Hafıza kaybı nedir? Hafızamızı nasıl kuvvetlendirebiliriz?

//Hafıza kaybı nedir? Hafızamızı nasıl kuvvetlendirebiliriz?

Hafıza kaybı nedir? Hafızamızı nasıl kuvvetlendirebiliriz?

Hafıza kaybı ve unutkanlık, herkeste ve her yaş grubunda görülebilir. Sadece yaşlılarda görülen bir rahatsızlık değildir. Unutkanlık halk arasında kullanılan genel bir terimdir, oldukça geniş kapsamlıdır. Unutkanlıkta sadece hafıza etkilenmez. Beynin diğer zihinsel yetilerinde de (algı, hatırlama, hayal, düşünme, muhakeme, yargılama gibi.) bozulmalar meydana gelebilir. Hafıza kaybı ise tıpta kullanılır. Daha spesifik bir terimdir. Beynin bellekle ilgili olan bölümleriyle (temporal ve frontal bölgeler) ilgilidir.

Hafıza kaybı çeşitli hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Beynin temporal (şakak) ve frontal (ön) bölgesini etkileyen çeşitli hastalıklar hafızada bozukluklara, dolayısıyla hafıza kaybına neden olabilir. Şakak bölgesi, göz ile kulak arasında yer alır.

Hafıza kaybı ile ilgili beyin bölgeleri:

Şakakta bulunan ve bel­lek, öğ­ren­me, duy­gu­sal den­ge ve sos­yal­leş­meden sorumlu olan beyin bölgesine ‘temporal bölge’ denir. Temporal bölge içinde bellek fonksiyonlarını icra eden ‘hi­po­kam­pus’ bulunur.

Beynin ön tarafında bulunan frontal lob ise bilinçli düşünmeden sorumlu olan beyin bölgesidir.

Beyin bölgesinde meydana gelen hastalıklar sadece hafıza kaybına yol açmakla kalmaz, beynin diğer fonksiyonlarını da (muhakeme, yargılama, soyutlama, hareketle ilgili sistemler gibi) etkileyebilir.

Kafaya bir darbe aldıktan sonra insan bazen amaçsızca dolaşmakta, kim olduğunu ya da nereden geldiğini dahi hatırlayamamaktadır. Böyle ani ve derin hafıza kaybı nadir olsa da, hafıza kaybı çoğu insanı bir dereceye kadar etkileyen bir sorundur. Günlük yaşamımızı zorlaştıran kısa süreli hafıza kaybı dahil, hafıza kaybının birçok nedeni vardır.

Hafıza kaybı durumunun nedenleri

♦ İlaçlar:

Bazı reçeteli veya reçetesiz ilaçlar, belleğe etki edebilir veya hafıza kaybına neden olabilir. Hafıza kaybına neden olabilecek başlıca ilaçlar şunlardır: Antidepresanlar, antihistaminikler, anti-anksiyete ilaçları, kas gevşeticiler, sakinleştiriciler, uyku hapları ve ameliyat sonrası verilen ağrı kesiciler. Doktorunuz sağlığınıza iyi gelecek olan bir ilacı reçeteye yazdıktan sonra, o ilacı çekinmeden kullanınız. Ancak, kulaktan dolma bilgilerle, internetten öğrenerek, içeriğinde ne olduğunu bilmediğiniz ilaç adı altında satılan şeyleri asla kullanmayınız. Ya da doktorunuzun size yazdığı ilacın reçetesini okuduktan sonra ‘bu ilaç geçici hafıza kaybına neden oluyormuş, en iyisi ben bunu hiç kullanmayayım.’ demeyin. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta şudur: Her ilacın az veya çok yan etkisi vardır. Yani, yan etkisi olmayan ilaç yoktur. Doktorunuza ve eczacınıza endişelerinizi söyleyin ve onlara mutlaka güvenin.

♦ Alkol, tütün veya uyuşturucu kullanımı:

Aşırı alkol kullanımının uzun süreli hafıza kaybına neden olduğu bilinmektedir. Oksijen beyin sağlığı için vazgeçilmezdir. Sigara, beynin içine geçen oksijen miktarını azaltarak hafızaya zarar verir. Araştırmalar, sigara içen kişilerin, sigara içmeyenlere göre isimleri ve siluetleri daha zor hatırladıklarını ortaya koymuştur. Yasadışı uyuşturucular beynin içindeki anıları geri çağırmayı zorlaştıracak kimyasal maddelerin yapısını değiştirebilir.

♦ Uyku eksikliği:

Hem uyku miktarı hem de uyku kalitesi hafıza kaybı açısından önemlidir. Çok az uykuya dalmak veya geceleri sık sık uyanmak yorgunluğa neden olabilir, yorgunluk bilgiyi konsolide etme ve kurtarma kabiliyetini zorlaştırır. Gergin olduğunuzda, zihninizin aşırı uyarılması durumunda veya dikkatinizin dağılması halinde, hatırlama kabiliyetiniz azalabilir.

♦ Depresyon ve stres:

Depresyona kapılmak, hafızayı etkiler; dikkat ve odaklanmayı zorlaştırır. Stres ve kaygı da hafıza zayıflığının bir diğer nedenidir. Gergin olduğunuzda ve zihninizin aşırı uyarılması veya dikkatinin dağılması durumunda, hatırlama kabiliyetiniz azalır. Duygusal travmadan kaynaklanan stres de hafıza kaybının en önemi sebeplerindendir.

♦ Beslenme yetersizliği:

İyi beslenme – yüksek kaliteli proteinler ve yağlar da dahil olmak üzere – sağlıklı beyin fonksiyonu için önemlidir. B1 ve B2 vitamini eksiklikleri özellikle hafızayı olumsuz yönde etkileyebilir.

♦ Kafa yaralanması:

Baş bölgesine şiddetli bir vuruş – örneğin düşme ya da otomobil kazası – beyine zarar verebilir ve kısa ve uzun süreli hafıza kaybına neden olabilir. Bellek zamanla ve kademeli olarak gelişebilir.

♦ Felç (inme):

Felç, beyne kan akımını sağlayan damarlardan birinin aniden tıkanması ile, beyine giden kan akımının gidişinin yavaşlaması veya tam olarak durması sonucunda meydana gelir. Felç, dünyada kalp hastalığı ve kanserden sonra gelen en önemli ölüm nedenlerinden bir tanesidir. Felç (inme) sık sık geçici hafıza kaybı durumuna neden olabilir. Felç geçiren bir kişi çocukluk anılarını çok iyi hatırlayabilse de, öğle yemeğinde ne yediğini hatırlamayabilir.

Siz de zekanızı artırmanın, zihinsel yaşlanmayı önlemek ve daha uzun bir hayat yaşamanın yollarını mı arıyorsunuz? Size önereceğimiz stratejileri uygulamak, beyin gücünüzü olumlu yönde etkileyebilir, zihinsel olarak sağlıklı kalmanıza ve en sonunda kendinizi daha akıllı hale getirmenize yardımcı olur.

By | 2017-12-20T16:38:32+00:00 Temmuz 26th, 2017|Sağlık|0 Yorum

About the Author:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: