İktidar mücadelesi ve iktidar mücadelesinde uygulanacak taktikler

//İktidar mücadelesi ve iktidar mücadelesinde uygulanacak taktikler

İktidar mücadelesi ve iktidar mücadelesinde uygulanacak taktikler

İktidar mücadelesi nedir?

İktidar mücadelesi, kimilerine göre güç mücadelesi alanında uygulanacak taktikleri anlatmak için hazırladığımız bu yazı dizisinde okuyacaklarınızın size büyük yararı olacaktır. Yazıyı okuduktan sonra geçmişe dönerek kendi hareketlerinize ve rakiplerinizin hareketlerine daha yakından bakabilirsiniz. Bu yazı dizisi, sizin bir şeyler öğrenebileceğiniz en önemli kaynaktır, çünkü kişisel deneyimlerin tarih süzgecinden geçirilmesine dayanmaktadır. Burada size anlatacaklarımız  hikaye veya uydurma masallar değildir. Zaten niyetimiz sizin değerli zamanınızı çalmak hiç değildir.

İş yaşamında veya siyasette iktidar mücadelesi yaparken uygulanacak temel taktikler nelerdir?

İktidar mücadelesi: Geçmişe bakın!

Rakiplerinizle iktidar mücadelesi yapmaya niyetliyseniz, geçmişe bakmayı unutmayın. Ancak, size geçmişin acılarını hatırlamak, iyice üzülmek, perişan olmak veya geçmişte size kötülük yapanlara kin beslemek için geçmişe bakın demiyoruz. Çünkü, geçmişe kin beslemek sadece  mevcut gücünüzü doğru kullanmanızı engeller. Aklınızı duygularınızdan arındırın. İlk önce yapmanız gereken, sizi yeyip bitiren ve mantığınızı meşgul eden geçmişteki olayları nasıl unutacağınızı öğrenmektir. Bu, geriye doğru bakmanın gerçek amacıdır.

Geçmişe, sizden önce gelenlerden bir şeyler öğrenmek için bakarsınız. Aslında buna geçmişten ders almak da diyebiliriz.

Kim daha akıllı?

Prensipler yoktur; yalnızca olaylar vardır.

İyi ve kötü yoktur, yalnızca şartlar vardır.

Üstün insan onlara rehberlik etmek için olayları ve şartları benimser.

Eğer prensipler ve sabit yasalar olsaydı, ülkeler onları bizim gömlek değiştirdiğimiz gibi değiştirmezlerdi ve bir insanın bütün bir ulustan daha akıllı olması beklenemez.

(Honore de Balzac, 1799-1850)

 

İktidar mücadelesi: Geçmişteki hatalarınızı iyi inceleyin!

Şimdi geçmişte yaptığınız hataları incelemekle işe başlayın; sizi en ciddi biçimde gerileten hataları bu yazı dizisinde anlattıklarımız bağlamında analiz edin ve onlardan bir ders çıkarıp kendi kendinize şöyle söz verin: “Bu hataları bir daha asla tekrarlamayacağım;  bir daha asla böyle bir tuzağa düşmeyeceğim” deyin.

Eğer kendinizi bu şekilde değerlendirip gözlemleyebilirseniz, geçmişin kalıplarını yıkmayı başarabilir, böylece son derece değerli bir beceri edinirsiniz.

Yalan söyleme ve aldatma

Bütün insan etkileşimi birçok düzeylerde aldatmayı gerektirir ve bir bakıma bizi hayvanlardan ayıran şey yalan söyleme ve aldatma yeteneğimizdir.

 

Maske takma ve aldatma sanatı

Güç, görünüşlerle oynama yeteneği gerektirir. Bu amaçla değişik şekillerde maske takmayı ve aldatma kurnazlıklarını öğrenmelisiniz. Aldatma ve sahte davranış çirkin ya da ahlaksızca görülmemelidir. Aldatma bir sanattır ve sizi kahramanlığa götürecektir.

Bütün insan etkileşimi birçok düzeylerde aldatmayı gerektirir ve bir bakıma bizi hayvanlardan ayıran şey yalan söyleme ve aldatma yeteneğimizdir.

Yunan mitolojisinde ve Hintlilerin Mahabharata döngüsünde, Ortadoğu’da Gılgamış Destanı’nda aldatma sanatını kullanmak tanrıların bir ayrıcalığıdır.

  • Örneğin, Odysseus’u kahraman yapan, tanrılarla eşit zeka düzeyine ve aldatma sanatına sahip olması ve onlardan tanrısal güçlerinin bir kısmını çalarak tanrıların sanatına rakip olabileceğini gösteren yeteneğidir.

Aldatma silahınız, sabır kalkanınız olsun!

Aldatma uygarlığın geliştirilmiş bir sanatıdır ve güç oyunundaki en güçlü silahtır. Kendinize biraz uzaktan bakmazsanız, o günün ve o anın gerektirdiği maskeyi takarak birçok farklı insan gibi davranmazsanız, aldatmada başarılı olamazsınız. Bütün görünüşlere böyle esnek bir yaklaşımla, diğer insanlar gibi sizi de aşağı doğru çeken içsel ağırlığın büyük bölümünden kurtulursunuz. Yüzünüzü aynen usta bir aktörünki gibi şekillendirilebilir, niyetlerinizi başkalarından gizleyebilirsiniz. İnsanları tuzaklara çekme pratiği yapmalısınız. Görünüşle oynamak ve aldatma sanatında ustalaşmak hayatın estetik zevkleri arasındadır. Ayrıca gücün kazanılmasında da anahtarlardır. Eğer aldatma sizin silah deponuzdaki en güçlü silahsa, bütün işlerdeki sabır da en önemli kalkanınızdır.

Sabırlı olmayı öğrenin!

Sabır sizin aptalca hatalar yapmanıza engel olacaktır. Duygularınıza hakim olmanız gibi sabır da bir beceridir, doğal olarak gelmez. Ama zaten güç hakkındaki hiçbir şey doğal değildir; güç doğal dünyadaki her şeyden daha tanrısaldır. Ve sabır her şeyden bol zamanları olan tanrıların en üstün erdemidir. İyi şeyler olacaktır; çimenler yeniden büyüyecektir, tabii eğer yeterli zamanı verir ve geleceğe doğru birkaç adımı önceden görürseniz.

 

Sabırsızlık zayıf görünmenize neden olur. Sabırlı olmama, güce giden yoldaki en büyük engeldir.

İktidar mücadelesi: Şartları görebilme yeteneği

Güç mücadelesinde doğru ya da yanlış kavramı yoktur; iktidar oyununda güçlü olmanın en önemli etkenlerinden biri, iyi ya da kötüden çok, şartları görebilme yeteneğidir. İktidar mücadelesi yaparken, güç sonsuz bir oyundur ve oyunlarda rakiplerinizi niyetlerine göre değil, eylemlerinin etkilerine göre değerlendirirsiniz. Görebildiğiniz ve hissedebildiklerinizle stratejilerini ve güçlerini ölçersiniz. İnsanın niyetleri ne kadar sık olarak görüşü bulandırır ve aldatıcı olur!

Rakiplerinize dikkat edin!

Eğer arkadaşınız ya da rakibiniz olan öteki oyuncunun hareketlerinin etkileri karışıklığa ve yıkıma yol açıyorsa, onun iyi niyetli olması ve kalbinde yalnızca sizin çıkarlarınızı taşıması ne fark eder?

 

İnsanların hareketlerini her türlü haklı çıkarmalarla örtmeleri, her zaman iyilikle hareket ettiklerini varsaymaları son derece doğaldır. Bunu her duyduğunuzda içinizden gülmeyi; birisinin niyetlerini ve hareketlerini yalnızca gücün kazanımı için bir bahane olan ahlaki yargılarla ölçmeye kendinizi kaptırmamayı öğrenmelisiniz. İktidar ve güç mücadelesinde bu bir oyundur!

Rakibiniz karşınızda oturuyor. Her ikiniz de oyunun kurallarına uyuyor ve hiçbir şeyi kişisel olarak almıyor, centilmen gibi davranıyorsunuz. Bir stratejiye göre oynuyorsunuz ve rakibinizin hareketlerini elinizden geldiğince sakin bir şekilde izliyorsunuz. Sonunda birlikte oynadığınız  kişilerin nezaketlerini iyi ve hoş niyetlerinden daha çok takdir edeceksiniz.

İktidar mücadelesi: Gözlerinizi eğitin!

İktidar mücadelesi yaparken gözlerinizi öteki oyuncuların hareketlerinin sonuçlarını, dış şartları takip etmek için eğitin. Başka hiçbir şeyin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

Güç mücadelesi: “amaç” ve “bedel” meselesi

İktidar mücadelesinin yarısı yapmadığınız, kendinize kapılıp gitme izni vermediğiniz şeylerden gelir. Bu beceri için her şeyi size olan maliyetleriyle değerlendirmeyi öğrenmelisiniz. Nietzsche’nin yazdığı gibi: “Bir şeyin değeri bazen kişinin elde ettiği değil, onun için ödediği şeyde, yani maliyetinde yatmaktadır.”

Belki amacınıza ulaştınız ve bu değerli bir amaç, peki ya bedeli? Bu standardı her şeye uygulayın, diğer insanlarla birlikte çalışmak veya onların yardımına koşmak dahil.

Zamanınızı başkalarının işleri için harcamayın!

Hayat çok kısadır, fırsatlar çok azdır ve yararlanabileceğiniz kadar enerjiniz var ancak. Bu anlamda zaman da diğerleri kadar düşünülmesi gereken önemli bir kavramdır. İktidar mücadelesi yaparken değerli zamanınızı ya da zihinsel huzurunuzu başkalarının işleriyle asla ziyan etmeyin; bu ödenmesi gereken çok yüksek bir bedeldir.

İnceleme ve anlama yeteneğinizi geliştirin!

İktidar mücadelesi toplumsal bir oyundur. Onu öğrenmek ve ustalaşmak için insanları inceleme ve anlama yeteneğini geliştirmelisiniz. 17. Yüzyıl büyük düşünürü ve saray mensubu Baltasar Gracian‘ın yazdığı gibi: “Birçok insan hayvanların ya da bitkilerin özelliklerini incelemek için zaman harcıyor; oysa birlikte yaşamak zorunda olduğumuz insanlarınkini incelemek ne kadar önemli olurdu!”

İktidar mücadelesi: Usta bir psikolog olun!

Usta bir oyuncu olmak için usta bir psikolog olmanız da gerekir. İnsanları harekete geçiren güdüleri tanımalı ve davranışlarını kuşattıkları toz bulutunun arasından görebilmelisiniz. İnsanların gizli güdülerini anlamak gücün kazanımında sahip olabileceğiniz en önemli bilgidir. Aldatma, ayartma ve kullanmanın sonsuz olasılıklarını ortaya döker. İnsanlar sınırsız karmaşıklığa sahiptir ve siz onları tam olarak anlayamadan seyrederek bir ömür geçirebilirsiniz. O halde eğitiminize şimdi başlamak çok daha önemlidir.

İnsanlar arasında ayrım yapmayın!

Bir ilkeyi de aklınızdan çıkarmamalısınız: İnsanlar arasında asla kimi incelediğinize ve kime güvendiğinize göre ayırım yapmayın. Kimseye tamamen güvenmeyin ve herkesi inceleyin, arkadaşlarınız ve sevdikleriniz dahil.

İktidar mücadelesi: Rotanızı seçin!

Her zaman güce giden dolaylı rotayı seçmeyi de öğrenmelisiniz. Kurnazlığınızı gizleyin. Hedefine ulaşmadan önce birkaç vuruş yapıp puan kazandıran bilardo topu gibi sizin hareketleriniz de planlı olmalı ve en az belirgin olan şekilde geliştirilmelidir. Kendinizi dolaylı davranmak üzere eğitirseniz modern sarayda başarılı olabilir, insanları harika bir biçimde parmağınızın ucunda oynatırken, kusursuz bir nezaket örneği oluşturabilirsiniz.

İktidar mücadelesi: Dolaylı davranma sanatı

Dolaylı davranma sanatında bir kılavuz olan bu yazı dizimizi tekrar tekrar okuyun. Buradaki yasalar tarih sahnesinde önemli roller üstlenmiş olan kadın ve erkeklerin yasalarına dayanmaktadır. Bu yazılar üç bin yıllık bir süreye yayılmıştır; eski Çin ve Rönesans İtalya’sı gibi birbirine hiç benzemeyen uygarlıklarda yazılmasına karşın, ortak fikir ve görüşleri içermektedir. Bu yazı dizisinde ele aldığımız iktidar ve güç yasaları, tarihteki en ünlü stratejistlerin (Sun-Tzu, Clausewitz), devlet adamlarının (Bismarck, Talleyrand), saray mensuplarının (Castiglione, Gracian), baştan çıkarıcıların (Ninon de Lenclos, Kasanova) ve üçkağıtçıların (“Yelow Kid” Weil) yazılarından toplanan birikmiş bilgeliğin damıtımıdır.

İktidar mücadelesi: Yasalara uyun.

Yasaların basit bir önermesi vardır: Belirli hareketler her zaman insanın gücünü arttırırken (yasaya uyma) diğerleri gücü azaltır, hatta bizi mahveder (yasayı çiğneme). İktidar mücadelesi yaparken yasalara uyun. Bu yazı dizisinde yasaya uymalar ve yasayı çiğnemeler tarihsel örneklerle açıklanmıştır. Bu yasalar kesindir ve zamanla sınırlı değildir. Bunları iyice belleğinize yerleştirin.

İktidar mücadelesi: Güç yasalarının kullanılması

İktidar mücadelesinde güç yasaları çeşitli şekillerde kullanılabilir. Bu yazı dizisini baştan sona okuyarak güç yasaları hakkındaki genel şeyleri öğrenebilir, gerektiğinde siz de tatbik edebilirsiniz. Söz konusu yasalardan birkaçı hayatınızla doğrudan ilgili olmasa da zaman içinde hepsinin uygulanabilir ve aslında birbirleriyle ilişkili olduklarını göreceksiniz.

Güç yasaları ve bu kapsamda iktidar mücadelesi hakkında bilgi edindiğinizde geçmiş hareketlerinizi en iyi biçimde değerlendirebilecek ve şimdiki işleriniz üzerinde daha büyük bir kontrole sahip olacaksınız.

İktidar mücadelesi uzun bir süreci gerektirebilir. Unutmamak için güç yasalarının sizi ilgilendiren bölümlerini tekrar gözden geçirin. Güç yasalarının baştan sona yeniden okunması düşünmeyi ve uzun bir süre sonra bile yeniden değerlendirmeyi gerektirecektir.

İktidar mücadelesi: Ast üst ilişkileri

Diyelim ki, patronunuzla bir sorununuz var ve çabalarınızın neden daha büyük bir minnettarlık ya da terfi getirmediğini anlayamıyorsunuz. Birkaç yasa özellikle ast-üst ilişkilerine yöneliktir ve siz kesinlikle bunlardan birini çiğniyorsunuz demektir. İlk önce yayınlamış olduğumuz iktidar ve güç mücadelesi yazılarını hızla gözden geçirerek ilgili yasayı bulabilirsiniz.

Son olarak, iktidar ve güç mücadelesi yazı dizisi eğlence amacıyla şöyle bir okuyabilir ve iktidardaki atalarımızın zaafları ve büyük işleri arasında eğlenceli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Ancak iktidar ve güç mücadelesi yazı dizisini eğlence amacıyla okuyanlar için burada bir uyarı yapmamız gerekiyor: Güç kendi tarzı içinde bitmek bilmeksizin ayartıcı ve aldatıcıdır. Bir labirenttir; zihniniz onun sonsuz sayıdaki sorununu çözmekten yorgun düşer ve çok geçmeden ne kadar hoş bir şekilde kaybolduğunuzu fark edersiniz. Başka bir deyişle, güç ciddiye almakla en fazla eğlendirici hale gelir. Böylesine önemli bir konuyu hafife almayın. Güç tanrıları hafife almaya kızar; yalnızca inceleyen ve düşünenlere nihai tatmin verirken, iyi zaman geçirmek için yüzeyi tarayanları cezalandırırlar.

Otorite kurmak

Her zaman iyi olmaya çalışan bir insan iyi olmayan çok sayıda insanın arasında bir yıkıntı haline gelecektir. Bu nedenle otorite kurmak isteyen bir prens nasıl iyi olunmayacağını öğrenmeli ve ihtiyaca bağlı olarak bu bilgiyi ya kullanmalı, ya da onu kullanmaktan kaçınmalıdır.

(Prens, Niccolo Machlavelli, 1469-1527)

 

Kaynaklar:

¹ THE 48 LAWS OF POWER (Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası), Yazan: Robert Greene&Joost Elffers, Çeviren: Zeliha İyidoğan Babayiğit, Altın Kitaplar (2015)

² SIX PRINCIPLES OF POLITICAL REALISM

Ahmet AKIN, (E) Topçu Kurmay Albay

By | 2017-03-16T22:02:05+00:00 Mart 16th, 2017|Harp ve Strateji|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: