eBay bağlı ortaklık: eBay’de bağlı ortak olarak para kazanabilirsiniz!

//eBay bağlı ortaklık: eBay’de bağlı ortak olarak para kazanabilirsiniz!

eBay bağlı ortaklık: eBay’de bağlı ortak olarak para kazanabilirsiniz!

eBay bağlı ortaklık nedir?  eBay’de bağlı ortak yani “affiliate” olarak nasıl para kazanabilirsiniz?

İnternettte ticaret yapan firmaların sayısı çoğaldıkça, eBay bağlı ortaklık  (affiliate pazarlama) programları da önemli bir internet pazarlama yöntemi olarak popüler olmaktadır. Bir firmanın affiliate pazarlama programına kayıt olanlar, yani “satış ortakları”, müşteriyi sponsor firmanın web sitesine yönlendirerek, satışı gerçekleştirecek olan firmanın web sitesi trafiğini veya satışını artırdıkları oranda, komisyon kazanırlar.

 • Sponsor firmalar satışlarını artırmanın peşindedir. Affiliate pazarlama programı sponsor firmanın bir yatırımıdır ve bu alanda yatırımın sağlam ve güvenilir olması için yapılması gereken temel işler vardır.
 • Satış ortaklığı programı, internette ticaretin aydınlık geleceğidir. Günümüzde internet çok önemli bir pazarlama aracıdır ve ancak akıllı satış ortakları internetten nasıl para kazanılacağını bilmektedir.

eBay bağlı ortaklık: Kaç firmadan reklam almalıyım?

 • Tek bir firmanın reklamlarını yayımlamak: Eğer reklam verenin sattığı ürün piyasada yeniyse, ürüne çok talep varsa, başlangıçta bu yöntem gelir getirebilir.  Yüksek oranlı stok bulundurmak gibi, kısa vadede faydalı da olabilir. Ancak, trend değiştiğinde veya yeni olan ürün modasını yitirdiğinde, yayıncılar gayretlerini artırmaya zorlanır. Bu tip “yumurtaların tamamını tek sepete koyma” stratejisi nadiren uzun vadeli başarı getirir.
 • Birden fazla firmanın reklamını yayımlamak: Öte yandan, bazı yayıncılar (publishers), yani sahip oldukları web sitelerinde reklam alanı satanlar ise fırsatları kaçırmamak, internetten buldukları her reklam verenle (advertisers) ilişki kurmayı ve onların reklamlarını yayımlamayı denerler. Birden fazla reklam verenle çalışma girişimi, organizasyon eksikliğine ve dikkatin dağılmasına neden olur.

eBay bağlı ortaklık’ta web sitem nasıl olmalı?

 • Web siteniz olmadan, reklamcıların ilanlarını gösteremezsiniz. Bu bakımdan, eğer gerçekten affiliate pazarlama programından para kazanmak istiyorsanız, nasıl bir web sitesine sahip olmanız gerektiğine kafa yormanız gerekir.
 • Öncelikle hoşunuza giden, sizin ilginizi çeken, her gün üzerinde çalışabileceğiniz bir konuda web sitesi hazırlayın.
 • Bütün amacınız hazırladığınız web sitesine ziyaretçi çekmek olmalıdır. Ziyaretçiler web sitenizde sadece bir kaç saniye kalacaklardır. Bu anda, sitenizde bulunan reklamlara ilgi duydukları takdirde, reklamlara “tık”lama ihtiyacı hissedeceklerdir.
 • Siteniz göze hoş görünmeli ve sitenizin içeriği ziyaretçinin ilgisini çekmelidir! Aksi takdirde ziyaretçiler sitenizde fazla kalmayacak ve reklamlara tıklama ihtimali de olmayacaktır. Dikkat çekici ve iyi içeriğe sahip bir site hazırlamak, affiliate pazarlama programının önemli bir basamağıdır.

Reklam yayıncısı (Publisher) olarak riskinizi en aza indirin!

Finans dünyasında karşı karşıya kalınabilecek riskleri en aza indirmek için, mevcut portföyde çeşitlendirme yani yatırım portföyünü çeşitli tipteki yatırım araçlarından oluşturma esastır. Bu durumda portföyünüzdeki bir yatırım aracında düşüş olsa bile, diğerlerinin bir kısmında en azından biraz yükselme olacağından portföyünüzün bütünü bundan fazlaca etkilenmez. Portföy çeşitlendirme, hangi reklam verenle (advertiser) çalışılacağına karar verirken de geçerlidir.

 • Sadece belli bir alanda iş yapan ve size reklam vermeye hazır olan firmalara (advertisers) odaklanırsanız, bu durumda sadece bu reklam alanında iş yapan firmalarla ürününüzü tanıtabilirsiniz. Örneğin, eğer web siteniz sadece buzdolaplarına yönelikse, şöyle bir reklam veren politikası düşünebilirsiniz:
  • Buzdolabı üretip de reklam veren firmalar (advertiser)
  • Buzdolabı parçası üretip de reklam veren firmalar
  • Sadece küçük bir departmanda buzdolabı satan ve bunun için reklam ilanı veren firmalar
  • Çok az sayıda buzdolabı satan ve reklam ilanı vermek isteyen firmalar.
 • Belli bir reklam alanına -sadece buzdolabı veya parçası üretenler gibi- odaklanmamış reklam yayıncıları (publisher) reklam veren diğer firmaların yaptıkları işleri ve ürün/hizmet alanındaki güncel kampanyaları sürekli olarak gözden geçirmelidirler. Reklam yayıncıları (publisher) gayretlerini sadece belli veya bir kaç reklam verene (advertiser) odaklamadıklarından emin olmalıdırlar. Bir reklam alanındaki çeşitli reklam veren firmayla iyi ilişkilerinizin olması, risk altında olmadığınız manasına gelmez!
 • Portföyü çeşitlendirmenin temeli: Satış ortaklığı kurabileceğiniz sağlam firmaları bir araya getiren bir portföy oluşturmak, seçtiklerimizden bazıları yeterince gelir getirmese bile, yine de uzun vadede riski azaltarak, satış ortaklıklarından elde edeceğimiz geliri garantiye almaktır.

eBay bağlı ortaklık durumunda iyi hesap yapın!

En son affiliate yani satış ortaklığı kurduğunuz firmaları ne zaman gözden geçirdiniz?

 • Geçen aydaki satış ortaklığı kurduğunuz firmalarla ilgili faaliyetlerinizi içeren raporu gözden geçirin. Rakamlara bakın ve  en çok gelir getirenleri belirleyin. Sadece az bir miktar reklam veren firma (advertisers) kazancınızın yarısını oluşturmuşsa, reklam veren firma sayısında çeşitliliğe gitmek zamanı gelmiş demektir.
 • İyi bir kural şu olabilir: Gelirinizin 20% veya daha fazlası sadece tek bir reklam veren firmadan geliyorsa, yeni satış ortaklıkları (affiliations) kurmanın tam zamanıdır.
 • Portföyü çeşitlendirmenin temeli: Satış ortaklığı kurabileceğiniz sağlam firmaları bir araya getiren bir portföy oluşturmak, seçtiklerimizden bazıları yeterince gelir getirmese bile, yine de uzun vadede riski azaltarak, satış ortaklıklarından elde edeceğimiz geliri garantiye almaktır.

Web sitenize link eklemek nedir?

Web sitenize link eklemenin temelinde şu yatmaktadır: Hangi sitede link sayısı fazla ise, arama motorları o siteye daha fazla yönlenmekte, yani link sayısı fazla olan site, arama sonucunda açılacak olan arama sonuç sayfasının ilk sıralarında yer almaktadır. Sitenize gelen linkler, iki şekilde sitenizin ziyaretçi sayısını arttırırılar:

 • Doğrudan doğruya sitenize link veren sitelerden gelecek ziyaretçiler vasıtasıyla
 • Arama motorlarının sitenize yoğun ilgi göstermesinin getireceği katma değerler

eBay bağlık ortaklık için öneriler

Dengeli bir ortaklık stratejiniz olmalıdır. Adına reklam yayımlayacağınız büyük sponsor firmaların kampanyaları ve ürünleri güncel olmalıdır.

Hedef müşteri kitlenize aynı ürün ve hizmetleri sunmaya hazır olan küçük ölçekli firmalar varsa, bunların da  kampanyalarını , ürün ve hizmetlerini yakından takip edin.  Eğer imkan varsa, onlarla da affiliate pazarlama programı ortaklığı kurun.

Size reklam veren (advertiser) veya vermeye hazır olan firmalarla ilgili her şeyi bildiğinizi varsaymayın; onlarla yakın ilişki içerisinde olun. Bu gibi firmalar belki de size özel ve çok kazandıran ürün teklifleri sunabilirler.

Portföyü çeşitlendirmek demek, rastgele firmalarla ortaklık bağı kurmak demek değildir. Amacınız, kendi iş alanınızda stratejik çeşitlendirmeye gitmek olmalıdır.

Web sitenize alacağınız reklamlar, sitenizin genel yapısına (konu, renk, yazı fontu vb.) uygun olmalıdır. Web sitenizin konusuyla ilgisi olmayan reklamları yayımlamayın.

Sabit fikirli olmayın.

Ortaklık ilişkisi kuracağınız en iyi firmanın hangisi olduğunu kesin olarak bildiğinizi varsaymayın. Ürün ve hizmet çeşitleri her an değişebilir, o yüzden aynı kategoride olup da portföyünüze alabileceğiniz ve size çok daha iyi teklifler sunan benzer firmaları mutlaka gözlemleyin ve bulmaya çalışın.

Uyanık olun.

Satış ortaklığı kurduğunuz ya da size reklam veren firmaların komisyonları nasıl hesapladığına çok dikkat edin. Örneğin; düşük fiyatlı ürünlere yüksek komisyon, pahalı ürünlere ise düşük komisyon verebilirler. Komisyon ödemelerini diğer ortaklık ilişkisi kurabileceğiniz firmalarla da karşılaştırın. Aynı ürünler için belki daha fazla komisyon ödeyen firma çıkabilecektir.

Bildiğiniz, tecrübe sahibi olduğunuz ve web sitenizde ziyaretçilere sunduğunuz kendi pazar alanınıza dikkat edin. Sizinle ortaklık ilişkisi kuran veya size reklam verenler, gerçekten sizinle aynı müşteri kesimine mi hitap ediyorlar?

Piyasada güven oluşturmuş, marka değeri yüksek olan firmalardan oluşturacağınız “reklam veren firmalar (advertisers) portföyü” size uzun vadeli ve garanti kazanç imkanı sağlayacaktır.

Benzer eBay analizleri:

Kaynaklar:

¹ Partnet Network eBay

By | 2017-04-11T11:27:41+00:00 Nisan 11th, 2017|Ekonomi|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: