Affiliate pazarlama programı: Affiliate pazarlama programı nedir?

//Affiliate pazarlama programı: Affiliate pazarlama programı nedir?

Affiliate pazarlama programı: Affiliate pazarlama programı nedir?

Affiliate pazarlama programı ya da “Bağlı ortaklık/satış ortaklığı” nedir?

Affiliate pazarlama programı; websitesi sahibinin çoğunlukla üreticilerin veya toptancıların sattıkları ürünlerin reklamlarını yapması ve her bir satıştan komisyon elde etmesidir.

Websitesi sahibi, ürün reklamlarını email, facebook, twitter vb. gibi çeşitli yol ve yöntemlerle de yapabilir.

Affiliate pazarlama, satış ortaklığı veya bağlı ortaklık olarak da adlandırılmaktadır.

Affiliate pazarlama internet-tabanlı pazarlama stratejisidir. Amacı, web sitesi ziyaretçilerini üyesi olduğu sponsor firmanın web sitesine yönlendirmek ve bu suretle sponsor firmanın satmaya sattığı ürünlerin satışlarının artmasını teşvik etmektir. Bunu sağlayan satış ortakları satılan ürünlerden komisyon alırlar. Komisyon oranları firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Avantajları:

  • Siz ürünü depolamak, satmak ve kargo ile göndermek zorunda değilsiniz. Sizin müşteriyle muhatap olmanıza hiç gerek yoktur. 7 gün 24 saat komisyon kazanabilirsiniz.
  • Siz sadece sponsor firma tarafından hazırlanarak size verilen metin ya da resimsel reklamları web sitenizde yayımlayarak veya mail ile potansiyel müşterilere göndererek, ziyaretçileri/müşteriyi doğrudan doğruya satıcıya yani asıl satışı gerçekleştirecek olan sponsor firmanın web sitesine yönlendirirsiniz.
  • Sponsor firmanın web sitesine yönlendirdiğiniz ziyaretçiler/müşteriler, satışı gerçekleştirecek olan web sitesinden alım yaptıklarında, siz de o ürün için öngörülen komisyonunuzu alırsınız.
  • Birçok üründe komisyon %20 ve %75 arasındadır.
  • Web sitesi olan herkes affiliate pazarlama yapabilir: Web sitenizin reklamını google, facebook, yahoo v.b arama motorlarında çok düşük maliyetlerle kolaylıkla yapabilir, sitenize çektiğiniz ziyaretçileri, sitenizde reklamını yaptığınız sponsor firmaların web sitelerine yönlendirebilirsiniz.
  • Affiliate pazarlama sürecinde kazanılacak paranın zamanı ve limiti yoktur!
Affiliate pazarlama programı: Affiliate pazarlama programı nedir?

Affiliate pazarlama programı: Affiliate pazarlama programı nedir?

Affiliate pazarlama yapabilmek için şartlar

Hayır, çok da gerekli değil. Fakat, olsa daha iyi para kazanabilirsiniz. Blog sitelerinizde, mail pazarlama veya diğer online pazarlama yöntemleriyle de komisyon kazanmak mümkündür.

Mail yöntemiyle affiliate pazarlama

Mail pazarlama yönteminde, hedef müşteri kitlesine firma promosyonları/kampanyaları ve yeni çıkan ürünler hakkında online bilgi/gazete gönderilerek, ürün tanıtımı yapılır. Mail pazarlama, belli bir müşteri kitlesi ile satıcı firma arasında kurulan çok iyi bir iletişim tarzıdır. Belli bir müşteri grubuna odaklandığında ve doğru kampanya bilgileri zamanında müşteriye gönderildiğinde, mail pazarlama yöntemi, çok etkilidir.

Hesaptaki paranın kontrolü

Gece ve gündüz, istediğiniz zaman kazançlarınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, affiliate sisteminde hangi reklam linklerinden, ne kadar tıklama gerçekleştiğini, sponsor firmaya yönlendirdiğiniz müşterilerden ne kadarının alım yaptığını ve bunun karşılığında kazandığınız komisyon miktarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Affiliate pazarlama programı nasıl çalışır?

İnternet üzerinden sponsor firmaya “affiliate” yani “ortak üye” olduktan sonra, firma ile çalışmanızda kullanacağınız bir üye adınız ve şifreniz olacaktır. Firma da size firmanın ürünlerinin reklamını yapabileceğiniz “text (metin) veya image (resim) şeklinde önceden hazırlanmış reklamları verecektir.

Bu reklamlardan boyut, renk, yazı stili ve font olarak sitenize en uygun olanını siz seçebilir ve v-bu reklamları web sitenizde, blog’larınızda veya mail yoluyla tanıtımda kullanabilirsiniz. Potansiyel müşteriler, reklamını yaptığınız ürünlere ilgi duyduklarında, sizin reklamlarınıza (metin veya resim) tıkladıklarında, sponsor firmanın yani sizin adına ürün pazarlaması yaptığınız satıcı firmanın web sitesine yönlendirilecektir.

Uluslararası kabul görmüş otomatik affiliate yazılım programları vasıtasıyla, eğer sizin teşvik ettiğiniz müşteriler sponsor firmanın web sitesinden ürün satın alırlarsa, her bir ürün satışı için önceden sponsor firma ile anlaştığınız komisyon oranları sizin hesabınıza kazanç olarak yazılacaktır.

Affiliate pazarlama güvenilir mi?

Çoğu sponsor firma, uluslar arası geçerliliği olan tanınmış affiliate programlarını kullanır. Bunlara 3’üncü Kişilere Ait Affiliate Programları (A third-party solution provider for the Affiliate Program) da denir. Bu tip üçüncü kişilere ait tanınmış affiliate programları kullanan firmaları tercih ettiğinizde, kazandığınız komisyonda hesap hatası yapılmayacağından emin olabilirsiniz. bazı firmalar ise, kendi affiliate programlarını kullanırlar ki, bu gibi firmalarla affiliate ortaklık sözleşmesi yapmanızı önermeyiz.

Satış ortaklığı programında komisyonlar

Ödemelerin ne zaman yapılacağı firmadan firmaya değişiklik gösterir. Bazı firmalar ay içinde kazanılan komisyonu, takip eden ayın ikinci haftasında (Örneğin; Ocak ayında kazanılan komisyonu, Şubat ayının ikinci haftasında), bazıları ise dördüncü haftasında öderler. Yine bazı firmalar ödeme için toplam kazancınızın asgari 100-200 Dolar olmasını da şart koşabilirler. Bunları online olarak sözleşmeyi kabul edip, affiliate kaydı yaptırmadan evvel iyice incelemeniz gerekir.

W8BEN formunu doldurmak zorunda mıyız?

ABD’de kurulu olup da affiliate pazarlama yöntemini sunan sponsor firmalar, sözleşme yaptığınızda bu formu size gönderecekler ve ilk komisyon ödemeniz yapılmadan evvel, bu formu doldurarak mail ile firmaya geri göndermenizi isteyeceklerdir. Sözleşme maddelerinde bu hususa da dikkat etmeniz gerekir.

Kaynaklar:

¹ Affiliate by Conversant

By | 2017-04-11T12:26:28+00:00 Nisan 11th, 2017|Ekonomi|0 Comments

About the Author:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: