Düzenli enflasyon: Düzenli enflasyon piyasayı nasıl etkiler?

//Düzenli enflasyon: Düzenli enflasyon piyasayı nasıl etkiler?

Düzenli enflasyon: Düzenli enflasyon piyasayı nasıl etkiler?

Düzenli enflasyon nedir?

Düzenli enflasyon, genel ifadeyle enflasyon fiyat ve ücretlerdeki artıştır.

Uzun vadede enflasyonun düzenli şekilde küçük oranlarda artması, ekonomiyi fazla etkilemez. Fakat kısa vadede içinde bulunulan duruma bağlı olarak borçlu ve alacaklılarda rahatsızlık ya da sevinç yaratabilir.

Her bir piyasadaki bütün fiyatlar her zaman aynı oranda yükselmez.

Bazı insanların belirli miktarda para ödemeyi öngören  -konut kredisi gibi- kontratları olabilir.

Düzenli enflasyon ortamı, uzun vadeli borç verenin her zaman aleyhine, ama borçlunun lehinedir.

Düzenli enflasyon ve piyasa

Düzenli enflasyon, piyasa işlemleri ile birlikte yürümek zorundadır. Genel olarak enflasyon ucuz finansman artışına bağlı olarak piyasada talebin artmasıyla oluşur.

Ucuz finansman, Merkez Bankasının matbaada yeni banknot basmasının sonucudur. Ancak, ucuz finansman vasıtasıyla piyasaya giren ve değişik pazarlarda işlem görerek fiyatları artıran bu parayı biz, artan talebe bir cevap olarak görmeliyiz.

Düzenli enflasyon ortamında emlak kiraları artar. Kiraların artması toplam enflasyon değerine etki eder.

Düzenli enflasyon ortamında otomobil piyasasında da fiyatların arttığını görürüz. Örneğin çeşitli nedenlerle (Örn. Japonya’da Tsunami felaketi, Almanya’da ekonomik kriz) Japonya ve Almanya’da otomobil üretiminin düşmesi, buna bağlı olarak her iki ülkeden Türkiye’ye otomobil ithalatının azalması, artan talebe karşılık arzın azalması nedeniyle Türkiye’deki otomobil fiyatları artabilir.

Enflasyon ortamında ikinci el otomobil pazarında da fiyatların arttığını görebiliriz.

Düzenli enflasyon ortamındaki bu örnekleri değişken talebin doyması şeklinde açıklayabiliriz.

Düzenli enflasyon ve talep artışı

Düzenli enflasyonda mal ve hizmetlere olan talebin artması söz konusudur. Talebe bağlı olarak yükselen enflasyon, üretimi arttırır. Üretimde artış olmazsa, piyasa doyuma ulaşmayacağından, mal ve hizmet fiyatları yükselmeye devam eder. İşsizliğin az olduğu  ekonomilerde, yukarıdaki açıkladığımız durumlarda üretimi artırmak zorunda kalan işverenler işçi bulmakta zorlanacaklarından çalışanların ücretlerinin artırılması beklenir.

İşsizliğin az olduğu ekonomilerde yaşanan düzenli enflasyon ortamı, fiyat ve ücretlerin artmasına, ancak, mortgage gibi uzun vadeli kontratlarda kafa karışıklığına neden olur.

İşsizliğin yüksek olduğu ekonomilerde yaşanan düzenli enflasyon ortamı, özellikle inşaat sektöründe maliyeti düşürmek için kiralamaları artırır.

Otomobil fiyatlarında artış varsa, bu da üretim ya da imalat sanayinde kiralamanın arttığı manasına gelir.

Her zaman için düzenli enflasyon ilk olarak talep yükselmesi yüzünden, emtia piyasasında görülür.

Emtia arz edenler, stoku arttırabilmek için yeni mal alım sözleşmeleri yaparlar. Benzinin neden olduğu enflasyona “kötü” enflasyon denir. Çünkü, benzin ikmalinin ya da stokunun azalmasıyla benzin fiyatları yükselir, bu durumda hemen hemen bütün emtia fiyatlarında artış yaşanır. Benzine yapılacak harcama, insanların alım gücünü ve üretimde maliyeti artırır.

Tasarrufun bir kısmının benzine harcanmasının etkisiyle, diğer pazarlardaki mallara olan talep düşer. Talep olmayınca işverenler üretimi yavaşlatırlar. Bu durum fazlalık olan işçilerin çıkarılmasına ya da çalışanların ücretlerinde azaltmaya gidilmesine sebep olur.

Eğer enflasyon emtia vasıtasıyla yükseliyorsa, bu duruma ya ülkemizdeki emtia piyasasında yaşanan stok azlığı ya da ülkemizdeki emtianın Türkiye dışından gelen talepler yüzünden azalması yol açmış olabilir.

Düzenli Deflasyon (Immaculate Deflation)

S.R.Waldmann’ın tanımına göre düzenli deflasyon (Immaculate Deflation) durumunda, insanların tasarruf ettikleri ihtiyaç fazlası parayı değerini koruması için bir yerlere yatırmasına gerek olmaz.

Zaten piyasa fiyatları düştüğü için, her geçen gün para durduğu yerde değer kazanmakta, tasarruf edenin mal ve hizmet alım gücü artmaktadır.

Düzenli deflasyonun bize kazandırdığı ekstra alım gücüne yatırım getirisi ( ROI=Return On Investment) denir. Düzenli deflasyonda insanların her bir tasarrufları, otomatik olarak yatırıma dönüşmektedir.

Kaynaklar:

¹ Definition of Immaculate Inflation

Ahmet AKIN, (E) Topçu Kurmay Albay

By | 2013-11-18T00:59:10+00:00 Kasım 18th, 2013|Ekonomi|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: