Cilt kuruluğu nedir? Cilt kuruması belirtileri ve alınacak önlemler

//Cilt kuruluğu nedir? Cilt kuruması belirtileri ve alınacak önlemler

Cilt kuruluğu nedir? Cilt kuruması belirtileri ve alınacak önlemler

Cilt kuruluğu ya da cilt kuruması pul pul dökülme, kaşınma ve çatlama ile kendini belli eden rahatsız edici bir durumdur. Kuru cilt şikayetleri, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Cilt kuruluğu  hemen herkeste görülebilir. Bazı insanların genetik olarak ciltleri kuru olabilir. Cilt kuruması, cildin sağlığını bozar. Sağlıksız kuru cilt, kaşıntı ve tahrişe uygun ortam sağlar.

Cilt kuruluğu rahatsızlığının yaygın olarak görülen ilk belirtisi, derideki donuk görünümdür. Derinin renk tonu gridir, zamanla beyazlaşmaya başlar. Derideki kuruluk oranı fazlalaştıkça, renk değişikliğine paralel olarak cilt yüzeyinde doğal gerilme hissi başlar. Yavaş yavaş cilt kurumaya başlar. Bu aşamada derinni susuz kalması yüzünden, kuru cildin deri yüzeyinde kepek oluşumu, soyulmalar veya dökülmeler görülür. Deri pürüzlü bir hal alır. Deride önce hafif, zamanla derin çatlaklar oluşur. Kaşıntı, derinin kurumasıyla oluşan cilt kuruluğunun yol açtığı en büyük şikayetlerdendir. Önlem alınmazsa, cilt kuruması artacağından sürekli kaşıntı, ve kaşıntı isteği artarak devam eder.

Cilt kuruluğu sonucunda deri yüzeyinde oluşan gerilme duygusu, yer yer dökülmeler, derin çatlaklar ve aralıksız kaşıntı kuru cilt şikayetlerinin en önemli belirtileridir.

Cilt kuruluğu sonucu oluşan şiddetli kaşıntı, çoğu kere alerjik reaksiyonla karıştırılabilir. Bu nedenle, cilt kuruluğu belirtileri görülen insanların doğrudan doğruya uzman doktora gitmelerini öneririz.

Kuru cilt yüzeylerinde aynen susuz kalan toprağın çatlaması gibi, kırışıklık oluşur, erken yaşlanma semptomları görülür.

Susuz, kurak toprakların başına her ne gelirse, kaçınılmaz şekilde kuru cilt yüzeylerinde de benzer etkiler gözlenir.

Güneş cilt kuruması sebebidir. Güneşli havalarda nemlendirici güneş kremleri kullanılmalıdır.

Cilt, koruyucu bariyerdir!

Cildimiz, vücudumuzu dış etkenlere karşı koruyan ilk savunma hattıdır. Dış etkenleri durduran bariyerdir. Cildimizi dış etkenlere karşı korumalı, daha ileri hastalıklara yol açmamalıyız. Herhalde, pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmak hepimizin amacı olmalıdır. Okumaya devam ettiğiniz takdirde, cilt kuruması rahatsızlığı ile ilgili temel konuları beraberce gözden geçirmiş olacağız.

Cilt kuruması nerelerde görülür?

Cilt kuruması daha az yağ bezi olduğu için kollarda ve bacaklarda daha çok görülür. Havada nem oranının düşmesine bağlı olarak ilk ve en önemli belirtiler, kollarda ve bacaklarda görülmeye başlar.

Cilt kuruluğu neden olur?

♦ Dış etkenler cilt kuruması nedenidir:

Dış etkenler kalıcı veya geçici olarak cilt yüzeyinde kuruluğa sebep olur. Dış etkenler arasında başta geleni iklim koşullarıdır. Kuru soğuk, rüzgar, ani iklim değişiklikleri cildi derinden etkiler ve cildin kurumasına, nihayetinde cilt kuruluğu rahatsızlığına neden olur. İklim değişikliklerine ek olarak gün içinde kullanılan hijyen ürünleri ile parfüm gibi kozmetik ürünler de cilt kuruluğu sebepleri arasındadır.

♦ Akne veya anti-aging (yaşlılığı önleyici) tedavileri:

Akne veya anti-aging tedavi esnasında kullanılan ürünler cilt kuruması sebebidir. Rastgele ürünlerle akne tedavisi ya da anti-aging uygulaması yapmamalıyız.

♦ Doğal yaşlanma süreci: 

Dış etkenlerin yanında doğal yaşlanma süreci yüzünden oluşan deri yüzeyinde oluşacak olan cilt kuruması, göz ardı edilmemelidir. Yaşlılığa bağlı olarak cilt doğal olarak kalınlaşır ve giderek matlaşır. Derinin en üst tabakası yani epidermis incelir. Bu katmandaki hücrelerin yenilenme süreci yavaşlar. Bütün bu süreçte, cilt kuruması emareleri ortaya çıkar.

Kış mevsimi, cilt kuruluğu sebebi olabilir!

Hava soğuyunca, havadaki nem oranı düşer. Kuru hava cildi susuz, nemsiz bırakır. Bizi kuru cilt semptomları ile başbaşa bırakır. Sonbahar mevsimi ile birlikte, havada sıcaklık değişimi başlayınca derinin kuruması ve kaşınmasından rahatsız olan hastaların sayısı artar.

Kapalı alanların ısıtılmasında kullanılan soba ve kaloriferler, hem havadaki nemi azaltır, hem de cildimizdeki suyu alır götürür. Bu nedenle kapalı mekanlar sık sık havalandırılmalıdır.

Su, aynen hava gibi hayati öneme haizdir. Normal bir insanın toplam ağırlığının %65’i sudur. Bu suyun %15 kadarı cilt yüzeyindedir. Cildin parlaklığı, pürüzsüz olması ve kaşınmaması için bu suyun önemi çok büyüktür.

Tıp dilinde cildin en üst tabakasına Epidermis (Dış deri) denir. Epidermis’in altındaki tabakaya ise Dermis (Asıl deri) denir. Vücudumuzdaki su dermisten cilt yüzeyine yani epidermis tabakasına çıkar. Dermisten cilt yüzeyine çıkan suyun bir kısmı buharlaşırken,  bir kısmı ince dermis tabakasında kalarak cildi nemlendirir. Normal bir insanda suyun dermisten epidermise olan bu akışkanlığı devamlıdır.

Uzman doktora danışın!

Cilt kuruluğu rahatsızlığı yaşayanların öncelikle dermatoloji uzmanına muayene olmaları tavsiye edilir. Tedavinin nasıl olacağına uzman doktor karar vermelidir. Hastanın şikayetleri, cilt kuruması semptomlarının şiddeti ve süresi uygulanacak tedavi yöntemini belirler.

Cilt yüzeyindeki su kaybına dikkat!

Cilt yüzeyine çıkan suyun vücudumuzdan buharlaşması, cilt yüzeyindeki hidrolipidik film sayesinde doğal bir şekilde korunur. Cildin hidrolipidik film tabakası bir koruyucu film şeklindedir. Cildin yüzeyini kaplar. Ter, yağ ve ölü hücre tabakasından oluşan hücre birikimlerinden meydana gelen ince bir katmandır.  Eğer cilt yüzeyindeki bu fizyolojik bariyer bir şekilde zarar görürse su kaybı hızlanır ve cilt su kaybederek nemsiz hale gelir.

Evinizdeki nem kaybını önlemek için, nemlendirici kullanın. Kapalı ev ve iş ortamında termometrenin 20-22 derece göstermesi ve nem oranının %45-55 civarında olması gerekir. Bu oranı dikkate alarak, içerideki nem oranını yakından takip edin. Kışın evden çıkmadan evvel, nem kaybınızı önleyici önlemleri de almalısınız. Cilt kuruması sürecini önlemek için, dudaklarınızı, yüzünüzü ve ellerinizi atkı ve eldivenle koruyun.

Asla kaynar suyla duş almayın!

Hepimiz sıcak suyla ve hatta buhar saçan kayna suyla duş almaktan pek hoşlanırız. Saunaya bayılırız. Su ne kadar sıcak ve duş süresi ne kadar uzun olursa, cildimizdeki doğal yağ oranı o kadar fazla azalacaktır. Kaynar su ve sauna ortamı, cilt kuruması sonucunu doğurur.

Sık banyo yapmak cilt kuruması sebebidir!

Duş alacağınız suyun ılık olmasına dikkat edin. Duş alma süresini kısa tutun. Cildimizi kurutmadan temizlenmek için 5-10 dakika süreyle duş almak çoğu kere yeterlidir. Sık sık banyo yapmak yerine en iyisi arabanızda şarkı söylemeyi alışkanlık edinin.

Cildin nemini sabunla yok etmeyin!

Duş alırken kullanacağınız sabuna dikkat edin. Önünüze gelen her sabunu temizlenmek için duş teknenize sokmayın. Sert sabunların dış deriyi yani epidermisi hasara uğratacağını, dolayısıyla cildin üst kısmını nemsiz bırakacağını, cildi kurutacağını asla unutmayın.

Cildinize zarar vermek istemiyorsanız, duş yaparken veya banyo esnasında yumuşak ve kokusuz sabunlar kullanın. Bu tip sabunlar bir yandan cildi temizlerken diğer yandan cildi nemlendirir. Sabunun kalıp halinde veya sıvı olmasının önemi yoktur. Özellikle kuru ciltler için üretilmiş sabun veya şampuan kullanın.

Sert keseler cilt sağlığını bozabilir!

Bazıları daha temiz olmak için olabildiğince sert keseler kullanırlar. Hatta bazıları daha da ileri giderek, sabunsuz banyo kesesini veya süngerleri dakikalarca ciltlerine sürerler. Bu şekilde derideki kirlerin kolayca temizleneceğine inanırlar. Sert banyo keseleri ya da süngerler cildin üst tabakasına yani epidermise zarar verir. Dolayısıyla cildin kurumasına yol açar. Geleneksel olarak sevmiş olsak bile, sert kese kullanarak artık cildinize zarar vermekten vazgeçin.

Duş alırken vücudunuzu temizlemek için ellerinizi ya da cildinizin üst tabakasını tahriş etmeyecek  yumuşak keseleri veya özel üretilmiş banyo süngerlerini kullanın.

Doğru zamanda duş almak, cildi nemlendirir!

Duş, aslında kuru cildi cildi nemlendirir. Çünkü vücudumuzu saran deri tabakası, yani epidermis ve dermis duş esnasında bir kısım suyu emecektir. Bu cilt sağlığı açısından faydalıdır.

Duş sonrasında havluyu derimize defalarca sürterek cildi kurulamak hatadır, bu durum üst yüzeyi yani epidermis dokusu nemli olan cildin tamamen kurumasına yol açar.

Bütün aldığınız önlemlere rağmen cildiniz yine de kuruyorsa, aşağıdaki ek önlemleri alabilirsiniz.

‘Cilt kuruması’nı önleyici ek önlemler

  • Cildinizi eczanelerden temin edeceğiniz yumuşak bir temizleyici kullanarak sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kere temizleyin.  
  • Banyodan çıktıktan veya cildinizi temizledikten sonra, cildinizi yumuşak bir havlu ile, fazlaca deri yüzeyine bastırmadan, deriyi soymadan, tahriş etmeden hafifçe kurulayın.
  • Cildinizde nem kaybından dolayı oluşacak gerginlik hissini azaltmak ve cildinizi dış etkenlerden korumak için yumuşatıcı ve nemlendirici bir cilt bakım ürününü cildinize nazikçe uygulayın. Gece yatarken farklı, sabah kalktıktan sonra farklı cilt bakım ürünü kullanmanız gerektiğini unutmayın.
  • Bilmediğiniz, tanımadığınız, güven duymadığınız cilt bakım ürünlerini kesinlikle yüzünüze tatbik etmeyin. Cildinizin tahriş olmasını alerjik reaksiyonlara maruz kalmasını önlemek istiyorsanız, cilt bakım ürünlerini hemen her mahallede bulunan eczanelerden almaya özen gösterin. Cilt bakım ürünlerini alırken kafanıza takılan her türlü soruyu mutlaka eczacınıza sorun.
By | 2017-12-07T21:12:19+00:00 Kasım 2nd, 2017|Sağlık|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: