Asker diyeti ile sağlıklı ve hızlı kilo vermek mümkün mü?

//Asker diyeti ile sağlıklı ve hızlı kilo vermek mümkün mü?

Asker diyeti ile sağlıklı ve hızlı kilo vermek mümkün mü?

Asker diyeti ile sağlıklı ve hızlı kilo vermek mümkün mü?

Hızlı kilo vermek hepimizin hayalidir. 3 günde 10 pound yani 4,5 kilo verdiren diyet, İngiliz Dailystar Gazetesi’nde Laura Mitchell  imzasıyla 9 Mayıs 2017’de yayımlanmıştır. Yazıyı uzmanlarımızla birlikte tetkik ettik. Eğer uygunsa, biz de böylesine mükemmel bir diyet programını  Stratejikanaliz.com okuyucuları ile paylaşalım istedik. Yaptığımız araştırmaya göre “asker diyeti” adı altında internette bir çok diyet önerisi var. Ganimet bulmuş Hint fakiri gibi bütün gazeteler ve blog siteleri üstüne atlamışlar.

Ancak, asker diyeti ile kilo vermek konusunda öneride bulunanlar herhalde işin gerçek boyutunu dikkate almak istememişler. Her site bir yerlerden bir şeyler kopyalamış ve aynen yayımlamış!

Yaz geldiğinde tatil ve düğün sezonu başlar. Çoğu insan fazla kilolarından kurtulmak ister. Herkes panik halinde hızlı çözüm yolları bulmak peşindedir.

Peki hızlı kilo vermek için tatbik edilecek en iyi diyet programı nedir? Asker diyeti işimize yarar mı?

Sözlü ve yazılı basında çok fazla insanı heyecanlandıran hızlı diyet ve egzersiz programları var, hangisinin üzerinde odaklanacağını bilmek herkes için kafa karıştırıcı olabilir.

Laura Mitchell‘e göre “asker diyeti”, hızlı yağ yakmak için mükemmel tasarlanmıştır ve tamamen ücretsizdir.

Yazara göre, katılımcıların herhangi bir egzersiz yapmaları gerekmemektedir. Ama muhtemelen egzersiz kilo vermeye yardımcı olacaktır. Önerilen programı tatbik edenler birkaç gün içinde 10 libre (4.5 kilogram) kadar kilo kaybetmeyi bekleyebilirler. Bu konuyu analiz edelim:

Asker diyeti şunları iddia ediyor:

Laura Mitchell’e göre asker diyeti kapsamındaki gıda kombinasyonları yağ yakmak, metabolizmayı hızlandırmak ve kilo vermek için tasarlanmıştır.

Bazılarına göre, asker diyeti reçetesiz hızlı kilo kaybı için en iyi doğal diyetlerden biri olarak görünmektedir.

Bu diyetin 1980’lerden geldiği düşünülmektedir. Özellikle Amerikan Ordusu’nda sağlık kontrolünden geçmesi ve kilo vermesi gereken askeri erkek personel tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

Asker diyeti programı, çok düşük kalorili alımın yapıldığı ilk üç günün ardından yaklaşık 1200 Kcal – 1500 Kcal ölçülerinde kalori alımına izin verilen takip eden 4 günden oluşur.

Asker diyeti dahil olmak üzere, hızlı kilo verme yöntemlerine dikkatle yaklaşılmalıdır.

Düşük kalorili diyet uygulaması olan “asker diyeti” ile ilgili olarak bugüne kadar hiç bir araştırma, gözlem ve inceleme yapılmamıştır.

‘Asker diyeti’nin Amerikan veya İngiliz askerleriyle hiç bir bağlantısı yoktur. Amerikan veya İngiliz askerlerinin bu tip bir diyet yaptığına dair en ufak bir kanıt da yoktur. Özetle, hiçbir araştırma, “asker diyeti”nin kilo vermemize yardımcı olabileceğini kanıtlamamıştır.

Asker diyeti, kendinizi aç, yorgun ve hırçın hissetmenize neden olabilir. Çünkü asker diyeti 8-9 besin maddesini esas alan, çok düşük kalorili bir kilo verme planıdır.

Biz, asker diyeti gibi kim tarafından hazırlandığı bilinmeyen diyet programlarını okuyucularımıza kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Yine de asker diyeti üzerindeki analizimize devam edelim:

Asker diyeti 3 günlük yemek planı:

1.gün

  • Kahvaltı: 1 dilim tam tahıllı ekmekten yapılmış tost (100 gr=60 kcal). Üzerine 2 çorba kaşığı fıstık ezmesi, 1/2 greyfurt, 1 fincan kahve veya çay.
  • Öğle Yemeği: Bir dilim tahıllı ekmekten yapılmış tost, 1/2 bardak ton balığı, 1 fincan kahve veya çay fincanı.
  • Akşam yemeği: 85 gram herhangi bir et, 1 fincan yeşil fasulye, 1 küçük elma (100 kcal), 1/2 muz, 1 fincan vanilyalı dondurma (207 kcal).

2.gün

  • Kahvaltı: 1 dilim tam tahıllı tost (100 gr=60 kcal), 1 haşlanmış yumurta (80 kcal), 1/2 muz (50 kcal). Toplam kalori değeri: 190 kcal’dir.
  • Öğle Yemeği: 1 haşlanmış yumurta (80 kcal), bir fincan orta boy süzme peynir (72 kcal), 5 tuzlu kraker.
  • Akşam yemeği: 2 adet sosisli sandviç (2 adedi=580 kcal), 1/2 su bardağı havuç (18 kcal) ve 1/2 bardak brokoli (18 kcal), 1/2 muz (50 kcal), 1/2 fincan vanilyalı dondurma (100 kcal). Toplam kalori değeri: 766 kcal’dir.

3.gün

  • Kahvaltı: 1 dilim kaşar peyniri 5 tuzlu kraker ve bir elma (100 kcal).
  • Öğle Yemeği: Bir dilim tahıllı ekmekten yapılmış tost (100 gr=60 kcal), bir yumurta (80 kcal) (haşlanmış veya beğeninize göre pişirilir).
  • Akşam yemeği: 1 fincan ton balığı (100 gr=174 kcal), 1/2 muz, 1 fincan vanilyalı dondurma (207 kcal).

Yemekler arasında atıştırmalıklara izin verilmiyor, siyah kahve ve şekersiz yeşil çaylara izin verilir.

Bu diyetin hızlı kilo vermesinin nedeni düşük kalorili bir plan olmasıdır.

Bu uzun vadeli bir diyet planı değildir ve üç günden fazla sürmemelidir.

By | 2017-12-08T13:09:26+00:00 Ağustos 2nd, 2017|Sağlık|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: