Bilgisayarın sağlığa zararları: Bilgisayarın zararları ve çocuklara etkileri

//Bilgisayarın sağlığa zararları: Bilgisayarın zararları ve çocuklara etkileri

Bilgisayarın sağlığa zararları: Bilgisayarın zararları ve çocuklara etkileri

Bilgisayarın sağlığa zararları denince ilk aklımıza gelen çocuklarımız olmalıdır. Bilgisayarın zararları aslında herkesi ilgilendirmektedir. Bilgisayarın sağlığa zararları konusunda her gün yeni bir çalışma sonucu yayımlanmaktadır.

Çocuklarda erken yaşta ortaya çıkan görme kusurlarının en önemli sebeplerinden birinin de aşırı bilgisayar kullanma alışkanlığı olduğu araştırmalarla ortaya konmaktadır.

Teknoloji çocukların düşünce ve odaklanma alışkanlıklarını değiştirmektedir.

Sizin çocuğunuz düşünce yapısı ve odaklanma yeteneği, 21 nci yüzyılın sorunlarıyla baş etmeye hazır mı?

Düşünme; deneyimlerimize, bilgilerimize ve görüşlerimize dayanarak sonuç çıkarabilme yani akıl yürütme kapasitesidir.  Düşünme kapasitesi; bizim insanlarla iletişim kurmamızı, iletişimi geliştirmenizi ve uygarlaşmamızı sağlar. Düşünme, gözlemleme, öğrenme, hatırlama, sorgulama, yeniliklere açık olma, tartışma, fikirlerini savunma, karar verme ve harekete geçme sağlıklı beyinlerin başarabileceği yeteneklerdir. Sağlıklı beyin oluşumu bebeklikten itibaren başlar.

Bilgisayarın sağlığa zararları: Görme bozuklukları

Bilgisayarların sağlığa zararları konusu açıldığında, ilk akla gelen husus, çocuklardaki görme bozukluklarıdır. Çoğu kimse, bilgisayarların çocuklarımızın beynine verdiği hasardan habersizdir. Gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalara göre, çocukları erken yaşta göz rahatsızlıklarına sevk eden problemin ana kaynağı bilgisayarlar ve akıllı telefonlardır.  Sadece okur yazar oranı düşük olan ailelerde değil, eğitim ve kültür seviyesi en yüksek olan ailelerde bile çocuklar iPhone’la yani akıllı telefonla yatağa girmekte, iPad’le uyanmaktadır.

Bilgisayarın çocuklara zararları

Bilgisayarın çocuklara zararları

 

Yeni doğan bebeklere mama içirmeye çalışan anneler, mama sandalyesine iPad veya akıllı telefon yerleştirmekte, çocuğun dikkatini bir bölgeye toplayarak, yaramazlık yapmasını önlemeye çalışmaktadır. Aileler, bilgisayar kaynaklı görme kusurlarının farkında olmalıdır.

Bilgisayar kullanma, henüz gelişmesini tamamlamamış bir organda yani “göz motorunda” çok fazla stres ve efor gerektirmektedir. Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar çocuklarımızı yok yere yormakta, çocuklarımızın strese girmesine, çevrelerinden kopmasına ve sıklıkla görme kusurlarına dayanan “baş ağrıları” çekmesine neden olmaktadır.

Bir çok çocuk göz doktoru, çocuklar arasındaki yüksek bilgisayar kullanımının, çocukların erken yaşta ‘miyopi’ olarak nitelenen “uzağı görememe” rahatsızlığına neden olduğunu düşünmektedir. Son araştırmalar da bu korkuyu destekler niteliktedir.

Bilgisayarın sağlığa zararları: Miyopi etkisi

Miyopi, gözlerin yakındaki cisimleri net olarak gördüğü ama uzaktaki cisimleri net olarak göremediği bir durumdur. Sıklıkla kalıtımsaldır. 8-12 yaşlarında çocuklar arasında ortaya çıkar. Miyopinin son yıllarda çocuklarda daha erken yaşlarda ortaya çıkması bilgisayarın sağlığa zararları konusunu akla getirmektedir. 

Son on yılda bütün dünyada çocukların bilgisayar kullanma oranı hızla yayıldı. Konuyla ilgili olarak ülkemizde henüz bir çalışma olmadığı için ABD’de yapılan aşağıdaki istatistiklere kısaca bir göz atalım:

Amerikan ailelerinin %94’ünün evinde internete bağlı bilgisayar bulunmaktadır. Video oyunları dahil olmak üzere, 8-18 yaş arası çocuklarda bilgisayar kullanma saati 1999’da 6.19 saat iken, 2009’da 7.38 saate yükseldi.

2009 yılında Amerika’da çocukların %29’unda laptop bilgisayar olduğu saptandı. Yine 2009’da yapılan bir araştırma sonucunda 7-12’nci sınıfa giden çocukların %29’unun her gün en az 90 dakikalarını cep telefonlarından mesaj alış verişine ayırdıkları sonucuna ulaşıldı.

ABD Ulusal Göz Enstitüsünce yapılan ve sonuçları Aralık 2009’da yayımlanan geniş kapsamlı bir çalışmada uzağı görememe rahatsızlığının oranının son 30 yılda %25’den %41.6’ya yükseldiği açıklanmıştır. Oran artışı %66’ya karşılık gelmektedir. Aynı çalışmada, 12 yaş üstü eğitim çağındaki çocukların %59.8’unda uzağı görememe rahatsızlığının olduğu saptanmıştır.

Bilgisayarın zararları: Bilgisayar ve stres faktörü

Saatlerce bilgisayar ekranı başında oturmak çocukların gözlerinde strese neden olur. Çünkü bilgisayar çocukların görme sistemini ekrandaki görüntülere odaklanmaya, bunun için gözleri diğer her hangi bir normal çalışmaya göre,  çok daha fazla enerji ve efor sarf etmeye zorlar. Bu gerçek çocuklarda yetişkinlerden daha fazla ‘Bilgisayar Görme Rahatsızlıkları ’na neden olur.

Çocuklarımız 20’li yaşlara ulaştığında, göz dahil, vücut organlarındaki büyüme ve gelişme duracaktır. Olgunlaşan göz bilgisayar kullanmanın neden olacağı stresle baş edebilecektir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalara göre; gençler bilgisayarı daha küçük çocuklardan veya yetişkinlerden daha fazla kullanmaktadır. Bilgisayar kullanımı erkeklerde kızlara göre daha fazladır. Beyazlar, zencilere göre veya Hispanikli çocuklara kıyasla daha fazla bilgisayar kullanmaktadır. Ebeveyn gelirleri ve eğitim düzeyleri yüksek olan aileler, düşük gelirlilere göre bilgisayar kullanımına daha fazla zaman ayırmaktadır. Bilgisayar kullanıcıları, bilgisayar kullanmayan kullanıcılardan daha az televizyon seyretmektedir. Çocuklar bilgisayardan ziyade, televizyon izlemeye daha fazla vakit ayırmaktadır.

Bilgisayarın çocuklara zararları

Bilgisayarın çocuklara zararları

Amerikan Optometrik Birliği şunlara dikkat çekmektedir!

Çocuklar bilgisayar başında ne kadar zaman geçirdiklerinin farkında olmayabilirler.

Çocuklar; bilgisayar başında hiç dinlenmeden, ara vermeden saatlerce bir ödev veya araştırma da de yapıyor olabilirler. Aralıksız olarak bilgisayar kullanma; gözlerde konsantre olamama, gözü kırparak veya kısarak bakma gibi göz içindeki rektus¹ kaslarının neden olduğu rahatsızlıkları da beraberinde getirir.

Çocukların adaptasyonu kolaydır. Onlara göre görmelerinde sorun olsa bile, neyi nasıl gördükleri o kadar önemli değildir. Bu yüzden aileler çocuklarının bilgisayar başında geçirdikleri zamanı kontrol etmeli, en azından 20 dakikada bir çocuklar ekrandan uzaklaştırılarak dinlendirilmelidir.

Çocukların yetişkinlerden küçük olduğu unutulmamalıdır. Bilgisayarlar ise çoğunlukla yetişkinlere göre ayarlanır. Yetişkinlere göre ayarlanan bilgisayar yüksekliği, ekrana bakış açısı ve ekran mesafeleri çocukların kullanımına uygun değildir. Genel olarak bilgisayar kullanıcıları ekranı kabaca ekran merkezi 15 derece aşağıda olacak şekilde görmelidir.

Çocuklara doğru bilgisayar kullanmayı öğretin!

Aileler doğru bilgisayar kullanmasını önce kendileri öğrenmeli, sonra çocuklarına öğretmelidir.

Sandalye veya koltuğa oturan çocuk klavyeye uzanamıyorsa, ayağı yere temas etmiyorsa, çocuğun oturuş şeklinde sorun var demektir. Oturuş bozukluğu çocuklarda sadece göz ağrısına değil, sırt, bel, omuz ve boyun rahatsızlıklarına da neden olacaktır.

Gelişme çağındaki çocukların vücutlarındaki gelişmeye paralel olarak, gözleri de gelişecektir. Bu nedenle, sık sık gözlük veya lens değiştirmeleri gerekebilecektir. Bu nedenle, en azından 20 yaşına kadar çocuklar altı ayda bir mutlaka göz doktoruna götürülmelidir. Bu konuyla ilgili ciddi bir uyarı da, Kraliyet Enstitüsü müdürü  ve Synaptic Pharmacology’nin Oxfordlu Profesörü olan Baroness Susan Greenfield tarafından yapılmaktadır. Greenfield, çocuklarda yaygın bilgisayar kullanımının neticesinin obez bir nesil olacağını ısrarla vurgulamaktadır.

Kimi dünyaya tecrübe ya da şiir aracılığıyla bakabilir, kimileri de bilim açısından bakabilir. Bilim, birşeyleri algılamanın diğer yollarını geçersiz kılmaz, ancak gördüğümüz şeylerin açıklanmasına yardımcı olabilir. Ve bu, çevresinden kopuk bir şekilde günün birkaç saatini bilgisayar oyunları oynayarak veya çevrim içi sohbet odalarında geçiren genç insanlar açısından da geçerlidir.

By | 2017-12-08T21:57:46+00:00 Temmuz 28th, 2017|Sağlık|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: