Bonzai uyuşturucu maddesi nedir? Bonzai insan sağlığı için niçin tehlikelidir?

Anasayfa » Bonzai uyuşturucu maddesi nedir? Bonzai insan sağlığı için niçin tehlikelidir?

Bonzai uyuşturucu maddesi nedir? Bonzai insan sağlığı için niçin tehlikelidir?

Bonzai nedir?

Sentetik kanabinoid (cannabinoid=aktif uyarıcı) denen bonzai, yapay uyuşturucu maddedir. Bonzai uyuşturucu maddesi bitkiler kullanılarak elde edilir.

Bonzai uyuşturucu maddesi, kullananlarda kesin bağımlılık yaratır.

Bonzaiye dünyada spice, K2, citrus, smoke, scope da denir.

Bonzai uyuşturucu maddesinin son yıllarda ülkemizde kullanımı hızla  artmıştır. Bonzai etkileri bakımından esrarı andırmaktadır. Bu uyuşturucu madde türü, kullanıldığında insan metabolizmasını büyük ölçüde tahrip etmektedir.

‘Bonzai uyuşturucu maddesi’nin etkileri

Kullanıcılar, kimyasal içeriğini ve zehirleyici etkilerini bilmediklerinden bonzai uyuşturucu maddesini bitkisel bir ürün sanarlar. Bu yüzden bonzai uyuşturucusu meraklılar tarafından kolayca denenmek istenmektedir.

Bonzai burundan çekilerek, nefes yoluyla alındığında doğrudan akciğere gider ve kana karışır. Beyin başta olmak üzere, zehir etkisi bütün vücuda kan dolaşımı vasıtasıyla hızla yayılır.

Bonzai ağızdan alındığında ise, mideye gider. Sindirim sistemi vasıtasıyla kana karışır. Solunum sistemine göre, etkisi biraz daha geç ortaya çıkar.

Bonzai uyuşturucu maddesi burundan veya ağızdan alındıktan sonra, insan metabolizmasındaki tesir süresi, içinde bulunan zehirleyici maddelerin çeşidine ve miktarına bağlıdır. Bir kaç dakika içinde etkileri görülebileceği gibi, saatler sonra da tesirleri görülebilir.

Bonzainin alkol ile alınması çok daha tehlikeli sonuçlara yol açmaktadır. Alkol ile birlikte bonzai uyuşturucu maddesi kullanıldığı zaman etkileri ağır olur.

Bonzai etkisiyle, vücutta uyuşmalar görülür. Bonzai kullananlar, felç olacaklarını, bayılacaklarını, kalp krizi geçireceklerini düşünürler. Korku ve panik her geçen dakika artar. Bonzai kullanıp da etkilerine maruz kalanlar, yasa dışı madde kullanımı ile suçlanmamak için, çoğu kere hastaneye bile gitmek istemezler. Bu yüzden bonzai kullanımı vakalarının çoğu ölümle neticelenmektedir.

Bonzai uyuşturucu maddesi kullanımının ilk belirtileri

Bonzai insan metabolizmasını tahrip eder. Bonzai kullananlarda vücut ısısı yükselir.  Kişinin yüz ifadesi donuklaşır, motor hareketleri yavaşlar,  kollarını, bacaklarını farklı şekillere sokarlar.

Bonzai, beyinde bulunan CB1 ve bağışılık sistemi ile ilgili CB2 reseptörlerini çok daha güçlü şekilde uyarır. Bu yüzden bonzainin etkileri uzun sürelidir. Bu durum bonzai kullananlarda ölüm riskini artırmaktadır.

Türkiye’de hastanelerin acil bölümlerine akut psikoz  veya şizofreni semptomları ile gelenlerin çoğunda bonzai kullanımı tespit edilmiştir.

Bazı kullanıcılarda ölümle-yaşam arasında gidip gelme deneyimleri yaşandığı bildirilmiştir. Ne yazık ki, bu deneyimler kullanıcının ölümü ile sonuçlanabilmektedir.

Bonzai kullanımı sonrası ani beyin kanamaları, kalp krizleri ve bunlara bağlı ölümler de görülmektedir. Bunun nedeni karışımın içinde bulunan bazı zararlı maddelerin;

  • kalp damar sistemini ciddi biçimde uyarması,
  • tansiyonu aşırı yükseltmesi,
  • kalp atım sayısını artırarak, ciddi ritim bozuluklarına neden olabilmesidir.

Bonzai kullanıldığı tespit edilebilir mi?

Bonzai uyuşturucu maddesi dahil olmak üzere, yasa dışı uyuşturucu maddelerin çoğunluğu, laboratuvar ortamlarında yapılacak olan testlerle (kan, idrar, tükürük vb.) kolaylıkla tespit edilebilir. Günümüzde daha hızlı netice verdiği için idrar testleri ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

Bonzai bağımlılık oluşturur mu?

Bonzainin bir başka tehlikesi de karışımın içeriğine göre tek başına kullanılan ve bilinen diğer maddelerden çok daha hızlı ve şiddetli bağımlılık oluşturmasıdır. Bu nedenle, tek seferlik denemeler hızlı ve şiddetli bağımlılık gelişmesi açısından ciddi bir risk teşkil etmektedir. Ayrıca;

  • şizofreni belirtileri,
  • panik ataklar ve
  • epilepsi nöbetleri ilk kullanımda dahi ortaya çıkabilir.
  • İlave olarak ilk kullanımla ani ölüm riski de söz konusudur.

Bu nedenlerle bonzai kullanımı çok önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kullanımının mutlaka önlenmesi ve yukarıda bahse konu olan özellikleri ve riskleri konusunda gençlerin bilgilendirilmesi gereklidir.

Bonzainin saptanması zordur!

Sentetik kannabinoidler delta-9-THC’den kimyasal olarak farklı yapılara sahip olduklarından madde taramalarında saptanması zor olmaktadır. Bunun sonucu olarak kullanıcılar sürücü ehliyetine el konulması ya da adli psikiyatride düzenli madde taramasının yapıldığı durumlarda kolayca gözden kaçabilmektedir.

Bonzai adı altında pazarlanan sentetik kannabinoidler bağımlılık tedavisi, denetimli serbestlik ve adli psikiyatri açısından diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir sorun oluşturmaktadır.

Bonzai kullanımı ve ölümler hızla artmaktadır!

Prof.Dr. Tayfun Uzbay ‘a göre Türkiye’de son bir yılda  doğrudan madde kullanımına bağlı ölümlerde bir önceki yıla göre neredeyse 4 misli artış görüldü. Bu halk sağlığı açısından son derece önemli, dikkat çekici ve dikkat edilmesi gereken bir gelişmedir. Ölümlerin çoğu da bonzai kullanımına bağlandı. Ancak bu ölümlerin arkasında yatan gerçek nedeni bilmiyoruz.

Madde kullanımına bağlı toplu ölümler salgın halinde Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere başka ülkelerde de görülmüştür.

Örneğin, 1970’li yıllarda Amerika’da özellikle eroin kullananlar arasında ciddi miktarlarda ölüm vakaları ve zehirlenmeler görülmüştür. Bunun nedeni araştırıldığında eroine, maliyetini ucuzlatmak veya daha fazla para kazanmak amacıyla kinin katıldığı anlaşılmıştır. Kinin ile eroinin özellikle damar yolundan birlikte alınması ölümcül bir ilaç etkileşimine neden olmaktadır.

Öte yandan eroin ile birlikte yüksek miktarlarda alkol alınması da bazı duyarlı bireylerde ölümcül etkileşime neden olmaktadır.

Kaynaklar:

(1) Prof.Dr. Tayfun Uzbay (Üsküdar Üniv. Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü), TEB (Türkiye Eczacılar Birliği) Haberler, 2014, Sayı: 06

(2) Science Direct

(3) Substance.org

Derleyen: Ahmet AKIN

Yazan | 2018-01-23T10:29:58+00:00 Mart 5th, 2017|Sağlık|0 Yorum

Yazar Hakkında:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

En Son Analizleri İlk Siz Okuyun!
Hemen Abonemiz Olabilirsiniz!
Binlerce okuyucumuz en son yayınlanan siyasi, askeri ve ekonomik analizleri e-posta adreslerine almak için ücretsiz abonemiz oldu. 
GÖNDER
Bir kere deneyin. İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. 
close-link
%d blogcu bunu beğendi: