Birleşmiş Milletler iş başvurusu nereye, nasıl yapılır?

//Birleşmiş Milletler iş başvurusu nereye, nasıl yapılır?

Birleşmiş Milletler iş başvurusu nereye, nasıl yapılır?

Birleşmiş Milletler iş başvurusu

Birleşmiş Milletler iş başvurusu nereye, nasıl yapılır? Birleşmiş Milletler profesyonel bir çalışma hayatının kapısını açar. Birleşmiş Milletler’de  bir personel olarak çalışmak size dinamik, kültürlü bir ortamda çalışma fırsatı verir.

Birleşmiş Milletler’in 193 üye devletten gelen 41.000 çalışanı vardır. Çalışanların ırkı, dili, dini, rengi, mesleki geçmişleri farklıdır. Böyle bir ortamda çalışmak aslında başlı başına bir tecrübe, eğlence belki de zorluklara meydan okumadır. Kimine göre ise maceradır. Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği, bütün dünya vatandaşlarının iş başvurularına açıktır. BM özellikle bütün dünya kadınlarını çalışmaya, iş başvurusu yapmaya teşvik etmektedir. Bu çağrı, Türkiye’den başvurmak isteyen kadın çalışanlarımız için de geçerlidir. Bütün dünya ülkeleri Birleşmiş Milletler’den karmaşık sorunların çözümünü bekliyor. BM’in ilgilendiği sorunların çeşitliliği, iş başvurusu yapılan mesleklerin de çeşitli olmasını gerektirmektedir.

Birleşmiş Milletler’in çalışmaları barış ve güvenlikten, insan haklarına kadar bir çok alanı kapsamaktadır.

Birleşmiş Milletler adına çalışmak hem heyecan verici hem de maddi ve manevi açıdan ödüllendiricidir. Çünkü siz sadece BM için çalışmayacaksınız. Sizler insanlık için çalışacaksınız. Siz, içinde yaşadığınız dünyayı daha yaşanabilir hale getirmek için çaba harcayacaksınız.

Birleşmiş Milletler iş başvurusu nasıl yapılır?

Birleşmiş Milletler teşkilatında boş bulunan kadrolar için iş ilanları   Birleşmiş Milletler Kariyer Portalı‘nda yayımlanır. Birleşmiş Milletler Şartı’na uygun olarak engelliler de değişik alanlarda istihdam edilebilmektedir.  Yani her devletten engelli vatandaşlar bile BM’e iş başvurusu yapabilmektedir. Birleşmiş Milletler, işgücüne katılmak için çeşitli yollar sunar. Profesyonel pozisyonlar için Kariyer Portalı kullanılarak veya eğer uygulanacaksa sınav süreci takip edilerek iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Genel hizmetler, emniyet ve güvenlik hizmetleri ile diğer destek hizmetleri için sadece yerel adaylar başvurabilir.

Dünya barışı için ne yapıyorsunuz?

Birleşmiş Milletler Sahra Destek Departmanlığı dünyanın çeşitli bölgelerindeki barış operasyonlarına destek sağlayan Birleşmiş Milletler çalışma ofislerinde görev yapmak isteyenlere global farkındalık kampanyası ile çok değişik kariyer fırsatları sunar.

İnsan Kaynakları Bilgilendirmesi

Birleşmiş Milletler İnsan Kaynakları Portalı‘nda BM Genel Sekreterliği personel üyelerinin görev, yükümlülük ve ayrıcalıkları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Personel mevcut kaynaklarını, ödeme ve yardımlarını, kariyer gelişimi bilgilerini, öğrenme fırsatları performanslarını takip edebilir, sağlık ve diğer araçlar ve kaynaklar hakkında portalda bilgiler bulabilirsiniz.

Rekabetçi Sınavlar

Birleşmiş Milletler gençler profesyoneller için  Genç Profesyoneller Programı sunmaktadır. Birleşmiş Milletler’de özel dil becerisi gerektiren işler için ise ayrıca sınavlar yapılmaktadır.

Müşterek Uzmanlar Programı

Bu program üniversitelerden ya da yüksek öğretim kurumlarından mezun olmuş genç profesyonellere Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğinde ortak teknik işbirliği olanağı sağlamaktadır.

Genel Sekreterlik Staj Programı

Birleşmiş Milletler, New York’ta Birleşmiş Milletler binasında ve Birleşmiş Milletler’in diğer ofislerinde staj yapma olanağı da sunmaktadır. ST/AI/2014/1‘ün 11.4 maddesine göre, staj için başvuruda bulunacak adaylar ya ilk üniversite eğitimlerinin son akademik yılına kayıt yaptırmış olacaklar (asgari lisans düzeyinde veya eşdeğer);  ya yüksek lisans (ikinci üniversite derecesi veya eşdeğeri veya üstü)  yapıyor durumda bulunacaklar ya da bir üniversite eğitimini tamamlamış durumda olacaklardır.

Birleşmiş Milletler Sisteminde Çalışma

Eğer Birleşmiş Milletler’in diğer kuruluşlarında, fonlar ve programlarda  çalışmakla ilgileniyorsanız, doğrudan doğruya bu kuruluşların web sitelerini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Uluslararası Sivil Servis Komisyonu üzerinden bir çok linke ulaşabilirsiniz.

BM’de iş arayanlar için uyarılar

Birleşmiş Milletler kadrolarında olduğunu iddia eden bazı iş ilanları yayınlanmaktadır. Birleşmiş Milletler iş başvurusu esnasında, hiç bir safhada, hiç bir mülakatta sizden para ödeme talep edilmez.

Hazırlayan: Meltem Karadeniz

By | 2018-01-17T14:43:06+00:00 Nisan 15th, 2017|Asya|0 Yorum

About the Author:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: