Hamilelikte mide bulantısı: Hamilelikte görülen mide bulantısı nasıl önlenir?  

//Hamilelikte mide bulantısı: Hamilelikte görülen mide bulantısı nasıl önlenir?  

Hamilelikte mide bulantısı: Hamilelikte görülen mide bulantısı nasıl önlenir?  

Hamile kadınların çoğunluğu hamilelikte mide bulantısı ve kusma sorunu yaşıyor. Özellikle sabahları görülen mide bulantısı hamileliğin altıncı haftasında başlayabilir. Hamileliğin sekizinci ve dokuzuncu haftaları mide bulantısının en çok görüldüğü dönemlerdir.

Gebelikte bulantı ve kusma, aynı zamanda sabah bulantısı olarak da bilinir, hamileliğin erken dönemlerinde çok yaygındır. Bulantı ve kusma sabahları sık görülmekle birlikte, öğleden sonra ve akşamları da anne adaylarını rahatsız edebilir.

Hamilelikte yaşanan bulantı ve kusma, hamileliğin bir yan etkisidir ve asla bebeğinizi daha fazla risk altına sokmaz. Hamilelikte görülen bulantı ve kusma gibi yan etkiler, çoğu hamilelerde gebeliğin 16-20. haftalarında sona erer. Bazı anne adaylarında ise, bulantı ve kusma semptomları gebeliğin 12-14 ncü haftalarında, yani daha erken sona erebilir.

Bulantı nedir?

Bulantı, midede gerçekleşen ve yemeklerden tiksinme, ağrı gibi rahatsızlık hissi veren bir belirtidir.

Kusma nedir?

Kusma, mide kaslarının kasılması sonucu, mide içeriğinin ağızdan dışarı çıkması olarak tanımlanabilir. Bulantı ve kusma her ne kadar ardışık iki eylem gibi algılansa da aslında birbirinden bağımsız reaksiyonlardır. Genellikle bulantı, kusmayı tetikleyen bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bulantı ve kusma arasındaki bağlantı bu noktadan ileri gelir. Kusma eylemi için öncesinde kesinlikle bulantı olması şart değildir. Bulantı olmadan direkt olarak kusma eylemi de sıklıkla meydana gelmektedir. Hamilelikte mide bulantısı şikayetleri çok sık görülmektedir.Hamilelikte mide bulantısı şikayetleri çok sık görülmektedir.Bulantı ve kusma birçok hastalıkta önemli belirtilerden olduğu gibi gebelikte de yüksek oranda ve genellikle gebeliğin ilk haftalarında görülmektedir.

Bulantı ve kusma gebenin yaşam kalitesine ve sağlığına etki eden kompleks bir durumdur.

Yeme alışkanlıkları, psikososyal faktörler, çalışma ve diğer yaşam koşulları ile yakından ilişki göstermektedir. Bulantı ve kusma tanısının iyi konması ve mutlaka  tedavisi gereklidir. Gebelikte bulantı ve kusma ile ilgili sayısız çalışma yapılmış olsa da, bulantı ve kusma sorununun nedenleri net olarak tespit edilememiştir. Bu sebeple sadece semptomatik tedavi yani; rahatsızlığın kaynağını tedavi etmek yerine rahatsızlık hissi veren bulantı-kusma belirtilerini ortadan kaldırma yöntemleri uygulanmaktadır.

İlk hamilelik haftalarında ortaya çıkan bulantı ve kusmanın nedeni hormonaldir.

Yine de bulantı ve kusmayı etkileyen faktörler kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir. Yapılan çalışmalarda bazı gebeler için küçük bir hareket, yiyecek kokusu, mide ekşimesi ya da belirli yiyecekleri yemek tetikleyici bir mide bulantısı nedeni olabilmektedir. Bazıları için kötü bir ruh hali ya da uykusuzluk belirtileri mide bulantısını tetikleyebilmektedir.

Hamilelikte mide bulantısı ve kusma

Yapılan farklı bir çalışmada  ise gebelerde bulantı ve kusmayı en fazla yemek kokularının, ikinci sırada halsizlik ve yorgunluğun ve büyük oranda da her ikisinin birlikte artırdığı belirlenmiştir. Yine yapılan araştırmalarda gebelerin bulantı ve kusma rahatsızlığından kurtulmak için ise açık havaya çıkmayı, uyumayı, istirahat etmeyi, az ve sık yemek yemeyi, kraker ya da tuzlu bir şeyler yemeyi, limon yemek ve sıvı alımını artırmayı, vitamin takviyesi, protein ağırlıklı gıdaların tercih edilmesi, katı ve sıvı gıdaların bir arada alınmaması gibi yöntemleri tercih ettiği ve etkili olduğu saptanmıştır.

Hamile kadınlarımız haklı olarak hamilelikleri süresince bebeğe zarar verebileceği düşüncesiyle genel olarak ilaç kullanmaktan kaçınmaktadır. İşte bu noktada bulantı ve kusmanın vermiş olduğu rahatsızlığı azaltmak için ikinci bir yöntem ortaya çıkıyor; yukarıda belirttiğim etkenleri dikkate alarak bulantı ve kusmayı tetikleyen/artıran faktörlerden kaçınmak, bulantı ve kusmayı rahatlatan/azaltan faktörleri ise tercih etmek.

Hamileliğinizin ilk döneminde vücudunuzda çok büyük oranda hormonal değişiklikler vardır. Özellikle HCG ve Östrojen hormonlarındaki yükselişin mide bulantısını tetiklediği düşünülmektedir.

‘Hamilelikte mide bulantısı’nı azaltacak öneriler

Hamileler çok çalışmamalı, aç ve susuz kalmamaya özen göstermelidir. Hamileler sık ama azar azar yemek yemeli, sindirimi zor olan ağır yemekler yememelidir. Kızarmış yiyecekler kesinlikle yenmemelidir.

Mide bulantısını önlemek için midenin aç ve susuz kalmaması gerekir. Her mevsim bulunan meyve ve sebzeler midenin aç kalmasını önleyecek, dolayısıyla mide bulantısı ve kusmayı azaltacaktır.

Çok fazla çay içilmemelidir. Sigara hamilelikte mide bulantısı şikayetlerini arttırır. Uzmanlar, eğer üstesinden gelinebiliyorsa, hamilelikte hiç sigara içilmemesini önermektedir. Hamileler dar ve sıkı kıyafetler giymemelidir.

Yağsız, kokusu olmayan kraker gibi yiyecek türlerinin çoğu kere mide bulantısını önlemeye yardımcı olabilir. Vücudun susuz kalmaması her açıdan önemlidir. Hamilelerde çok daha fazla önem arz eder.

Bundan dolayı taze sıkılmış meyve suları içilmelidir. Taze meyve suları  vücudunuzun gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri sağlar. Vücudun su eksikliğini giderir. Anne adayları için istirahat ve dinlenme şarttır. Bu nedenle, hamileler günlük aktiviteleri esnasında yavaş hareket etmeli, ani ve ters hareketlerden kaçınmalıdır.

Hamileler asla yağlı ve baharatlı yiyecekler yememelidir. Zencefil bitkisi başta Çin olmak üzere, yüzyıllardır hamilelikte görülen mide bulantısını önlemek için kullanılmaktadır. Zencefil her mevsim marketlerde ve manavlarda satılmaktadır.

Taze zencefilden bir kaç dilim kesin. Bir fincan kaynar suya atın.

Yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekleyin. Sonra çay içer gibi için. Eğer zencefili çay olarak içemiyorsanız, zencefili sadece koklayın.

Çoğu bayanlarda zencefil koklamak bile mide bulantısı şikayetlerini azaltacaktır. Zencefil koklamak gibi, limon koklamak ya da bir iki damla limon suyunu çayınıza eklemek de hamilelikte görülen mide bulantısı şikayetlerini önlemeye yardımcı olacaktır. Uzman doktor kontrolunda olmak üzere; hamilelikte multivitamin ve folik asit takviyesi yapabilirsiniz.

Asla kendi başınıza internetten okuduğunuz ya da televizyonlardan gördüğünüz şekilde vitamin takviyesi yapmaya teşebbüs etmeyin, çocuğunuzu kaybedebilirsiniz. hamilelikte mide bulantısı sorunu yaşamamak için sıcak ortamlardan, kötü kokulu mekanlardan ve parfümlerden uzak durun. Hamilelikte mide bulantısı süreklilik arz ediyorsa, doktorunuza danışın.

Hamilelikte mide bulantısı için alternatif terapiler

Hamilelikte mide bulantısı için alternatif terapiler konusunda en son çalışma  İngiltere Kraliyet Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Derneğince yapıldı. İngiltere Kraliyet Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Derneği yaptığı açıklamada, zencefil bitkisinin hamile kadınlarda mide bulantısını azaltabileceğini açıkladı.

Hamile bayanlarda görülen mide bulantısı aslında fizyolojik bir durumdur ve hamile kadınların neredeyse yüzde 70’inde gözlemlenebilir. Hamile kadınların çeşitli gerekçelerle ilaç kullanmaktan kaçındıkları biliniyor. Yine de çok ciddi hallerde doktora danışmanın ve ilaç tedavisine başvurmanın önemine işaret ediliyor. İngiltere’de yapılan anketlere göre, hamile bayanların yüzde 80’inde mide bulantısı ve kusma olayına rastlanıyor.

Hamileliğin ilk aylarında yaşanan şiddetli bulantı ve kusma halleri, ilk dört ayın sonunda etkisini yitiriyor.

Dernek hamilelikte yaşanan bulantı ve kusma şikayetlerinin çoğu kere ciddiye alınmadığına işaret ediyor. Hamilelikte yaşanan bulantı ve kusma şikayetlerini azaltmak için dernek farklı tedavi şekilleri öneriyor. Şiddetli mide bulantısı yaşayan hamile bayanlarda doktor tavsiyesi ile uygulanan ilaç tedavisi çoğu kere etkili bir çözüm olabiliyor.

Hamilelikte mide bulantısı ve zencefil

Yapılan bir araştırmaya göre, zencefilli yiyecekler, özellikle de zencefilli bisküviler hamileliğin ilk aylarında yaşanan mide bulantısı şikayetlerini azaltıcı etki yaratabiliyor. Bu maksatla taze zencefilden bir kaç dilim kesip bir fincan sıcak suya atın. 10 dakika demlenmesini bekleyin. Sonra çay gibi için. Bazı hamile bayanlarda zencefili koklamak bile mide bulantısını geçirebilir. Yine aynı şekilde limon koklayabilir ya da çayınıza bir iki damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Dikkat!

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi zencefilli ürünlerin ülke içinde kontrolsüz bir şekilde tedavi amacıyla kullanılmasına müsaade edilmediğini açıkladı. Mide bulantısı şikayetlerini azaltacak ek tedavi ürünlerinin de eczaneler gibi güvenilir yerlerden satın alınması gerektiğine dikkat çekti.

Hamilelikte mide bulantısı ve hipnoz

İngiltere Kraliyet Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Derneği mide bulantısı şikayetlerini azaltmak için hipnozdan faydalanma yönteminin tıbbi bir tedavi seçeneği olmadığını bildirdi.

Hamilelikte mide bulantısı ve acupressure

HG hastalığı tarzında olmayan, daha az ciddi mide bulantısı ve kusma şikayetlerinde ilaç kullanmak istemeyen hamile kadınlar acupressure yöntemi olarak bilinen, bileklerine baskı yapan bir bileklik takarak da mide bulantısı ve kusma şikayetlerini oldukça azaltabilirler.

Hamilelikte çok şiddetli mide bulantısı

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, her 1000 hamileden 3 tanesi sabahları çok şiddetli bir mide bulantısı ve kusma haliyle uyanırlar. Bulantı ve kusma günde 20-30 kere tekrarlayabilir. Hamileler, şiddetli mide bulantısı ve kusma nedeniyle, dışarı çıkamazlar, çoğu kere evde kapalı kalırlar. Bu durumdaki hamilelerin baş ağrısı şikayetleri olur. Hızla kilo kaybı yaşarlar. Koku duyuları artar. Vücutlarındaki su seviyesi hızla azalır. Kanlarında ve idrarlarında toksinler birikir. Kan kusma olayı bile görülebilir. Bu gibi hastalar aşırı mide bulantısı, tansiyon düşüklüğü, baş ağrısı ve kalp çarpıntısından şikayetçi olurlar ve ayakta durmakta zorluk çekerler. Bu şekildeki şiddetli mide bulantısı ve kusma hallerine “Hyperemesis gravidarum (HG)” hastalığı denir.

By | 2018-01-17T09:12:48+00:00 Nisan 20th, 2017|Sağlık|0 Yorum

About the Author:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: