Dövüş stratejisi: Muhammed Ali’nin dövüş stratejisi ve taktikleri

//Dövüş stratejisi: Muhammed Ali’nin dövüş stratejisi ve taktikleri

Dövüş stratejisi: Muhammed Ali’nin dövüş stratejisi ve taktikleri

Muhammed Ali’nin dövüş stratejisi ve uyguladığı taktikler rakiplerinden çok farklıydı. Muhammed Ali’nin uyguladığı dövüş stratejisinin temelinde zeka ve çeviklik yatıyordu. Dövüş stratejisi sadece O’na hastı. O’, kendisinin strateji uzmanı gibiydi. Hiç kimseyi dinlemiyor, doğru bildiği stratejiden asla vazgeçmiyordu.

Muhammed Ali’nin farklı dövüş stratejisi

İnsanlar, aynen Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu Muhammed Ali’nin rakipleri gibi davranışlarını bilinen modellere uydurmaya, başkalarını taklit etmeye çalışırlar.

Bir strateji uzmanı olarak sizin göreviniz başkalarını taklit etmekten ziyade, umulmadık karar ve davranışlarla rakiplerinizin beklentilerini boşa çıkarmaktır.

Rakiplerinizin sizin dövüş stratejinizi nasıl gördüklerini anlamak ve bundan emin olmak için önce sıradan bir şeyler yapın. Rakibinizi beklenmedik davranışlarınızla şaşırtın. Ardından, sıra dışı bir davranışla rakiplerinizin tepesine binin.

Rakibinizin üzerinde korku yaratın. Ani olarak ortaya çıkan korku daha da büyük olacaktır.

Dövüş stratejisi ve istihbaratın önemi

Geçmişin taktiklerini inceleyip ordusuna uygulayan biri, akort düğmelerini zamklayıp zither (kanuna benzeyen bir çalgı türü) çalmak isteyen birinden farklı değildir. Bu şekilde davranarak başarıya ulaşan birini henüz duymadım. Strateji uzmanlarının zekası değişimlerin arasındaki gizlilikleri ortaya çıkartmasında, uygun olanlarla zıt olanları ayırt edebilmesinde görülür. Sefere hazırlanırken öncelikle casuslarınız aracılığıyla düşman generalinin yetenekli olup olmadığını öğrenmelisiniz. Düşmanınız eğer taktik uygulamak yerine ordusunun cesaretine güveniyorsa, onu yenmek için çok eski yöntemlere baş vurabilirsiniz. Eğer rakip komutan eski taktikleri kullanmakta ustaysa, onu yenmek için eski yöntemlere zıt düşen taktikler kullanmalısınız. HSU TUNG, ÇİN, 976-1018

 

Muhammed Ali ve ünlü dövüş stratejisi

Muhammed Ali’nin dövüş stratejisi çok farklıydı. Kimileri Muhammed Ali’nin dövüşteki strateji ustalığını, çocukluğuna kadar geri götürür.

Muhammed Ali, çocukluğunda bile arkadaşları arasında farklı olmaktan garip bir zevk alırdı. Dikkatleri üzerine çektiğine memnundu. Genelinde garip ve bağımsız biri olmak O’na keyif verirdi.

Muhammed Ali, on iki yaşında boks antrenmanlarına başladığında kurallara karşı çıkarak geleneksel biçimde dövüşmeyi reddetmişti. Denebilir ki O’nun ilk büyük farkı bilinen ‘dövüş stratejileri’ni taklit etmemesiydi.

Dövüş stratejisinde Muhammed Ali farkı

Bir boksör çoğunlukla eldivenlerini üst bedenine ve yüzüne doğru tutup her an yumruk atmaya hazır durur. Muhammed Ali ise ellerini dövüş stratejisi gereği aşağıya indirip saldırıyı davet eder gibi görünmeyi seviyordu.

O, çoğu boksörden hızlı olduğunu çok erken keşfetmişti.

Muhammed Ali’nin stratejisi de farklı olmalıydı.

Muhammed Ali, hızından yararlanmanın en iyi yolunun rakibinin çenesine kısa bir yumruk indirmek olduğunu anlamıştı.

Çok yakın ve hızlı gelen bu yumruk çok fazla acı veriyordu.

Daha sonraları yumruğunu güçlendirmek yerine bacaklarını güçlendirerek rakibinin kendisine yaklaşmasını zorlaştırdı.

Çoğu boksör adımlarını teker teker atarak geriye çekilirken Muhammed Ali parmak uçlarında duruyor, kendine özgü ritmiyle ileri geri giderek garip bir dans sergiliyordu.

Rakiplerince, bu dövüş stili de önemli bir dövüş taktiği olarak not alındı.

Muhammed Ali,  durmayı sevmiyordu. O’, adeta hareketli bir hedef gibiydi.

Yumruğunu isabet ettiremeyen rakip boksör hüsrana kapıldıkça ona yaklaşmak için çabalıyor, bu arada gardını düşürüyor ve bir anda kendini yere serebilecek olan kısa ve hızlı yumruğa karşı açık vermiş oluyordu. Bunu sadece Muhammed Ali başarabiliyordu.

O, tarihin kaydettiği en cesur, en stratejist, en taktisyen boksördü. Bu yüzden Ali’nin dövüş stili her açıdan geleneksel boks yöntemlerinin dışındaydı ve alışılmamış oluşu karşı konulmasını zorlaştırıyordu.

Muhammed Ali, o güne kadar ringlerde görülmemiş dövüş stratejileri uyguluyor, rakiplerini taktik oyunlarla iplere seriyordu.

Muhammed Ali ve dövüş sanatı: Starteji ve taktikler

Muhammed Ali ve uyutma taktiği

Liston ile yaptığı ilk maçta Ali’nin alışılmamış taktikleri karşılaşmadan çok önce başladı.

Bir çeşit kirli savaş biçimi olan tacizleri ve olayları şampiyonu öfkelendirmeye, aklını bulanıklaştırmaya, öldürücü nefretle doldurup çok yakına gelmesini ve böylece Ali’nin nakavt edici yumruğunu indirmesini sağlamaya yönelikti. Tartı sırasındaki gerçekten çıldırmış olduğunu düşündüren davranışlarının ise yalnızca bir gösteri olduğu daha sonra açıklanacaktı.

Temelinde yatan amaç, Liston’ı bilinçsizce savunma konumuna itmeye, bu çılgın adamın ringde neler yapacağından kaygılanmaya yönelikti.

İlk rauntta Ali daha önceki maçlarında olduğu gibi savunma pozisyonunda dövüşerek rakibini uyuttu ama bu durum Liston gibi bir şampiyonun karşısında sıradan bir taktikti. Böylece Liston gitgide ona yaklaşmaya başladı ve nereden çıktığı belli olmayan çok hızlı bir yumruğun etkisi iki kat fazla oldu.

Kendi yumruklarının Ali’yi ıskalamasından, rakibinin sürekli dans etmesinden, ellerini aşağıda tutmasından, sürekli taciz etmesinden rahatsız olması nedeniyle Liston birbiri ardına hatalar yapmaya başladı. Ve Ali rakibinin hatalarından keyif aldı.

Dövüş stratejileri: Muhammed Ali ve dövüş stratejisi

Hiç kimseyi taklit etmeyin!

Unutmayın ki, çocukluk ve gençlik döneminizde size aileniz, okulunuz ve çevreniz tarafından belirli davranış şekilleri ve iş yapma biçimleri öğretilir.

Bu arada farklı olmanın belli bir toplumsal bedeli olduğunu da öğrenirsiniz.

Ama köle gibi kurallara uymaya çalışmanın bedeli daha ağırdır: Bireyselliğinizden gelen bazı şeyleri kendinize özgü biçimde yapmanın gücünü yitirirsiniz. Herkes gibi davranmaya, dövüş stratejisi uygulamaya başlayınca, nereden, hangi yumruğu atacağınız önceden tahmin edilebilir.

Düşmanlarınız ve rakipleriniz için dövüş stratejisi bilinen bir kişi olursunuz.

Düşmanlarınız sizin dövüş stratejinizi ve taktiklerinizi ezbere biliyorsa, sizin her hangi bir çatışmada galip gelmeniz zordur, hatta olanaksızdır.

Alışılmışın dışına çıkmanın tek yolu hiç kimseyi taklit etmemek, kendi temponuza göre dövüşmek, iş yapmak, size has özelliklerinizi stratejilere uydurmak yerine stratejileri özelliklerinize göre düzenlemektir.

Yaygın modelleri izlemeyi reddedince, insanların bir sonraki adımınızı tahmin etmeleri zorlaşır. Bu durumda tam da kendinize özgü bir birey olursunuz.

Alışılmamış yaklaşımlarınız belki bazılarını kızdıracak ve gücendirecektir. Unutmayın, duygusal kişiler üzerinde gücünüzü test edebileceğiniz kırılgan kişiliklerdir.

Eğer diğerlerinden farklılıklarınız yeterince belirginse, alışılmışın dışında olanlara ilgi duymaya eğilimli kalabalıklar size ilgi duymaya başlayacaktır.

Adolf Hitler’i 1930’larda çekim merkezi yapan unsur, dönemin Alman liderlerinden farklı düşünmesi, farklı stratejiler uygulaması değil miydi?

Kaynaklar:

¹ 33 Stratejide Savaş, Robert Green, Altın Kitaplar (2007)

² Slate.com

Ahmet AKIN, (E) Topçu Kurmay Albay

By | 2017-03-04T17:02:18+00:00 Mart 4th, 2017|Harp ve Strateji|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: