İnternet bağlantı hızı: İnternet bağlantı hızı nasıl arttırılır?

//İnternet bağlantı hızı: İnternet bağlantı hızı nasıl arttırılır?

İnternet bağlantı hızı: İnternet bağlantı hızı nasıl arttırılır?

İnternet bağlantı hızı nedir?

İnternet bağlantı hızı yüksek olmalıdır. Yavaş internet bağlantı hızı adamı deli eder. Siz de hemen şimdi internet bağlantı hızınızı test edebilirsiniz!

İnternet hızı sizin de kafanızı karıştırıyor mu?

Megabite, bant genişliği veya gecikme sözcüklerini duyduğunuzda başınızı yana çeviriyor musunuz?

Endişelenmeyin, yalnız değilsiniz.

İnternet bağlantı hızı nasıl arttırılabilir?

Web sayfalarını yüklemek eskisinden daha fazla zaman mı alıyor? İndirme hızınız internet servis sağlayıcınızın size vaat ettiğinden daha mı yavaş? Hemen internet bağlantı hızınızı yükseltelim.

İnternet bağlantı hızını etkileyen bir çok faktör vardır. Kullanıcı olarak bizlerin de internet bağlantı hızını arttırabilmek için yapabileceğimiz son derece basit işlemler vardır. Anlattıklarımızı uyguladıktan sonra bir kaç dakika içinde internet bağlantı hızınızın arttığını siz de göreceksiniz.

İnternet bağlantı hızı nasıl test edilir?

Donanım ve bilgisayar ayarları ile oynamadan önce, internet servis sağlayıcınızın (TTnet, SuperOnline gibi) size vaat ettiği hıza ulaşıp ulaşamadığınızı kontrol edin. İnternette hız testi yapmak için kullanabileceğiniz birçok bedava site vardır. Bu maksatla  Google’da “hız testi” yazarak arama yapmanız yeterlidir. Arama sonucunda karşınıza bilgisayarınızın internet hızını test edebileceğiniz bir çok sayfa çıkacaktır.

Farklı zamanlarda yaptığınız testlerin sonuçları farklı çıkabilir. Hatta aynı zaman diliminde yapacağınız testler arasında bile farklı sonuçlar olabilir. Bu durum asla moralinizi bozmamalıdır. Çünkü, internet hızını etkileyen bir çok yan etken vardır. İnternet hız testini sağlayan sunucunun konuşlandığı şehir, sizinle aynı hattan internet hizmeti alan kullanıcıların sayısı internet hız testinizi doğrudan etkileyecektir.

Birçok internet hız testi yapın, sonra yaptığınız testlerin ortalamasını alın. Bu sizin bilgisayarınızın ortalama “internet hızı” olsun, elde ettiğiniz değeri bir kağıda not edin.

Bilgisayarınızın en doğru internet bağlantısını elde edebilmek için, “Türk Telekom internet hız testi sayfası” üzerinden Hat Hızınızı (1-8 Mbit veya 8-16Mbit …gibi) ve Ölçüm Noktanızı (İstanbul, Ankara, Adana …gibi) doğru seçin.

‘İnternet bağlantı hızı’nızı mukayese edin!

Bilgisayarınızın “ortalama internet hızını” yukarıda anlattığımız şekilde bulduktan sonra, TTnet, SuperOnline ..gibi. internet servis sağlayıcınızın size vaat ettiği internet hızı ile elde ettiğiniz ortalama internet hızını karşılaştırın.  Şunu unutmayın; internet servis sağlayıcınızın size vaat ettiği internet bağlantı hızı, en iyi koşullarda ulaşabileceğiniz internet hızıdır. Hiçbir zaman bu hıza ulaşamayacağınızı bilin, internet servis sağlayıcınız ile boşuna kavga etmeyin.

  • İnternet servis sağlayıcıları bir kez sizinle sözleşme yaptıktan sonra, güncel kampanyalar hakkında size bilgi vermezler. Arada bir internet servis sağlayıcınızı arayın, ve yeni kampanyalar hakkında bilgi alın. Örneğin, ben son iki yıldır 72 TL civarında aylık ödeme ile 8 Mbit’lik internet bağlantısına sahiptim. Firmanın benimkisinin iki katında yani 16 Mbit olan internet hızını, 60 küsur liraya sattığını tesadüfen öğrendim ve hemen bulunduğum paketi değiştirdim.
  • Çevrenizdeki diğer internet servis sağlayıcıları ile de görüşün. daha uygun fiyata daha yüksek internet hızı satan olabilir. Körü körüne tek firmaya bağlı kalmayın.
  • Megabyte/megabit arasındaki kavramsal farka dikkat edin. İnternet servis sağlayıcıları internet hızlarını Mbit olarak satarlar. Bir megabyte (MB) içinde 8 megabits (Mb) vardır. Eğer siz saniyede 25 megabits (Mbps) için ödeme yapıyorsanız, internet hızınız saniyede 25:8=3 megabytes (MBps) demektir.

Ağınızı sıfırlayın (Reset)!

Modeminizi ve yönlendiricinizi (router) yeniden açıp kapamak, birçok ağ bağlantısı sorununu çözer. Modeminiz veya yönlendiricinizin güç anahtarı/açma kapama anahtarı yoksa, güç kablosunu prizden çekin.  30 saniye bekleyin ve sonra yeniden yerine takın.

Sinyallerin karışmasını önleyin!

Eğer bir kablosuz yönlendirici kullanıyorsanız, sinyallerin bir telsiz telefon veya kablosuz kamera ile çatışmadığından emin olun. Kablosuz yönlendiricilerin birden fazla çeşidi vardır; 802.11 b, g ve n (2.4 GHz) veya 802.11 a (5.8 GHz). Eğer 2.4 GHz ‘lik kablosuz telefon ve 2.4 GHz ‘lik kablosuz yönlendirici kullanıyorsanız, telefon meşgul olduğunda, ağ bağlantısı yavaş olacaktır. Aynı husus kablosuz güvenlik kameraları için de geçerlidir. Telefonunuz ve kamera frekansını kontrol edin; 900 MHz ise o zaman gayet iyi. Ancak 2.4 GHz ya da 5.8 GHz ise o zaman yavaş bağlantı hızına neden olabilir.

Aylık kotanızı kontrol edin!

İnternet servis sağlayıcınızın web sitesini bulun. Hesabınıza giriş yapın. Aylık kotanız dolmuş mu? Diyelim ki aylık olarak size tahsis edilen kota 8 GB olsun. Eğer siz ayın 20’sinde bu kotaya ulaştıysanız, ayın kalan günlerinde internet servis sağlayıcınız internet bağlantı hızınızı düşürecektir. Bu konuda dikkatli olun. İnternetten şarkı, türkü, oyun, film indirdiğinizde, internet kotanız hızla dolacağını aklınızdan çıkarmayın. Gerekirse internet servis sağlayıcınızla görüşerek, kotanızı artırın.

İnternet bağlantı hızı: İnternet bağlantı hızı nasıl arttırılır?

İnternet bağlantı hızı: İnternet bağlantı hızı nasıl arttırılır?

İnternet Servis Sağlayıcınızı arayın!

Bazı hallerde internet hızınızın yavaşlığı teknik altyapı yetersizliğinden kaynaklanabilir. Bunu öğrenmenin en iyi yolu, doğrudan internet servis sağlayıcısına telefon etmektir. İnternet servis sağlayıcıları her hangi bir uzman göndermeye gerek olmadan, siz telefon ettiğinizde, bölgenizdeki internet alt yapısı hakkında size kesin bilgi verebilir.

İnternet ağınızdaki diğer cihazları kontrol edin!

Sizinle birlikte aynı anda internet ağınıza bağlı başka bir bilgisayar ya da cep telefonu vb. var mı? Sizden başka ayını hattı kullanan başka biri eğer internette video izliyorsa ya da program indiriyorsa bu paylaşım sizin internet hızınızın yavaşlamasına neden olacaktır.

Modeminizin veya Wi-Fi yönlendiricinizin yerini değiştirin!

Kablosuz yayın yapan modeminizin ya da Wi-Fi yönlendiricinizin (router) bulunduğu yeri değiştirmeyi deneyin. Modeminiz ya da Wi-Fi yönlendiriciniz olabildiğince bilgisayara yakın olmalıdır. Eğer modeminiz ya da Wi-Fi yönlendiriciniz üzerinde toz varsa, modeminiz ya da Wi-Fi yönlendiriciniz gereğinden fazla ısınacak, bu sizin internet hızınızın düşmesine yol açacaktır. Modeminizin/yönlendiricinizin üzerindeki ve havalandırma deliklerindeki tozları silin. Isınmayı önlemek için, modeminiz ya da Wi-Fi yönlendiricinizin havalandırmasına engel olacak eşyaları uzaklaştırın.

DSL Splitterinizi (ayırıcı) kontrol edin!

DSL splitter, dikdörtgen şeklindedir. Bir tarafında tek, diğer tarafında iki adet kablo girişi yani soket vardır. Tek olan tarafa ana telefon hattı kablosunu irtibatlanır. Çift olan tarafa ise modem kablosu ve telefon makinesi irtibatlanır. İyi bir internet hızı elde etmek için, kaliteli bir DSL splitter’a gerek vardır. Eğer telefon hattıı üzerinden DSL bağlantısı kullanıyorsanız, optimum sinyal hızını almak için DSL bağlantısının yüksek kaliteli filtrelere sahip olduğundan emin olun.

Hava Durumunu Kontrol Edin!

Eğer uydu internet kullanıyorsanız, internet bağlantınızın rüzgar, yoğun kar, yağmur, yıldırım ya da diğer elektrikli atmosfer olaylarından etkilenmiş olabileceğini unutmayın.

Kaynaklar:

¹ Speedtest

² Wikihow

Ahmet Akın, (E) Kurmay Albay

By | 2017-04-09T14:05:19+00:00 Nisan 9th, 2017|Bilim ve Teknoloji|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: