Facebookta kriptolu sohbet: Facebook Messenger artık daha güvenli

//Facebookta kriptolu sohbet: Facebook Messenger artık daha güvenli

Facebookta kriptolu sohbet: Facebook Messenger artık daha güvenli

Facebookta kriptolu sohbet: Facebook messenger ile kriptolu sohbet yapılabilmektedir. Facebook Messenger ile kriptolu sohbet yapmak bütün kullanıcıların özlemiydi. Çünkü, insanlar çeşitli gerekçelerle sohbet gönderilerinin gizli kalmasını istiyordu.

Facebookta kriptolu sohbet olanağı

Günümüzde 1 milyardan fazla insanın facebook messenger ile her konuda sohbet ettiği bilinmektedir.

Facebook, 8 Temmuz 2016’dan itibaren, kendi grubunda bulunan WhatsApp uygulamasının ardından ‘Facebook Messenger’a da isteğe bağlı olarak kriptolu sohbet etme/mesajlaşma özelliği getirdi. Cepten-cebe kullanılabilecek olan bu özellik, herkesin beklentisiydi.

Gizli konuşma özelliği sadece IOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılmaktadır.

Messenger.com, Facebook sohbet veya masaüstü Messenger uygulamalarında gizli konuşma özelliği yoktur.

Facebook messenger kullanıcıların esas sohbet uygulaması olmak hedefine doğru emin adımlarla yürüyor. Çünkü, ele geçirilen sohbet metinlerinin “birileri tarafından” basın yayın organlarında yayınlanması, kullanıcıları tedirgin ediyordu.

Gelecek yıllarda kullanıcıların doğal olarak en güvenli sohbet uygulamasına yönelmeleri bekleniyor. “Gizli konuşmaları” sadece yazan ve okuyan görebilecek. Cep telefonu çalınsa veya kaybolsa bile facebook dahil, sohbet metinlerine hiç kimse ulaşamayacak. Sadece metin mesajları değil, fotoğraflar da kriptolanabilecek.

Facebook messenger kullananlar, sohbet mesajlarının otomatik olarak silinmesi için bir tarih belirleme olanağına sahipler. Bu durumda, söz konusu tarih geldiğinde sohbet mesajları otomatikman görünmez olmaktadır. Konuyla ilgili olarak facebook tarafından 8 Temmuz  günü teknik ayrıntıları içeren bir doküman yayımlanmıştır.

Facebook’tan son alınan bilgilere göre Facebook Messenger da kriptolu sohbet modasına uydu. Facebook grubu içinde bulunan Viber, WhatsApp ve Google Allo‘sundan sonra facebookta, Android ve iOS için Facebook Messenger’a uçtan uca şifreleme özelliği (E2EE) getirildi. Kriptolama konuşmayı başlatan ve konuşmaya cevap veren cep telefonları tarafından yapılmaktadır.

Facebook’a bir bilgi gönderilmemektedir.

Konuşmayı başlatan yani yazanın sohbet mesajı cep telefonu tarafından kriptolanmaktadır. Karşı tarafta bulunan ve konuşmaya cevap verecek olanın, yani okuyanın cep telefonu kendisine gelen kriptolu mesajı çözmektedir.

End-to-end encryption (E2EE) nedir?

End-to-end encryption (E2EE) bilişim uzmanlarınca Türkçe’ye “uçtan uca kriptolama” olarak tercüme edilmiştir. Bu haberleşme sisteminde sadece karşılıklı olarak haberleşme yapan iki kişi birbirlerinin gönderilerini okuyabilmektedir.

Uçtan uca kriptolama

Uçtan uca kriptolama iki kullanıcının sohbet mesajlarının kendilerine özel olmasını sağlamaktadır.

E2EE uygulamasının kullanıldığı haberleşme sistemlerinde (Örneğin; WhatsApp mesajlaşma uygulaması gibi) iki kişi haricinde yapılan sohbeti kimse göremez ve bilemez. E2EE uygulamasının kullanılacağı yeni facebook sohbet sistemi (facebook messenger) de iki kişi arasında yapılan yazışmaları kriptolayacaktır. E2EE’nin kullanılacağı bu sistemde telekom görevlileri, internet servis sağlayıcıları, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi devlet kurumları, hackerlar, mobil şirketler (Turkcell, Avea, Vodafone vb. gibi) ve diğer iletişim hizmeti mensupları kriptolanan yazışma metinlerinin şifresini asla çözemeyecek ve mesaj metinlerine ulaşamayacaktır.

Kriptolu Facebook Messenger niçin tasarlandı?

Kriptolu facebook messenger sistemi sohbette yer almayan gözetimcilerin ve/veya üçüncü tarafların iletilen verileri ele geçirme girişimlerini sonuçsuz bırakmak için tasarlanmıştır. Aslında kişinin özeline ulaşmak her uygar ülkede kanunen suçtur. Ancak, bilişim teknolojisindeki baş döndürücü gelişmeler neticesinde, artık kişilerin özeline kolaylıkla girilebilmektedir.

Depolanan sohbet mesajlarına ulaşılabilir mi?

Yeni sistemde iki kişi arasında cereyan eden sohbet metinlerinin ele geçirilmesi mümkün olmadığı gibi, depolanan sohbet metinlerine erişim de olanaksız kılınmıştır. Örneğin, uçtan uca şifrelemeyi/kriptolamayı kullanan firmalar, facebook messenger aracılığı ile sohbet eden  kendi müşterilerinin mesaj metinlerini asla ele geçiremeyecek, deşirfe edemeyecek ve başka otoritelere devir edemeyeceklerdir.

E2EE’de şifre zorunlu mu?

Bir E2EE sisteminde, uçtan uca kriptolama şifresini sadece mesajlaşmayı yapanlar bilmek zorundadır. Gizli mesajlaşmayı sağlamak için E2EE sistemi ‘facebook messenger’da sohbet/haberleşme için kullanılan mesaj metinlerini, daha önceden belirlenmiş olan sembol dizileriyle kriptolamaktadır.

Facebook Messenger’da bire bir yapılan sohbet gönderileri kullanıcılar tarafından şifrelenebilmektedir. Ancak, facebook messenger’da grup sohbetleri şifrelenmemektedir.

Yazan: Ahmet AKIN

Kaynaklar:

¹ PcWorld

By | 2018-01-15T21:26:14+00:00 Ocak 15th, 2018|Bilim ve Teknoloji|0 Yorum

About the Author:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: