eBay’de alışveriş yapmak: eBay’de alışveriş taktikleri

//eBay’de alışveriş yapmak: eBay’de alışveriş taktikleri

eBay’de alışveriş yapmak: eBay’de alışveriş taktikleri

eBay’de alışveriş yapmak, kurtlar sofrasında para kazanmak bilgi ve tecrübe ister. Bu analiz eBay alışveriş taktikleri ve eBay alışveriş teknikleri konularını içerir. Bu rehber, hem satıcılar hem de alıcılar için yol göstericidir.

Bilgi ve iletişimin çok önemli bir hale geldiği günümüz dünyasında eBay gibi bir elektronik ticaret devini Türkçe konuşan okurlarımıza tanıtan bir analizi dilimize kazandırmak beni çok mutlu etti. Ancak adına binlerce kitap yazılan, seminerler düzenlenen ‘eBay’de alışveriş yapmak’la ilgili kaynakların hemen tamamı İngilizce idi. Üstelik, çoğu kavramın Türkçe karşılığını tam olarak bulmak ve sizlere doğru kavramları sunmak konusunda gerçekten çok zorlandım. Okuyucularımızı yanıltmamak için ilk defa kullanmaya mecbur kaldığım İngilizce kavramları daima Türkçe karşılıklarıyla birlikte kullandım.

eBay’de gelişmeleri takip etmek ve alışveriş yapmak için asgari seviyede “İngilizce” bilmek gerekir.

eBay’de alışveriş yapmak konusunda hazırlanmış olan ipucu ve taktikler, ilk anda Türkçe konuşan okurlarımıza yabancı gelebilecektir. Şunu unutmayın: eBay’de satışın çoğunluğu ABD’ye yapılmaktadır ve ABD vatandaşının sosyal ve eğitim durumu, tatil geleneği, çalışma saatleri vb. gibi kriterler dikkate alınmak zorundadır.

Yaşı 18’den büyük olan her Türk vatandaşı, global ekonominin ve hızla gelişen internet teknolojisinin olanaklarından faydalanmalıdır. Bunun için sadece paraya değil, yeni bilgiler edinmeye, kendimizi geliştirmeye ve geleceğe hazırlamaya ihtiyacımız vardır. Türkiye’de eBay’in bir sitesi yasal olarak faaliyete geçinceye kadar, başta ABD olmak üzere, diğer dillerde satış yapan eBay sitelerini kullanmaya devam etmek durumundayız.

eBay taktikleri, her eBay sitesinde aynen uygulanabilir

Bu analizde sizlere anlattıklarımızı her bir eBay açık artırma sitesinde güvenle tatbik edebilirsiniz. Ticaret kurallarının evrenselliğini dikkate aldığımızda, diğer uluslararası açık artırma sitelerinde de anlattığımız taktiklerin ne kadar geçerli olduğunu deneyerek doğrulayabilirsiniz. Ayrıca, doğrudan satış yapan online sitelerde satış yapmayı düşünüyorsanız, yine bu sitede size faydalı olacak bazı ipuçları bulabileceksiniz.

eTicaret konusunda Türkiye’deki gerçekler

İnternet’ten para kazanmanın en cazip yollarından birisi de şüphesiz online ticarettir. Ancak, normal bir vatandaş için Türkiye’de alış veriş sitesi kurmak, bu sitede satacağı ürünleri piyasadan ucuza bulmak ve sanal POS desteği ile web sitesinde ürün satmak kolay değildir. Sahte evrak düzenlemediğiniz takdirde,  Türkiye’de hiç bir banka normal bir vatandaşa sanal POS hesabı açmamaktadır. Aynı şekilde, bayiler hariç, hiç bir büyük üretici firma, normal vatandaşa toptan fiyat üzerinden ürün satmamaktadır. Bu şartlarda Türkiye’de yaşayan normal bir vatandaşın, eğitim seviyesi ne olursa olsun, kendi sitesinde elektronik ticaret yapma olanağı zayıftır.  Ancak, burada anlattıklarımızı okuyunca, dünyada, özellikle ABD’de eticaret kavramının klasik ticaretten çok farklı algılandığı görülecek, değil Türkiye’de, dünyanın her ülkesine ticarethane sahibi olmadan, kira sözleşmesi, vergi numarası vs. sorgulamasına tabi tutulmadan satış yapabileceğinizi göreceksiniz.

Ülkemizde normal bir vatandaşın (Örn.Ev hanımı, öğrenci vb.) bankalardan POS makinesi alması mümkün değildir.

eBay’de alışveriş yapmak: ‘Stoksuz ticaret’

Yurt dışında uzun zamandır uygulanmakta olan fakat  Türkiye’de henüz çok yeni sayılan eticaret yöntemlerinden birisi de, stoksuz ticaret yapma imkanı sunan “Dropshipping” firmalarıdır. Bu yönteme sitemizde yeterince yer verilmiş, sistem tanıtıldıktan sonra, hangi firmalarla bu işin yapılabileceği konusunda önerilerde bulunulmuştur. ”

18 yaşından büyük olan ve asgari düzeyde yabancı dil bilen (İngilizce, Almanca, Fransızca vb.) her Türk Vatandaşı “drop shipping” yapabilir.

eBay’de satışa sunulacak bir ürünün başlık bilgisinin, açıklamalar metninin nasıl yazılması gerektiği, ürün fotoğrafının en ucuza ve en kaliteli şekilde nasıl çekilebileceği, ürün fiyatının en akıllıca nasıl belirlenebileceği, hassas alıcı ve satıcı ilişkileri, ürün arama yöntemleri, hukuksal problemlerin çözümü vb. gibi onlarca konu, ayrı ayrı ele alınmış, gerektiğinde İngilizce örnek metinlerle konu hakkında okuyucuya doyurucu bilgi verilmeye çalışılmıştır.

eBay’de alışveriş taktiklerini öğrenmek için, bu sitede yazacağımız yeni makaleleri takip ediniz.

Analizde, okuyucunun anlamasını kolaylaştırmak maksadıyla, bazı konularda detaylı açıklamalara yer verilmiştir. Herkesçe bilindiği varsayılan bazı basit konular ise, bir kaç cümle veya paragrafla anlatılmaya çalışılmıştır.

eBay’de alışveriş yapmak: ‘watch list’ özelliği

 • Watch this item özelliğini kullanarak, ilginizi çeken ve satın almak istediğiniz ürünü gözlemleyebilirsiniz. Bu özelliği kullanarak, arama esnasında dikkatinizi çeken ve açık artırmasına katılmak istediğiniz ürünleri işaretleyebilir ve diğer benzer ürünleri aramaya devam edebilirsiniz.
 • My Ebay sayfasında, işaretlediğiniz bütün ürünleri I’m Watching başlığı altında tek bir liste halinde ve toplu olarak görebilirsiniz.
 • I’m Watching  Başlığı Altında;
  • Ürünün açık artırma numarasını
  • Başlığını
  • Fiyat tekliflerini
  • Açık artırmaların bitiş zamanını
  • Satıcının kullanıcı adını görebilirsiniz
 • Takip ettiğiniz bir ürünle ilgili açık artırma sona erince, o ürünü I’m Watching sütunundan silebilirsiniz.

Watch List’inize (Gözlem Listesi) ürün ekleyin.

 • Browse veya search özelliğini kullanarak yaptığınız aramanın sonucunda açılan yeni sayfada  karşınıza bir ürün listesi çıkacaktır.
 • Bu listede, hakkında daha detaylı bilgi almak için bir ürünün resmine veya başlığına tıklayın. Ürünün detaylı bilgilerinin bulunduğu sayfa açılacaktır. Burada;
  • Ürünün daha büyükçe bir resmini ve açık artırma başlangıç fiyatını
  • Ürün açıklamasını
  • BuyItNow fiyatını görebilirsiniz

Ürün detay bilgilerinin bulunduğu sayfada, Watch this item  yazısına tıkladığınızda, eBay sizin bu ürünü takip etmenize imkan verir.

“Watch List”inizde bulunan ürünü izleyin.

 • Her hangi bir eBay sayfasında iken, My eBay linkine tıklayın. My eBay sayfası açılacaktır.
 • My eBay Views sütununda, All Buying başlığı altında bulunan Watching yazısına tıklayın. I’m Watching sayfası açılacak ve I’m Watching sayfasında gözlem listesine aldığınız bütün ürünler listelenecektir.
 • Listelenen ürünlerden her hangi birine fiyat teklifi vermeniz için, ürün resminin bulunduğu satırdaki Bid Now düğmesine tıklamanız yeterlidir.

Alıcıların dikkatine:

Aradığınız veya istediğiniz ürünleri tekrar gözden geçirmeniz için eBay size ilave özellikler sunar. Bunun için, eBay’de search veya browse yaparken, açılan sayfanın altında bulunan;

 • My Recently Viewed Items veya
 • My Recent Searches linklerine tıklamanız yeterlidir. Tıklama sonucu açılan yeni sayfalarda, en son baktığınız veya aradığınız ürünleri bir arada görebilirsiniz.

Şunları biliyor muydunuz?

Watch List’inizde aynı anda 100 ürünü takip edebilirsiniz. eBay, hazırladığınız Watch List’de bulunan ürünlerden 36 saat içerisinde açık artırması bitecek olanları mail ile size bildirecektir.

 • Eğer böyle bir uyarı maili almak istemiyorsanız, My eBay’e gidin.
  • My Account başlığı altında bulunan Preferences’a tıklayın.
  • Notification Preferences altında bulunan Edit yazısına tıklayın.
  • Watched item daily list email option’daki seçme işaretini kaldırın.

eBay’de son dakikada kazanın

Önceden teklif verin, işinize devam edin!

 • Ebay’in açık artırma sisteminde en yüksek teklifi yazarak, sonra o teklifi unutabilir, başkaca işleriniz varsa onları yapmaya devam edebilirsiniz. Ebay size bu imkanı verir! Ebay otomatik olarak küçük artırmalarla sizin verdiğiniz en yüksek teklife kadar açık artırmaya devam edecektir. Bu şekilde davranmak, eğer siz bir ürün için en fazla ne kadar fiyat ödeyebileceğinizi önceden biliyorsanız çok güzel bir yöntemdir.
 • Eğer ne kadara kadar ödeyebileceğiniz konusunda pek emin değilseniz veya bir açık artırmanın çok kızışacağını tahmin ediyorsanız, ama o ürünü de mutlaka satın almak istiyorsanız, o zaman gizlice hareket ederek nasıl kazanabileceğinizi öğrenmelisiniz!

Gizlice hareket ederek, son anda kazanmak şöyle olur:

 • Açık artırmayı görebileceğiniz şekilde bir sayfa açın. Sonra yine ikinci bir pencerede aynı sayfayı tekrar açın ve açık artırması halen devam etmekte olan ürüne ödeyebileceğiniz en yüksek teklifi yazarak Review Bid kısa yoluna tıklayın.
 • Şimdi User ID ve Password’unuzu girin fakat Place Bid kısa yoluna henüz tıklamayın.
 • Açık artırmanın sona ereceği son 15-20 saniyeye kadar bekleyin. (İlk açtığınız sayfayı sık sık refresh yaparak, yani yenileyerek zamanı doğru takip edin).
 • En doğru zamanda olduğunuzu hissettiğiniz anda, ikinci açtığınız sayfada Place Bid kısa yoluna tıklayın. Eğer biraz da şansınız varsa, sizin verdiğiniz teklif en uygun zamanda yerine ulaşacak ve siz rakiplerinizin önünde açık arttırmayı kazanmış olacaksınız.

Bu yöntemde Place Bid kısa yoluna tıklama zamanınız çok önemlidir. O nedenle mutlaka eBay’in resmi zamanına uymaya çalışın ve bu zamanı ilk açtığınız pencereden mutlaka takip edin. Aksi takdirde teklifiniz açık arttırma bittikten sonra yerine ulaşacak, yani geçersiz olacaktır.

Yukarıdaki yöntem basit ve kullanışlı olmakla birlikte, her zaman kazanma garantisi vermez. Piyasada çok ucuz fiyata, gizlice, son anda açık artırma kazanmak  için kullanabileceğiniz  servisleri de vardır. Örneğin ben  http://www.bidslammer.com/ ‘dan faydalanmaktayım ve çok da memnunum.

eBay’de Satıcıyı Tanıyın!

Feedback’lere Dikkat Edin!

Güçlükle kazandığınız parayı harcamadan önce, ürün satın alacağınız satıcı hakkında bilgi edinmeye çalışın. O nedenle satıcı hakkında yazılmış daha önceki değerlendirme yazılarını yani feedback’leri hiç üşenmeden okuyun.

Alıcıların yüzde kaçının olumlu kanaat bildirdiğine (feedback rating)  dikkat edin.

Feeeback’i nasıl bulurum?

 • Sitemap’e tıklayın. Bulunduğunuz sayfanın en altındadır.
 • Açılan sayfada community adlı sütunun altında feedback yazısını göreceksiniz.
 • Bunun için de view a member’s feedback kısa yoluna tıklayarak, alış veriş yapmak istediğiniz satıcı ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir kaç tane olumsuz yorum içerse bile, hakkında çoğunlukla olumlu yorumlar yazılan bir satıcıya siz de güvenebilirsiniz.

Unutmayın! Herkes hata yapabilir. Bazı hatalar satıcıdan da  kaynaklanmayabilir: Örneğin, postadaki bir gecikmeden satıcı sorumlu tutulmamalıdır. Ama, bazı alıcılar bunun da sorumluluğunu satıcıya yükleyebilirler.

Öte yandan eBay’deki bazı alıcıları memnun etmek hemen hemen imkansızdır!

eBay’de satıcı hileleri

 • Ürünün gönderilmemesi veya geç gönderilmesi,
 • Açık artırma sitesinde tanıtılan üründen başka bir ürünün gönderilmesi,
 • Ürünle ilgili bütün bilgilerin tam olarak yazılmamış olması,
 • Satıcının, daha ucuza satacağı vaadiyle, müşteriyi açık artırma sitesinin dışına çıkarması, başka bir web sitesinden satış yapması, sonra da ürünü göndermemesi veya bozuk veya kalitesiz ürün göndermesi. Bu durumda asıl açık artırma sitesinin dışına çıkılmış olacağından, alıcı ürünü son satın aldığı sitenin –eğer varsa tabi- satış şartnamesine uymak zorunda kalacaktır.
 • Bazı hallerde açık artırmayı düzenleyenler ihale bittikten sonra ihaleyi kazanamayanlara mail göndererek “ikinci bir şans” daha verirler. Müşteriyi kendi istedikleri siteye yönlendirirler. Eğer müşteri yeni gittiği sitenin “satış şartnamesini” okumadan alış yaparsa, bu durumda da alıcı orijinal sitenin (Mesela eBay) dışına çıktığından her türlü kötü sürprize hazır olmalıdır.
 • Escrow (Emanet) servis hizmeti veren veya verdiğini iddia eden her firmaya güvenilmemelidir. Bazı hallerde satıcı müşteriyi ikna etmek için “escrow servis” hizmeti veren bir siteye yönlendirir. Müşteri ödeme bilgilerini escrow servise verdikten sonra bu bilgiler satıcı veya bir başkası tarafından kullanılarak, hiç mal göndermeden, alıcı dolandırılabilir. Bu durumda parayı geri almanın imkanı yoktur.

Dikkat! Alıcıysanız ve satıcı sadece banka havalesi veya çek kabul ettiğini söylüyorsa, ürün elinize geçmeden ödeme yapmayın. Paranızı riske atmayın.

eBay’de dolandırıcılara dikkat edin!

Her ay eBay uluslararası alışveriş ortamında milyonlarca işlem gerçekleşmektedir. Ancak, nadiren de olsa eBay’de de dolandırıcı olan kişilere rastlanmaktadır. Piyasada çok pahalı olan bir ürünü, eBay ortamında inanılmaz derecede çok ucuza satmaya çalışan birisini saptadığınızda, çok dikkatli olun. Çünkü dolandırıcılar daha çok eBay’de bu yöntemi kullanmaktadır. Siz siz olun, bir ürünü piyasa fiyatının anormal derecede altında satan satıcılardan kesinlikle uzak durun!

Siz açık arttırmayı kazandığınızda sahte satıcılar hemen ödemeyi peşin, para havalesi veya çekle yapmanızı isterler. Siz ödemeyi yaptıktan sonra da kaybolurlar! Bu gibi sahtekar satıcılardan bir daha da haber alamazsınız!

Dikkat!

 • Yüksek fiyatlı ürün satışı yapan bir satıcı PayPal veya kredi kartı ile ödemeyi kabul etmiyorsa, asla bu gibi satıcıdan ürün satın almayın, düzenlediği açık artırmalara kesinlikle katılmayın.
 • Sadece çekle ödeme veya para havalesi sizin için daima KIRMIZI İŞARET olmalıdır.
 • Alış veriş yapmadan önce daima satıcının feedback bilgilerini inceleyin.
 • eBay’e ne zamandan beri üye olduğunu kontrol edin.
 • Çoğu dolandırıcılar eBay’de hesap açmayı müteakip, bir kaç tane yüksek fiyatlı açık arttırma düzenler. Parayı alır almaz da kaybolup giderler veya eBay tarafından tespit edilerek, üyelikten kovulurlar.

Güvenilir sitelerden alış veriş yapın:

 • Bazı açık artırma siteleri, kendi sitelerinde satılan ürünle ilgili hiç bir sorumluluk kabul etmezler. Alıcı ve satıcı o sitede buluşur, ancak;
  • Ürün satıldığı andan itibaren gönderilmesi gerekirken, satıcı tarafından gönderilmemesi,
  • Gönderilen ürünün nakliye fiyatının anormal yüksek olarak sonradan belirlenmesi,
  • Ürünün açık artırma sitesinde ifade edilenden farklı olması,
  • Ürünün hasarlı ve bozuk olması gibi doğabilecek problemlerde nasıl davranılacağını sitenin “Terms and References  (Yetki ve Sorumluluklar)” bölümünden iyice okuyarak, anlamaya çalışın.
 • Bilmediğiniz sitelerden alış veriş yapmayın.

eBay’de centilmen olun!

Ürünü teslim aldığınızda satıcınıza mail göndererek ürün için teşekkürlerinizi bildirin!

İngilizce olarak şöyle yazabilirsiniz:

“Thank you for your shipping. I posted feedback for you  and I am very happy with this transaction”.

Tercümesi: “Ürünü gönderdiğiniz için çok teşekkür ederim. hakkınızdaki kanaatimi (mail ile) size gönderdim ve bu alış verişten dolayı çok memnunum”.

 • Bir açık artırmaya katıldığınızı unutmuş olabilirsiniz. Bu nedenle alıcı olarak ödemeyi geç yapmış veya satıcı olarak, ürünü göndermeyi unutmuş olabilirsiniz. Bu durumda ödemeyi yapmakta geciktiyseniz satıcıdan;
 • Ürünü alıcıya göndermeyi unuttuysanız alıcıdan mutlaka özür dileyin.
 • Çabuk ödeme yapmanız, karşı taraftan çabuk kanaat bildiren mail almanıza yardım edecek ve satın aldığınız ürüne erken kavuşma şansınız yükselecektir.
 • Daima dürüst davranın.

eBay’de eMailinizi kontrol edin

Mailinizi Günde En Az İki Kere Kontrol Edin!

Her alıcı gibi, siz de girdiğiniz açık arttırmaların tamamını belirlediğiniz ödeme limitlerinde kalmak kaydıyla, mutlaka kazanmak istersiniz. Bu süreçte bir ürüne çok yüksek bir teklif verdiğinizde, sizden daha fazla teklif veren birisi çıktığında, eBay size hemen bir uyarı maili gönderecektir. Uyarı mailinin gönderilme nedeni, size açık arttırmayı kazanmanız için yeniden teklif verme şansı vermektir. Fakat siz mail kutunuzu sık sık ve zamanında kontrol etmezseniz, eBay’in size gönderdiği maili de zamanında okuma şansınız olmayacaktır! Bu durumda, sadece size gönderilen mailden haberiniz olmadığı için,  maalesef ihaleyi kaybedebilirsiniz.

Sahte maillere dikkat edin!

Mail hesabınıza (Google, MSN, Yahoo! ..gibi) PayPal veya eBay adına gelen mailleri kesinlikle açmayın, çünkü bu gibi mailler sahte olabilir. Sizden bilgi sızdırmaya çalışanlar, şifrenizi öğrenmek isteyenler olabilir.

 • Ebay veya PayPal daima sizin Ebay veya PayPal’deki hesabınız içerisinde bulunan posta kutusuna mail gönderecektir. Şüphelendiğinizde daima Ebay veya PayPal hesabınıza girerek, adınıza gelen mailleri oradan okuyun.
 • Ayrıca Ebay veya PayPal daima size isminizle hitap edecektir. Eğer size gelen mail “Dear Member” diye başlıyorsa, biliniz ki o mail sahtedir!

eBay’de alış ve satış yapmaya başladığınızda, alıcı ve satıcıların sizinle temas kurmaları için mailiniz eBay sayfalarında otomatik olarak yayımlanır. Bu nedenle size gelecek olan istenmeyen maillerin sayısında artış olacaktır.

 • İstenmeyen Mail (Spam) Filtresi Kullanırken Dikkatli Olun. eBay’in mesajlarını da yanlışlıkla filtreleyebilirsiniz!
 • www.eudora.com’un çok güzel mail yönlendirme programı vardır. Bu ücretsiz programı kullanarak eBay ile ilgili size gelecek olan mailleri filtreleyebileceğiniz başka bir posta kutusuna da yönlendirebilirsiniz. Microsoft Outlook bu özelliğe sahiptir. İnternette istenmeyen mailleri filtrelemeye yarayan başka programlar da vardır. Ancak onlar %100 güvenilir değildir. Bazen eBay’den gelen mesajları da filtrelemektedirler. Halbuki, satıcı veya alıcılardan gelecek olan maillerin size mutlaka ulaşması gerekecektir.

Uyarı!

 • eBay ve PayPal için aynı mail adresini kullanmanızı tavsiye ederim. Değişik mail adresleri kullanmanız, alış-satış yaptığınız kimseleri şaşırtabilir. Ancak, güvenlik nedeniyle eBay ve PayPal için mutlaka farklı şifre kullanın!
 • Açık artırma devam ederken, sık sık mailinizi kontrol edin ve devam etmekte olan bir ihalenin durumu hakkında zamanında bilgi sahibi olun! Ayrıca alıcı veya satıcıdan da size sorular gelebileceğini asla unutmayın.

eBay kargo paketlerini birleştirin

Tek bir satıcıdan aynı anda birden fazla ürün satın aldığınızda, satıcıdan, bunları tek bir kargo paketi halinde göndermesini talep edebilirsiniz. Böylece nakliye ücretini azaltabilirsiniz.

 • eBay ana sayfasını açın.
 • Search (Arama) yapılacak olan ürün kategorisini seçin.
 • Search kutusuna tırnak içerisinde “combine shipping” yazın.
 • Search title and description’u işaretleyin.
 • Search’e tıklayarak aramayı başlatın. Açılan sayfada “combine shipping” özelliğine uygun satış yapan, yani aynı alıcıya birden fazla ürünü aynı kargo ile  göndermeye hazır olan  satıcıların ürünleri listelenecektir.
 • Ürün listesine göz attıktan sonra, hoşunuza giden bir ürünün başlığına veya resmine  tıklayın. Ürün detay bilgileri sayfası açılacaktır. Satıcının ürün açıklaması bölümünü iyice inceleyerek, gerçekten “combine shipping” yazısının var olup olmadığını doğrulayın.
 • Emin değilseniz, Seller Information yazısının altında bulunan Ask seller a question yazısına tıklayarak, satıcıya bu konuda soru sorabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki İngilizce yazılı örnek metni kullanabilirsiniz.

Örnek:

“Dear Seller, I want to buy multiple items from your auctions (or stores). Can shipping be combined for these multiple  items? 

Thanks.

Zafer Korkmaz”

“Sayın Satıcı,sizin açık artırmanızdan (veya mağazanızdan) birden fazla ürün satınalmak istiyorum. Satınalacağım birden fazla ürünü, tek bir kargo ile gönderebilir misiniz?

Teşekkürler.

Zafer Korkmaz” 

Alıcıların dikkatine:

Birden fazla ürünü düzenli olarak aynı satıcıdan satın almayı planlıyorsanız, bu satıcıyı favori satıcı listenize ekleyin. Bunun için;

 • Ebay.com ana sayfasında iken, My Ebay sayfasına tıklayın. My Ebay sayfası açılacaktır.
 • All favorites linkinin altında bulunan Sellers linkine tıklayın.
 • Add new Seller or Store yazısına tıklayın.
 • Satıcının Kullanıcı Adını (User ID) uygun kutuya yazın.
 • Continue yazısına tıklayın.
 • Add to Favorites’e tıklayarak işlemi bitirin.

eBay’de ürün fiyatlarını iyi inceleyin

Halen açık arttırması devam etmekte olan bir ürünün fiyatını veya kaça satılacağını tahmin etmek, verilen fiyat teklifleri sürekli olarak değişeceğinden, mümkün değildir. En iyisi geçmişte yapılan açık artırmalara bakarak fiyat tahmini yapmaktır. Bunun için;

 • Ebay anasayfasında iken, Advanced Search’e tıklayın.
 • Advanced Search sayfasında iken, bulmak istediğiniz ürünle ilgili anahtar sözcükleri search kutusuna yazın. Örneğin ben “LCD TV” yazdım.
 • Completed listings only seçeneğini seçin.
 • Sort by’a gelin. Price:highest first seçeneğini seçin.
 • Search’e tıklayarak aramanızı yapın. Açılacak sayfada aradığınız ürünle ilgili tamamlanmış bütün açık artırmalar yüksek fiyattan başlamak suretiyle listelenecektir.

Not:1

 • Açılan sayfadaki “bid” sütunundan en çok fiyat teklif edilen yani ilgi çeken ürünün hangisi olduğunu,
 • “Price” yazılı sütundan, en pahalıya satılan ürünleri,
 • “Shipping to” dan ürünün hangi ülkeler kargo ile gönderilebildiğini  tek tek bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

Not:2

 • Açılan sayfada, “End date”in sağında bulunan “Actions” sütununa dikkat edin. Diyelim ki sizin aradığınız veya satmayı düşündüğünüz bir ürünü buldunuz ve hemen almaya karar verdiniz. Bunun için “Actions” sütununun altındaki, ürününüzün bulunduğu sütundaki “View similar active items”a tıklarsanız, şu anda sizin aradığınız üründen satmakta olan aktif satıcıların sayfalarına gidersiniz. Buradan istediğiniz ürünü ya hemen alabilir veya açık artırma için teklif verebilirsiniz.
 • “Actions” sütununun altında bulunan “Sell one like this” yazısına tıkladığında, aynı üründen sizin de satış yapabilmeniz için, size ürün listeleme sayfası açılacaktır.

Unutmayın!

Eğer Ebay’in Almanca, Fransızca vs. dilinde satış yapan İngilizce olmayan dillerdeki sitelere kayıtlı iseniz, İngilizce olarak global satış yapan sitede ürün satmanız için,  sizden teyit edilmiş bir PayPal hesabı  ile, PayPal hesabını Ebay hesabınıza ilişkilendirmeniz istenecektir!

“Completed listings only”yi  “My eBay”  sayfanızdaki favorilere ekleyin!

 • Yukarıda tarif edildiği gibi aramayı yaptıktan sonra,”…..items found for: LCD TV” yazısının hemen sağında bulunan “Save this search” yazısına tıklayın.
 • Save as favorite adı altında küçük bir pencerede yeni bir sayfa  açılacaktır.
 • Yeni açılan sayfadaki “Name this search” yazan yerdeki boş kutuya bir isim verin. Bu isim size aradığınız ürünü hatırlatmalıdır.
 • Save’e tıklayarak arama sonucunu ileride tekrar bakmak üzere My Ebay sayfanızdaki favori listenize ekleyin.

“Completed listings only”yi “My eBay” sayfanızdan tekrar açabilirsiniz!

 • Sağ üst köşede bulunan My Ebay yazısına tıklayın.
 • My Ebay sayfasının sol tarafında koyu yazılarla yazılmış olan Organize yazısını bulun.
 • Organize yazısının altında Saved Searches yazısına tıklayın.Burada sizin arama yaptıktan sonra kaydettiğiniz sayfaların kısa yolları bulunmaktadır.
 • Açılan sayfada daha önce kaydederken verdiğiniz isme göre, önceden kaydettiğiniz arama sayfanıza tıklayarak istediğiniz zaman yeniden açın.
 • Eğer siz de ürün satacaksanız, buradaki başlıklardan, ürün resimlerinden ve ürün açıklamalarından istifade edebilirsiniz. Özellikle en çok ve en yüksek fiyata satılan ürünlerle ilgili fotoğraf, açıklama ve diğer bilgilere dikkat edin. Neden çok pahalıya satılmış olabileceği hakkında fikir yürütün.Siz de benzer yöntemleri kullanarak, deneyin.

eBay arama kriterleri

eBay ürün listelerini ve ürün kategorilerini kullanarak arama yapmak binlerce ürünü gözden geçirmenizi gerektireceğinden, çoğu zaman hem sıkıcı hem de zaman kaybettiricidir. Bu yüzden istediğimiz ürünü hemen bulmak isteriz. Aşağıdaki örneği inceleyin.

Örnek: ABD’den, 24 saat içinde sona erecek açık artırmalardan (auctions) veya Hemen Al (Buy It Now) imkanı sunan satıcılardan birinden, PayPal hesabımızı veya kredi kartımız kullanarak, LCD TV almak istiyoruz. Satıcının mutlaka Türkiye’ye de mal göndermesi lazım.

 • Ebay anasayfasını açın. Search kutusuna “LCD TV” yazın.
 • Search title and description’u işaretleyin.
 • Sayfanın solundaki Search options sütununa bakın. O sütunda şu dediğimiz seçenekleri fare ile tıklayarak seçin:
  • Location> US only
  • Show only>Items listed with PayPal
  • Listings>Ending>within 24 hours
 • Search’e tıklayın ve aramayı başlatın. Açılan sayfanın en sağında açık artırmaların kalan zamanı yani “time left” kırmızı ile yazılıdır.

Şimdi de Türkiye’ye LCD TV gönderen firmaları bulalım:

Yukarıda search’e tıkladıktan sonra istediğimiz arama kriterlerine uyan bütün ürünler listelenmişti. Şimdi;

 • Bu listenin en başında yazılı olan “Shipping to” ya tıklayın. Yeni bir pencerede, küçük bir sayfa açılacaktır. Bu sayfadan aşağı oku kullanarak TUR kısaltmasını bulun.
 • Save’e tıklayın. Bir süre bekleyin. Açılacak yeni sayfada “Shipping to” sütununda artık “TUR” kısaltması olacaktır.

Şimdi size en ucuza nasıl ürün satın alacağınızı söyleyeceğim!

 • Siz, gece yarısından sonra sona erecek olan (ending after midnight) açık arttırmalardaki ürünleri tarayın. Çünkü gece yarısından sonra açık arttırmaları izleyenlerin sayısı azalmaktadır.
 • Eğer siz de uykusuz kalmak istemiyorsanız http://www.bidslammer.com/i  kullanın ve hedefi tam 12’den vurun!  Başkaları sizin için açık arttırmayı takip edecektir.

Alıcıların dikkatine!

Yukarıdaki kriterleri işaretleyip, aramayı yaptıktan sonra, karşınıza arama sonuçlarını gösteren bir sayfa gelecektir. Bu sayfada Ending within 24 hours yazısının hemen sağında penbe renkte Show all yazısı vardır. Şimdi;

 • Bu yazıya tıklayın. Yeni bir sayfanın açılmasını bekleyin. Yeni açılan sayfaya iyice bakın. Hemen ürünlerin listelendiği arama sonuç listesinin hemen sağ üstünde Sort by yazısı, sağındaki kutuda ise Best match yazısı vardır. Best match aradığımız kriterlere en iyi uyan demektir.
 • Şimdi best match’in sağındaki aşağı açılan ok’a tıklayın.
  • time: ending soonest>en yakında bitecek açık artırmalar’ı seçin. Açılan sayfada bitmesine en az zaman kalmış açık artırmalar listelenecektir.
  • time: newly listed>en yeni listelenmiş ürünler
  • price+shipping:lowest first> (ürün fiyatı+kargo ücreti):en düşük olan en önce listelensin.
  • price+shipping:highest first>(ürün fiyatı+kargo ücreti):en yüksek olan en önce listelensin.
  • price:highest first >ilk önce en yüksek fiyatlı ürünler listelensin.

eBay’de piyasa fiyatını öğrenin!

 • Completed Listings Only’yi İşaretleyin.
 • Advanced search’deki Completed listings only seçeneğini, son 14 gün içerisinde açık artırmada satışı yapılan çok çeşitli ürünlerin  kapanış fiyatını öğrenmek için kullanabilirsiniz. Bu araştırma size bir alıcı olarak satın almak istediğiniz ürünün muhtemel açık artırma kapanış fiyatının ne olacağı hakkında bir fikir verecektir. Yine bu çalışma, eğer  ürün satmayı planlıyorsanız, satacağınız ürünün muhtemel satış fiyatını da tahmin etmenize yardım edecektir. Diğer yandan bir ürünün son satış fiyatınızı bilmek, sizin yapacağınız yatırıma da yön verir. Kısıtlı bir bütçe ile,  çok yüksek fiyatlı  ürünlerden bir stok oluşturup, ondan yüksek oranlı kar elde etmeye çalışmak, akıllıca olmayabilir.
 • En düşük ve en yüksek fiyatlardan satılan ürünleri bulmak için, Sort by menüsünü kullanabilirsiniz. Öncelikle yüksek fiyattan satılan ürünleri incelemeyin. Yani Sort by menüsünden Price:highest first seçeneğini seçin. Eğer siz bu ürünleri çevrenizden daha ucuza bulabileceğinizden eminseniz, eBay’deki  satış potansiyelini de gördükten sonra rahatlıkla stok oluşturup, başkaları gibi yüksek fiyattan  satışa başlayabilirsiniz.

“Sort By” seçeneğini kullanın!

 • Sort by sayesinde eBay’de düşük fiyata satılan ürünleri de bularak inceleyin. Bunun için Sort by menüsünden Price:lowest first seçeneğini seçmeniz ve buna göre son tuş olan serach’e tıklamanız yeterlidir.
 • eBay’de satışı zor olan, düşük fiyattan alıcı bulan ürünleri satmaya çalışmayın. Daha popüler ürünlere yönelin.
 • Reserve price’a ulaşamayan ürünlerden uzak durun.

Piyasa fiyatı araştırması yapmak için aşağıdaki işlemleri yapın!

 • Advanced serach’e tıklayın. Açılan sayfada Enter keyword or  item number alanına, aramada kullanacağınız sözcük veya ifadeleri      yazın. Bu sözcükleri tırnak içine alın. Örneğin: “antique glass” gibi.
 • Completed listings only seçeneğini işaretleyin.
 • Sort by açılır kutusuna gelin. Kutunun sağındaki aşağı ok göstergesine tıklayarak,  Price:highest first seçeneğini seçin. Bu sizin en yüksek fiyattan satılan ürünleri bulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Search’e tıklayın. Arama sonucunda bulunacak ürünler başka bir sayfada açılacaktır. Açılan sayfada, ürünlerin bulunduğu listenin başında bulunan:
  • Mavi renkte yazılı olan Price sütununa tıklarsanız, en yüksek fiyattan satılan ürünleri,
  • Bid sütununa tıklarsanız, en çok teklif alan ürünleri görebilirsiniz.
 • Açılan sayfada bulunan ürünlerden birisinin resmine tıklayın. Tıkladığınız ürün hakkında detaylı bilgiler veren yeni bir sayfa açılacaktır.
  • Ürün hakkındaki açıklamaları iyice okuyun. Bu ürünün neden çok fazla açık artırma teklifi aldığını ev neden maksimum fiyattan alıcı bulduğunu tespit etmeye çalışın.
  • Burada göreceğiniz ürünler “reserve price”a ulaşan yani ürünün ulaştığı en yüksek fiyatın yanında parantez içerisinde  “reserve price met” yazan ürünler olmalıdır. Reserve price’a ulaşamayan ürünlerden uzak durun.

Ürün açıklamasını iyi okuyun!

Arama yaparken değişik anahtar sözcük kombinasyonlarını kullanırsanız, bulacağınız ürün sayısı artar. Örneğin hem “antique glass” hem de “depression glass” anahtar sözcükleriyle arama yapın.

Şunu biliyor muydunuz?

Ürünün satış fiyatını etkileyen bir çok faktör vardır:Ürünün kullanılmış veya yeni olması, rengi, hasarlı olup olmaması, bulunduğu mesafe vb. Ancak, ürün fotoğrafının ve ürün açıklamasının özenle hazırlanması gerekir.

Ürünün ortalama fiyatını nasıl bulursunuz?

Bir ürünün almış olduğu ortalama teklifi matematiksel işlemlerle bulamazsınız: En yüksek teklif sayısı ile en düşük teklif sayısının toplanıp, ikiye bölünmesiyle bir ürünün almış olduğu ortalama teklif bulunamaz. “bids” sütununda gördüğünüz rakamlar, bir ürünün almış olduğu teklif miktarını gösterir. Bu sütundaki rakamın yüksek olması, o ürünün popüler olduğunu, kolayca satılabildiğini gösterir.

eBay kısaltmaları

eBay’de ürün listelerken veya üyelerin tartışmalarda kullandıkları  belli başlı kısaltmaları sizin için Türkçe’ye çevirdik. Eğer her hangi bir kısaltmayı aşağıdaki listeden bulamıyorsanız, veya anlamı belirsiz ise, kısaltmanın anlamını öğrenmek için satıcıyla temasa geçin Konuyla ilgili sorularınızı  Yanıt Merkezi ‘ndeki diğer üyelere de sorabilirsiniz.

A-E

B&W: siyah ve beyaz

BC: kitap veya derginin arka kapağı

BIN: Şimdi Satın Al

CIP: müşteri tarafından başlatılan ödeme

DOA: bozuk ürün veya hasara uğramış ürün

DSR: detaylı satıcı reytingi (alıcıların satıcılar için yazdıkları Feedback reytingi)

EST: ABD’de Washington’un da içinde bulunduğu “Doğu Standart Zamanı”dır. Greenwich Zamanından 5 saat geridir (GMT-5).

EUC: kullanılmış ancak mükemmel durumda

F-I

FAQ: sık sorulan sorular

FB: Feedback: geri besleme, alıcı veya satıcının birbirleri hakkında yazdıkları yorum, değerlendirme

FC: iyi durumda

FOB: ürün satıcı tarafından gönderildi

FS: genellikle DVD veya video formatı için kullanılan bir kısaltma

FVF: kapanış değeri ücreti

G: iyi durumda

GBP: İngiltere para birimi (pound)

GU: dikkatli kullanılmış, ancak azıcık yıpranmış

HP: ana sayfa

HTF: bulunması zor olan

HTML: hypertext markup language (web sayfasu hazırlamaya yarayan programlama dili)

IE: Internet Explorer

IM: anlık mesajlaşma

INIT: başharfler

ISP: Internet servis Sağlayıcı (internete erişim imkanı sağlayan bir firma)

J-M

JPG: JPEG (tercih edilen fotoğraf/resim dosyalama formatı)

LTBX: letterbox (geniş ekranda görüntü canlandıran bir video formatını ifade eden terim)

LTD: kısıtlı baskı

MNT: kullanılmamış veya çok iyi durumda (yeni manasına gelmeyen ürünler için kullanılır)

MIB: kutusunda, kullanılmamış

MIJ: Japonya’da imal edilmiş

MIMB: kullanılmamış, kutusunda

MIMP: kullanılmamış, orijinal paketinde

MIP: kullanılmamış, paketinde

MNB: kullanılmamış ancak orijinal kutusu mevcut değil

MOC: kullanılmamış

MOMC: kullanılmamış fakat ufak tefek baskı hatası veya çizik mevcut

MONMC: kullanılmamış fakat ufak tefek baskı hatası veya çizik mevcut olan kart

MWBT: kullanılmamış, etiketleri tamam

MWMT: kullanılmamış, hatasız, orijinal ambalajından çıkartılıp uygun şekilde depolanmış

N-P

NARU: not a registered user (also a suspended user)

NBW: never been worn

NC: kitap, dergi: ön veya arka yüzünde cilt kabı mevcut değil.

NIB: yeni, orijinal ambalajında

NM: hiç kullanılmamış ancak ufak tefek hatalar olabilir (koleksiyonculukta kullanılır)

NOS: uzun zaman önce üretilmiş olmasına rağmen hiç kullanılmamış ürün

NR:  reserve fiyatı olmayan (açık artırma listelemesinde)

NRFB: kutusundan hiç çıkarılmamış

NWT: yeni, orijinal etiketi mevcut olan

NWOB: yeni ancak orijinal kutusu bulunmayan

NWOT: yeni olan ancak orijinal ürün etiketi bulunmayan

OEM: orijinal ürün üreticisi

OOP: Artık basımı yapılmayan

PL: Ebay Tartışma Panosu ‘na mesaj gönderen her eBay üyesi

PM: Kapalı zarfla gönderilen, önceliği olan, mühürlenmiş posta

PST: Pasifik Standart Zamanı

Q-Z

RET: emekli

SCR: çizik

S/O: satıldı

Sig: imza

SMS: kısa mesaj servisi (text mesajı wireless gereç için, cep telefonu gibi).

SYI: Ürününü Sat (ürün listeleme formu)

TM: marka

UPI: parası ödenmemiş ürün

URL: web sitesi adresi (www.Ebay.com gibi).

USPS: ABD Posta Servisi

VF: çok iyi durumda

VHTF: bulmak zor

WS: geniş ekran (video formatı)

XL: ekstra büyük

Benzer eBay analizleri:

Kaynaklar:

¹ 9 Safety Tips For Buying on eBay

 

By | 2017-12-07T13:09:44+00:00 Mayıs 16th, 2017|Ekonomi|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: