Bilgisayar yavaşlaması nedir? Bilgisayar nasıl hızlandırılır?

//Bilgisayar yavaşlaması nedir? Bilgisayar nasıl hızlandırılır?

Bilgisayar yavaşlaması nedir? Bilgisayar nasıl hızlandırılır?

Bilgisayar yavaşlaması nasıl anlaşılır? Bilgisayar sistemi her açtığınızda sizin kıymetli zamanınızı masaüstü simgeleri yüklemek için mi harcıyor? Sizin yüklü bilgisayar programlarınız aynı zamanda bir salyangoz hızında mı çalışıyor? Bu gibi hallerde bilgisayar çökmelerine rastlama olasılığınız yüksektir.

Diğer belirtiler ise, bilgisayarınızda rastladığınız hata (error) mesajları ya da virüs bulaşmasına dair olabilir.

Örneğin:

 • Yazıcılar ve USB aygıtları gibi donanımlar sizin komutlarınızaa yanıt vermeyebilir.
 • Bigisayar hataları sizin bilgisayarınızdaki dosyalara erişmenize engel olabilir.
 • Dosyalarınıza erişmeniz mümkün olsa bile, dosyalarınızın boyutlarında değişiklik gözlenebilir.

Bilgisayar sisteminizin sizi her zaman bekletmesinin birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları aşağıdadır:

Bilgisayar yavaşlamasının nedenleri

 • Düşük sabit disk alanı
  Bu bilgisayar sisteminizin normalden daha yavaş çalışmasına neden olan genel sebeplerden sadece birisidir. Müzik, resim ve videolar gibi dijital içerikler sabit diskinizin (hard disk) kapasitesini çabuk doldurmasına yol açabilir. Sabit disk ne kadar dolarsa bilgisayar sisteminiz o kadar yavaşlayacaktır.
 • Virüsler
  Virüslerin bilgisayar sistemini yavaşlattığını söylemeye bile gerek yoktur. Kötü amaçlı virüsler bazen sistemde onarılmaz hasara neden olabilir. Çoğu kredi kartı bilgileri gibi değerli bilgi çalmak için tasarlanmıştır. Ne yazık ki virüsler de sisteminizi çökertme eğilimi fazladır. Eğer siz bilgisayarınıza virüs koruma programı (anti-virüs programı) yüklememişseniz, günün birinde bilgisayarınızda onaramadığınız değişiklikler görebilirsiniz. Masa üstü komple değişmiş olabilir. Birden bire ekranınızda garip websiteleri belirebilir. Hatta bilgisayar ekranınız simsiyah olabilir. Bütün bunlar bilgisayarınızın virüs saldırısına uğradığının emaresidir.
 • Casus yazılımlar
  Virüsler gibi kötü amaçlı casus yazılımlar da bilgisayar sisteminizin yavaş çalışmasına neden olur. Casus yazılımlar başkaca programların içine karışarak, adeta asalak yaşayarak bilgisayar sistemine kolaylıkla sızarlar, otomatik olarak sizin hiç haberiniz bile olmadan kendilerini kurarlar. Hackerlar da size ait şifreleri ve diğer özel bilgileri elde etmek için casus yazılımları kullanırlar.

Bilgisayar yavaşlaması nasıl düzeltilir?

Neyse ki sabit diskinizi zararlı virüs ve yazılımlardan kurtarmak ve böylece bilgisayarınızı yeniden hızlandırmak için kullanabileceğiniz birçok dijital yazılım vardır.

Bilgisayarınıza virus koruma ve zararlı yazılımları önleme yazılımları yükleyin.

Bazı bilgisayarlar daha ilk alındıklarında anti-virüs ve anti-casus yazılım programlarına sahip olabilirler. Anti-virüs ve anti-casus yazılım programlarını etkinleştirmediyseniz veya güncelleştirmediyseniz hemen bunları yapın. Koruma programlarını daha fazla gecikmeden aktif hale getirin. Güncellemesi yapılmamış yazılımlar bilgisayarınızı virüs ve casus yazılımlara karşı koruyamayacaktır. Eğer bilgisayarınıza anti-virüs ve anti-casus yazılım programları yüklenmiş ve bu yazılımlar güncellenmişse, sanal tehditlerden korkmanıza gerek yoktur.

Eğer bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa, çok büyük olasılıkla anti-virüs programınız da sizin haberiniz olmadan pasif hale getirilmiştir. Daima anti-virüs koruma programınızın düzgün şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Bilgisayarınızı hızlandırın!

Disk temizleme programını çalıştırın.

Disk temizleme programını çalıştırın.

Günümüzde sabit disklerin kapasitesi çok genişlemiştir.  Sabit disklerin kapasitesinin çok genişlemiş olması, bilgisayarı hiç işimize yaramayacak olan videolarla, resimlerle, pdf dosyalarıyla, word dosyalarıyla, powerpoint takdimleriyle vb. doldurmanızı gerektirmez.

Evinizi bir hafta temizlemediğinizi farz edin. Bir süre sonra evinizin pislendiğini, gereksiz eşyaların evinizde birikmeye başladığını ve artık evinizin gözünüze kötü göründüğünü fark ederisiniz. Her gün saatlerce açık kalan, korsan programlarca internet ortamında yüzlerce, binlerce kez giriş kapıları zorlanan, programlar indirdiğiniz ya da yüklediğiniz bilgisayarınız da eviniz gibidir. Periyodik olarak temizlik ister. Temizlik yaparsanız performansını muhafaza eder.

Windows işletim sistemi bulunan her bilgisayarda “Disk Temizleme” uygulaması vardır.  Disk temizleme uygulaması her windows işletim sistemi kullanan bilgisayar için standarttır.

Disk temizleme uygulamasının vazifesi, gereksiz dosyaları silmek suretiyle sabit diskinizde sizin için yer açmaktır.

Disk Temizleme uygulamasını çalıştırmak için:

 • “Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Disk Temizleme” yolunu kullanabilirsiniz.
 • Başlat’ın hemen sağında bulunan  “Windows’u ara”ya “disk temizleme” yazarak arama yapabilir, doğrudan disk temizleme uygulamasına ulaşabilirsiniz.
 • Uygulamayı başlattığınızda, öncelikle hangi sabit diski temizlemek istediğinizi seçmelisiniz. Bu çoğunlukla “C” diskidir.
 • Seçimi yaptıktan sonra kısa bir süre bekleyin. Bu sürenin sonunda, silebileceğiniz dosyaları gösteren küçük bir pencere ile karşılaşacaksınız. Bu pencere içerisinde listelenen seçenekler arasından dilediklerinizi seçebilirsiniz. Örneğin “Temporary Internet Files (Geçici İnternet Dosyaları)’ı seçerseniz, internette gezinirken bilgisayarınıza kopyalanan dosyaların silinmelerini sağlarsınız.
 • “Karşıdan Yüklenen Program Dosyaları”nı seçtiğinizde ise, internet uygulamalarının zaman zaman kullandığı Java ve ActiveX gibi öğeleri silebilirsiniz. Ancak bu öğeleri silmemenizde büyük yarar var; çünkü internet üzerinde sörf yaparken çok işinize yarayabilirler.
 • “Geçici Dosyalar” seçeneği, bir program kurulumu sırasında windows işletim sistemi tarafından sabit diske kopyalanan ve artık hiçbir işe yaramayan dosyalardan kurtulmanızı sağlar.
 • “Geri Dönüşüm Kutusu” seçeneğini ise, Geri Dönüşüm Kutusu’nda bulunan silinmiş öğeleri tamamen ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz.Seçiminizi tamamladığınızda, “Tamam” düğmesine basarak yaptığınız işlemi onaylamanız gereklidir.
 • Disk temizleme uygulaması bilgisayarınızın performansını, bilgisayar hızını arttıracaktır.

Microsoft Malicious Software Removal Tool

Bu araç (Blaster, Sasser ve Mydoom gibi) belli bazı yaygın kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınızda olup olmadığını denetler ve virüs bulunması halinde temizlenmesine yardımcı olur. Microsoft, her ayın ikinci Salı günü bu aracın güncelleştirilmiş bir sürümünü çıkarır.

Programı hemen indirebilirsiniz. 

En yeni sürümlerin çıkar çıkmaz otomatik olarak alınması ve yüklenmesi için Otomatik Güncelleştirmeler özelliğini Otomatik olarak ayarlayın.

Kaynaklar:

¹ Why Your Computer Slows Down Over Time

Ahmet Akın

By | 2017-03-27T19:11:19+00:00 Mart 27th, 2017|Bilim ve Teknoloji|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: