Bilgisayar virüsleri nedir? Bilgisayar virüslerinden nasıl korunabiliriz?

//Bilgisayar virüsleri nedir? Bilgisayar virüslerinden nasıl korunabiliriz?

Bilgisayar virüsleri nedir? Bilgisayar virüslerinden nasıl korunabiliriz?

Bilgisayar virüsleri ve bilgisayar güvenliği

Bilgisayar virüsleri nedir? Bilgisayar virüslerinden nasıl korunabiliriz? Bilgisayarınız her zamankine göre daha yavaş mı çalışıyor? Rastgele ekranlar mı açılıyor? Banka hesabına girildiğinden, tanımadığınız ödemeler yapıldığından şüphe mi duyuyorsunuz? Bütün bu emareler bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabileceğini gösteren işaretlerdir.

Unutmayın ki kötü amaçlı yazılımlar, bilgisayarınıza veya internet ağınıza zarar vermek amacıyla üretilmiştir.

Bilgisayar virüsleri tehlikelidir. Size maliyeti fazla olabilir.

Bilgisayarınızı korumanın püf noktalarını aşağıda bulabilirsiniz.

En son hazırladığınız dokümanların kesinlikle yedeğini alın!

Bilgisayarınızda geniş kapsamlı bir virüs ya da kötü amaçlı yazılım temizliği yapılması gerekebilir. Bu nedenle en son çalışmalarınızı yedeklemeyi (back-up) unutmayın.

Bilgisayarınız için programları yeniden yükleyeceğiniz program CD’leri toparlayın!

Bilgisayarınıza bulaşan kötü amaçlı yazılımları silerken veya sildikten sonra bilgisayarınıza daha önceden yüklenmiş olan bazı işletim programlarını yeniden yüklemeniz gerekebilir. Kötü amaçlı yazılımları silmeye başlamadan önce, önemli programların CD’lerini hazır edin.

Bilgisayarınızın internet bağlantısını kesin!

Çoğu bilgisayara bulaşmış olan kötü amaçlı yazılımlar, web-tabanlıdır. Başlangıçta kötü amaçlı yazılımın bilgisayarınızdan ele geçirdiği bilgileri bir başka bilgisayara ya da sunucuya göndermesine engel olmalısınız. Kötü amaçlı yazılımlarla savaşırken ilk yapacağınız iş, bilgisayarınızın internet bağlantısını kesmek olmalıdır. Unutmayın, VİRÜSLER siz internete bağlı değilken tam olarak amaçlarına ulaşamazlar. Virüs bulaşmış bir bilgisayar internete ne kadar uzun zaman bağlı kalırsa, virüs bulaşmış bilgisayardaki problem o kadar artacaktır!

 • Network kablosunu veya modemi OFF durumuna getirin, yani internet bağlantısını kesin.
 • Eğer Laptop kullanıyorsanız, wireless adaptörünün kapatılmış olduğundan emin olun.

Panik halinde ne olduğunu bilmediğiniz antivirüs veya antispyware (casus yazılım önleme) programları bilgisayarınıza yüklemeyin!

Google’de arama yaparak ilk sıralarda bulduğunuz bir antivirüs veya antispyware (casus yazılım önleme) programı size güzel görünebilir. Ancak, bulduğunuz bu sözde antivürüs ya da antispyware (casus yazılım önleme) programının dahi bir VİRÜS olmadığının garantisi yoktur! Yağmurdan kaçarken doluya tutulmayın. Özellikle virüs bulaşmış bilgisayarlarda pop-up (açılır pencere) şeklinde karşınıza çıkacak sahte antivirüs ve antispyware (casus yazılım) programlarından uzak durun. Unutmayın ki gerçekte antivirüs ya da antispyware (casus yazılım önleme) programı olduklarını iddia eden bu programların kendileri VİRÜS ya da CASUS YAZILIM PROGRAMLARIDIR!

Tarayıcınız ve işletim sisteminiz daima güncel olsun!

İşletim sistemi yazılımlarının eski sürümlerinde bazen korsanların, casusların bilgisayardaki verilerinize daha kolay ulaşmak için kullanabilecekleri güvenlik sorunları olabilir. Google’ın Chrome tarayıcısı, uygulamayı her başlattığınızda otomatik olarak en son sürüme güncelleme yapar; böylece, fazladan bir şey yapmadan en güncel güvenlik korumasını alabilirsiniz.

İşletim sistemi ve yazılımların kopya olmamasına orijinal olmasına dikkat edin. Kayıt olmak gerekiyorsa kayıt olun. Yeni sürüme geçmeniz gerektiğinde, bu size bir mesajla bildirilecektir. Mesajı dikkate alın ve yeni sürüme fiyat farkı neyse ödeyin ve en kısa zamanda geçin.Sanal ortamda bilgisayarınıza internet yoluyla indirdiğiniz her şeye (Müzik, film, her türden dosyalar, tarayıcı eklentileri gibi.) dikkat edin!

Bilgisayar virüsleri çoğunlukla internetten indirdiğiniz dosyalarla bulaşır. Sanal ortamda bilgisayarınıza internet yoluyla indirdiğiniz her şeye (Müzik, film, her türden dosyalar, tarayıcı eklentileri gibi.) dikkat edin!

Ben senelerdir McAfee kullanıyorum. Çok da memnunum. Siz de bilgisayarınızı emniyete almak için McAfee gibi anti-virüs programları satın alın. Bedava programlar bilgisayar virüslerine karşı tam koruma sağlamaz. Bunu asla unutmayın.

İndirdiğiniz dosyaları McAfee gibi anti-virüs programlarıyla mutlaka test edin. Kontrolsüz bir şekilde bilgisayarınıza hackerların girip çıkmasına izin vermeyin.

Özellikle pop-up pencerelere (açılır pencere) dikkat edin. Bu gibi açılır pencereler genellikle bilgisayarınıza virüs bulaştığını ve indireceğiniz dosyanın bilgisayarınıza bulaşmış olan sözde virüsü düzeltebileceğini iddia eder. Bu gibi açılır pencere mesajlarına asla itimat etmeyin. Açılır pencereyi derhal kapatın ve kesinlikle pop-up pencerenin içinde her hangi bir yeri tıklamayın. Bilinmeyen türlerdeki dosyaları, aşina olmadığınız tarayıcı programlarını açmayın.  İnternette arama yaparken bir sayfaya ulaştığınızda bazen kötü amaçlı yazılımlar sayfadan çıkmanızı ısrarla engeller (Örneğin, ekranda sürekli bir indirme isteği görüntülenebilir.)  Bu tehlike işaretidir. Zorda kaldığınızda tarayıcınızı kapatmak için bilgisayarınızın görev yöneticisini veya etkinlik izleyicisini kullanın. Bu yol her zaman daha emniyetlidir.

 • Şüpheli durum sezdiğinizde önemli siteler için güvenilir yer işaretlerini kullanın.
 • Siteye gitmek için kendi arama motorunuzdan yararlanın.
 • Site adresini tarayıcınıza siz kendiniz yazın.
 • Bankacılık işlemi yapacaksanız, kimlik kaydı vb. dolduracaksanız, web adresinin https:// ile başlayıp başlamadığını mutlaka kontrol edin.
 • https:// ile başlayan siteler, her zaman daha güvenilirdir. Bu tip URL’ler, bu web sitesiyle internet bağlantınızın şifrelendiğini ve bu web sitesinin casusluğa veya değişikliklere karşı daha dirençli olduğunu gösterir.

Yazılımları daima güvenilir firmalardan satın alın!

Bazı programlara kurulum sırasında bilgisayarınıza gönderilmek üzere, casus programlar bulaştırılmış olabilir. İnternetten program indirmeye başlamadan evvel şunlara dikkat edin:

 • Online mağaza bilinen bir mağaza mı? İletişim bilgilerinde adres ve telefon var mı? Telefon ettiğinizde karşınıza birileri çıkıyor mu? Daha önce bu siteden alışveriş yaptın mı veya yapanı duydun mu? Söz konusu firma sitesi için diğer müşteriler ne gibi yorumlarda bulunmuşlar? Firma sitesinde yorum yapılabiliyor mu? Yorum yapılabiliyorsa bu yorumlar sahte mi değil mi? Örneğin olumsuz yorumlara da yer verilmiş mi?
 • İndirme (download) işleminden sonra bilgisayarınızda çok belirgin bir yavaşlama mı başladı?
 • Ekranda daha önce hiç görmediğiniz açılır pencereler (pop-up) mi görmeye başladınız?
 • Banka hesap bilgilerinizde anormal ödemeler mi tespit ettiniz?

Bu gibi şüphe çeken durumlarda DERHAL en son indirdiğiniz yazılım/yazılımları silin.

Virüsten korunma programınızın açık olup olmadığını kontrol edin. Güncellemesini her zaman yapın.

Günümüzde bilgisayar tarayıcıları çok gelişmiştir. Tarayıcılar, kimlik avı yaptığından şüphelenilen bir siteye gitmeyi denediğiniz zaman derhal sizi uyarır. Uyarı aldığınızda, URL’ye bakın ve bu siteyi mutlaka ziyaret edip etmemeniz gerektiğini yeniden değerlendirin. Daha önce sizce güvenilir olan bir siteye, sonradan kötü amaçlı programlar yüklenmiş olabilir. Bunu akıldan çıkarmayın ve uyarılara önem verin.

‘Bilgisayar virüsleri’ni derhal silin!

Hangi programın, hangi tip kötü yazılımı ne ölçüde temizleyeceğine dair garanti yoktur. Bu yüzden bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlardan temizlemek için en az bir, ideal olarak da birden çok  programla bilgisayarınızı tarayın. Kötü amaçlı yazılımları seçerken, güncellenmiş son sürümler olmasına dikkat edin. Korsan yazılımları temizleme programlarını  av-comparatives.org sitesinden bulabilirsiniz.

Aşağıda işinize yarayacak bazı kötü amaçlı yazılım temizleme programları verilmiştir.

 • avast!
 • AVG
 • AVIRA
 • BitDefender
 • ESET Smart Security
 • F-Secure
 • G DATA
 • Kaspersky Lab Internet Security
 • McAfee
 • MacScan (Mac kullanıcıları için)
 • Microsoft Security Essentials
 • Norton Internet Security
 • TrendMicro
 • Malwarebytes

Ahmet Akın

By | 2017-03-28T11:04:42+00:00 Mart 28th, 2017|Bilim ve Teknoloji|0 Yorum

About the Author:

KKK’lığından emekli (2012) topçu kurmay albay. Çeşitli Kara Kuvvetleri birliklerinde batarya, tabur ve alay komutanlığı yaptı. 1997-2003 yılları arasında Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda, 2005-2008 yılları arasında Heidelberg Kara Unsur Komutanlığı Karargahı’nda görev yaptı. 10 yıldan fazla süren NATO görevlerini müteakip, Dağ ve Komd.Tug.K.Yrdc. (Hakkari) ve 3.Taktik P.Tüm.Kur.Bşk. (Hakkari) görevlerinde bulundu. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. “Siber Savaşlar ve Uluslararası Çatışmalar (New York Eyalet Üniversitesi/ABD) ve “Savaş Paradoksları (Princeton Üniversitesi/ABD) konularında sertifika sahibidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: