Hemoroid nedir? Hemoroidin teşhis ve tedavisindeki gelişmeler nelerdir?

//Hemoroid nedir? Hemoroidin teşhis ve tedavisindeki gelişmeler nelerdir?

Hemoroid nedir? Hemoroidin teşhis ve tedavisindeki gelişmeler nelerdir?

Hemoroid oluşumu nasıl önlenir?

En önemli konu, dışkının yumuşak tutulması ve bu suretle bağırsaklardan kolayca geçişinin sağlanmasıdır. Bu maksatla taze ve kurutulmuş meyveler, sebzeler ve tahıllar (armut, havuç, brokoli, fasulye, buğday ve yulaf kepeği, tam buğday, kahverengi pirinç, yulaf ezmesi, karabuğday) beslenmede öncelikle yer almalıdır. Günde ortalama 20-30 gram lifli gıda sizi rahatlatacaktır.

 • Beslenmenizde tahıl ve bakliyat gibi lifli ve posalı gıdalara yer veriniz.
 • Çok baharatlı ve etli yiyeceklerden uzak durunuz.
 • Yemeklerde zeytin yağı kullanınız.
 • Sebze ağırlıklı beslenmeye öncelik veriniz.
 • Her gün bol miktarda (En az 2 litre, yani 6-8 bardak) su içiniz.
 • Alkol almayınız.
 • Sigara içmeyiniz.
 • Aşırı şekerli yiyeceklerden kaçınınız.
 • Laksativ almayınız.Kafein ve tütün gibi laksativ etkinlikteki ürünler bağırsak hareketlerini bozabileceğinden tuvalette ıkınma ve zorlanmalara yol açabilir.
 • Her gün düzenli olarak egzersiz veya spor yapınız. Günde 20-30 dakika tempolu yürüyüş veya egzersiz, bağırsak fonksiyonunu artıracaktır.
 • Uzun süre oturmaktan ve ayakta durmaktan kaçınınız.
 • Her yemekten sonra tuvalete düzenli gidiniz, bir kaç dakika tuvalette oturunuz. Az bile olsa, hissettiğiniz anda tuvalete gidiniz, tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyiniz, ertelediğiniz tuvaleti daha fazla basınçla ve daha zor yapacağınızı unutmayınız.
 • Anüsü kurular ve silerken nazik olunuz, anüs dokusuna zarar vermeyiniz. Tahriş etmeyiniz. Mümkünse anüsü sıcak su ile temizleyiniz.

‘Hemoroid hastalığı’nın tedavi yöntemleri

Yüzde yüz iyileşme sağlanan tedavi planı doktorlar tarafından hemoroidin bulunduğu evreye göre yapılır.

Eğer hemoroid birinci, ikinci ve üçüncü evrede ise, yani erken dönemde ise, öncelikle hastalığın ilaçla tedavisine çalışılır. Asla cerrahi müdahale önerilmez. Bu safhada, piyasada satılan anestezik kremler en fazla bir hafta süreyle hemoroidli bölgeye tatbik edilmeli, uzun süreli kullanımdan sakınılmalıdır.

Hemoroidli hastaların gıda alımına dikkat etmesi, zeytin yağlı, sebzeli, bol posalı ve lifli gıdalarla beslenmesi önem arz eder. Hastalar tuvalette uzun süre kalmamalıdır. Sigara ve alkol tüketmemelidir.

Günde 3 defa 15-20 dakika süreyle sıcak suda oturmak, anüs bölgesindeki iltihabı azaltır. Ancak, sudan çıktıktan sonra anüs bölgesi tahriş edilmeden iyice temizlenmelidir. Anüs bölgesi kurutulurken asla ovulmamalıdır. Kurutma için saç kurutma makinesinden faydalanılmalıdır.

Hemoroid hastalığı ve lazer tedavisi

İlk üç evrede ameliyat öngörülmez. Yukarıdaki önlemler bir sonuç vermezse, hemoroid hastalarına lazer tedavisi uygulanabilir. Hemoroid hastalığının lazer tedavisi genel anestezi altında yapılır. Lazer tedavisinde ameliyat süresi ortalama 5-15 dakikadır. Ameliyat sonrası ağrının en az olduğu tedavi yöntemidir. Üçüncü dereceye kadar olan hemoroid hastalıklarında tatbik edilir.

Bunlara rağmen eğer hemoroid geçmiyor ise, ilerlemiş ve dördüncü derece boyutuna gelmişse, cerrahi müdahale yapmak gerekir.

‘Hemoroid hastalığı’na cerrahi müdahale

Hemoroid hastalarının %10 kadarına cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Yani 10 hemoroid hastasından ancak bir tanesi ameliyat edilmektedir.

Cerrahi tedavide eskiden olduğu gibi açık ameliyat yapılmamaktadır. Günümüzde hastaların %95’ine lokal anestezi uygulaması ile, yani sadece hemoroidli bölge uyuşturularak ameliyat yapılmaktadır.

Ameliyatta özel bir cihaz kullanılmaktadır. Bazı hastaların ifadesi ile tatbik edilen uygulama diş çekiminden daha kolaydır. Ameliyat 5-10 dakikalık bir işlemle ayakta, hastaları yatırmadan yapılmakta ve hemoroidler kolaylıkla temizlenmektedir.

 • Klasik cerrahi yöntemle “hemoroidektomi” operasyonu genel anestezi altında yapılır. Hastanede yatma süresi ortalama bir gündür. Anestezi altında önce anal kanalın gözle muayenesi yapılır. İlk olarak en çok belirti veren kadran kesip çıkartılır. Dış ve iç hemoroidlerin miktarı kesip çıkarılacak alanın genişliğini tayin eder.
 • Longo hemoroidektomi, ülkemizde hemoroid tedavisi için 15 yıldan beri kullanılmaktadır. Cerrahi müdahalede Longo Stapler denen otomatik olarak kesip dikebilen bir makine kullanılır. Longo yöntemi 2., 3., ve küçük 4.derece iç hemoroidlerde etkin bir tedavi sağlar. Klasik ameliyatlarda, makat çevresinde yaralar oluşmaktaydı. Ameliyat sonrası hastalarda ağrılı bir dönem gözlenmekteydi. Longo Stapler yönteminde ameliyat daha az oranda sinirin bulunduğu makat içinde yapıldığı için, ağrı çok olmamaktadır. Hemoroid hastaları daha erken işlerine dönebilmektedir.

Ameliyattan sonra hastalara gün içinde bol su tüketmeleri, düzenli dışkılama alışkanlığı edinmeleri, dışkılarken çok ıkınmamaları, makatlarını sıcak su ile yıkamaları önerilir.

Hemoroid hastaları sert yüzeylere oturmamalıdır.

Hemoroidli bölgede ağrı oluştuğunda, küçük bir buz paketi bölgeye tatbik edilmeli, bir kaç dakika bekletilmelidir. Buz paketi ağrıyı ve damar şişmesini azaltacaktır.

Kaynaklar:

 1. Harvard Health Publications
 2. Healthline 
 3. http://www.medicinenet.com/hemorrhoids_pictures_slideshow/article.htm
 4. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/basics/treatment/con-20029852

Yazan: Burcu AKIN, Uzman Eczacı

By | 2017-12-07T21:05:53+00:00 Kasım 9th, 2017|Sağlık|0 Yorum

About the Author:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: