Dış politika taktikleri: Dış politikada örümcek ağı taktiği

//Dış politika taktikleri: Dış politikada örümcek ağı taktiği

Dış politika taktikleri: Dış politikada örümcek ağı taktiği

Dış politika taktikleri standart bir şablonla ifade edilemez. Politikalar belirlenirken dış politikada örümcek ağı taktiği uygulanmalı, başka devletlerin tuzağına düşülmemelidir.

Hayvanların çoğu, rakibinin doğrudan doğruya üzerine gider. Rakibini en kısa sürede yok etmek ve midesini şenlendirmek için için, en kısa yoldan direkt hücum eder.

Dış politika taktikleri ve örümcek ağı

Örümcek çevresel koşullara  uyum sağlayacak şekilde basit bazen de son derece karmaşık bir ağ örer. Ağın ipliklerini fark etmek kolay değildir.

Ağ örülünce örümceğin görevi aslında bitmiştir. Bundan sonra örümceğin ava çıkmasına, avlanmak için ayrıca gayret sarf etmesine gerek yoktur. Örümcek, pusuya yatar. Sabırla ilk avının adeta hiç görünmeyen örümcek ağı ipliklerine takılmasını ve ağın iplikleri arasında çırpınmasını, çırpındıkça daha fazla ipliğin hayvanın vücuduna dolanmasını bekler.

Türkiye’nin rakipleri de aynen örümcek gibi çalışmakta, her gün yeni dış politika taktikleri geliştirmektedir. Türkiye’nin gelişmesini, kalkınmasını, bölgesel ve küresel güç olmasını istemeyen düşman devletler gece gündüz, 7 gün 24 saat çalışmakta, Türkiye’yi tuzağa düşürecek ağlarını hazırlamaktadır. Biz ise saf bir ulus olduğumuzdan, göz göre göre bize örülen ağlara takılmakta, sonra da kurtulmak için debelenip durmaktayız.

Arap Baharı Projesi ve dış politika

Arap Baharı projesi başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, sömürgeci Batılı devletler tarafından tasarlanmış ve planlanmıştır. Projenin resmi adı The Greater Middle East Project yani “Büyük Ortadoğu Projesi (BOP)”dir. Bugüne kadar Büyük Orta Doğu Projesi ile ilgili resmi bir belgeden söz edilmemiştir. Ancak, George W. Bush tarafından Orta Doğu’nun yeniden şekillendirilmesi konusu, sıklıkla dile getirilmiştir.

Bazı strateji uzmanlarına göre Büyük Orta Doğu Projesi ABD’de gerçekleşen 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra -radikal İslami teröristlere yardım ve yataklık yaptıkları için- Orta Doğu bölgesindeki devletlere aslında bir meydan okumadır.

BOP ile Orta Doğu bölgesinde konuşlu bulunan devletlerdeki krallıkları, monarşik yapıları yıkarak, çağ dışı yönetimlerin yerine “demokratik yönetimler kurmak” tezi sadece bir aldatma (deception)dır.

AK Parti Hükümetleri tarafından yönetilen Türkiye de planın içeriğini bilerek veya bilmeyerek Büyük Orta Doğu Projesi’nde “eş başkan” olarak rol almıştır.

Bize göre ise Büyük Orta Doğu Projesi, tam bir örümcek ağı tuzağına benzemektedir. Ağın ipliklerine takılan devletler, kurtuluş için çabaladıklarında, daha fazla batmaktadır. Yani Mısır, Libya, Suriye ve Irak tuzağa düşürülmüş, binlerce insanın iç çatışmalarda öldürüldüğü bu devletler neredeyse parçalanmıştır.

Bu noktada örümcek ağını tesis eden devletlerin insafına kendisini kayıtsız şartsız teslim eden devletlere son bir şans daha verilmektedir. Mısır bunun en güzel örneğidir.

Orta Doğu’daki örümcek ağının halkaları

Amerika, İsrail ile iyi ilişkiler içerisindedir. ABD, İsrail’i Orta Doğu’daki Arap ülkelerini yola getirmek için sopa olarak kullanmaktadır. Yeşil ABD Doları, Orta Doğu’daki zengin-fakir bütün Arap ülkeleri için havuç vazifesini görmektedir. ABD, bir NATO ülkesidir. İsrail NATO ülkesi değildir. En gelişmiş silah sistemleri NATO ülkelerine verilmeden, İsrail’e hibe edilmektedir. İsrail Arz-ı Mev-ud yani vaat edilmiş topraklar kapsamında Nil’den Fırat’a kadar olan bölgede egemenlik kurmaya çalışmaktadır.

ABD, 1979 Humeyni Devrimi’nden beri, İran’a düşmandır. Ancak, Mart 2001’de Irak’ı işgal eden ABD, İran tarafından desteklenen Şii Bağdat hükümetleri ile iyi ilişkiler içerisindedir.

Pers İmparatorluğu’nu tekrar canlandırmak isteyen İran, Türkiye’deki Alevi vatandaşlarımızı kışkırtmaya çalışmaktadır.

ABD, İran’ın Irak-Suriye eksenindeki askeri ve siyasi faaliyetlerine ses çıkarmamaktadır.

ABD, sözde  “özgürleştirmek” için Irak’ işgal etmiştir. Irak’ın kaça bölüneceğini ABD hariç bilen yoktur.

Türkiye ve ABD NATO’da müttefiktir. Türkiye, 15 Ağustos 1984’ten beri PKK terör örgütü ile mücadele halindedir. ABD’nin gizli-açık PKK’ya, ve hatta Suriye kuzeyinde faaliyet gösteren eşPKK örgütü denen PYD/YPG’ye destek verdiği bilinmektedir.

Kuzey Irak Kürt Yönetimi, Irak kuzeyi bölgesinde yıllardır PKK terör örgütüne yardım ve yataklık yapmaktadır. Barzani liderliğindeki Kuzey Irak Kürt Yönetimi, ABD tarafından desteklenmektedir.

ABD, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesini, Ukrayna’daki olayları gerekçe göstererek Rusya ile ilişkilerini neredeyse askıya almış, Rusya’ya ambargo uygulamaya başlamıştır. Ancak, Rusya ve ABD geleceğin Suriyesi’ni birlikte dizayn etmektedir.

ABD, Türkiye’nin Suriye kuzeyinde Cerablus-el Bab-Afrin arasında bulunan IŞİD mevzilerini yok etmek üzere Suriye’ye girmesini pek hoş karşılamamıştır. ABD’nin Rusya ile ittifak halinde kalarak, müttefiki Türkiye’yi Suriye topraklarından ne zaman kovalayacağı bilinmemektedir.

ABD, Türkiye’nin terörist ve hain ilan ettiği bazı şahsiyetleri (Fethullah Gülen gibi) ülkesinde barındırmaya devam etmektedir.

Örümcek ağı halkalarının devamı…

Türkiye Sünnilik, İran ise Şiilik politikası gütmektedir. İran ve Suudi Arabistan, Orta Doğu’da egemenliklerini geliştirmek hayali peşindedir. Türkiye ve İran, 1639 Kasr-ıŞirin Antlaşması’ndan beri savaşmamıştır. İran’ın Ağustos 1984’ten beri PKK terör örgütüne destek verdiği bilinmektedir. İran, nükleer silah geliştirme çabasını sürdürmektedir. Sünni Arap ülkesi olan Suudi Arabistan ise, Orta Doğu politikasında ABD’nin safında, yani Türkiye’nin karşısındadır.

ABD’den umduğunu bulamayan Türkiye Batı’ya kafa tutmakta, Suriye politikasında Rusya ile birlikte politika geliştirmeye çabalamakta, Rusya ise PKK/PYD’ye açıkça destek vermektedir.

Türkiye, bağımsız bir “Kürdistan Devleti” kurmak amacında olan Kuzey Irak Kürt Yönetimi’nin dış ticaret yapmasına olanak sağlamakta, kuzey Irak’ta alt yapı yatırımlarını Türkiye inşa etmektedir.

Türkiye, Orta Doğu merkezli aşırı dinci terör örgütlerinin (IŞİD, el Kaide, Taliban gibi.) hedefi durumundadır. El Kaide ve Taliban’ın ABD (CIA) tarafından kurulduğu iddia edilmektedir.

Maymun-Tilki hikayesi

Hayvanların toplantısında dans ederek takdir toplayan maymun, kral seçilince, tilki onu kıskanmıştı. Bir gün bir kapanda taze bir et parçası görünce, hazine bulduğunu söyleyerek maymunu oraya götürdü. Tilki hazinenin kralın hakkı olduğunu düşünerek taze eti korumaya almış ve çok istemesine rağmen, ete elini bile sürmemişti.

Tilki, kapandaki eti alması için kral maymunu ikna etti.

Hiç önlem almadan kapana yaklaşan maymun, kapana kısıldı. maymun kendisini böyle bir tuzağa düşürdüğü için tilkiyi suçlayınca, tilki maymuna şöyle seslendi:

“Maymun, sen tüm hayvanların kralı olmak istiyorsun ama ne kadar aptal olduğuna bir baksana!”

Sonuç:

Yeterince düşünmeden kendilerini herhangi bir işe atanlar, yalnızca başarısız olmakla kalmayıp, alay konusu da olurlar. Dış politika bu alanlardan sadece biridir.

Kaynaklar:

¹ Foreign Policy

Ahmet Akın

By | 2017-03-23T19:14:58+00:00 Mart 23rd, 2017|Harp ve Strateji|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: