Hitler’in sığınağı: Adolf Hitler’in 10 sığınağından birini keşfedin!

//Hitler’in sığınağı: Adolf Hitler’in 10 sığınağından birini keşfedin!

Hitler’in sığınağı: Adolf Hitler’in 10 sığınağından birini keşfedin!

Hitler’in sığınağı bulundu: Bir Fransız fotoğrafçı av sezonunda yetkililerden aldığı izinle yoğun ormanlarla kaplı olan bir bölgede Hitler‘in 10 sığınağından birini buldu: Führerhauptquartier Wolfsschlucht II. Adı bile manidardı “Başkomutanlıkkarargahı Kurtgeçidi II”.

Aşağıdaki yazı, Fransız fotoğrafçı Marc Askat tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştır.

II. Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler, insanlık tarihindeki en korkunç zulümlerini işledi. Marc Askat adındaki bir fotoğrafçı gizli ‘Hitler’in gizemli sığınağı’nı tesadüfen buldu. Çekingen adımlarla sığınağı gezmeye başladı.

II. Dünya Savaşı’na ait Hitler sığınağı

Kentsel araştırmacı ve fotoğrafçı Marc Askat, cesur bir kararla av gezisini kuzey Fransa’nın yoğun ağaçlık kırsalında yapmaya karar verdi. Doğrusu yolunun nereye düşeceğini kendisi de bilmiyordu. Canı çok sıkkındı.

Fotoğrafları için yeni bir konu arıyordu. Marc Askat II. Dünya Savaşı’nı başlatan Adolf Hitler’in son sığınaklarından biri olduğuna inanılan bir yeri tesadüfen bulduğunda gördüklerine inanamadı. Sığınak, Nazi lideri Hitler’in İngiltere işgalini planladığı yer altı karargahıydı!

İster istemez aklına Hitler, Eva Braun ve köpeği geldi.

Adolf Hitler ve Eva Braun

Adolf Hitler ve Eva Braun

Her şey II. Dünya Savaşı ve Hitler’i hatırlatıyor!

II. Dünya Savaşı esnasında önemli kararların alındığı ürkütücü yeraltı sığınağı, insanlık tarihindeki en yıkıcı savaşlardan birinin hikayeleriyle doluydu. Ancak sığınağı bulmasına ve bir çok fotoğraf çekmesine rağmen, Marc Askat sığınağın konumu “ÇOK GİZLİ” olduğundan kesin yeri hakkında bilgi verememektedir.

Hitler’in yeraltı sığınağının mevkisini halktan gizli tutmanın çok iyi bir nedeni olduğu sonradan ortaya çıktı. Çünkü Hitler’in sığınağı Fransa Dışişleri Bakanlığı’nca eğitim tesisi olarak kullanılmaktaydı.

Aslında Parisli fotoğraf sanatçısı Marc Askat ilk defa olarak ürkütücü  bir II. Dünya Savaşı tarihi mekanını ortaya çıkarmıyor ve fotoğraflamıyordu. Daha önce de II. Dünya Savaşı esnasında kullanılmış olan bir yer altı hastanesini ve başka birçok savaş kalıntısını ortaya çıkarmış ve fotoğraflamıştı.

Bununla birlikte, Hitler’in son sığınağını ortaya çıkarmak için yaptığı gezi çok heyecan vericiydi.  Sanki II. Dünya Savaşı’nın kabus dolu günleri, Hitler’in ruhu yosunlu, rutubet kokulu koridorlardaydı!

Marc Askat tuhaf hisler içindeydi

Hitlerin sığınağı

Hitlerin sığınağı

Hitler’in esrarengiz sığınağı düşman keşif uçaklarının fotoğraf çekmemesi ve düşman radarlarının yerini kestirememesi için yoğun ormanlık bir alana inşa edilmişti. 9 Km uzunluğunda, 30 metre derinliğindeki yer altı sığınağının ne zaman ve kaç ayda inşa edildiğini bilen yok.

Çoğu kimse Hitler’in canını kurtarmak ve başarısız dünya savaşı serüveninin gidişatını yeniden değerlendirmek için Almanya topraklarında bulunan sığınaklarından birine kaçtığını biliyor. Ancak, Hitler’in Fransa’daki bu sığınakta hangi tarihler arasında kaldığı meçhul.

Gerçekten de bütün harp tarihçilerinin de vurguladığı gibi, Marc Askat tarafından keşfedilen yer altı sığınağı, Hitler’in kullanmış olduğu sığınaklardan sadece biridir.

Marc Askat, İngiltere’nin işgal planlarının yapıldığı sığınağı gözleriyle gördüğüne inanamıyordu. Oldum olası Hitler’in yaptıklarından çekiniyordu.

Askat tarafından keşfedilen sığınağın içindekiler, çok değil 77 yıl önce Avrupa’yı titreten faşist bir diktatörün ayak izlerinin bulunduğu odalar, salonlar, depolar harap ve yıkıntı halleriyle beraber, ürküntü vericiydi.

Hitler'in sığınağı

Hitler’in sığınağı

Hitler’in sığınağı gerçek bir harp karargahıydı!

Almanya Mayıs 1940’da Fransa’yı işgal etmişti. Hitler, 10 Temmuz 1940 ile 31 Ekim 1940 tarihleri arasında tam dört ay süreyle İngiltere’ye karşı amansız bir hava taarruzu düzenlemiş ve bu savaşı kaybetmişti.

Britanya Savaşı olarak bilinen bu hava savaşı, Nazi diktatörü işte bu sığınaktan sevk ve idare edilmişti. Bu kesin bilgiydi.

Yine 25 Ağustos 1944’te Fransa’nın başkenti olan Paris Nazi Ordusu işgalinden kurtarılıncaya kadar, Hitler’in sığınağı defalarca kullandığı sanılıyor.

Çünkü, Hitler bütün diktatörler gibi, sadece müttefiklerden değil, kendi “Aryan”ırkdaşlarından da korkuyordu.

Boşuna 10 tane ayrı yerde, ayrı nitelikte yer altı sığınağı yaptırmamıştı! Diktatör olmak böyle bir şeydi!

Ormanlıkta harap bir bina: Hitler’in sığınağı!

Askat, tehlikeli bir ava çıkma sezonunda yoğun ormana doğru yol aldıktan sonra, çalılıklar tarafından örtülmüş harap bir bina gördü. Harap beton binanın içerisinde ne bulacağından tamamen emin değildi, ancak gördüklerini kayıt altına almak için fotoğraf makinesini hemen eline aldı. İşi buydu zaten.

Hitler'in sığınağı ve büyük yüzme havuzu

II. Dünya Savaşı eserleri: Hitler’in sığınağı ve büyük yüzme havuzu

“Hitler’in sığınağı”nın bahçesinde muazzam bir yüzme havuzu bulunuyordu. Askat, askeri tarihçilerle yaptığı mülakatta, havuzun üstüne uçaklar tarafından keşfedilmesin diye Alman askerlerince tente çekildiğini öğrendi.

Hitler’in Eva Braun ile vakit geçirdiği, alem yaptığı koca bir yüzme havuzunun gizlenmesi tente ile sağlanıyordu.

Boş havuz şimdi yosunla kaplıydı, ancak şimdi barışçıl Fransız kırsalındaki bu Nazi sığınağının büyüklüğü ürkütücü görünüyordu.

Artık fotoğraf sanatçısı Askat, sığınağı bulmuştu, içine girmek için bir yol bulmaya çalışıyordu. Kapılar ve pencereler şimdilerde paslı olan kepenkler ve panjurlarla kaplanmıştı.

Kepenkler, davetsiz misafirleri dışarıda tutmak, gizliliği sağlamak için tasarlanmıştı. Giriş, bir Indiana Jones filminden alıntı yapılmış gibi görünüyordu.

Sonunda, kentsel araştırmacı ve fotoğrafçı olan yer altı sığınağının içine ilk adımını attı.

Askat tarafından ortaya çıkarılan bu sığınak, Hitler’in Fransa’da bulunan ve herkes tarafından bilinen diğer sığınaklarndan çok uzaktaydı. Zaten güvenlik nedeniyle birbirlerine yakın olmaması gerekiyordu.

Hitler'in sığınağı: "Audinghen Batterie Todt"

II. Dünya Savaşı’nda Hitler tarafından kullanılmış olan bir başka sığınak: “Audinghen Batterie Todt”

Nazi sığınaklarının kalıntıları Kuzey Fransa’da hala var. Normandiya yakınlarındaki savaşa hazır haldeki sığınak “Batterie Todt” bunlardan biridir.

Tamamlanamayan bir roket fırlatma sığınağı olan “Le Blockhaus” ise Hitler tarafından inşa ettirilen yer altı sığınakları arasındadır.

İngiltere’nin Köln taarruzları

Mayıs 1942’den itibaren İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri, binlerce bombardıman uçağıyla, Almanya’nın sanayi merkezi olan Köln şehrine büyük hava taarruzları icra etti.

Sırada diğer şehirler vardı. Müttefik Hava Kuvvetleri Almanya teslim oluncaya kadar, Alman devletinin sanayi tesislerini ve şehirlerini sistematik olarak bombaladı. Bombardıman sonunda, 1945 yılına kadar Alman şehirlerinin çoğu harabeye döndü.

Hitler’in çok sevdiği sevgilisi ve köpeği ile birlikte Fransa topraklarına kaçması, Fransa’da inşa ettirdiği sığınaklarda saklanması Hitler’e göre doğru bir karardı!

Askat’ın keşfetmeye çalıştığı devasa yer altı sığınağı bunun göstergesiydi. Çünkü, diktatörler için ülkelerinin bombalanması, milyonlarca masum sivilin diktatörün yanlış bir kararı yüzünden hayatını kaybetmesi pek önemli değildi.

İngiltere Hava Kuvvetleri'nin Almanya'ya Taarruzu

II. Dünya Savaşı’nda İngiltere Hava Kuvvetleri’nin Almanya’ya Taarruzu

Naziler, İkinci Dünya Savaşı’nda Fransa’yı birkaç yıl süreyle işgal ettiler. Nazi işgali 25 Ağustos 1944’te Paris’in kurtuluşu ile sona erdi.

Askat tarafından keşfedilen bu sığınak, Hitler tarafından özellikle İngiltere’nin işgaline yönelik olarak önemli savaş kararlarının alındığı bir harp karargahıdır.

By | 2017-12-07T13:53:13+00:00 Kasım 6th, 2017|Avrupa|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: