eBay’de satış yapmak: eBay’de satış yapma teknikleri

//eBay’de satış yapmak: eBay’de satış yapma teknikleri

eBay’de satış yapmak: eBay’de satış yapma teknikleri

eBay’de satış yapmak konusunda hazırladığımız bu makalede sizlere bazı pratik bilgiler vereceğiz. eBay’de doğru ürün listelemenin nasıl olacağına, satış ağının nasıl genişletileceğine ve müşteri ilişkilerine değineceğiz.

Hazırladığımız bu makalede özetle;

eBay’de satış konusunda yeniyseniz, öncelikle eBay’de satışa başlamak konusunu inceleyin. eBay’de satış yapma konusunda ister acemi ister yeni olun, bu makalede anlatacağımız tüyoları ya da ipuçlarını daima aklınızda tutun.

eBay’de satış yapmak için ürün listeleme

eBay’de ürün listelemeden önce, eBay’de satıcılar için kurallar konusunu öğrenin. eBay’de listeleyeceğiniz ürünün, eBay’ce satışına izin verilen bir ürün olup olmadığını satışı yasak ve kısıtlı ürünler politikası konusunu inceleyerek öğrenebilirsiniz.

İyi aydınlatılmış bir ortamda satış için listeleyeceğiniz ürünün fotoğraflarını çekin. Görüntüsü net ve aydınlık fotoğraflar, ürünlerinizin satışını artıracaktır. Çekim yapılan ortama eşit dağıtılmış yapay veya doğal ışık her zaman  bir fotoğraf makinesinin flaşından daha iyidir. Üç ayak (tripod) fotoğraf makinenizin her zaman sabit kalmasına ve ürüne odaklanmasına yardımcı olacaktır.

Ürünü listelerken, ürününüze en uygun kategoriyi seçin. Bu alıcıların eBay’de arama yaparak sizin ürününüzü daha kolay bulmasını sağlayacaktır. Ek bir ücret ödeyerek ürününüzü 2 kategoride  listeleyebilirsiniz. Bu ürününüzün eBay aramalarında bulunma şansını artıracaktır.

Alıcıların, açık, tam ve açıklayıcı bir başlık ile ürün kaydınızı bulmasına yardım edin, yani listelemede ürün için en uygun başlığı seçin. Başlık kategori adını tekrarlıyor olsa bile, ürünün markasını, ürün adını, boyutunu veya yapan sanatçı gibi ayrıntıları ürün tanımında belirtin. Ürün listeleme esnasında en önemli konu doğru başlık seçmek ve ürünü doğru tasvir etmektir. Başlık ve ürün tanımını yazarken kendinizi alıcı yerine koyun. Siz alıcı olsaydınız bu ürün hakkında öncelikle neleri bilmek isterdiniz? Ürünün en göze çarpan özellikleri nedir? Bu ürünü eBay’de aramak isteseniz hangi anahtar sözcükleri/anahtar kelimeleri kullanırdınız?

Listelemek istediğiniz bir ürün halihazırda eBay’de bulunan bir ürünle yakından ilişkili ise, vakit kaybetmeden eBay ürün ayrıntılarından faydalanın ve eBay kataloğundaki stok fotoğrafları aynen kullanın. Bu şekilde bir çalışma, daha doğru bir ürün tasviri yazmanıza yardım edecek, ürününüz alıcıların dikkatini daha kolay çekecektir.

Şunlara da dikkat edin!

eBay’de ürün listelerken, zaman kazanmak için gelişmiş satış araçlarını kullanın.

Fiyatlandırma stratejisinidoğru planlayın. Tamamlanmış eBay Ürün Listeleri‘nde kendi ürününüzle ilgili fiyat araştırması yapın. Sizin ürününüzün benzerlerini satan diğer online mağazaları da ziyaret edin. Bu sizin ürününüze doğru sabit fiyat veya müzayede (auction) tipi listeleme fiyatı belirlemeniz için gereklidir. Ayrıca ürününüze müzayede açılış fiyatı belirlemek için de bu şekilde bir araştırma yapılmalıdır.

Hesaplanabilen nakliye ve hangi nakliye servisi‘nin kullanılacağına karar verin. Ürününüzü kargoya verecekmişsiniz gibi önceden paketleyin. Ürününüzün ağırlığını, uzunluğunu, genişliğini, yüksekliğini doğru ölçün ve not alın. Listelemede bu bilgiler size gerekecektir.  Hesaplanabilen nakliyeyi kullanacaksanız, alıcının kim olacağı bilinmediğinden, ürününüzün nakliye ücretinin ne olacağını şimdiden kestiremezsiniz.

Ürününüzü listelemeden evvel, Satıcı hesabı açma  konusunu ihmal etmeyin ve kendinize bir eBay hesabı açın.

Eğer eBay’de kendi mağazanızı açmayı düşünüyorsanız, eBay mağazası ile satış yapmak konusunu iyice inceleyin.

 eBay’de satış seçeneklerinizi genişletin!

Satış seçeneklerinizi genişletmek ve satışınızı artırmakiçin  listeleme güncellemesi bölümünden faydalanın. Listeleme güncellemesi size satışınızı artırmanız için ürün tanıtım başlığını koyu (bold) yapmanızı ve bir alt başlık (subtitle) eklemenizi önerecektir.

Hemen Satınal (Buy It Now) seçeneği ile satılacak aynı türde ürünleri, çok-adetli ürün listelerinde gösterebilirsiniz.

Aynı ürünün değişik varyasyonlarını tek bir listede göseterebilirsiniz. Örneğin, değişik ölçüdeki T-shirtler için ayrı ayrı ürün listesi hazırlamanız gerekmez. Değişik renkteki ve ölçülerdeki T-shirtleri aynı listede gösterebilirsiniz.

Pazarı yönetin. eBay küresel bir topluluktur. Ürününüzü nerede satacağınıza ve alıcı gereksinimlerini karşılayıp karşılamayacağınıza siz kendiniz karar vereceksiniz. Uluslararası satış yapmak için nelerin gerekli olduğunu ve ve uluslararası satışın faydalarını uluslararası satış bölümünden öğrenin.

Alıcılarınıza PayPal’ı ödeme yöntemi olarak önerin. eBay daima PayPal‘i güvenli ve hızlı ödeme aracı olarak tavsiye etmektedir. PayPal’de kredi kartları ile ya da banka havalesi ile ödemeyi de kabul edebilirsiniz. eBay’de güvenilir alışveriş yapılabilmesi için satıcı ve alıcıların PayPal ve kredi kartını güvenli ödeme aracı olarak kabul etmeleri gerekir. Ürün listelemeden evvel, PayPal’a üye olmak bölümünü kullanarak hemen PayPal hesabı açtırabilirsiniz.

Satış araçları bölümünü kullanarak daha fazla ürün listeleyebilirsiniz. Yine bu bağlantıyı kullanarak satıcı görevlerini otomatik hale getirebilirsiniz. eBay’de büyüyen işinizi idare etmek için Satış araçları kısayolunu kullanın. Bir defada birçok ürünü listelemek için de  Satış araçları kısayolunu kullanabilirsiniz.

eBay’de alıcılarla irtibat kurun!

Alıcı ihtiyaçlarını seçerek doğru alıcıları satmak istediğiniz ürünlere yönlendirin. Bunun için teklif verenler bölümünü ve alıcıları bloke etme özel araçlarını da kullanabilirsiniz.

Alıcının daha önce hangi satıcılardan ne aldığını araştırın, aldığı ürünler için yapmış olduğu yorumlara bakın. Alıcı hakkında şimdi daha fazla bilgi alabilirsiniz.

İletişim bilgilerinizin güncel olması gerekir. Arada bir iletişim bilgilerinizi kontrol edin. Kişisel bilgilerinizi güncelleyin. Doğru olmasını sağlayın.  Herhangi bir spam önleyici program kullanıyorsanız, spam programının alıcıların sizinle iletişim kurmasına mani olabileceğini unutmayın.

Alternatif bilgisayarlar kullanın. Bilgisayar veya bağlantı sorunu yaşıyorsanız veya bilgisayar başından uzaklaşmanız gerekiyorsa, herhangi bir bilgisayardan da eBay’deki hesabınıza ulaşabilirsiniz. Örneğin eBay’deki ürün listelerinizi herhangi bir bilgisayar kullanarak “My eBay” bölümünden rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Ürün listelerini takip için “My eBay” bölümünü kullanabilirsiniz. Satış aktivitelerinizi buradan takip edebilirsiniz. 

eBay’de müşteri memnuniyetine önem verin!

eBay’de güvenilir satıcı olmak için müşteri memnuniyetine çok önem vermeniz gerekir. eBay’de itibarlı iseniz, bu sizin satışlarınızı artıracaktır.

Satıcılardan alıcıları memnun etmeleri beklenir. Bir satıcı eBay’de ürün listelerse, alıcılardan herhangi birisi bu listeden ürün satın alırsa ya da açık artırmada kazanırsa, bu andan itibaren satıcı ve alıcının birbirine saygıyla davranacağı bir süreç başlar. Eğer satıcı anlaşmaya uymazsa, alıcı satıcı hakkında olumsuz kanaat yazacak, bir yerde satıcıyı kötüleyecektir.

Çok iyi bir hizmet sunmak satış başarınızı artırır. Unutmayın! Sabit fiyattan listeleme ve ardından iyi bir servis hizmeti sizi “Best Match” durumuna yükseltir. Öbür taraftan  satıcı performans standartlarını karşılamayan satıcılar hem sabit fiyatla satışta hem de açık artırmalarla satışta zorlanacaklardır. Detaylı satıcı ratingini yükseltme bölümünden çok daha fazla bilgi alabilirsiniz.

İyi bir satıcı hizmeti, makul ürün fiyatları ve kargo ücreti sizin “Best Match” pozisyonuna yükselmeniz için çok önemlidir.

eBay’de müşteri memnuniyetini artırmanız için bazı pratik öneriler:

Ürünün durumunu, ölçülerini, ne kadar kaliteli ve özellikli ürün olduğunu doğru ifade edin
Başarılı bir satıştan sonra size ödeme yapan alıcıya ne kadar kaliteli bir ürün satın aldığını düzgün ifadelerle söyleyin, satıcıyı onore edin
Ödeme yapılır yapılmaz ürünü uygun paketle derhal gönderin
Alıcının ürün ve satışla ilgili sorularına zamanında ve doğru yanıt verin
Ürünün kargoya verildiğini alıcıya hemen bildirin
Ürünle ilgili bir sorun çıkması halinde, geri iade politikanızın ne olduğunu açıklayın
Satıcı ile olan sorunları çabucak çözmek, alıcının eBay firması ile temasa geçmesine fırsat vermemek. Eğer alıcı Resolution Center (Çözüm Merkezi)’da dava açarsa,  Çözüm Merkezi’nin sorularına çabucak yanıt verin ve alıcının endişelerininin neler olduğunu belirtin.

Benzer eBay analizleri:

Kaynaklar:

¹ Tips for successful selling

By | 2017-12-06T19:34:29+00:00 Mayıs 16th, 2017|Ekonomi|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: