Google reklamları: Google reklamları’ndan nasıl para kazanılır?

//Google reklamları: Google reklamları’ndan nasıl para kazanılır?

Google reklamları: Google reklamları’ndan nasıl para kazanılır?

Google AdSense İpuçları ve Püf Noktaları

Google reklamlarından para kazanmak isteyenler için konuyla ilgili bazı kritik bilgileri bir araya getirmeye çalıştık.

Google AdSense reklam çözümleri dünya genelindeki milyonlarca websitesi sahibi tarafından kullanılmaktadır. Google reklamlarından para kazanmak aslında sadece bir hayal değildir. İşi bilenler, emek harcayanlar büyük başarılar elde ederken ve iyi gelir sağlarken, diğerleri sadece birkaç dolar para kazanabiliyor.

Burada, Google AdSense aracılığıyla elde edilen geliri artırmaya yardımcı olan bazı temel ipuçlarını paylaşacağız.

Öncelikle, web sitenizin görsel stiline en uygun reklam bloğu formatını seçmelisiniz. Deneyimler, 336×280 Büyük Dikdörtgen, 300×250 Orta Boy Dikdörtgen ve 160×600 Geniş Gökdelen’in en etkili şekiller olduğunu göstermektedir. AdSense kodunu girdiğinizde yine de web sayfalarınızın görsel görünümünü düşünmelisiniz. Reklamlar için küçük bir alanınız varsa, en iyi çözüm bağlantı birimi biçimi olacaktır.

Zıt renk tonlarına dikkat edin!

Ayrıca, reklamlarınızın bulunduğu blok için en uygun renk paletini seçmelisiniz. Web sitenizde açık bir arka planınız varsa, AdSense kutusu için benzer yani açık renk bir ışık paleti kullanmak daha iyidir.  Bir reklam kutusu paleti için kontrast seçimi yalnızca koyu renkli arka plana sahip web siteleri için iyidir. Yine de, halihazırda web sitenizde bulunan bir renk seçmek daha iyidir.

Hem metin hem de resim içeren bir reklam birimi oluşturmak daha iyidir. Bu şekilde her ikisi de görüntülenecek ve bu, bir web sitesinde ziyaretçi tarafından bir reklama tıklama şansını artıracaktır.

Sonra, reklamların web sayfalarındaki yerini düşünmelisiniz. Muhtemelen reklamların en iyi konumda olacağı pozisyon, sitenizin üst/başlık kısmının olduğu bölümdür. Bununla birlikte, bu içeriğinizin tutarlılığını bozabilir, bu nedenle böyle bir çözümü kullanırken dikkatli olmalısınız. Diğer iyi konumlar, gezinme çubuğunun hemen altında, altbilginin üst kısmında ve sol menü alanında bulunur. Kendinizi her zaman ziyaretçilerin yerine koyun ve kendi bakış açısınızla web sitesinize bakın. Reklamlar, web sitesine göz gezdirirken sizi rahatsız ediyorsa, farklı bir konum veya biçimlendirme düşünmelisiniz.

Sayfa başına reklam birimlerinin sayısı önemlidir.

Ayrıca, sayfa başına reklam birimlerinin sayısını tanımlamalısınız. Bununla ilgili bazı kısıtlamalar var. Sayfada her biri en fazla üç reklam birimi (üç içerik, üç bağlantı birimi ve iki arama birimi) bulunmasına izin verilir. Ziyaretçilerin sayfaları aşağı kaydırmasını gerektiren çok sayıda içeriğe sahip bir web siteniz varsa veya forum veya blog yönetiyorsanız, daha fazla AdSense bloğu yerleştirmek akıllıca olacaktır. Bununla birlikte, her zaman gelirin büyük kısmını üretecek olan ana ünitenin web sitesi kaynak koduna yüklendiğinden emin olun. Unutmayın, bir sayfaya 3’ten fazla reklam birimi koyarsanız yalnızca ilk 3’ü görünür.

Birden fazla reklam birimi yerleştirin.

AdSense tıklama oranınızı ve gelirinizi artırmanın basit bir yolu, sayfalarınızda farklı boyutlarda birden fazla türde reklam birimleri yerleştirmektir (İçerik birimi, bağlantı birimi ve arama birimi).  Bu şekilde, kullanıcılarınıza Google’ın geniş reklam envanterinden daha fazla reklam sunmuş olursunuz.

İçeriği asla gölgelemeyin!

Bilgisayar ekranında web sitesini aşağıya kaydırmadan gördüğünüz alana “above the fold” bölümü denir. Ziyaretçi ilk defa web sitenize giriş yaptığında, ziyaretçinizin sitenizle ilgili ilk kanaati çok önemlidir. Eğer web ziyaretçisi sitenizi ilk gördüğü anda beğenmezse, 1-2 saniyede çekip gider.

Siz siz olun asla web sitenizin ilk görünen kısmına, yani “above the fold” bölümüne Google reklamları yığmayın. Bırakın, ziyaretçi önce içeriğe yoğunlaşsın, web sitesinden kaçmasın. İçeriği incelerken nasılsa Google AdSense reklamlarını görecektir.

Yazan: Meltem KARADENİZ

Kaynaklar:

¹ Google AdSense Tips and Tricks

By | 2018-01-12T15:30:13+00:00 Ocak 12th, 2018|Ekonomi|0 Yorum

About the Author:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: