Cilt kuruluğu nedir? Cilt kuruması belirtileri ve alınacak önlemler

//Cilt kuruluğu nedir? Cilt kuruması belirtileri ve alınacak önlemler

Cilt kuruluğu nedir? Cilt kuruması belirtileri ve alınacak önlemler

Sağlıklı cilt için nem seviyesine dikkat!

 • Kış aylarında evinizde kalorifer, soba gibi ısıtıcı kullandığınızda ortamdaki nem seviyesini takip edin. Bu maksatla elektronik eşya satan mağazalardan ya da eczanelerden nem ölçer temin edin. Nem oranının %45’ten aşağı olması, cilt kuruluğuna neden olur. Nem oranının %55’ten fazla olması ise, akciğer ve solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarır. Ortam ısısının 20-22 derece olması idealdir.
 • Cildinizi içeriden nemlendirmek için günde en az 1,5 litre su için. Ancak, su faydalıdır diye aşırıya kaçmayın.
 • Cildin çok fazla kuruması kaşıntıya neden olabilir, özellikle çocuklarda görülen bu durum akut alerjik reaksiyonla karıştırılmamalıdır.

Cilt kuruması ve suyun önemi

Su, iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşur. Bileşiminde karbon yoktur. Vücudumuzun %60’ı sudur. 70 Kg ağırlığındaki normal bir yetişkinin vücudunda 42 litre su bulunur. Su, kalori ve şeker içermez. İnsan vücudundaki suyun çoğu hücrelerimizin içinde bulunur. Aslında, milyarlarca hücrenin yaşaması, sağlıklı kalabilmesi için suya ihtiyacı vardır.

Normal bir insan günde en az 8 defa, yemeklerden önce, yemek esnasında ve yemeklerden sonra, 1,5 litre su içmelidir.

Su içmek için asla susamak beklenmemelidir.

Çay, kahve ve meyve suları buna dahil değildir.

Yeterli yağmur yağmadığında toprak kurur, yüzeyinde çatlaklar meydana gelir, bu çatlaklar giderek derinleşerek toprak yüzeyinde derin yarıkların oluşmasına neden olur. Cildimiz de toprak gibidir.

Eğer vücudumuza yeteri kadar su almazsak, aynen susuz kalan toprak gibi cildimiz de susuzluktan çatlar. Susuzluk devam ettikçe cildimizdeki çatlaklar yok edilmesi ve gizlenmesi mümkün olmayan derin yarıklara dönüşür. Gün içerisinde 8-12 bardak su için. Bunun için çalıştığınız yerde, masanızın üzerinde mutlaka su ve bardak bulundurun. Seyahate çıktığınızda çantanızın içinde 500 ml’lik plastik su şişesi olsun. Evinizde televizyon izlerken, yanınıza bir sehpa çekin, sehpanın üzerinde mutlaka bir bardak ve sürahi; ya da doğrudan 500 ml’lik pet su şişesi bulundurun.

Seçilmiş Gıdalar İçin Su İçeriği Aralığı

YüzdeGıda maddesi
100%Su
90–99%Yağsız süt, kavun, çilek, karpuz, marul, lahana, kereviz, ıspanak, turşu, kabak (pişirilmiş)
80–89%Meyve suyu, yoğurt, elma, üzüm, portakal, havuç, brokoli, armut, ananas
70–79%Muzlar, avokado, süzme peynir, patates (pişmiş), mısır (pişirilmiş), karides
60–69%Makarna, bakliyat, somon, dondurma, tavuk göğsü
50–59%Kıyma, sosisli, beyaz peynir, bonfile biftek (pişirilmiş)
40–49%Pizza
30–39%Simit, ekmek
20–29%Kek, bisküvi
10–19%Tereyağı, margarin, kuru üzüm
1–9%Ceviz, fıstık (kuru kavrulmuş), çikolatalı çerezler, krakerler, tahıllar, fıstık ezmesi
0%Yağlar, şekerler

Kaynaklar: The USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Release 21 provided in Altman.127

Su, sadece cildimize faydalı değildir!

Su sadece cildinize değil, sindirim sistemi, boşaltım sistemi ve dolaşım sistemi başta olmak üzere bütün vücudunuza iyi gelecektir. Kan, hücrelere (mineraller, vitaminler, protein bileşenleri, lipidler ve karbonhidratlar) besin elementleri getirir. Kanın akışkanlığını sağlayan sudur. Kanın ana bileşeni olan su, hücrelere besin maddelerinin taşınmasına katkıda bulunur. Susuzluk, kanın koyulaşmasına, dolayısıyla kan dolaşımının zorlukla yapılmasına yol açan en büyük etkendir.

Vücudumuzda işe yaramayacak olan atık ürünler idrarla vücuttan atılır, idrarın esas yapı maddesi sudur. Susuz kalınca idrar koyulaşır, renk değiştirir, boşaltım sisteminde yanmalara ortaya çıkar. Benzer etki terlemede de görülür.

 • Böbreklerin %79’u sudur.
 • Kalbin %73’ü sudur.
 • Akciğerlerin %83’ü sudur.
 • Beynimizin %73’ü sudur.
 • Karaciğerin %71’i sudur.
 • Derinin %61’i sudur.
 • Kemiklerin %31’i sudur.
 • Diş dokusunun %10’u sudur¹

Su, vücut sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı olur. Su, sıcak veya soğuk bir ortamda vücut sıcaklığındaki değişiklikleri sınırlar, sıcak ve soğuk arasında uygun dengeyi sağlar.

Su, vücuda faydalı olabilmesi için mineral ve besinlerin çözünmesini, parçalanmasını sağlar.

Su, eklemlerin kaygan olmasına yardım eder.

Beynin düzgün çalışmasında, vücut sistemleri arasında sağlıklı iletişimin kurulmasında su çok önemli bir işleve sahiptir. Su, hücrelerin düzgün çalışması için gereklidir: hücrelerin oluşumunu su sağlar. Su, hidroliz reaksiyonlarını etkinleştirerek, yediğimiz şeyin (proteinler, lipidler ve karbonhidratlar) biyokimyasal parçalanmasını gerçekleştirir (²).

Kuru cilt, alerjenleri davet eder!

Kuru ciltlerde cildin yağ tabakası incedir. Bu nedenle cilt tabakasında absorbe edilmiş halde bulunan %15 oranındaki su çok çabuk buharlaşır. Suyun buharlaşmasıyla, cilt nem kaybeder. Nem kaybeden cilt normal fonksiyonlarını icra edemez. Dış etkenlere karşı vücudu koruyamaz, bariyer görevini yapamaz. Havadan gelen alerjenler ciltteki nem eksikliğinden dolayı kolaylıkla cildin iç katmanlarına doğru etki eder. Hücre dejenerasyonu ortaya çıkar. Hücreler kendilerini yenileyemez. Cilt yüzeyinde önce kuruluk başgösterir. Cilt kuruluğunu kaşıntı ve giderek artan ölçüde tahriş takip eder. Daha ciddi cilt harabiyetlerinde cilt yüzeyinde yangı veya iltihaplanma oluşabilir.

Kuru cilt enfeksiyon nedenidir!

Cilt nem kaybetmişse, bahar aylarında havada uçuşan polenler ile kedi ve köpek tüyleri gibi havadan cilde gelen alerjenler, akut enflamasyona yani iltihaplanmaya sebep olabilir. Cilt yüzeyinde akut enflamasyon/iltihaplanma saptandığında, akut enflamatuvar reaksiyonlara sebep olması olası yumurta, süt, balık, fındık, soya gibi gıda alerjenleri ile parfüm gibi kokulu alerjenlerden uzak durulmalıdır.

Uygun deterjan cilt kuruması sorununu önleyebilir!

Ellerinizi yıkarken olabildiğince hafif ve yumuşak bir temizleyici kullanın. Ellerinizi yıkadıktan sonra yavaşça ve dikkatlice kurulayın. Sonrasında dış etkenlere karşı cilt yüzeyini koruyacak, nem kaybını önleyecek bir bakım ürünü tatbik edin.

Cilt kuruluğu iltihabi hastalıklara neden olabilir.

Cilt kuruması ve ılık su kullanımı

Her gün ılık suyla 5-10 dakikalık duş alarak cildin temizlenmesine ve nemlenmesine yardım edin. Duş alırken cildi tahriş etmesi olası ağır kimyasallar içeren kokulu banyo köpüğü, deterjan veya sabun kullanmayın.

Nemlendiriciler cilt kuruluğu sorununa çözüm olabilir!

Bütün çabanıza ve dikkatinize rağmen, cildinizde kuruluğun çok arttığını fark ettiğinizde, ultra zengin nemlendirici bir ürün kullanın. Bu tip ürünler hem kaşıntıyı azaltacak hem de iltihap oluşmasının önüne geçecektir. Ultra zengin nemlendiricileri eczanelerden temin etmeye çalışın. Hatta eczacınıza cilt analizi dahi yaptırabilirsiniz!

Cilt kuruluğu döküntü, kaşıntı ve erken yaşlanmaya neden olabilir.

‘Cilt kuruması’nda kıyafetin önemi

Cildinizi tahriş etmesi muhtemel kıyafetler giymeyin. Daima pamuklu kıyafetleri tercih edin. Özellikle cildinizde kuruluk, kaşıntı, yanma, iltihap gibi sizi rahatsız edecek reaksiyonlar oluştuğunda, cildinizi tahriş etme olasılığı daha az olan pamuklu kıyafetler giymeye özen gösterin.

Ütüsüz kıyafetler cildi tahriş edebilir. Kıyafetlerinizin ütülü olmasına dikkat edin.

Deterjanlar cildi kuruluğu sebebi olabilir

Çamaşırlarınızı makinede yıkayın. Çamaşır yıkamada çok fazla deterjan kullanmayın. Yumuşatıcı ve çamaşır suyu kullanmaktan olabildiğince kaçının. Çoğu alerjik reaksiyonların çamaşırların iyice, bol suda durulanmamasından kaynaklandığını unutmayın.

Cilt kuruluğu enfeksiyon ve egzamaya uygun ortam hazırlar.

Cilt kuruluğu tedavi edilmezse ne olur?

Cilt kuruluğu tedavi edilmezse, zaman içerisinde yuvarlak, kabuklu, kaşıntılı, sulantılı  egzama (Atopik dermatit) cinsi hastalıklar gelişebilir. Aşırı kaşınma durumlarında cilt mikrop da kapabilir. Cilt iltihabı sorunları ortaya çıkabilir. Hem kötü görüntüsü, hem iltihaba yol açması hem de egzema türü hastalıkların gelişimine ortam hazırlaması nedeniyle, cilt kuruluğu önemli bir deri rahatsızlığıdır.

Ecz. Burcu Akın Demirtaş (Hacettepe Üniv.)

Kaynaklar:
(1) Peronnet F., European Journal of Applied Physiology, 2012;

(2) Montain et al. (1999).

(3) Military Medicine, 164: 502-508

(4) MayoClinic

(5) U.S. National Library of Medicine 

By | 2017-12-07T21:12:19+00:00 Kasım 2nd, 2017|Sağlık|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: