El bileği tüneli sendromu nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

//El bileği tüneli sendromu nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

El bileği tüneli sendromu nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

El bileği tüneli sendromu nedir?

El bileği tüneli sendromu, el bileğinde ağrı, uyuşma, karıncalanma veya güçsüzlükle ortaya çıkan el bileği hastalığıdır.

Bilek tüneli denen dar boşluktan geçen median sinirin sıkışması veya pozisyonunun bozulması sonucu ortaya çıkar. Parmaklarda ve avuç içinin parmak tarafında ağrı, uyuşma, karıncalanma veya güçsüzlük başlar.  Tedavi edilmezse, hastalıklı el, tutma ve kavrama özelliğini yitirir. Bilek ve el bölgesindeki kaslar giderek zayıflar. Hasta, geceleri el ve ön kol bölgesindeki ağrılardan dolayı uyuyamaz.

Carpus Yunanca bir kelimedir ve “bilek” anlamına gelir. Bilek eklemini takviye etmek için, bilek, enlemesine lifli bir doku bandı ile sarılmıştır.  Enlemesine olarak bileği kuşatan bu banda Transverse Carpal Liagment (Enlemesine Tünel Lifleri)’de denir. Bu lifli band ile bilek kemiği arasındaki dar boşluğa ise “carpal tunnel” yani “bilek tüneli” denir. 

Median Siniri bilek tünelinden geçer ve baş parmak, işaret parmağı ile diğer parmaklardan gelecek uyarıları beyine iletir. Bilek tüneli içindeki dokunun rahatsız edilmesine veya pozisyonunu değiştirmesine neden olan her durum, median sinirinin sıkışmasına, karıncalanmasına neden olur. Median sinirinin bu şekilde rahatsız edilmesi, başparmak ve işaret parmağı başta olmak üzere, el parmaklarında sızlamaya ve duyu kaybına yol açar. Bu durumda oluşan rahatsızlığa “Bilek Tüneli Sendromu (Carpal Tunnel Syndrome)” denir.

Ayak bileği tüneli sendromu nedir?

Ayak bileği ve ayak anatomisi, aynen bilek-el anatomisine benzer. Tarsal, latincede “ayak bileği” anlamına gelir. Ayak Bileğindeki tünelden ayak ve ayak parmaklarına giden sinir rahatsız edilirse, bu durumda ayak parmaklarında ve ayakta duyu kaybı, sızlama, uyuşma ve karıncalanma meydana gelir. Bu rahatsızlığa “Ayak Bileği Tüneli Sendromu” denir. Ayak Bileği Tüneli Sendromu, daha az görülür ve tedavisi mümkündür.

‘El bileği tüneli sendromu’nun nedenleri

Çoğu hastada el bileği tünelindeki sendromun nedeni bilinmemektedir. Bilek tünelinden parmaklara uzanan median sinirine baskı yapacak her durum, bilek tüneli rahatsızlığına neden olur. Obezite, hamilelik, hipotireoz (tiroid bezlerinin yetersiz salgılama yapması), eklem iltihabı, şeker hastalığı, yaralanma ve travmalar bilek tüneli sendromuna neden olarak gösterilebilir. Her gün aynı şekilde, aralıksız olarak daktilo ve klavyede yazı yazmak,  tendon (bir kası kemiğe tutturan bağ dokudan oluşan bağlantı ) iltihabına, tendon iltihabı da bilek tüneli rahatsızlığına yol açar.

El bileği tüneli sendromu, el ve el bileği ile tekrarlayan hareketler yapanlarda daha yaygındır. Bir bilgisayar klavyesi ile sürekli, her gün, aynı şekilde yazı yazmak, büyük olasılıkla el bileği tüneli rahatsızlığına neden olacaktır.

El bileği tüneli sendromunun diğer nedenleri şunlardır:

 • Dikiş nakış işiyle uğraşmak,
 • Şoförlük yapmak,
 • Montaj hattında çalışmak,
 • Boyama yapmak,
 • Yazı yazmak,
 • El aletleri kullanmak (Özellikle titreşimli olanlar),
 • Eltopu gibi sporlarla uğraşmak,
 • Bazı müzik aletlerini çalmak.

Durum, çoğunlukla 30-60 yaşındakilerde ortaya çıkar ve kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.

Bazen bu hastalık bilekte tünel rahatsızlığına neden olacak başka bir hastalığın (Myloidosis, sarcoidosis, multiple myeloma, ve leukemia)parçası olarak karşımıza çıkabilir.

‘El bileği tüneli sendromu’nun belirtileri

Bilek Tüneli Sendromu bulunan kişiler, median sinirinin etkisi ile; baş parmak, işaret parmağı ve diğer parmaklarında ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma hissederler. Şikayetler gece olunca daha çok artar, uykudan uyanmaya neden olur. El parmaklarında duyu kaybı yaşanır. Tutma, kavrama güçlükleri başlar. Semptomların geceleyin artmasında bilek tünelini rahatsız edici yatış pozisyonu etkili olabilir. Rahatsızlık ilerledikçe, hastalar yanma, kramp hissederler; elde kavrama güçlüğü ortaya çıkar. Elde tutulan cisimler yere düşer. Zamanla kolun ön bölgesinde keskin ağrılar hissedilir. Kronik el tüneli sendromlarında, beslenme yetersizlikleri sonucu el kaslarında ve özellikle baş parmak dip bölgesinde kas azalması olur.

‘El bileği tüneli’nin tedavisi

 • Bilek, aynı şekilde, aralıksız olarak ve aşırı kullanılmamalı, el bileğine yük binmemeli,
 • Bilek egzersizleri yapılmalı,
 • Ağrı kesiciler ve antienflamatuvar ilaçlar kullanılmalı,
 • El bileği atelleri, eldivenleri ve gece atelleri uygulanmalı,
 • Lokal ya da sistemik kortizon enjeksiyonları tatbik edilmelidir.

Şikayetler tekrar başladığında, ameliyat kesin çözümdür. Basit bir cerrahi girişimle median siniri baskıdan kurtarılabilir. Bunun için lokal veya genel anestezi altında, el bileğinden avuç içine doğru yapılan 1-2 santimlik bir kesiyle, sinirin üstündeki bağ lifleri (band) kesilir. Bu suretle median sinirinin sıkışması ortadan kaldırılır. Ameliyat, kalıcı bir rahatlamaya neden olur. Operasyon sonrasında 3-5 gün el bileği dinlendirilmelidir. Müteakiben hasta normal yaşantısına döner.

Diğer tedavi önerileri:

 • Daktilo veya bilgisayar kullanırken, zaman zaman ellerinizi dinlendiriniz. Elinizi ve bileğinizi yoracak rutin işlerden kaçınınız.
 • Evde veya iş ortamında, bileğe çok güç binen durumlarda, bileğinizi dikkatli kullanınız.

Gece uyurken, bileğinizin üstüne yatmayınız. Özellikle geceleri ellerinizde uyuşmalarla uyanıyorsanız, uykunuz bölünüyorsa el-bileği kanalı hastalığı başlıyor demektir. Gecikmeden doktorunuza gidiniz.

Anahtar kelimeler: El Bileği Tüneli Sendromu, Carpal Tunnel Syndrome

Kaynaklar:

¹ NHS Gov.uk

Burcu Akın, Uzman Eczacı

By | 2014-04-18T22:10:24+00:00 Nisan 18th, 2014|Sağlık|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: