğimiz mecrada bizi bekleyen tehlikelerden haberdar mıyız?

Çoğumuz internet güvenliği konusunun ciddiyetinin farkında değiliz. Hacker’lar, sanal korsanlar internet güvenliğimizi tehdit ediyor. Odamızdaki bilgisayarı, cebimizdeki akıllı telefonları ele geçirebiliyor. Sanal hırsızlar kimlik bilgilerimizi, banka kartı bilgilerimizi çalmak için 7/24 çalışıyor, açık kapı arıyor. Siber casusluk ve siber güvenlik gibi büyük kavramlar uzmanlarca tartışılıyor.

Ancak, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile internette güvenlik sorunları çözülebilmiş değil.

Son bir yılda hackerlar çok iyi korunan Avrupa Birliği bankalarından bir milyardan fazla para çaldılar. Milyonlarca sabit diske (harddisk) gizlice yerleştirilen casus yazılım programları vasıtasıyla, kullanıcılara yeni tuzaklar kuruldu. Siber güvenlik sorunu iyiden iyiye hükümetlerin, şirketlerin ve bireylerin korkulu rüyası haline geldi.

Peki profesyonel soygunculara, casuslara, hackerlara veya siber savaşı politika haline getiren devletlere karşı nasıl savaşabiliriz? Siber güvenlik uzmanlarına göre bu savaş kolay değildir ve olmayacaktır. İnternet güvenliği sorunu yakın gelecekte de başımızı ağrıtmaya devam edecektir.

Görünen o ki devletler ya da hackerlar cep telefonunuza ya da masa üstü bilgisayarınıza girmek isterse, kolaylıkla girebilirler. Bunu engellemenin olanağı henüz yoktur. Yine de bazı tedbirlerle hacker denen sanal soyguncuların, internet korsanlarının işini zorlaştırabiliriz.

Akıllı telefonlarımızda düzenli olarak temizlik yapmak, internette güvenlik sağlamamıza yardım edecektir.

Bilgisayar ve akıllı telefonlarda alabileceğimiz sanal güvenlik önlemleri şunlar olabilir:

İnternet güvenliği için zor  bir şifre oluşturun:

Yandaki tabloya bakın: Son iki yıldır internette güvenlik alanında şifre uygulamaları üreten SplashData şirketine göre internet kullanıcıları tarafından en çok kullanılan şifre “123456” rakamlarıdır. Bu hepimize insanların internette güvenlik konusuna ne kadar duyarsız olduğunu göstermiyor mu? Hackerlar “123456” sözcüğü ile kullanılan bir banka hesabını kolaylıkla ele geçiremezler mi? O zaman bu cesaret nereden geliyor?

İnternette güvenlik uygulamaları üreten SplashData firmasına göre, internet kullanıcılarının en çok kullandığı ikinci şifre ise “password” rakamlarıdır. Yuh! dediğinizi duyar gibiyim.

O halde ilk yapacağımız iş, internette güvenlik konusuna ciddiyetle yaklaşmak, internet güvenliğimizi sağlamak için zor bir şifre üretmektir.

Hiç kimsenin tahmin edemeyeceği şifreler üretmemiz mutlak zorunluluktur. Ha bunu yapamıyorsak, kimlik bilgilerimizi kaptırmadan, banka hesabımızdaki emekli ikramiyemizi, araba taksidimizi sanal hırsızlara çaldırtmadan interneti terk etmemizde büyük yarar vardır.

Google Mail hesabımı ele geçirdiler!

Daha iki gün önce 6 harf ve 3 rakamdan oluşan Google hesabımın ele geçirildiğini tespit ettim. Hesabıma sızan bilgisayar korsanları sağ olsunlar profil resmimi de değiştirdikleri için, şifremin çalındığını anlayabildim! Ya profil resmimi değiştirmeselerdi sızma olduğunu ben nasıl anlayacaktım?

Adamlar bir de dalga geçer gibi profil fotoğrafım olarak pornografik bir fotoğraf yerleştirmişler!

Zaten bu analizi hazırlamamın en büyük nedeni, son yaşadığım internette güvenlik zaafiyeti olayıdır.

Not: Ben 1996 yılından beri fiilen evde ve işte internet kullanan birisiyim. İlk defa şifremi kırdılar.

Şifreleri hazırlarken dikkatli olun!

Siz siz olun şifre belirlerken en az sekiz karakter kullanın. Karakterler arasında büyük ve küçük harfler olsun. Mutlaka “(/*-?=” @ gibi semboller kullanmaya dikkat edin. Bunları kırmak zordur. Adamlar rakam ve harfleri kolaylıkla kırıyorlar. Doğum yılınızı, kedinizin veya köpeğinizin adını şifre olarak kullanmayın. Gittiğiniz okulun adını da asla kullanmayın. Eşinizin, nişanlınızın veya başkaca bir sevdiğinizin adını şifre olarak kullanmaktan kaçının. Klavyenize bakın, her türlü rakam-harf-sembol bileşkesini acımasızca (!) kullanın ki aklınız internet güvenliği sorununa takılı kalmasın.

Şifrenizi 3 ayda bir değiştirin!

Aynı şifreyi birden fazla hesapta ve aylarca kullanmayın. İnternet güvenliği için şifrenizi sık sık değiştirin. Benim yaşadığım gibi, bir anormallik görmüyorsanız, üç ayda bir değiştirmek yeterli olabilir. Canınız yanmasın. Başınıza olmadık belalar gelmesin. Unutmayın: Ne kadar zor olursa olsun, korsanlarca kırılamayacak bir şifre yoktur. Şifrenizi sık sık değiştirmek, korsanların işini güçleştirecektir.

İnternet güvenliği için ön belleğinizi sık sık temizleyin:

Evde ve işte kullandığınız masa üstü bilgisayarların, tablet bilgisayarın, vb. ön belleğini sık sık temizleyin.

Firefox veya Chrome gibi tarayıcılar, maalesef hangi sitelere girdiğimizin ve bu sitelerde neler yaptığımızın hesabını tutuyorlar. Niye tutarlar anlamak zor!

Bir tıklamayla 3-5 saniye bile olsa girdiğiniz her site, internetten indirdiğiniz ya da internete yüklediğiniz her dosya, bilgisayarımızın ön belleğinde günlerce, hatta haftalarca listeleniyor.

İşte bu yüzden başkalarının bizim bilgisayarımızda bulunan ön belleğe erişim sağlaması ve internetteki faaliyetlerimizin ayrıntılı dökümünü çalması çok kolaydır.

Arama motorlarında iz bırakmayın. Hangi siteye gittiğinizin kaydı bilgisayarınızda olmasın. Bunun için yapmamız gereken tek şey bilgisayarımızın ön belleğini sık sık temizlemektir. Aynı şeyi akıllı telefonlarda da yapmayı unutmayın. Bildiğiniz gibi akıllı telefonlar için üretilmiş olan yüzlerce temizlik programı vardır.

Google Chrome’da tarama verilerini temizlemek için:

  • Sağ üstteki üç noktaya tıklayın.
  • Ayarlar’a gidin.
  • Gelişmiş ayarları gizle’ye tıklayın.
  • Tarama Verilerini Temizle’ye tıklayın. Hepsi bu kadar!

Microsoft Edge’de tarama verilerini temizlemek için:

  • Sağ üstteki üç noktaya tıklayın.
  • Ayarlar’a tıklayın.
  • Temizlenecek öğeleri seç’e tıklayın.
  • Temizlenecek öğeleri (Göz atma geçmişi, Tanımlama bilgileri ve kaydedilen web sitesi verileri, Ön belleğe alınan veriler ve dosyalar) seçtikten sonra Temizle’ye tıklayın. Basit değil mi?

İnternet güvenliği için ücretsiz Wi-Fi kullanmayın:

Kafelerin, bankaların, spor merkezlerinin, otogarların, restoranların, okulların, hastanelerin, belediyelerin, THY’nın, DDY’nın, barların, AVM’lerin, küçük mağazaların ve kamuya açık başka yerlerin sunduğu ‘ücretsiz wi-fi’ hizmeti hepimize çok cazip gelir. Şunu asla unutmayın: Ücretsiz wi-fi aynı zamanda güvenliksiz wi-fi demektir. Zorunlu değilseniz  ücretsiz wi-fi hizmetlerinden kesinlikle yararlanmayın.

İnternette gezinirken HTTPS’yi kullanın!

Güvenli Hiper Metin Aktarım Protokolü (HTTPS), tarayıcınız ile bağlı olduğunuz web sitesi arasında veri gönderilen protokol olan HTTP’nin güvenli sürümüdür. HTTP’nin sonundaki ‘S’, ‘Secure yani Güvenilir’ demektir.  Bu, tarayıcınız ve web sitesi arasındaki tüm iletişimlerin şifrelendiği anlamına gelir.

HTTPS sıklıkla, çevrimiçi bankacılık ve çevrimiçi alışveriş sipariş formları gibi çok gizli çevrimiçi işlemleri korumak için kullanılır.

Flash bellekleri dikkatli kullanın!

Flash bellekler, veri taşımaya yarar. Kapasiteleri farklıdır. Flash bellekleri farklı plarformlarda kullanabilirsiniz. Birden fazla bilgisayar arasında elden ele veri taşımakta kullanacağınız flash disk, veri ile birlikte virüs de taşır. Hatta taşıdığı virüsleri korumasız bulduğu bütün bilgisayarlara bulaştırır. Flash bellek kullanacağınız bütün bilgisayarlarda satın alınmış, lisanslı anti virüs programları mevcut olmalıdır. Anti virüs programları siz unutsanız bile flash bellekleri güvenlik taramasından geçirecek, hatta size bunu teklif edecektir. Yine de siz flash bellekleri tanımadığınız, anonim bilgisayarlarda kullanmayın.

Tıkladığınız her yere dikkat edin!

Ben ucuz ve güvenli bulduğum için senelerdir evdeki bilgisayarımda McAfee anti virüs programını kullanıyorum. Norton, Kasperksky, AVG…vb. programlarını hiç kullanmadım. Ancak, hangisini ucuz bulursanız çekinmeden yükleyin.

Lisanslı anti virüs programları bilgisayar güvenliği için büyük rol oynuyorlar. Şöyle ki:

Her yeni web sitesini açacağım zaman “McAfee Site Advisor” programı bana tıkladığım sitenin güvenilir olup olmadığını ikaz ediyor, öneride bulunuyor. Benzer şekilde, program satın aldığımda, satın aldığım her hangi bir programı indirdiğim sitenin güvenli olup olmadığını bana bildiriyor. Ek olarak indirilen programı güvenlik taramasından geçiriyor.

Başta da söylediğim gibi anti virüs programları bizi siber tehlikelerden koruyan kalelerdir. O yüzden size demo veya bedava anti virüs programı önermedim. Bütün özellikleri olan bir anti virüs programı 50-75 Dolar civarındadır. Bunu kimse bedavaya kullanın diye vermez.

Sanırım Norton ve McAfee’nin en son programı bir yıllık olmak üzere 85 TL civarındaydı. Bir yıl için satın aldığınız programı, bütün güncellemeleri ile birlikte bir yıl kullanabiliyorsunuz. Bir yıl sonra tekrar satın alma işlemini yenilemeniz gerekiyor. Fiyat her gün değişebiliyor. Kampanyaları takip ederseniz daha ucuza da satın alabilirsiniz. Örneğin, Aralık ayı ABD’de indirimlerin yaygın olduğu dönem olduğu için, satın alma için uygun bir aydır.

Unutmadan söyleyeyim, her şeyi anti virüs programlarına bırakmayın. Hiçbir şüphe uyandırmayan internet sitelerinden gelen elektronik postalar, bilgisayarınızın hacklenmesi için gereken casus programları içerebiliyor. Bilmediğiniz bir yerden gelen elektronik postaları açmayın ve derhal silin. Örneğin: “Size bir sürprizim var!”, “1 ayda 10 kilo verdiren program!”, “Penisinizi 1 ayda 5 cm büyütebilirsiniz!”, “600 Dolar kazandınız!”…gibi şüphe çeken konu başlıklarıyla gelen e-postalara asla itibar etmeyin ve bu gibi şüpheli ve davetsiz e-postaları hemen silin.

Kamuya açık bilgisayarları asla kullanmayın!

Genel ortamlarda bulunan, birden fazla kişi tarafından kullanılan bilgisayarlara dikkat edin. Bu bilgisayarlara virüs ya da elektronik posta hesapları gibi şahsi hesaplarınıza giren kötü amaçlı yazılım bulaşma olasılığı her zaman çok fazladır. Siz siz olun genel ortamlarda bulunan bilgisayarlarda bankacılık işlemi, kredi kartıyla alışveriş vb. yapmayın.

Bazıları internet kafelere giderken Tor ya da Psiphon gibi güvenlikli tarayıcı programları  flash sürücülerinde yanlarında götürüyor. Ancak bunlara da güvenmeyin!

Anti virüs programı kullanın!

Piyasada bir çok anti virüs programı satılmaktadır. Kaspersky, Norton, AVG, McAfee gibi yazılımlar, bilgisayarınıza geniş ölçüde koruma sağlar.  Size önerimiz, bedava veya demo programlardan uzak durmanızdır. Çünkü, bedava veya demo programlar bütün koruma özelliklerini içermediklerinden, gerekli korumayı sağlamada yetersiz kalabiliyor.

İzinizi belli etmeyin!

Web siteleri, çerezler sayesinde hepimizin internette nerelere girip çıktığını çok iyi takip ediyor. Örneğin favori mağazanızın internet sitesinde bulunan ve sizin incelemiş olduğunuz ürünü çıkarıp karşınıza koyarak sizi hayretler içinde bırakması, işte bu çerezlerin marifetidir.

Her tarayıcı, ayarlar bölümünde, çerezleri silme tercihini yapmanızı sağlıyor. Ancak şunu unutmayın ki birçok internet sitesi, çerez kullanmayı kabul etmeyenlere hizmeti sınırlı tutuyor.

Google, internette ne yaptığınızı adım adım takip eder, kayda geçirir.

Google yerine başka bir arama motoru mu arıyorsunuz? DuckDuckGo.com’u deneyebilirsiniz. DuckDuckGo.com, kullanıcıların kişisel bilgilerini saklamaz. En azından sayfasında öyle yazıyor! Kim bilir, belki de CIA’nin bir arama motorudur! İnternet güvenliği daima şüpheci olmayı gerektiriyor.

Buradaki öneriler mutlaka sizin internette güvenli bir ortamda gezinmenizi sağlayacaktır. Ancak, bilgisayar korsanlarından kurtulmanın hiç de kolay olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Ahmet AKIN, (E) Topçu Kurmay Albay

By | 2018-01-12T18:12:38+00:00 Ocak 12th, 2018|Bilim ve Teknoloji|0 Yorum

About the Author:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: