Google Chrome arama motorunun değişmesi: Arama motoru kendiliğinden niçin değişir?

//Google Chrome arama motorunun değişmesi: Arama motoru kendiliğinden niçin değişir?

Google Chrome arama motorunun değişmesi: Arama motoru kendiliğinden niçin değişir?

Google Chrome arama motorunun değişmesi: Google arama motoru bazen bilginiz dışında korsan programlar tarafından değiştirilmiş olabilir. Google Chrome arama motorunun değişmesi konuyu bilmeyenler için can sıkıcı olabilir.

Unutmayın, bilgisayarınızda  antivirüs programı yoksa, Google Chrome arama motoru her zaman korsan programlar tarafından değiştirilebilir. Bunu amatör bilgisayar kullanıcıları kesinlikle fark edemez.

Google Chrome arama motorunun değişmesi çoğu kere bilgisayarınıza bir yerlerden dikkat etmeden program yükledikten sonra olur. Hatta bazı korsan programlar normal program yüklemesi esnasında “X programı bilgisayarınıza yüklenecektir.” diye size uyarı mesajı gönderebilir. Siz dikkat etmeden yüklemeye bir tıklamayla onay vediğiniz takdirde, tarayıcınız anında değişir.

Siz siz olun, bilgisayarınıza yükleyeceğiniz programları, güvendiğiniz web sitelerinden indirin. Yükleme esnasında çıkacak uyarıları dikkatle takip edin. Bilmediğiniz programları asla yüklemeyin. Hiç bir korsan program, virüs programı size “Bilgisayarınızı çökertebilir miyim?” diye sormaz. Tam tersine “XYZ programını yükleyin, bilgisayarınız %80 hızlansın.” gibi sizi yanıltacak mesajlar gönderirler. Bu tip kandırmacaları asla kabul etmeyin. Yükleme veya download onayı vermeyin.

İhtiyaç duyduğunuz masum programları download edeceğiniz websitesi ne kadar güvenilir olsa bile, yine de siz Mc Afee gibi güvenilir bir antivirüs programı kullanın. Antivirüs programı size “Bu program güvenilir değil” ikazı veriyorsa, download işlemini derhal sonlandırın. Virüslerle savaşmaktan başınız ağrımasın.

Bütün önlemlere rağmen bazı programlar, program uzantıları veya araç çubukları bilgisayarımıza bizim onayımız olmadan eklenebilir.  Bu gibi korsan programlar arama motorumuzu ele geçirebilirler. Konu hakkında bilginiz yoksa, ne kadar isteseniz de korsan bir program tarafından yapılan değişikliği ortadan kaldıramazsınız.

Google Chrome arama motorunun değişmesi

Burada size Google Chrome tarayıcısında en sık değiştirilen, ele geçirilen ayar değişiklikler tanımlanacak ve çözüm yolları gösterilecektir.

Burada anlatılanlar Windows 10 yüklü olan bilgisayarlar için geçerlidir.

Her zaman kullandığınız ekranda Google Chrome gitmişse, bilin ki bilgisayarınızda korsan programlar tarafından istenmeyen ayarlamalar yapılmıştır. Bu durumda Google Chrom’dan arama yapmanız söz konusu olamaz. Kuvvetle muhtemel varsayılan arama motorunuz sinsice değiştirilmiştir.

Örneğin; son dönemde benim başım özellikle Yandex arama motoru ile dertte. Ben bu programı hiç sevemedim. Dolayısıyla ben siliyorum, o tekrar bilgisayarıma sızıyor.

Google Chrome arama motorunuz istem dışı değiştirilmişse, bilgisayarınıza el uzatan düşmana karşı savaşa başlayabilirsiniz. Arama motoru değişikliği sorununu çözmek için şu adımları uygulayın:

Tarayıcı araç çubuğunuzun sağ üst köşesinde bulunan alt alta sıralanmış olan üç noktaya (Google Chrom’u özelleştirin)’ tıklayın.

Açılan pencerede Arama motorların yönet‘i tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir şekil çıkacaktır.

Google Chrome arama motorunun değişmesi

Google Chrome arama motorunun değişmesi

Tıklamadan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Google Chrome arama motorunun değişmesi: Arama motoru kendiliğinden niçin değişir?

Google Chrome arama motorunun değişmesi: Arama motoru kendiliğinden niçin değişir?

Bu resimdeki bilgisayarda tarayıcı olarak Google (Varsayılan) kullanılmaktadır. Çünkü bu bilgisayar henüz düşman tarafından ele geçirilememiştir. Tarayıcısı değiştirilen bilgisayarlarda varsayılan tarayıcı ismi mutlaka değişik (Örneğin: Yandex.com) olacaktır.

Şimdi siz kendi bilgisayarınızda kullanmak istediğiniz arama motorunun yanında (Varsayılan) ifadesinin bulunup bulunmadığını iyice kontrol edin.

Google Chrome’u “varsayılan tarayıcı” olarak seçin. Bunun için Google Chrome üzerine gelin. “Varsayılan Yap” yazısına tıklayın.

Google Chrome yoksa, “Diğer arama motorları” bölümüne kendiniz ekleyin. Sonrasında Varsayılan olarak seçin.

Varsayılan yazısı hiç istemediğiniz bir tarayıcı programının karşısında ise, düşmanı buldunuz demektir. Farenizle korsan programın üzerine gelin. Çarpıya basarak istemediğiniz korsan programları tek tek silin.

Eğer korsan program varsayılan olarak seçilmiş durumda ise, önce Google Chrome’u varsayılan olarak atayın, sonra istemediğiniz tarayıcı veya korsan programları çarpılarına basarak silin. Aksi takdirde, varsayılan programı silemezsiniz.

Hepsi bu kadar!

Ahmet Akın
By | 2017-03-29T10:36:57+00:00 Mart 29th, 2017|Bilim ve Teknoloji|0 Yorum

About the Author:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: